Mít kočky je nepochybně radost – přinese vám do života radost a přeruší nudnou rutinu. Přichází s tím však zároveň také starosti, a tím se nemyslí jen nutnost obstarat základní potřeby a krmivo, ale pokud vlastníte pár nebo kočku pravidelně pouštíte na dvorek, musíte myslet i na jejich pářící pudy. Pokud zapomenete, že i tato roztomilá zvířata se mohou rozmnožovat, můžou vás překvapit malými chlupatými přírůstky.
Je proto vhodné zavčas myslet na různé druhy antikoncepce a tím kočku chránit před nechtěnou březostí. Na výběr máte v dnešní době z mnoha druhů – jak krátkodobějších verzí hormonální antikoncepce, tak trvalé verze, jako je podvázání vaječníků nebo kastrace. Každá má své výhody i nevýhody, a my vás dnes provedeme tím, co v jakých situacích doporučují veterináři.
Opakovatelně aplikovaná antikoncepce
Protože spousta lidí nemá rádo věci na trvalo, často své obavy ‚co kdybych se někdy rozmyslel a chtěl nechat svou kočku zabřeznout‘ proto řeší hormonální antikoncepcí. Jedná se o podobnou metodu jako u lidské antikoncepce. Přesto se k tomu veterináři moc nepřiklánějí.
Výhody:
- přechodné (krátkodobé) řešení – pokud právě není vhodná doba, aby vaše kočka byla březí, nebo její zdravotní stav neumožňuje mít mláďata, můžete zvolit hormonální antikoncepci. Může se jednat i o přechodnou možnost před kastrací.
- možnost obnovení březosti – nespornou výhodou před kastrací je to, že po vysazení antikoncepce může kočka znovu zabřeznout.
- neinvazivní forma – pravdou je, že kastrace či podvázání vaječníků vždy vyžaduje zásah do těla. U starších jedinců může být doprovázená narkóza fatální následky. V takových případech je vhodnější použít spíše hormonální antikoncepci.
Nevýhody:
- není to dlouhodobé řešení – hormonální antikoncepce by vždy měla být jen krátkodobým řešením, protože negativně ovlivňuje metabolické procesy
- nežádoucí účinky – toto řešení může mít několik nežádoucích účinků, jako například záněty dělohy, diabedes nebo zvýšené riziko vzniku nádoru mléčné žlázy a dělohy.
- opakovaná aplikace – v případě, že budete potřebovat hormonální antikoncepci pro svou kočku na delší dobu, budete muset chodit pravidelně k veterináři a nechat to aplikovat opakovaně. A ne všechny kočky návštěvu zvířecího doktora snáší dobře.
Jedná se o:
1) Antikoncepční tablety
Antikoncepční tablety pro kočky oficiálně neexistuje, přesto se mezi chovateli i veterináři značně hormonální tablety rozšířily, proto je důležité se tomu zde také věnovat. Jsou to tablety primárně určené pro lidi, které tlumí pohlavní hormony například u nádorů prostaty, které nejdou operovat. Stejný účinek (útlum hormonů) se projevil i u koček, proto je pro ně hojně předepisován. Než jej však zakoupíte, pročtěte si i následná zdravotní rizika, mezi které patří například záněty dělohy, nebo pozdější problémy s březostí. Častokrát se ale stalo, že pokud kočka používala tabletu dlouhodobě, nedokázala donosit živá koťata. Dnes se již veterináři přiklánějí k nepoužívání této antikoncepce, proto pokud tuto variantu zvažujete, volte ji jen v případech, že bude následovat kastrace. Další nevýhodou je týdenní podávání, takže nejenže na to musíte myslet, ale každý týden musíte donutit svou kočku, aby tabletu spolkla.
2) Antikoncepční injekce
Ačkoliv je antikoncepční injekce podávána veterináři a je zcela legální a prověřená, může mít některé účinky stejně jako pilulky. Jasná výhoda však je, že některé kočky pilulky nespolknou a svéhlavostí je vyplivnou. Injekce se podává každého čtvrt roku a její cena se pohybuje okolo sto padesáti korun. Provádí se v době pohlavního klidu, protože samotná injekce potlačuje u koček říji.
3) Hormonální čip
Přestože je hormonální čip (nebo také chemická kastrace) vhodná spíše pro psy, můžete se s její nabídkou setkat i pro kočky a kocoury. Čip se aplikuje pod kůži stejně jako kterékoliv jiné očkování, účinná látka se uvolňuje postupně po zhruba jednom mě. Aplikaci provádí veterinář, jedná se tedy velmi snadnou aplikaci. Protože nejsou výzkumy u koček nejsou zcela za jedno, účinek se proto datuje na dvanáct až dvacet čtyři měsíců. Nevýhodou je finanční náročnost a neregistrované použití. U kočky může ihned po aplikaci vyvolat říji a může zabřeznout, proto je potřeba ji po aplikaci hlídat.
Trvalá antikoncepce
Zatímco mnoho veterinářů může doporučit antikoncepci tvořenou tabletami nebo injekcemi, většina se naopak přiklání k poněkud trvalejším a bezpečnějším metodám. Spousta veterinářů totiž zastává názor, kastrace či podvaz je šetrnější, protože se zákroky již dělají laparoskopicky a rána je na břiše koček je do jednoho centimetru. Jedná se totiž o jednorázové zakročení do organismu, zatímco jiné druhy antikoncepce se dělají opakovaně.
Výhody:
- trvalá ochrana před březostí – jak již bylo řečeno, tyto druhy antikoncepce není třeba z logického důvodu myslet na pravidelné prohlídky a opakování.
- snížení rizika rakoviny a zánětů – když se rozhodnete pro kastraci, snížíte tím riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy, dělohy a vaječníků, případně varlat a prostaty.
- statisticky delší život – ano, statistika mluví jasně. Jakmile přistoupíte ke kastraci, můžete tím prodloužit život vašeho mazlíčka.
- přítulnější povaha a zklidnění temperamentu – po odstranění pohlavních orgánů se kočky stávají přítulnějšími a pokud byly temperamentní, často se uklidní.
Nevýhody:
- trvalá ochrana před březostí – to, co je výhodou, může být i značnou nevýhodou. Jakmile se totiž rozhodnete pro trvalou antikoncepci, nemůžete se v budoucnosti rozhodnout, že chcete malá koťata.
- nárůst váhy – s kastrací přichází i nutnost kontrolování stravovacích návyků zvířete, případně koupě speciálního krmiva, protože pokud byste to neudělali, může se stát, že vám zvíře rapidně přibere, což s sebou nese další zdravotní rizika.
- snížení aktivity kočky – rozmnožovací orgány produkují několik hormonů, a když zamezíte jejich vzniku, může to zapříčinit vyšší lenost.
- anestezie – jistým rizikem je i anestezie, která zákrok provází.
Jedná se o:
1) Podvázání vejcovodů
U kočky se jedná o poměrně malý chirurgický zákrok nepotřebující narkózu, během něhož se přeruší vejcovody a znemožní se tak spermiím, aby se dostaly k vajíčku. Bohužel, tato metoda není stoprocentní – výjimečně se může stát, že se vejcovody opět zprůchodní a obnoví se tak plodnost, což však můžete zjistit až pozdě. Oproti kastraci se při podvázání vejcovodů nezbavíte i pohlavního chování kočky, bude vám tak i nadále mrouskat. Také tím nepředejdete nemocem dělohy, vaječníků a mléčné žlázy, protože všechny tyto orgány kočce zůstanou.
2) Kastrace
Kastrace se dnes již provádí citlivě a šetrně, a to laparoskopicky. Nutná je však narkóza, za kterou si vyplatí si připlatit, protože ty kvalitnější už často nepřináší následné neblahé následky, jako je zvracení. Rána po takovém zákroku je velká přibližně do dvou centimetrů a většinou nese dva až tři stehy. Při kastraci se odstraňuje děloha, vaječníky i vejcovody, proto se zde zamezuje vznik rizika rakoviny na těchto orgánech, což je u koček vždy závažný a častý problém. Rekonvalescence není dlouhá, druhý den už je kočka téměř ve své kůži, klidový režim by měl být zhruba deset dnů. Musíte však začít hlídat jídelníček, jinak by vám mohla příliš tloustnout. Kastrace s sebou také nese změnu chování – kočky jsou většinou klidnější a mazlivější, nepřichází však obávaná inkontinence.
Závěrem
Všeobecně shrnuto, veterináři doporučují kastraci. Ačkoliv to přináší určité nevýhody, všeobecné zdravotní výhody, které nastanou při kastraci, převáží dle veterinářů výhody hormonální antikoncepce, a nevýhody nejsou tak zdrcující. Hormonální opakovaná antikoncepce s sebou vždy nese negativní zdravotní následky, které své kočce nejspíš nepřejete. Hlavní výhodou kastrace je zamezení vzniku rizika rakoviny a zánětů dělohy, vaječníků a vejcovodů.
Nejčastější dotazy
❓Který druh antikoncepce je pro kočky nejlepší?
Samozřejmě záleží, co od antikoncepce očekáváte. Pokud by měla být krátkodobá (například na jeden rok), můžete použít například hormonální čip. Jestliže však neplánujete, že by vaše kočka měla mít koťata, zamyslete se spíše na kastrací.
❓Který druh antikoncepce přináší nejmenší zdravotní rizika?
Jednoznačně kastrace. Přestože se jedná o zákrok, který zasahuje do těla zvířete a je k tomu nutná narkóza, pozdější život s sebou nese většinou jen zdravotní výhody. Kastrace zamezí vzniku rakoviny kočičích pohlavních orgánů a nevznikají zde ani záněty, jak je tomu například u krátkodobých hormonálních řešeních.
❓Když se rozhodnu pro kastraci, jaká rizika po zákroku mohou nastat?
Samozřejmě, kastrace je zákrok jako každý jiný a jako takový nese určitá rizika. Může se objevit mírný otok a zarudnutí, nechutenství a zvracení vyvolané narkózou (odezní do jednoho dne) nebo větší spavost. Tyto problémy však řešit nemusíte, jsou normální. Pokud by se však objevila deprese, průjem s krví, hnisavý výtok z rány, ztížené dýchání nebo potíže s močením, měli byste okamžitě vyhledat veterináře, který zákrok prováděl
Videa
Zdroj