Tlamovec pestrý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tlamovec pestrý je silně agresivní ryba, která se musí chovat ve velkém počtu a ještě větším akváriu. Jejich chov je poměrně snadný.

Tipy pro chov tlamovce pestrého

  1. Tlamovci pestří jsou odolné ryby, ale většině začátečníků v akvaristice se nedoporučují. Důvodem je především jejich agresivní povaha, která může ztěžovat správnou péči o ně. 
  2. Při péči o tlamovce pestré je důležité udržovat dobré podmínky ve vodě. Pro udržení dobrých parametrů vody se doporučuje týdenní výměna vody o 20-50 %. V závislosti na jejich biologickém zatížení může být nutná větší výměna vody. 
  3. Při špatných podmínkách ve vodě budou ryby ve stresu a zhorší se i jejich zdravotní stav. Při sledování zdravotního stavu ryb je třeba si všímat některých příznaků. Pokud ryby ztratí chuť k jídlu, může to být důvod k obavám. Pokud ryby lapají po vzduchu na hladině, je to jasný příznak stresu. 
  4. Tlamovci pestří vyžadují minimální velikost nádrže 200 litrů. V takové nádrži je možné chovat 1 samce a 4-5 samic.
  5. Co se týče substrátu, dobrou volbou je písek, který by napodoboval jejich životní prostředí v jezeře Malawi. Přijatelný je však i štěrkový substrát. V období páření si rybky vyhradí teritorium a začnou si v substrátu hrabat hnízdo.
  6. Tlamovcům stačí 8-10 hodin světla denně. Velmi silné světlo může ryby stresovat a způsobit, že jejich barvy vyblednou. Modré světlo, které je mírně chladné, má tendenci pomáhat ukázat jejich nejlepší barvy.
  7. Tlamovci pestří jsou všežravé ryby, které přijímají velké množství rostlinné potravy. Ve svém přirozeném prostředí žerou hodně aufwuchs, což jsou řasy rostoucí na povrchu skal. Kromě toho se živí také různými bezobratlými živočichy. V zajetí by měly být také krmeny pestrou stravou, která by napodobovala jejich přirozenou stravu. Mezi krmiva, kterými je lze krmit, patří vločky na bázi spiruliny, mražené krevní červy, solanky a krevety duchny.
  8. Teplotu vody pro tlamovce pestré udržujte v rozmezí 22-26 stupňů Celsia.
  9. Tlamovcům trvá jim 1-2 roky, než dosáhnou plné dospělé velikosti. Existuje mnoho proměnných, které ovlivňují rychlost jejich růstu. Patří mezi ně genetika, potrava a čistá voda.
  10. Dominantní samci jsou známí tím, že napadají ostatní samce v nádrži. Proto je nejlepší chovat v nádrži jednoho samce. V opačném případě by bylo zapotřebí velmi velké nádrže, aby se do ní vešli všichni samci.
  11. Samec obvykle mění barvu ze žluté na hnědou a později, když dospěje, na černou.  Samice může změnit barvu, pokud dominantní samec zmizí. Dominantní samice může ztmavnout, téměř jako by to byl dominantní samec.

Základní informace

  • Český název: Tlamovec pestrý
  • Latinský název: Melanochromis auratus
  • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
  • Původ: Jezero Malawi
  • Maximální velikost: samci 13 cm, samičky jen 9
  • Vhodná teplota: 22 – 26°C
  • Potrava: všežravec
  • Doporučené PH: 7 – 8,5
  • Doporučená tvrdost vody: 5 – 15° dGH
  • Agresivita: Agresivní a teritoriální rybičky

Charakteristika

Pokud nechováte tlamovce pestré pohromadě od útlého mládí, nedoporučuje se chovat v akváriu více než jednoho samečka, protože si vytváří teritoria, na kterých jiného samečka (a některé ryby) nestrpí. Samiček může být víceméně libovolný počet. Mláďata samičky mají jasně žluté základní zbarvení. Na horní polovině těla jsou dva bíle lemované černé vodorovné pruhy. Třetí horizontální černý pruh přechází středem hřbetní ploutve. Dospělý sameček je černý, navrcholu hřbetu žltý s jedním bílo-žlutým podélným pruhem přes střed těla. Pro chov je vhodné akvárium větší velikosti, nejlépe 200-500 l. Podmínkou chovu je křišťálově čistá, spíš tvrdá voda, s minimálním obsahem dusíkatých látek.

Pohlavní dimorfismus

V mládí je pohlaví špatně rozeznatelné. Později je sameček (kromě toho, že je větší) tmavší, zbarvenější do černa a vystupjí mu na těle zářivé modrozelené pruhy. Samička je menší a zbarvená do žluta. 

Rozmnožování

Samička naklade jikry do jamky, kterou dříve sameček vyhloubil. Počet jiker závisí na velikosti samička, pohybuje se mezi 30 a 100 kusů. Po oplození samička jikry sesbírá a uschová ve své tlamce. Než se vylíhne plůdek, samička nežere, málo se pohybuje a je plachá. Když se šesti milimetrový plůdek vylíhne, ihned plave. V nebezpečí se ale, stejně jako v noci, vrací do matčiny tlamky. Malé rybky pohlavně dospívají asi po půl roce.

Často kladené dotazy

❓Jak často by se měli krmit tlamovci pestří?

Nekrmte tlamovce pestré velkou porcí najednou, je lepší krmit je častěji menšími porcemi. Doporučují se alespoň 2 krmení denně.

❓Kolika let se dožívají tlamovci pestří?

Při správné péči, která zahrnuje zejména napodobování jejich přirozeného prostředí, se tlamovci pestří mohou dožít zhruba deseti let.

❓Je možné rozmnožování tlamovců v zajetí?

Ano, tlamovci se poměrně snadno množí. Jejich reprodukční proces začíná po 6 měsících života. Stačí jim jen poskytnout vhodné podmínky a umožnit zahájení procesu páření. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu