16 důvodů, proč si (ne)pořizovat bernardýna

Tento dobromyslný velikán psí říše se proslavil díky filmu o Beethovenovi, kterého hrál právě zástupce z řad bernardýnů. Určitě si pamatujete, jak skvělý oddaný rodinný pes to byl. Bernardýn je opravdu z duše dobrák a ano, taky vydatně slintá. Pojďte ale o tomto plemeni zjistit trochu více, než nám odkryli televizní obrazovky. 

OSM důvodů proč si POŘIZOVAT bernardýna

 • Pokud bychom měli charakterizovat bernardýna dvěma slovy, bylo by to něžný obr. Stejně jako jeho vzrůst je obří i jeho přátelskost a vřelé srdce.
 • Milují lidi a jsou opravdu vstřícní a společenští. S většími dětmi jsou jedna ruka a jsou jim skvělými kamarády. 
 • Jejich kožich je opravdu huňatý a nemají proto problém s nízkými teplotami. Naopak, zima je pro ně ideálním ročním obdobím.
 • Stejně jako filmový Beethoven, jsou bernardýni jedlíci. Při tréninku se toho dá dobře využít a výcvik bude pro vás i bernardýna zábava.
 • Pokud nejste příliš zkušení ve výcviku psů, ale přeci jen chcete velkého psa, je bernardýn jedna z dobrých voleb. I u nich je výcvik od štěněte nezbytnost, ale pokud budete pečlivý a důslední, zvládnete to i bez zkušeností.
 • Je to sice dobrák, ale díky své velikosti a hlubokému hlasu budí více než dostatečný respekt. Jako hlídač tedy taky není marný.
 • Svoji rodinu zbožňují a rádi s ní tráví čas, ale nevynucují si pozornost, jako jiná plemena. Jsou spíše tichými společníky.
 • Také to nejsou žádní agresoři. Mají nadhled a ikdyž na ně dělá jiný pes ramena, dokáží situaci uklidnit bez agrese. 

OSM důvodů proč si NEPOŘIZOVAT bernardýna

 • Máte rádi pořádek a řád? V tom případě není bernardýn to pravé pro vás. Dokáží být někdy jak sloni z porcelánu a hodně línají.
 • Také hodně slintají. Budoucí majitel se musí vybavit pevnými nervy a ručníky. Utírání slin bude váš denní chléb.
 • Že tenhle kolos spořádá nemalé množství krmiva je jistě také více než jasné. Nakrmit bernardýna není levná záležitost.
 • Jako spousta dalších obřích plemen, i bernardýn má poměrně krátký život. 
 • Dospívají až okolo třech let věku, počítejte tedy s tím, že tři roky budete mít doma dobromyslné, ale nevycválané telátko. 
 • Nejsou nejlepší volbou k malým dětem. Jsou to sice dobráci a úmyslně by neublížili ani mouše, nicméně jejich velikost a fakt, že si svoji váhu často neuvědomují, z nich dělá psy nevhodné k malým dětem, které by mohli neúmyslně zranit.
 • Jsou zvyklý na mrazivé počasí a horké letní dny jim nedělají dobře. V létě bernardýnovi musíte zajistit možnost se ochladit. 
 • Ač je bernardýn inteligentní, nehodí se pro sportovní kynologii. Základy se sice naučí, ale dril a pečlivost při plnění povelů od něj nečekejte.

Shrnutí

Bernardýn je pes o velikosti poníka, je to ale z duše přátelský a milý pes. Kromě jeho milé povahy je pro něj typické i nadměrné slintání. Milují jídlo a díky tomu se s nimi dobře spolupracuje. Jsou vhodní do rodiny s většími dětmi i k jiným zvířatům. Bohužel tento odolný pes se dožívá pouze krátkého věku a to okolo 9 let i během tohoto krátkého života se vám však vryje do srdce. 

Obecná charakteristika bernardýna

Bernardýn je obří plemeno, které bylo šlechtěno pro hledání ztracených a pod lavinami uvězněných lidí. Má proto výborný čich a je opravdu přátelský a to nejen k lidem ale i k jiným psům. Pokud tedy hledáte psího dobráka s velkým srdcem i vzrůstem, jste jistě na správné adrese. Pojďte si ale přeci jen přečíst o tomto zajímavém plemeni více. 

Povaha

Bernardýn je prostě dobrák. Není agresivní, ale pokud by došlo na ochranu jeho rodiny, dokázal by za ni položit svůj život. Jsou to záchranáři a mají to prostě v sobě, mají skvělý čich a najít člověka v závěji nebo ztraceného v horách je pro ně největší odměnou. Proto jsou skvělými adepty pro záchranářský výcvik, nebo například canisterapii. 

Vzhled

Bernardýn může dosahovat váhy až 90 kg. Měl by být vzhledově impozantní a harmonický, dobře osvalený pes. Má mohutnou hlavu s přátelským pohledem, středně velké oči, které jsou přiměřeně hluboko vsazené, a okraje horních i spodních víček mají malý záhyb. Vyskytují se v krátkosrsté a dlouhosrsté varietě, v obouch případech je jejich srst opravdu velmi hustá. Vyskytují se v červenohnědé, žíhané a hnědé barvě vždy v kombinaci s bílou. 

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Bernardýn je pes do rodiny, k dětem je opravdu ohleduplný a přátelský, je jim ochráncem i parťákem. Nicméně u malých dětí je potřeba být na pozoru, bernardýn je totiž někdy dost neohrabaný a neuvědomuje si svoji váhu. K nehodě tak může dojít velice snadno. S jinými psy vychází velice dobře. Někteří jedinci mohou být teritoriální, ale při správné socializaci to jsou psí diplomati, kteří konflikty nevyvolávají. 

https://www.youtube.com/watch?v=CISnd4rqpFQ

Zdraví a péče

Bernardýn, stejně jako ostatní obří plemena trpí na některá onemocnění. Nejčastějším problémem jsou končetiny. Ať už mluvíme o dysplazii, nebo například artritidě. Kvalitní krmení a kloubní výživa jsou základem pro jejich zdraví. Také mohou trpět na vchlípení víčka a dalšími očními neduhy. Kromě toho jsou náchylnější k potravinovým alergiím a k epilepsii. Koupí štěněte od prověřeného chovatele výrazně snížíte riziko budoucích zdravotních problémů. 

Výchova a výcvik

S výcvikem je důležité začít již od štěněte. Stejně tak důležitá je i socializace. Čím víc toho váš bernardýn pozná jako štěně, tím vyrovnanější bude v dospělosti. Při výcviku je důležité být trpělivý a neuchylovat se k násilí. Bernardýni jsou totiž překvapivě citlivý a agresivní zacházení by nenesli dobře, stejně jako to nejsou psi, kteří budou opakovat jeden povel desetkrát za sebou. Na druhou stranu při správné motivaci se pro vás bude snažit udělat co bude v jeho silách a základní povely zvládne velmi rychle.

Náročnost

Cena štěněte bernardýna se pohybuje od 14 000,- do 25 000,-. Na tomto se však nesnažte šetřit. Zkušený a poctivý chovatel vám dává jistotu, že vám ze štěněte opravdu vyroste bernardýn se vším všudy, navíc je u papírového štěněte nižší riziko pozdějších zdravotních problémů. 

Kromě pořizovací ceny je důležitě si také uvědomit, že cokoliv budete pro psa potřebovat je vždy dražší. Čím větší pes, tím více výdajů. Jenom krmení vás bude něco stát, také veterinární péče je u velkých plemen nákladnější. Ale i věci jako obojky, vodítka či pelíšky. Proto pořízení zvažte i z finančního hlediska. 

Historie

Celá řada nálezů lebek v Alpách a také v blízkosti Hory svatého bernarda dokládá, že v alpských oblastech zůstali římští molosové. Nalezené lebeční kosti vykazují značnou podobnost s lebkou bernardýna, a proto se předpokládá, že bernardýn původně pochází z těchto velkých plemen psů, třebaže se během staletí smísil také s jinými plemeny. Měli za úkol vézt poutníky nebezpečnými a nepříznivými podmínkami Alp. Později se využívali jako lavinoví psi, toto využití ale s nástupem techniky postupně vymizelo. 

Když na počátku minulého století sněhová bouře silně zdecimovala celý chov psů v klášteře, pokusili se chovatelé obnovit toto odolné pracovní plemeno ze psů, kteří se kdysi dostali k jejich milovníkům v údolí. Prvním, kdo se pustil do této práce, byl Heinrich Schumacher. Za ním následovali další a v roce 1884 byl ve Švýcarsku založen první speciální klub chovatelů svatobernardských psů. O několik let později, v roce 1891, byl založen klub milovníků svatobernardských psů v Německu. Tento klub je dnes celosvětově největším speciálním chovatelským klubem tohoto plemene.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:50-91 kg
Výška v kohoutku:61-95 cm
Požadavky na trénink:méně jak 20 minut denně
Energie:nízká
Délka života:8-10 let
Sklony ke slintání:vysoké
Sklony k hrabání:průměrné
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:průměrné
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:záchranářské plemeno
Délka srsti:krátká nebo dlouhá
Typ srsti:rovná a hustá
Barva srsti:žíhaná, červenohnědá nebo hnědá v kombinaci s bílou
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:přirozeně sklopené uši, ospalý výraz

Kde koupit bernardýna?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bernardýna dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata bernardýny na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.9/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu