10 nenáročných domácích mazlíčků: když nemáte čas

Je poměrně těžké najít nenáročné domácí mazlíčky hodící se i do malých bytů či jiných životních situací a podmínek nepasujících k více energickým zvířatům – my jich však několik máme! 

V dnešní době to vypadá, jako by měl nějaké domácí zvířátko víceméně každý. A není se čemu divit. Domácí mazlíčci mohou být zábavní a je zkrátka příjemné mít doma společnost – i tato bezúdržbová a nenáročná zvířátka se ráda mazlí. 

Koneckonců je prokázáno, že mít domácího mazlíčka je pro mnoho lidí velmi prospěšné – za předpokladu, že si k sobě dobře vybrali toho správného. Zatímco hodně z nich vybere psa nebo kočku, jiní hledají domácí mazlíčky, o které je o něco snazší se postarat.

1) Fretka

Toto zvíře není vhodné pro každou domácnost. I tak však nevyžadují tolik péče jako někteří jiní mazlíčci. Fretky jsou velmi malá stvoření. Není těžké je krmit a mohou se naučit chodit na záchodek. Tito chlupatí tvorové mají pověst, která není tak úplně pravdivá. Většinou, když si představíme fretku, vynoří se nám v mysli jako neustále pobíhající všude možně a ničící. Ve skutečnosti ale hodně spí a milují mazlení. Péče o tyto malé chlupaté mazlíčky proto není až tak náročná.

2) Křeček

Existuje mnoho důvodů, proč jsou křečci skvělými domácími mazlíčky a jedním z nich je zkrátka i to, že jsou to rozkošná, chlupatá malá stvoření, která vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Ale další věc, která z nich dělá skvělou volbu pro někoho, kdo bývá dlouhou dobu mimo domov, je ta, že nevyžadují velkou péči ani dohled.

Navíc, pořízení křečka vám neudělá žádný dramatický zářez do vašeho rozpočtu. Péče o ně je poměrně levná, protože to, co potřebují, zůstává jednoduché. Vše, co chtějí, je místo na spaní, klec, dostatek jídla, vodu a nějaké prolézačky a podobné věci na prozkoumávání. 

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro křečka

3) Želva

Jedna věc, která platí o těchto domácích mazlíčcích, je, že tato malá fascinující stvoření nepotřebují nikoho, kdo by na ně neustále dohlížel. Mohou být bez problémů zanechány o samotě, což znamená, že jsou ideálním mazlíčkem pro někoho, kdo není celý den doma. 

Důležitý faktem, který si musíte zapamatovat, je nutnost dostatečného studia a zjišťování před jejich pořízením. Každá želva má trochu jiné potřeby. 

Ztráta domácího mazlíčka je vždy těžká. Želvy se dožívají vysokého věku, a tak je to dobrá volba také pro ty, kteří chtějí, aby jejich zvířátko žilo co nejdéle.

4) Morče

Existuje spousta úžasných domácích mazlíčků. Někteří lidé však tráví celý den v práci, a proto je pro ně těžké postarat se o domácího mazlíčka, který má velké nároky. Naštěstí jsou tu zvířata, která nevyžadují tak velký závazek a jedním z nich je morče. Tihle tvorové jsou v podstatě dokonalí. Jsou malí, chlupatí a můžete se s nimi mazlit. Péče o ně také není nijak náročná. Morčata potřebují klasický základ jako klec, podestýlku, jídlo, vodu a hračky, aby se nenudili.

5) Had

Některé mazlíčky milují všichni. Existují však i tací, kteří získali poměrně negativní pověst, ačkoliv ve skutečnosti vůbec špatní nejsou, a to je také případ hadů. Koneckonců i nazvat někoho hadem má jen samé nepěkné spojitosti. Popravdě jsou to ale skvělá stvoření a není vůbec náročné se o ně postarat. Plazi nejí moc často. To znamená, že kdokoliv, kdo je vlastní, může na pár dní odjet bez obav, kdo a jak hada nakrmí.

6) Gekončík noční

Každé zvíře je jedinečné. V rámci plazů a ještěrů existuje mnoho druhů a každý má trochu jiné nároky na péči, což znamená, že každý zájemce by si měl před jejich koupí zjistit všechny dostupné informace. Jedním z nejjednodušších plazů k pořízení je určitě gekončík noční. Nepotřebuje velkou pozornost, ale každý, kdo je vlastní, by se měl ujistit, že jim vybral to správné terárium. Zjednodušeně – pokud má terárium vyhřáté místo, chladné místo a prostor na spaní, tak bude spokojený.

7) Potkan

Existují domácí mazlíčci, na které mají lidé rozdílné názory a tohle je jeden z nich. Kvůli pověsti, kterou krysy mají, nejsou většinou považovány za roztomilé a dobré společníky. Ale upřímně řečeno, jsou to stvoření, které je docela zajímavé a sympatické vlastnit. Navíc lidé, kteří je vlastní, jim nemusí věnovat tolik času. Potkani jsou velmi čistotné, umývají se navzájem a preferují čistý životní prostor, takže se snaží samy starat i o něj. Potkani také spí většinu dne, protože jsou to noční zvířata. 

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro potkana

8) Bojovnice pestrá

Zaprvé je třeba poznamenat, že ne všechny ryby jsou tak nenáročné na údržbu jako některé. Existuje jich ale několik, o něž je snadné se postarat, takže pro lidi, kteří jsou často pryč, mohou být docela dobrými domácími mazlíčky. Jedna taková je právě například bojovnice pestrá. Péče o tohoto domácího mazlíčka je jednoduchá. Potřebují vybavené akvárium s vodou a plovoucí vegetací. Jsou velmi krásné a vypadají jedinečně. Více samečků pohromadě spolu však bude bojovat o prostor. 

9) Žábronožka

Zdroj: Rybicky.net

Tato malá stvoření jsou opravdu velice nenáročnými domácími mazlíčky.  Není s nimi mnoho práce a k přežití toho příliš nevyžadují. Majitelé žábronožek by měli pořídit jen vejce, čističku vody, jídlo a nádržku. Žábronožky jsou neuvěřitelně fascinující. O těchto malých tvorech známe spoustu zábavných faktů – například, jak název napovídá, že dýchají nohama. Navíc se rodí s jedním okem, ale jak stárnou, tak získají další dvě a to první zaniká, takže se ale může stát, že mají v jednu chvíli hned tři oči. 

10) Králík

Ačkoliv se zdá, že králíci potřebují víc pozornosti než ostatní zvířata považovaná za nenáročná, stále ještě nepotřebují tolik neustálé péče jako jiní domácí mazlíčci. Existují i takové druhy králíků, kteří toho moc nepotřebují a budou proto dobrým mazlíčkem pro lidi, kteří s nimi nemohou neustále být. Stačí si tedy vybrat z celé řady druhů králíčků, kterým bude ke spokojenosti stačit klec, čerstvá zelenina a dostatek prostoru. Upřímně, obvykle zas až tak veliké množství lidského kontaktu nepotřebují, ale jsou zkrátka tak roztomilí a huňatí, že je těžké mazlení odolat.

4.8/5 - (247 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu