10 nejčastějších zvuků morčat: dorozumívání a řeč morčat

Morčata jsou jedny z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Jsou přítulná a komunikativní, takže zvláště u dětí se postarají o spoustu zábavy. Existuje celá řada způsobů, jak se mezi sebou nebo i s námi mohou morčata dorozumívat, a z toho poznáme, zda jsou spokojení nebo jim něco chybí. Sledujte, co vaše morčátko zrovna dělá, jak se chová nebo co za zvuky vydává. Můžete tak přijít na spoustu překvapivých věcí.

Zvuky, které můžete z klece slyšet

1) Hlasité kvičení

Pokud vaše morčátko hlasitě kvičí může to znamenat, že má hlad. Zkuste mu přidat trochu více zeleniny nebo speciálních granulí. Je také velmi důležité, aby morče mělo neustálý přístup k senu a vodě. Zpestřit jídelníček mu můžete čerstvými bylinami, zeleninou, malým množstvím ovoce nebo semínky a obilovinami. Pokud má však jídla dost a přesto hlasitě kvičí, zkuste mu věnovat více pozornost. Může to totiž také znamenat, že se cítí osaměle a snaží se vynutit pozornost. Může se objevovat nejčastěji v noci.

2) Cvakání a skřípání zubů

Pokud k vám přijde někdo cizí nebo ke svému stávajícímu morčátku přidáte kamaráda, můžete zpozorovat právě tenhle zvuk. Skřípáním zubů vyjadřují morčata agresivitu nebo nervozitu. Věnujte tomu proto pozornost dřív, než se se něco stane (morče může cizího člověka kousnout nebo se poprat se svým novým spolubydlícím). Ve více kusech to také může znamenat, že si jeden jedinec určuje hierarchii a dominanci. Od agresivity to poznáte tak, že u toho zvíře navíc točí zadkem.

3) Mručení a pobrukování

Podobá se kočičímu mručení a uslyšíte ho rádi. Znamená totiž, že je morče spokojené. Může se ozvat například když ho hladíte nebo s ním trávíte čas.

4) Vrkání

Tento zvuk je svým významem podobné předchozímu zvuku, mručení. Ozve se, když je zvířátko šťastné, spokojené a v pořádku. Na rozdíl od mručení může morče vrkat i v momentě, kdy se mu nevěnujete, a to například během páření nebo krmení.

5) Neustálé vydávání táhlých pištivých zvuků

To, že morče párkrát zapíská, není nijak zvláštní. Může se ale stát, že bude pískat pořád a nebude k utišení ani tehdy, kdy si ho vezmete do náručí, budete ho hladit nebo mu dodáte potravu. V takovém případě se zaměřte i na chování morčete. Pokud zpozorujete, že se chová zvláštně, není tak čilý nebo se motá, měli byste okamžitě zvážit návštěvu veterináře. Může se totiž jednat o zdravotní problém. Při transportu ale dbejte alespoň základních pravidel. Přepravka by neměla být příliš malá ani velká, aby se zvíře při přejezdu nezranilo. Během chladných dnů myslete i na přikrývku, do které můžete morče zabalit, aby se nenachladilo.

6) Cvrlikání

Tento zvuk zaslechnete nejčastěji od samiček a je to jeden z nejzáhadnějších zvuků vůbec, protože není vědecky dokázán jeho význam. Zní jako jistý druh ptačí písně, někomu však může znít jako vrzání nenaolejovaného kolotoče. Může se objevovat především v noci a samičky během toho mohou sedět na kraji klece. Mnozí se domnívají, že je to známka ‚přemýšlení‘, takže by se tím nikdo neměl znepokojovat. Pokud však toto cvrlikání přetrvává každou noc, měli byste se poradit s veterinářem, zda morčátku něco nechybí.

7) Pískání

Pískání je prvním zvukem, které se mláďata naučí. Je hodně hlasité a svou intenzitou bodá do uší, ale právě proto svůj účel plní dokonale. Jedná se totiž o zvuk, kterým na sebe morčata upozorňují. Když zaslechnete, že vaše morče píská, raději se jděte podívat, zda je vše v pořádku. Může se totiž stát, že zvířátko na chvíli ve své kleci ‚ztratilo‘ (především ze začátku) a zažívá silnou paniku. Stejné se stane například i tehdy, pokud máte více morčátek, pustíte je na volno po bytě a každý se vydá do jiného koutu, takže na sebe nevidí. Silné pískání může také znamenat, že se morče zranilo a nebo jej něco bolí.

8) Kvičení a kňourání

Může se stát, že je vaše morče velmi přítulné a rádo se s vámi mazlí, ale pokud ho vezmete do ruky a místo obvyklého pobrukování uslyšíte kvičení a kňourání, zase ho pusťte do klece a nechte ho v klidu. Znamená to totiž, že zkrátka morče nemá svůj den a nechce se s vámi mazlit.

9) Bublání a vrčení

Zatímco vrkání se objevuje během páření, bublání a vrčení můžete zaslechnout ještě předtím. Sameček tak dokazuje svou náklonnost k samičce a snaží se na ni tak zapůsobit. Je neodmyslitelnou součástí námluv. Tento zvuk mohou vydávat i samičky, a to když jsou v říji.

10) Chrochrání

Pokud přijdete domů a v ten okamžik na vás morčátko zachrochtá, neděste se. Prostě vás jen vítá a rádo po celém dni vidí. Je to v jejich řeči něco jako „Vítej a jsem rád, že jsi doma.“.

Dorozumívání mimo zvuky

Kromě toho, že můžete zaslechnout různé zvuky, kterými s vámi zvíře komunikuje, můžete si všimnout i základních dorozumívacích zvyklostí, jako je chování a pohyby. Tady je výčet těch nejobvyklejších:

  • očichávání – způsob pozdravu a poznání mezi novými morčaty, jde o navázání prvního kontaktu. 
  • ježení srsti – objevuje se spolu se skřípáním zubů a je to projev agrese a naštvání. V tento moment můžete očekávat i menší roztržku mezi především dvěma samci.
  • skákání samce na samce – jde o projev dominance, především starší samec tomu mladšímu ukazuje svou nadřazenost.
  • panáčkování – pokud se vaše morče postaví na zadní nožky a natáhne hlavu dopředu, jde o projev zvědavosti. Může se objevit i v momentě, kdy morče zaslechne šustění sena, očekává tedy krmení nebo pamlsky.
  • pojídání vlastních exkrementů – tento pro mnohé nechutný zvyk znamená, že se zásobují vitaminem B. U mláďat je to poměrně obvyklé. Vyřešit to však můžete, když koupíte krmivo nebo pamlsky se zvýšeným obsahem tohoto vitaminu.
  • kousání – jedná se nikoliv o projev dominance, ale o velké neshody. Zvláště mezi samci se může jednat o velký problém, protože tak může vzniknout hodně zranění.

Nejčastější dotazy

 ❓Jsou morčata obecně hlučná zvířata?

Je to právě naopak – ačkoliv si morčata ráda povídají nebo vydávají zvuky, jedná se spíše o tišší. Pokud tedy není zraněné, neprožívá paniku nebo neprobíhají námluvy, potom jsou zvuky, které vydává, spíše tiché.

 ❓Jakým zvukům opravdu věnovat pozornost?

Asi nejvíce poplašným zvukem je hlasité pískání. Morče tak dává najevo velkou úzkost, strach nebo bolest. Věnovat pozornost musíte také tomu, když není morče k utišení a vydává táhlé pištivé zvuky nebo když cvaká a skřípe zuby.

 ❓Které zvuky vyjadřují spokojenost?

Jsou zvuky, které slyšet nechcete, jako je například pískání nebo cvakání zubů. Naopak například vrnění, pobrukování, chrochtání nebo cvrlikání značí spokojenost morčete.

 ❓Jakému chování věnovat pozornost?

Pokud je vaše morče veselé nebo zvídavé, poznáte to podle jeho panáčování nebo pobíhání po kleci. Když ale uvidíte, že se dvěma morčatům ježí srst nebo se navzájem koušou, může to znamenat jejich vzájemnou agresi nebo nesnášenlivost. Dejte pozor, aby se z občasných potyček nestalo nic vážnějšího.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu