15 důvodů, proč si (ne)pořizovat shiba-inu

Nezávislé stvoření se vznešeným vzhledem a inteligentním pohledem. Shiba inu rozhodně není jako většina psů. Je oddaná a loajální. Umí být ale také tvrdohlavá a odtažitá. Rozhodně to není pes pro každého. Pojďme tedy zjistit, jestli jste se shibou na jedné vlně!

OSM důvodů proč si POŘIZOVAT shiba inu

  • Je roztomilá. Shiba-inu má hluboký věrný pohled, i její hustá srst a vzpřímené uši jí dodávají na roztomilosti.
  • Pokud chcete inteligentního psa, který přemýšlí nad tím co dělá, je shiba-inu skvělá volba.
  • Shiba je pes aktivní a má ráda pohyb. Klidně bude ale lenošit celý den na gauči. Přizpůsobí se životnímu stylu svého majitele.
  • Ač tomu její vzhled příliš nenapovídá, je to velice odolný pes. Hravě zvládne i dlouhé tůry.
  • Ke svému pánovi je loajální a oddaná. Je to pes jednoho pána.
  • Je to malý pes, který vás bude rád doprovázet jak v přírodě, tak ve městě.
  • Jedná se o obecně zdravé plemeno. Je dobré investovat do štěněte s PP od zodpovědného chovatele a předejít tak případným zdravotním problémům.
  • Shiba je od přírody čistotná a pořádná. Neustále si čistí kožich jako kočka. A v domě nebude nic ničit.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT shiba inu

  • Shiba má nádhernou srst, která ale líná. Pokud se pro shibu rozhodnete, musíte se smířit i s jejími chlupy.
  • Je to netypický pes. Nebude spolupracovat jako jiná plemena za pamlsek. Pro shibu musíte být rovnocenný partner, potom bude váš vztah jedinečný.
  • Je věrná své rodině. K cizím lidem bývá ale odtažitá a nedůvěřivá.
  • Umí být velice tvrdohlavá. Při výcviku je nutné se obrnit trpělivostí a spoustou času.
  • Má silný lovecký pud. Shibu byste tedy zejména v přírodě neměli pouštět z vodítka.
  • Pokud chcete psa, který bude vynikat v různých psích sportech, není shiba to pravé. Shiba inu je jedinečná a pro svého páníčka je spíše rovnocenným partnerem a přítelem.
  • Shiba inu má složitou povahu a její výcvik není nejjednodušší. Není tedy příliš vhodná pro začátečníky.

Shrnutí

Shiba inu je svérázné plemeno, které oslní svým vzhledem. Je oddaná svému pánovi. Přizpůsobí se tempu svého pána a je velice inteligentní. Při výcviku je ale potřeba být klidný, trpělivý a citlivý. Shiba inu nikdy nebude pes pro vrcholový sport. Pro zábavu s ní můžete vyzkoušet téměř cokoliv.

Mohlo by se vám líbit: 14 úžasných faktů o tygrovi

Obecná charakteristika shiba inu

Shiba inu je plemeno menšího vzrůstu, čtvercového rámce. Jejich váha se pohybuje okolo 10 kg. Nejčastěji se vyskytuje v plavé barvě, škála zbarvení je však daleko širší (černá, červená, sezamová).

I. Povaha

Shiba-inu je zvláštní plemeno. Často se o ní říká, že je to více kočka než pes. Nebude nadšeně skákat u dveří a vítat vás, když dojdete domů. Na druhou stranu je svému pánovi oddaná. Při výcviku je potřeba být originální, protože je těžké udržet si její pozornost. Zároveň na shibu neplatí tvrdé zacházení. S shibou musíte najít společnou řeč, potom bude skvělý a oddaný parťák. Často majitelé tohoto plemene říkají, že vám musí prostě „shibnout“.

II. Vzhled

Nejčastější zbarvení shiby je plavé. Vyskytují se ale také v červené, černé a sezamové. U všech zbarvení se však vyskytuje tzv. urajiro, což je světlejší zbarvení na čenichu, lících, hrdle, hrudi, břiše, spodní straně ocasu a spodku končetin.

Shiba je malé plemeno, které váží okolo 10 kg. Ocas je nesen stočený na bedrech.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Shiba inu může být dobrým rodinným psem. Je nutné nepodcenit výchovu a socializaci. Ovšem u shiby, stejně jako u jiným plemen, platí, že děti musí vědět jak se k pejskovi chovat a dopřát mu jeho prostor a klid, pokud zrovna nemá na hraní a mazlení náladu.

Shiba inu se snese i s jinými psy a dalšími domácími mazlíčky. Je ale nutné shibu na jiná zvířata zvykat od štěněte a zejména u malých zvířat nepodcenit její lovecký pud.

IV. Zdraví a péče

Shiba inu patří mezi plemena s dobrým zdravím. I u nich se ale vyskytují některá onemocnění častěji. Pozornost byste měli věnovat zejména onemocnění pohybového aparátu a očí. U tohoto plemene se také mohou vyskytovat alergie a rakovina.

V období línání je nutné srst denně vyčesávat, po zbytek roku je srst téměř bezúdržbová.

V. Výchova a výcvik

Shiba inu je chytrá a bystrá. Způsob výcviku se ale musí přizpůsobit její nezávislé povaze.  Základem je nalézt odměnu, která bude pro psa opravdovou motivací. Pokud bude mít shiba dobrý důvod, aby cvik provedla, bude cvičit s nadšením. Nic vám ale nedá zadarmo a když se jí chtít nebude, prostě neposlechne. Není tedy vhodným plemenem pro začátečníky.

Vzhledem k tomu, že je shiba neobyčejně čistotné plemeno, je zpravidla poměrně jednoduché ji naučit čistotě v domě. Většinou taky doma nic neničí a nemá tendence ke hlasitému projevu nevole, pokud musíte odejít do práce a nechat ji doma o samotě.

VI. Náročnost

Shiba inu patří k plemenům s o něco vyšší pořizovací cenou. Cena štěněte s PP se pohybuje od 20 000,- výše. Není ovšem rozumné u tohoto plemene šetřit a pořizovat jedince bez PP. Kromě zdravotních problémů, bývají tito psi často nevyrovnaní i po psychické stránce.

Shiba inu je malé plemeno, navíc to není žádný velký jedlík a pokud investujete do štěněte s PP, další výdaje budou poměrně nízké.

VII. Historie

Původ shiby se datuje až 7 000 let př.n.l., kdy se psi podobní shýbám dostali do Japonska. Zde se využívali zejména jako lovečtí psi. Japonsko bylo dlouho uzavřené okolnímu světu, až v 19. století císař Meidži otevřel zemi zbytku světa. Společně s evropskými psy se do Japonska dostala i psinka, která téměř zničila populace japonských špiců.

Na začátku 20. století začal o záchranu těchto plemen bojovat etolog Saito, který založil Klub pro záchranu těchto plemen, jednotlivá plemena popsal a pojmenoval. Jeho snahy vyústili až v sepsání standardu a vyhlášení těchto plemen za národní poklad.

Po druhé světové válce ovšem přišel další úpadek psů v Japonsku a například akita inu musela být přikřížena evropskými špici, aby se plemeno zachránilo. U plemeno shiba inu toto naštěstí nehrozilo a od roku 1964 je plemeno uznáno FCI.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:8-12 kg
Výška v kohoutku:35-39 cm
Požadavky na trénink:20-40 minut denně
Energie:průměrná
Délka života:14-15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:průměrná
Původní využití:lovecké plemeno
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hustá, rovná
Barva srsti:černá s pálením, černá, plavá, sezamová, červená
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit shiba inu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro shibu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata shiba inu na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     

Slovenská verze článku

[thrive_leads id='8941′]
4.5/5 - (141 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu