16 důvodů, proč si (ne)pořizovat brabantíka

Malý tělem ale velký duchem. To je brabantík. Jeho neutuchající dobrá nálada, roztomilý pohled plný porozumění a oddanosti. To jsou věci, kterými si brabantík získal mnoho lidí a možná i vy jste se nad tímto plemenem pozastavili právě díky jejich pohledu. Jaký ale brabantík je ve skutečnosti, jaké jsou jeho záporné vlastnosti a pro koho se toto plemeno hodí? To vše zjistíte, pokud budete číst dál!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT brabantíka

  • Ty oči! Není snad jiné plemeno, které by brabantíka překonalo v disciplíně zvané psí oči.  
  • Jejich pohled sice někdy působí zarmouceně, pravdou ale je, že brabantík je vskutku veselé stvoření.
  • Pokud se vaše obydlí nepyšní zrovna velkou rozlohou, je brabantík skvělá volba. Na gauči zabere opravdu minimum prostoru. 
  • S jinými psy vychází dobře a hodně majitelů taky nezůstává u jednoho parťáka. O brabantících se říká, že jsou taková zdravá droga, prostě jich potřebujete mít víc! 
  • Jídlo je pro ně hned po páníčcích priorita číslo jedna. Snadno je tak motivujete při výcviku.
  • Je to pejsek, kterého s trochou snahy zvládne i nezkušený pejskař. Pozitivní motivace, trpělivost a klid jsou základními stavebními kameny pro spokojené soužití. 
  • Mají krátkou srst, která sice líná, ale co se úpravy a česání týče, je vcelku nenáročná. 
  • Běhání za vším co je v pohybu není nic pro brabantíky. Venku se drží u svého pána a většinou se nesnaží chytit stopu zvěře, nebo prohnat kočku či veverku. O to pohodovější vaše procházky budou. 

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT brabantíka

  • Jsou slyšet. Pokud si pořídíte brabantíka, musíte počítat s tím, že jakoukoliv změnu okomentují poměrně hlasitým štěkotem.
  • Špatně snáší samotu a často mohou trpět i separační úzkostí. Pokud tedy bydlíte v paneláku a jste celý den v práci, mohl by vám brabantík zadělat na nemalé nepříjemnosti se sousedy.
  • Mají velký apetit a s tím související sklony k nadváze. Brabantík sice nemá být žádná vyžle, ale dbejte na to, aby z něj nebyl malý soudek.
  • Brabantík, narozdíl od svých příbuzných grifonků, líná. Jejich krátké chlupy se chytají na oblečení a jdou špatně odstranit. Pomoci vám může sušička a pravidelné česání. Úplně se chlupů ale nezbavíte nikdy.
  • Pokud mají pocit, že jim bylo nějak ukřivděno, tak se prostě urazí a dokáží to vydržet dost dlouho.
  • Jejich zkrácený čumák je sice roztomilý, ale nese s sebou i problémy s dýcháním a srdíčkem. 
  • I porod je u grifonků obtížný a ve většině případů je nutný císařský řez, navíc jsou vrhy málopočetné, proto je pořizovací cena brabantíku o trochu vyšší. 
  • Nejsou zrovna horkými adepty do rodiny s malými dětmi. Brabantík je sice veselý pejsek, ale nemá rád přílišné zvedání, objímání a ječení. Pokud by měl pocit, že je zahnaný do kouta, může se po dětech i výstražně ohnat. 

Shrnutí

Brabantík je malé veselé plemeno, pro které je typický jeho vzhled. Velké oči a extrémně krátký čenich dělají z grifonka psa s jedním z nejroztomilejších pohledů. Tento vzhledový extrém s sebou však nese i určitá zdravotní rizika, jako je přehřívání nebo problémové porody. Je vhodný do bytu a zvládne jej i začátečník, potřebuje ovšem i zaměstnat a vybít baterky. Svého páníčka zbožňuje a nerad zůstává sám a dokáže to dát velmi hlasitě najevo. 

Obecná charakteristika brabantíka

Tento akční mrňous s velkýma očima je opravdu výjimečný. Je to gaučák každým coulem, zároveň je to však i překvapivě akční pejsek. Pokud jste i vy tak nějak někde mezi sportovním a sedavým stylem života a hledáte parťáka jak na gauč, tak ven, nemusíte dál hledat. Pokud ale přeci jen chcete vědět o brabantíkovi víc, čtěte dál.

Povaha

Brabantík je neobyčejně jemný, citlivý a oddaný rodinný pes. Je nepřehlédnutelný, čilý a nadšený z jakékoliv akce. Jeho vazba na pána je opravdu silná a nespustí z něj oči ani na vteřinu. Také jsou až nevídaně inteligentní a ikdyž jsou pro většinu rodin výhradně společníky, mají velký potencionál i v oblasti sportů. Jsou úspěšní například v agility, ale levou zadní zvládnou například i poslušnost, dogdancing a další psí sporty.

Vzhled

Brabantík je jedna z variet plemene grifonek. Kromě brabantíka existují ještě dva typy- bruselský a belgický grifonek. Liší se vlastně jen typem a barvou srsti, grifonci jsou  hrubosrstí a brabantíci hladkosrstí a mohou se vyskytovat v černé, černé s pálením a červené. Celkově by měl brabantík působit mohutně ale rozhodně ne zavalitě. O jejich obličeji se říká, že je téměř jak lidský. Možná také proto se brabantík těší čím dál větší oblibě. 

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Brabantíci nejsou psi, kteří by byli nadšení z přílišného objímání, hlazení nebo nahánění. Navíc to nejsou žádní velikáni a tak nejsou úplně tou nejvhodnější volbou pro rodiny s malými dětmi. Nicméně je důležité, aby se brabantík naučil děti tolerovat, proto je dobré jej mezi děti pravidelně brát. Vždy byste však měli mít děti i psa pod kontrolou. S většími dětmi bude brabantík ale opravdu kámoš. 

S jinými psy jsou obvykle na jedné vlně a rádi si s nimi hrají. Jen někdy zapomínají, že jsou v jisté váhové nevýhodě. Pokud si tedy bude brabantík hrát s většími psy, vždy buďte v pozoru a svého malého/velkého psího kámoše hlídejte. 

Zdraví a péče

Brabantík patří k tzv. brachycefalickým plemenům. Zkrácený čumák s sebou bohužel nese některé zdravotní neduhy. Při příliš vysoké aktivitě nebo teplu mají problém s dýcháním a také mají často problém se srdcem. I jejich velké roztomilé oči jsou často cílem různých infekcí, nebo dochází k jejich poranění. Také mívají sklony k obezitě a alergiím. Z tohoto důvodu je nezbytné hlídat jeho váhu a dodržovat zdravý životní styl s dostatkem přiměřeného pohybu.

Výchova a výcvik

Brabantík je milý pes, který se svému páníčkovi chce zavděčit. Nicméně je důležité při výchově a výcviku neustupovat a být důsledný. Dokáží totiž mít i svoji hlavu a pokud vám někdy při výcviku dojdou nervy a na svého grifonka zvýšíte hlas, dokáže se lehce urazit a přestane spolupracovat. Rozhodně je tedy dobré brabantíka motivovat raději hračkou nebo pamlsky. Pak bude výcvik zábava pro obě strany.  

Při výchově je nejdůležitější socializace, od malička berte brabantíka všude s sebou a seznamte to s co největším množstvím lidí a psů. Také jej učte zůstávat v klidu doma, protože brabantíci jsou od přírody poměrně uštěkaní, což by se sousedům nemuselo úplně líbit. Pokud ale nepodceníte toto štěněcí období, bude brabantík bezchybný malý psí společník. 

Náročnost

První, ale zdaleka ne poslední investicí je vždy pořizovací cena psa. Cena brabantíků se u nás pohybuje v rozmezí od 15000,- do 20000,-. Na štěněti ale rozhodně nešetřete. Štěně od kvalitního chovatele je zárukou toho, že vám z malého štěňátka vyroste milý a veselý brabantík, značně se také snižuje riziko různých onemocnění na která chovatelé své chovné psy testují. 

Naopak ale ušetříte na krmení. Brabantík je malé plemeno a tak vás ani opravdu kvalitní krmivo nezruinuje. A ani na gauči nezaberou moc prostoru. 

Historie

Předchůdci grifonků bývali společníky kočích, pomáhali jim střežit převážené zboží a přebývali ve stájích, proto se tomuto psíkovi říkalo také stájový pinč. Někteří z nich také pobývali v domech kupců, řemeslníků a dělníků a střežili jejich domy, sklepy a dílny. Snad nejvíce byl tento psík rozšířen v Belgii. V roce 1880 byl bruselský grifonek vybrán za nejlepšího psa výstavy, která se v tomto roce konala v Bruselu. Od této doby se v Belgii začalo s jeho plánovitým chovem. Belgičtí chovatelé se rozhodli změnit trochu vzhled grifonků tak, aby měl typicky kulatou hlavu s velmi krátkým nosem a rozcuchanou srst. Velké popularitě, které dosáhli již kolem roku 1900, právě tak jako další plemena, vděčili královskému zájmu, který jim byl projeven belgickou královnou Marií-Henriettou.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:3-6 kg
Výška v kohoutku:22-28 cm
Požadavky na trénink:40 minut denně
Energie:vysoká
Délka života:12-15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:průměrné
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:společenské plemeno
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná
Barva srsti:tricolor, bicolor-hnědá, čokoládová, krémová, černá
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:brachycefalická lebka

Kde koupit brabantíka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro brabantíka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata brabantíka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu