14 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa čau čau

Toto nevšední plemeno uchvátí svým vzhledem a překvapí svojí povahou. Často se o něm říká, že je odvážný jako lev, roztomilý jako panda, má krásu a nezávislost kočky a oddanost psa. Jak to tedy s tímto zajímavým psem je? Pro koho je vhodným parťákem a pro koho naopak ne? Přečtěte si náš dnešní článek a zjistěte zda byste si s čau čauem padli do noty!

SEDM důvodů, proč si pořizovat psa čau čau 

 • Čau čau je pes, který svým vzhledem rozhodně vzbudí pozornost. Věděli jste například, že mají modrý jazyk? To je věc, která zaujme snad každého. 
 • Je taky skvělý hlídač, tento medvídek má hluboký hlas a na zahradu, kterou hlídá, si netroufne žádný vetřelec. 
 • Čau čau je nezávislý, svého pána miluje, ale rozhodně není vtíravý a spíše pozoruje z povzdálí. 
 • Jejich huňatá srst jim zajišťuje ochranu proti nepřízním počasí. Je to tedy pes, který hravě zvládne život na zahradě. 
 • Pokud neholdujete dlouhým procházkám, je čau dobrou volbou. Nejsou vyloženě líní, ale dlouhé procházky nejsou něco, co by je lákalo.  
 • Je to pes jednoho pána, zbytek rodiny bude tolerovat, ale u čaua je pouze jeden člověk, kterému dá celé svoje srdce. 
 • Dokáže se opravdu vcítit do svého pána, jste li smutní, bude čau smutný taky, naopak pokud máte dobrou náladu, váš čau čau bude také veselí. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat psa čau čau 

 • Je opravdu hodně tvrdohlavý. Základní výcvik je u čau čaua věc, která vám pravděpodobně zabere celý jeho život. 
 • Vůči cizím lidem je rezervovaný a pokud někdo překročí určité hranice, dokáže být i agresivní.
 • Nejsou přátelští ani k cizím psům, jsou to prostě svérázní psi, kteří potřebují svůj prostor. 
 • Ač se to nezdá, má čau čau silný lovecký pud. V kombinaci s jeho nezávislostí je opravdu velice těžké docílit 100% přivolání. 
 • Pokud plánujete se psem absolvovat různé zkoušky a psí sporty, raději si vyberte jiné plemeno. Čau čau na tohle prostě není. 
 • Jejich srst vyžaduje minimálně třikrát týdně vykartáčovat, také je důležité kontrolovat oči a kožní záhyby na obličeji.
 • Kvůli typické široké hlavě a hluboko posazeným očím, nedokáží čau čauové používat různé grimasy jako jiná plemena. Dost často se tak stává, že se čau čau serve s jiným psem, protože druhý pes prostě nechápe, co mu chce čau čau říct. 

Shrnutí 

Čau čau je složité plemeno. Většina lidí ho má za hloupého a zlého psa. Pokud si k němu ale najdete cestu a nebudete se snažit jej změnit, stane se z čau čaua ten nejoddanější a nejvěrnější pes pod sluncem. Je to pes, který svého pána většinu času ignoruje a neposlouchá, ale bez váhání by za něj položil život. Vůči cizincům, ať lidským či psím, je nedůvěřivý až agresivní, pro svou rodinu je však milý a příjemný společník.  

Obecná charakteristika psa čau čau 

Láká vás pořízení tohoto medvídka, ač už víte, že to s ním není úplná procházka růžovým sadem? Nuže dobrá, čtěte dál a dozvíte se vše co o tomto plemeni potřebujete vědět, než se definitivně rozhodnete.

Povaha 

Povaha čau čaua patří k těm nejsložitějším v psím světě. Jsou to psi jednoho pána, pro kterého by udělali cokoliv. Cizince ignorují, dokud oni ignorují jeho. Jsou samostatní a nezávislí. Při výcviku vám povel předvede maximálně dvakrát za sebou, poprvé aby ukázal, že ho umí a po druhé, protože si myslí, že jeho pán je nemožnej a nedíval se, když mu ho ukazoval poprvé. Na potřetí se už ale obtěžovat nebude. Také to není pes, který by svého pána pronásledoval jako stín. Má ho rád, ale raději si hledí svého někde opodál. 

Vzhled 

Široká hlava, hluboko zapadené tmavé oči a modrý jazyk jsou spolu s huňatou srstí nejtypičtějšími znaky tohoto plemene. Celkově připomínají spíše plyšového medvídka než psa, nicméně zdání klame a tenhle psí méďa je ve skutečnosti dost ostrej týpek. Jejich srst může mít plavou, červenou, černou nebo modrou barvu. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Čau čau nepatří k plemenům, která by byla doporučována k dětem. Vzhledem k jejich odtažité povaze a potřebě klidu je lepší k dětem vybírat mezi jinými plemeny, na druhou stranu se dokáže přizpůsobit a většinou děti ignoruje. K větším dětem lze tedy pořídit i čau čaua, ale je nutné počítat s tím, že to nebude pes, který bude celé odpoledne trávit s dětmi a míčkem na zahradě. Děti musí chápat jak se ke psovi chovat a pes musí vědět, kde má svoje místo, kam si může jít od dětí odpočinout. 

S jinými psy je to u čau čaua složitější, většina dospělých psů je vůči ostatním psům agresivní, toto chování se dá zmírnit kastrací a důkladnou socializací od štěněcího věku. K jiným zvířatům je čau čau většinou lhostejný a nezajímá se o ně. 

https://www.youtube.com/watch?v=kTajb27CHQ8

Zdraví a péče 

Obecně patří čau čau k plemenům s dobrým zdravím. Ovšem, tak jako u všech plemen, jsou nemoci, které se u čau čaua vyskytují častěji. Mezi takové nemoci patří onemocnění kloubů-dysplazie. A mohou trpět na autoimunitní onemocnění a je u nich zvýšené riziko kožního melanomu. Stejně jako jiná větší plemena se u nich může vyskytnout i torze žaludku. 

Největší péči je potřeba věnovat srsti, kterou je nutné vyčesávat alespoň obden, také je vhodné je alespoň jednou měsíčně vykoupat ve speciálním šamponu pro psy a kontrolovat uši a oči. 

Výchova a výcvik

Vycvičit čau čaua vyžaduje spoustu práce a hlavně trpělivost. Čau čau je plemeno, které nebude slepě plnit všechny povely, které mu jeho pán dá. Dokáže být hodně tvrdohlavý a například naučit je spolehlivě přivolání je opravdu velký oříšek i pro velmi zkušeného trenéra. Pokud jste v čau čauovi zhlédli kvůli jeho vzhledu, ale nemáte zkušenosti s výcvikem psů, raději se porozhlédněte po jiném chlupáči. Ikdyž je čau čau medvídek, dokáže svého majitele při výcviku dost potrápit a na nezkušeného člověka by to mohlo být až moc. 

Náročnost

Ač je čau čau poměrně exotické plemeno, není pořizovací cena štěňat nijak vysoká. Štěně s PP se dá sehnat již od 5 000,- do cca 15 000,-. O to víc není rozumné snažit se ušetřit a pořídit si čau čaua bez PP, takový pes může být nejen nemocný, ale také psychicky nevyrovnaný, což u tohoto plemene může vést v budoucnu k opravdovému problému. 

Čau čau vám zabere nejvíce času v období dospívání, kdy je potřeba jej důkladně socializovat a vychovávat. Nejsou nároční z hlediska fyzické aktivity, ale potřebují zaměstnat, jinak se nudí a hledá si svoji zábavu. 

Historie 

Historie čau čaua sahá již 1000 let před naším letopočtem. Předci čau-čaů by mohli být mastifové, ale i severská plemena psů, jejich původ zdaleka není objasněný. V Číně se tito psi využívali různorodě; jako společníci, tažní psi nebo také jako zdroj masa. Není tajemstvím, že maso čau čaua se v Číně ještě do nedávné doby běžně jedlo a pravděpodobně ještě jí.Využívali se také pro lovecké účely.

Do Evropy se však toto plemeno dostalo až v 18. století. Několik jedinců tohoto plemene vlastnila i královna Viktorie, což posílilo jeho oblíbenost. Klub chovatelů byl v Anglii založen v roce 1895 v Americe bylo plemeno uznáno v roce 1903. Čau čauové dokonce obývali i Bílý dům a fanouškem plemene byl i známý Sigmund Freud. A propadla jim i Marta Stuartová. V USA a Británii je to velmi oblíbené plemeno, u nás se stále jedná a plemeno málopočetné. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:28-32 kg
Výška v kohoutku:46-56 cm
Typický znak:zkrácený čumák, vzpřímené uši a kožní záhyby
Požadavky na trenink: méně jak 20 minut denně
Energie: mírná
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: průměrné
Sklony ke chrápáníprůměrné až vysoké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: nízká
Původní využití: lovecký a strážný pes
Délka srsti: střední
Typ srsti: rovná a hustá
Barva srsti:červená, modrá, krémová, černá, plavá
Potřebná péče o srst: vysoká

Kde koupit psa čau čau ?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro čau čaua dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata čau čaua na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

3.4/5 - (425 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu