17 důvodů, proč si (ne)pořizovat komondora

Poněkud legračně vyhlížející pes připomínající svým vzhledem obří násadu na mop na neznalce nejspíše působí dojmem klidného dobráka, ve skutečnosti se však jedná o velmi charakterní zvíře, se kterým není radno se pouštět do křížku. Komondor je živoucím ztělesněním nezdolné odvahy a síly, pakliže brání svého pána nebo jeho majetek, nezná bratra!

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat komondora

  • Komondor se nezalekne opravdu ničeho, jedná se o velmi odvážného a sebevědomého psa, který je v případě potřeby ochrany svého pána či jeho majetku ochoten se postavit naprosto komukoliv!
  • Toto plemeno je nesmírně houževnaté, není náchylné na nemoci, ustojí téměř cokoliv včetně výrazných výkyvů počasí.
  • Těžko byste hledali impozantnějšího a zajímavějšího psa, který přitahuje pozornost zkrátka vždy a všude.
  • Komondor je velmi intuitivní pes, je schopný fungovat jako samostatná jednotka, nepotřebuje tak váš stálý dohled, pozornosti nevyžaduje tolik jako společenští psi, nevtírá se. 
  • Komondor je zcela přirozeně vynikající hlídač, pod palcem zvládne mít až neuvěřitelně velká prostranství, aniž by cokoliv nebo kdokoliv unikl jeho pozornosti.
  • Toto plemeno je sice ostřejší, nicméně ne agresivní a má velmi dobrý vztah k dětem a ostatním zvířatům.
  • Komondor je neuvěřitelně bystrý a všestranný pes, který zvládne provést prakticky jakýkoliv úkol. Ačkoliv je využíván nejvíce právě jako neohrožený strážce, v Maďarsku například funguje běžně i jako policejní pes, hodí se i pro canisterapii a na záchranářské psy.
  • Mluvíme o velmi loajálním plemeni, které je svému majiteli oddané a věrné. Komondor svým lidem rád slouží a chrání je.
  • Díky tomu, že je komondor stále dosti neznámé a málopočetné plemeno má velmi dobré výstavní předpoklady. Hodí se pro ně nejen díky svému vzhledu, ale i velmi důstojnému a ukázněnému způsobu chování.

OSM důvodů, proč si nepořizovat komondora

  • Komondor je poměrně dominantní pes, který potřebuje důslednou výchovu a rázné vedení, ideálně člověka se zkušenostmi s velkými psy.
  • Toto plemeno nikdy nebylo, není a pravděpodobně ani nikdy nebude pes, který by se hodil pouze jako mazlivý rodinný společník.
  • Komondor v žádném případě není pes do bytu, je stavěn výhradně na celoroční pobyt venku, potřebuje prostorný zateplený kotec a velkou zahradu.
  • Tito psi jsou k cizím lidem nedůvěřiví a mohou se chovat dominantně zvláště v případě, že někdo byť nevědomky překročí hranici jejich teritoria.
  • Zhruba od sedmého měsíce věku vyžaduje srst komondora pravidelnou údržbu v podobě protrhávání a upravování plstnatců.
  • Vzhledem k tomu, že mluvíme o venkovním psovi s takto silnou a hustou srstí, je pravděpodobné, že bude zvíře více cítit.
  • Komondor je v drtivé většině případů nesnášenlivý vůči jiným psům, velmi špatně zvládá submisivní postavení. 
  • Plemeno má sklony k tomu být poměrně tvrdohlavé, často zkouší, co si může dovolit. Komondor je ochoten respektovat pouze toho, kdo si to skutečně zaslouží. 

Shrnutí

S komondorem může být někdy těžké vycházet. Je to pes, který sice má svého pána a jeho rodinu velmi rád, nicméně potřebuje také svůj prostor, nerad je omezován, zkrátka je rád pánem situace. Má tak poměrně specifické potřeby, které je potřeba respektovat. Když to zvládnete a poradíte si i s jeho komplikovanější povahou, stává se z komondora velmi učenlivý věrný a úslužný pes.

Obecná charakteristika komondora

Mezi širokou veřejností není zatím u nás komondor příliš známé plemeno. Pokud už se rozhodnete si ho pořídit, bude to pravděpodobně za účelem hlídání. Toto plemeno je sice poměrně všestranné, nicméně nejvíce se hodí právě do pozice strážce objektů, stád, či jako osobní stráž. Bývají to také velmi úspěšní výstavní psi, komondor se dokáže chovat velmi kultivovaně, při vykonávání jakékoliv aktivity dokáže být soustředěný, je vytrvalý a neústupný.

I. Povaha

Komondor není příliš společenský typ psa. Nejraději pracuje sám, své poslání bere velmi zodpovědně. Ke spokojenosti potřebuje mít pocit, že je užitečný. Přestože s vámi nebude polehávat na gauči u televize či spát v posteli, nemyslete si, že vás vůbec nepotřebuje. Komondor je velmi oddaný pes, avšak poslouchá většinou jen jednoho člověka, kterého uznává jako svého pána. Velmi loajální je i k jeho rodině, drží se nejen svých lidí, ale i místa, kde žije. Vůči němu má též velmi silný obranářský instinkt. Komondor je nesmírně bystrý a učenlivý pes, nicméně má rád svůj zaběhnutý režim, na jeho psychiku nemá dobrý vliv časté stěhování, reorganizace domácnosti, ve které žije, a podobné zásahy do jeho teritoria. (zdroj

II. Vzhled

Komodora řadíme mezi velká plemena, je stanovena pouze spodní výšková hranice, která je u fen 65 cm, u psa o 5 cm větší. Hmotnost dospělého jedince se pohybuje od 40 do zhruba 60 kg, čím robustnější a větší pes je, tím lépe. Komondor má velkou čtvercovou hlavu, ze které většinu času můžeme vidět pouze čenich, dokonce i uši jsou kamuflované pod silnou vrstvou delších chlupů.. Samotné ušní boltce jsou středně dlouhé a visí psovi svisle po stranách hlavy. Komondor má širokou tlamu s pravidelným nůžkovým skusem a permanentně skryté velké tmavě hnědé oči za závojem zplstnatělé srsti. Toto plemeno má poměrně krátké dobře osvalené tělo s mírně sníženou zádí a středně dlouhýma silnýma nohama. Ocas je delší, sahá minimálně k hleznům, pes ho nosí stále svěšený, pouze špička je zakulacená do oblouku a směřuje spíše směrem vzhůru. Jedná se o dlouhosrsté plemeno. Srst komondora má však zcela atypickou strukturu, během prvního roku života psa se začne kroutit a vlnit a motat se do tenkých dredů, které mohou mít po těle délku až půl metru. Povolená barva srsti je u komondora pouze bílá. (zdroj)

https://www.youtube.com/watch?v=Aa4zO__mmaw

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Komondor je vůči dětem velmi trpělivý a snášenlivý. Ačkoliv se nejedná přímo o rodinného psa, který by neustále vyžadoval pozornost, ve společnosti své rodiny je rád, bedlivě ji střeží a chrání. Komondor nikdy není bezdůvodně agresivní, na svůj pozemek ale pustí návštěvy pouze v doprovodu svého pána či někoho z jeho rodiny. Ačkoliv je k cizím lidem nedůvěřivý, děti zpravidla přijímá dobře, rád si s nimi hraje, ale neplýtvá energií na zbytečně mnoho aktivního pohybu. V případě, že už ho přítomnost dětí nebaví, prostě odejde. Ocitnete-li se vy, či váš potomek v ohrožení, můžete si být jisti, že komondor nebude váhat pohotově zasáhnout, aby vás ochránil. Ostatní zvířata snáší komondor též dobře, už jeho předci hlídali stáda krav, ovcí, či lam na rozlehlých pastvinách před vlky. Tato povahová vlastnost plemeni zůstala dodnes. Problémy nastávají většinou pouze při střetu s cizím psem. Komondor sám spory účelně vyvolává málokdy a nerad se pouští do rvaček, spíše vyhrožuje. Pokud se ale bude pes pokoušet vyjadřovat nad komondorem svou dominanci, může mít takový spor až fatální následky.

IV. Výchova a výcvik

Toto plemeno je poměrně dominantní, dokáže být také patřičně ostré. K výchově komondora k poslušnosti je zapotřebí pevná ruka, neústupnost, spousta energie a trpělivosti. Toto plemeno je stavěné na to, aby ho majitel od počátku výcviku vedl k zodpovědné samostatné práci. Hlídač je komondor dobrý od přírody, respektu se však musí naučit. Získat si komondora není vždy zrovna lehké, je potřeba začít včas s důslednou socializací a nastavit psovi jasné hranice chování, které nesmí překročit. V případě, že komondor svolí, že vás bude uznávat jako svého pána, je radost s ním pracovat. Pes je to bystrý a vnímavý, rád se učí a má velmi dobrou paměť. 

V. Zdraví a péče

Komondor je velmi odolné plemeno. Horské oblasti, ze kterých původně pochází jsou typické velmi nehostinnými povětrnostními podmínkami a komondor je dobře uzpůsoben tomu, aby jim dokázal bez újmy čelit. Jeho srst mu poskytuje dokonalou tepelnou izolaci, která v zimě brání prochladnutí a v horkém počasí udržuje psa v relativním chladu, aby se nepřehřál. Aby však kožich plnil svou funkci, jak má, je potřeba o něj náležitě pečovat. Dredy se psovi ze srsti tvoří v podstatě samy, nicméně vyžadují pravidelnou úpravu, srst se musí protrhávat, aby se příliš necuchala. Co se týká nemocí, snad jediná hrozba je opět jako u všech velkých plemen dysplazie kyčlí, která však konkrétně u komondora není nijak častá. Je potřeba občas kontrolovat psovi srst kvůli parazitům, pod vrstvou dredů se také snadno skryjí drobná poranění, která se mohou zanítit, pokud se neošetří. Není tak na škodu pravidelná celková prohlídka. (zdroj)

VI. Náročnost

Říct, zda je toto plemeno obecně vzato náročné či ne, by bylo poměrně troufalé. V případě pořízení komondora musíte určitě dopředu počítat s tím, že pes potřebuje kolem sebe velký prostor, který může pojmout za své teritorium a střežit ho. Na chov v bytě zapomeňte, komondor se chce pohybovat téměř výhradně venku, jistě bude potřebovat dostatečně velký a zateplený kotec, kam se může uchýlit především v zimě na noc či v létě do chladu při velkých horkách. Jedná se o velkého silného psa, který také pochopitelně spotřebuje větší množství kvalitního krmiva, náročnější je i celková péče o srst. Na druhou stranu je komondor velmi samostatný, a tak vás časově příliš nezatíží, většinu dne tráví obvykle odpočinkem na vyvýšeném místě a sledováním okolí či obcházením svého území, přesto nepohrdne procházkou či krátkou hrou. (zdroj)

VII. Historie

Komondor je staré pastevecké plemeno, jehož původ je podle některých pramenů poněkud sporný. Jejich prapředci pravděpodobně přišli již v době stěhování národů z východoasijských stepí s kmeny kočovných pastevců do Maďarska, odkud se postupně rozšířili po celé Evropě. Tito psi byli ceněni při hlídání stád krav a ovcí na rozlehlých pastvinách hned z několika důvodů. Byli velcí, silní a neohrožení, komondor byl ochotný se v případě nutné obrany svěřeného stáda postavit i vlkovi či dokonce medvědovi. Díky bílé barvě srsti byl komondor právě od vlků i v noci snadno rozpoznatelný a díky její struktuře a hustotě byl chráněn nejen před nepříznivými vlivy počasí, ale částečně i před zuby a drápy predátorů, se kterými se musel při své práci potkávat. Pastevci tyto psy využívali po staletí. S označením komondor se poprvé setkáváme nicméně až v polovině 16. století. První spolek chovatelů komondorů byl založen dokonce až roku 1924, v té době však ještě nemělo plemeno pevně daný standard. Přestože je komondor velmi staré plemeno, jeho vzhled se v průběhu staletí příliš neměnil. Až na počátku 20. století někteří chovatelé usilovali o to, aby charakteristické psí dredy byly nahrazeny delší, ale jemnou chundelatou srstí kvůli snazší údržbě. Tento návrh však nakonec prosazen nebyl, standard plemene zůstal zachován a o třicet let později byl komondor oficiálně uznán FCI jako samostatné plemeno. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:40-60 kg
Výška v kohoutku:psi: minimálně 70 cm, feny: minimálně 65 cm
Požadavky na výcvik: vysoké
Typický znak:atypicky dlouhá a zplstnatělá srst po celém těle
Energie:střední, spíše nižší
Délka života:cca 12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:střední
Potřeba socializace/pozornosti:střední
Původní využití:pastevecký pes
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:bílé
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit komondora?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro komondora dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata komondora na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

4.6/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu