Nejlepší klece pro potkany 2024 – recenze, zkušenosti


Výber redakce

Prostorná klec se zajímavou výbavou

Orientační cena: 3 200 Kč


Další na zvážení

Klec v velkým kolem

Orientační cena: 1 200 Kč


Další na zvážení

Klec s dvěma patry

Orientační cena: 1 800 Kč


Další na zvážení

116 centimetrů vysoká klec

Orientační cena: 4 000 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Klec je základní výbava každého chovatele potkanů. Váš mazlíček se v ní potřebuje cítit bezpečně, a zároveň musí mít dostatek prostoru pro hru a skotačení. Jak by měla vypadat ideální klec a jakými kritérii se řídit při jejím výběru?

Potkani jsou energická stvoření, která si ráda hrají, šplhají, a také zbožňují společnost vaši nebo dalších potkanů. Tomu by měl být přizpůsoben i jejich příbytek. Minimální rozměry klece vhodné pro dva potkany jsou 80 x 50 x 60 (80) cm (zdroj) (zde platí pravidlo čím vyšší, tím lepší); aby si hlodavec neublížil při šplhu nebo pokusu o útěk, doporučuje se rozteč mříží menší než 1 cm. Do takové klece se vejdou alespoň dva dospělí jedinci, kteří budou mít dostatek prostoru pro zábavu a šplh.

Klec by měla mít vždy dobrou ventilaci a podestýlku. Kvůli tomu je lepší zvolit drátěnou klec než akvárium, u něhož je ventilace častým problémem. Zároveň je potřeba, aby v kleci bylo dostatečné místo pro nutné vybavení – misky na jídlo, pítko a domek – a hračky, jimiž se zabaví na dlouhé chvíle.

Prostorná klec se zajímavou výbavou

Do klece o štědrém prostoru 80 x 50 x 63 cm s roztečí 1 cm se vejde několik potkanů. To však není její jediná přednost. Tato klec vás okamžitě ohromí svou výbavou. Nabízí základní příslušenství, jako jsou miska na jídlo a pítko, ale i mezipatro a vak, v němž potkat může odpočívat. Zároveň v ní zůstane dostatek prostoru, abyste hlodavčím mazlíčkům přikoupili další doplňky.

Spodní část klece, kterou tvoří plastová vana, je dostatečně hluboká. Díky tomu se nemusíte obávat zbytečného nepořádku kolem příbytku.

Jedinou chybou na kráse je zavírání, které není pevné. Tento nedostatek se dá vyřešit větší obezřetností.

Parametry80 x 50 x 63
MateriálKov, plast
Orientační cena3 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec s velkým kolem

Hlavní předností klece – která se nedá přehlédnout – je velké kolo, v němž váš potkat vybije všechnu přebytečnou energii. Ovšem předem se musíte obrnit pevnými nervy, než se vrhnete na stavbu klece. Jak si někteří recenzenti stěžují, na stavbu klece je potřebná zručnost.

Podstatnou nevýhodou pro každého chovatele potkanů je velikost klece. Váš mazlíček se dovnitř vejde a prostor zaplníte hračkami, ale bude mu těsno. Proto doporučujeme buď klec využívat jako sekundární, nebo ji použít na chov menších hlodavců.

Parametry50,5 x 28 x 47 
MateriálKov, plast
Orientační cena1 200 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec s dvěma patry

Zolux Neo Silta je sen každého potkaního běžce. Kromě prostoru, který nabízí, klec obsahuje i doplňky rozšiřující prostor pro hru. Na dvou podlažích může prozkoumávat klec z výšky i její okolí.

Jaké doplňky klec nabízí? Kromě zmíněného patra, jehož sklon nastavíte podle vašich požadavků, obsahuje i dva žebříky, misku na jídlo, kolotoč a dřevěný domek. Všechno zmíněné vybavení naaranžujete dle svých preferencí.

Klec slouží i jako doplněk do bytu, který se hodí do nejrůznějších interiérů.

Parametry78 x 48 x 58 cm (bez nohou)
MateriálPlast, kov, dřevo (nohy)
Orientační cena1 800 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

116 centimetrů vysoká klec

Předností této klece je její výška. Savic Zeno 3 Empire měří 116 cm! Díky tomu může vašemu křečkovi nabídnout hned tři plastová patra, na nichž bude sledovat okolí klece. To není veškeré vybavení. Kromě toho obsahuje i závěsnou houpačku, pítko nebo třeba rohovou toaletu.

Na rozdíl od jiných klecí se s touto nebudete muset bát o potkaní útěk. Dvířka jsou opatřena systémem zavírání Snap-Lock, která opatrují bezpečí vašich mazlíčků.

Jediným negativem klece bude čištění. Abyste ji dokonale uklidili, je potřeba vyklopit spodní plastovou vanu, což vzhledem k celkové výšce klece bude obtížnější. Tento nedostatek kompenzuje množství zábavy, kterou si vaši potkani užijí uvnitř.

Parametry100 x 50 x 116 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena4 000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec se snadným přístupem dovnitř

Klec nabízí štědrý prostor, který zaplníte vybavením v balení – podlaha s nastavitelnou výškou, z níž bude mít potkat lepší povědomí o dění kolem, žebřík, kolečko, miska a dřevěný domek, ve které se může schovávat a odpočívat.

Tím nekončí výčet kladů této klece. Abyste měli co možná nejsnazší přístup do klece, stačí otevřít vrchní otvor. Čištění klece bude velmi jednoduché a rychlé.

Parametry78 x 48 x 36 cm
MateriálKov, plast, dřevo (nohy)
Orientační cena1 400 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec, která se hodí i pro mláďata

Klec Savic Zeno 2 budete moci využívat celý život vašeho potkana. Díky rozteči mříží, která je 9,5 mm, se hodí i pro mláďata. Jediná dvířka v přední části zajišťují snadný přístup. Aby byla bezpečná, obsahují uzávěr, jenž brání potkanům před útěkem.

Součástí balení jsou i doplňky. Očekávat můžete základní vybavení – misky, pítka, ale i hračky jako podesta s žebříkem či závěsná houpačka. Přes to uvnitř zůstane dostatek prostoru, abyste klec dovybavili podle svých (a potkaních) představ.

I přes výšku klece (70 cm) se jejího čištění nemusíte obávat. Dno je lehké a snadno omyvatelné.

Parametry80 x 50 x 70 cm
MateriálPlast, kov
Orientační cena2 000 Kč

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat klec pro potkana?

Ačkoliv je nabídka klecí pro potkany velmi pestrá co se velikostí i materiálů týče, zdaleka ne všechny jsou pro jejich chov nejvhodnější. Spoustu skrytých nevýhod můžete totiž zjistit až po několika týdnech používání. Snadno se totiž například může stát, že zvolený materiál je sice praktický, ale velice nekvalitní a potkan klec rychle prokouše. Tento článek slouží k tomu, abyste se podobným situacím vyhnuli. Na co se tedy při výběru zaměřit a podle čeho se rozhodovat?

1. Podle velikosti

Velikost klece je pro spokojený potkaní život klíčovým faktorem. Tato zvířátka totiž potřebují spoustu místa na běhání a hraní, což jim do budoucna může pomoci vyhnout se například obezitě či jiným zdravotním obtížím.

Rozhodování o velikosti klece vám může zjednodušit jednoduché pravidlo – čím větší, tím lepší. Ne vždy však náš byt či rozpočet nabízí neomezené možnosti. Vždy však mějte na paměti alespoň ty nejmenší parametry, které by měla klec mít. Obecné pravidlo zní, že každý potkan v kleci by měl mít k dispozici prostor alespoň 50 cm2. (zdroj) Ideální velikost klece pro dva dospělé potkany se pak uvádí jako 80 x 50 x 60 (80) cm (zdroj). Při výběru tvaru klece volte raději tu vyšší – potkani totiž rádi šplhají.

Pokud se chystáte pořídit si potkaní mládě, možná přemýšlíte nad tím, že mu koupíte speciální klec pro malé potkany. Není to však nutné a vzhledem k tomu, že z ní během 3 – 4 měsíců vyroste, by se jednalo o poměrně zbytečnou investici. Umístit ho tak bez obav můžete do klece s rozměry vyhovujícími dospělým potkanům. Pouze si dejte pozor na to, aby od sebe mříže nebyly vzdáleny tak, že by mezi nimi mohl proklouznout a utéct.


2. Podle materiálu klece

Nejčastěji se na trhu setkáme s klecemi tvořenými kovovými mřížkami. Právě tento materiál je zároveň pro potkany nejvhodnější. Zajišťuje dobré odvětrávání klece a umožňuje šplhání, což je pro tato zvířata oblíbená forma zábavy.

Vyhnout byste se měli především klecím dřevěným, které vsakují moč, a také skleněným akváriím, které neposkytují potřebnou ventilaci.

V obchodě se při výběru zeptejte na svrchní úpravu mříží, která by měla zajistit delší životnost klece, být odolná proti okusování, ale zároveň musí být pro potkany samozřejmě zdravotně nezávadná. Mezi běžné a doporučované formy úpravy je prášková barva, ale vhodný je například i pozink či elox, s nímž se však v ČR téměř nesetkáme.


3. Podle materiálu dna

Klece z kovových mříží jsou sice nejpopulárnější, ale pozor, rozhodně by mříže neměly mít i na svém dnu. Tenké mříže jsou totiž pro potkaní packy zcela nevhodné a způsobují jim bolest a v nejhorších případech i nevratné poškození. Vždy tedy dbejte na to, aby materiál dna klece byl celistvý. Nejběžnějším materiálem dna tak bývá plast, který se zároveň snadno čistí.


4. Podle hloubky dna

Výběr hloubky dna klece není složitou záležitostí. V potaz berte především otázku praktičnosti a volte raději hlubší dno. Potkani z klece rádi vyhazují podestýlku, kterou sice ani hlubší dno nedokáže zcela eliminovat, ale alespoň její množství sníží. Úklid v okolí klece tak bude o něco jednodušší.


5. Podle vzdálenosti mříží

Častou starostí majitelů bývá to, aby potkani z klece neutekli. Tomu zabrání klec, u níž jsou mříže ve správné vzdálenosti od sebe. Pozornost tedy věnujte i této informaci. Obecně platí, že by od sebe mříže neměly být dál než 1 cm. Tím by průměrně velcí potkani od 3 týdnů věku prolézt neměli. Pokud doma chováte samce většího vzrůstu, může být tato vzdálenost i o půl centimetru větší. Naopak u klecí pro mláďata či potkany menšího vzrůstu raději sáhněte po rozteči 0,5 cm.


6. Podle vybavení

Zatímco některé klece si pořídíte prázdné a všechno nezbytné vybavení musíte dokoupit, jiné se už s vybavením prodávají. Ale pozor, ačkoliv to tak na první pohled vypadá, nemusí se vždy jednat o výhodu.

Některé klece jsou už předem vybaveny patry, aby měli potkani místo pro hru a šplhání. Dejte si u nich pozor na to, aby patra nebyla upevněná, ale aby se s nimi dalo pohybovat a přesouvat je podle potřeby. Uspořádání totiž může zvíře brzy omrzet a ocení alespoň nějakou změnu. Také si dejte pozor na jejich materiál a volte patra plastová, nikoliv z kovových mříží či dřeva.

Setkáte se však i s takovými klecemi, které už mají i další vybavení, jako jsou misky, napáječky či záchodky. Doporučujeme však pořídit si toto vybavení zvlášť, neboť tak si vyberete přesně podle svých preferencí. Někdy se také můžete setkat s tím, že tyto klece s vybavením jsou určené hned pro několik druhů zvířat (například další hlodavce) a je tak jasné, že stejné vybavení nemůže být ideální pro všechny.

Často kladené otázky

Místo pro postavení klece vybírejte pečlivě, měla by totiž zůstat na stejném místě a není vhodné ji stěhovat. Vyhněte se umístění na přímém slunečním záření, u topení či krbu a také tam, kde je přílišný hluk. Nejlepší je klidné místo v rohu, kde bude mít potkan dobré podmínky i na odpočinek.

Potkani potřebují pro spokojený život větší množství prostoru a také dobré odvětrávání. To většina akvárií nesplňuje. Ačkoliv některá z nich, především akvária pro plazy, určité proudění vzduchu umožňují, stále není dostatečné a rychle se v nich tak začíná tvořit vlhkost. Ta se navíc společně se zápachem objevuje velmi rychle i po důkladném vyčištění akvária. Dají se tedy použít jako dočasná obydlí například pro nemocné jedince nebo rodící samičky, ale jako permanentní potkaní domov je nedoporučujeme.

V potkaní kleci by neměla chybět vhodná podestýlka (například hobliny), místo na spaní, misky na potraviny, napáječka na vodu, patra a hračky jako tunely či kolotoče. Někteří majitelé do klecí umisťují i WC, na které se potkani často naučí chodit.

Pro pohodlí potkana byste měli nejprve na dno klece umístit dřevěné hobliny, papír nebo kukuřičný granulát jako podestýlku. Následně by neměl chybět pelíšek z textilu, jako je například houpací síť nebo závěsná boudička. Potkani se také rádi zahrabávají a tvoří hnízda, kde poté odpočívají. K tomu jim poslouží seno či papírové ruličky.

Ano, klec je třeba čistit a některé úkony je nutné provádět denně. Mezi ně patří čištění misek na jídlo a vodu, odstranění mokré a znečištěné podestýlky a vynesení všech výkalů. Jednou za týden je pak dobré podestýlku kompletně vyměnit, vyčistit hračky, patra a další doplňky klece.

Hračky jsou důležité proto, aby se potkan nezačal nudit a zůstal aktivní. Potkani mají rádi hračky, které mohou okusovat, v nichž se mohou schovávat a prolézat jimi a nic nezkazíte ani populárním kolotočem. Pozor si dejte na měkké gumové hračky, které může zvíře rozkousat, části spolknout a ty se následně mohou zaseknout v jeho žaludku.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)