10 nejchytřejších (a nejhloupějších) psích plemen

Psí inteligence, stejně tak jako ta lidská, se objevuje v různých formách a podobách. A ačkoliv každé plemeno může ukázat a dostávat ze sebe to nejlepší (se správným majitelem ochotným vložit do svého psa čas a úsilí), stále jsou tu v rámci dědičných vlastností jednotlivých plemen určité pevně dané a neměnné skutečnosti.

Pokud byl pes vyšlechtěn k lovu, pasení, či jako přinašeč, pak bude pravděpodobně rychlý běžec, bude dychtivě a s nadšením pracovat, hýbat se a snažit se vás potěšit – vše se naučí rychleji. Pokud původně patřil ke stádu jakožto strážný pes, měl být dobrý hlídač, nebo i stopař, může působit spíše trošku pomale a jakoby nezaujatě. 

To, že některá plemena jsou hbitější, ale nic neznamená. Psí výcvikáři vědí, že každý pes se může naučit základní povely jako sedni a zůstaň. Jen jim zkrátka zabere déle, než se chytí.

Klíčem je vědět, pro co má váš chlupáč vlohy a jakým způsobem ho můžete motivovat. 

A mějte na paměti, že ti nejchytřejší psi nemusí být nutně tím nejlepším domácím mazlíčkem. Vaším úkolem je najít takové plemeno, které odpovídá vašemu životnímu stylu a s ním se poté zaměřit na to, abyste v něm společně objevili to nejlepší.

Nejchytřejší psí plemena

Neuropsycholog Stanley Coren, PhD, se ve svém bestselleru The Intelligence of Dogs (Psí inteligence) zaměřuje na trénovatelnost jakožto ukazatel inteligence. Tento profesor psychologie na University of British Columbia pracoval s hodnocením 110 plemen od více než 200 profesionálních obedience posuzovatelů, kteří známkovali plemena na základě pracovních testů a testů poslušnosti. 

Nejlepší psi dokázali vstřebat příkazy do pěti opakování a poslechli je ve více než 95 %. Jejich seznam spolu s popisem plemene naleznete níže:

1) Border kolie

Border kolie bývá často považována za nejchytřejšího ze všech psů a platí za velkého snaživce a ambiciózní plemeno. Jestliže má většina psů inteligenci průměrného dvouletého dítěte, pak by Border kolie mohla být stejně chytrá jako dítě ve věku tří let a více!
Border kolie původně chovaná jako ovčácký pes dokáže plnit víceméně jakoukoliv práci, kterou si pro ni vymyslíte. Je to extrémně energický, atletický a mrštný pes, který má neutuchající chuť neustále se učit něco nového. A to tak moc, že pokud nebudete Border kolii dostatečně zaměstnávat, může začít ničit domácnost a vybíjet tak svou energii jinak.

2) Pudl

Navzdory svému rádoby nafintěnému a upjatému vzhledu je pudl velmi inteligentní pes. Ať už v toy, trpasličí, střední či velké variantě, toto plemeno má dar neuvěřitelně bystré mysli. Pudl původně vznikl jakožto lovecký pes a i poté byl pilným pracantem a věrným společníkem. Pudly často můžete vidět při  různých představeních. Můžete je naučit balancovat na míči, skákat obručí a celou řadu dalších náročných cviků. 

3) Německý ovčák

Německý ovčák je loajální plemeno s ochranářskými pudy. Je natolik energický a inteligentní, že může někdy působit až napjatě nebo úzkostlivě. Němečtí ovčáci jsou nejšťastnější, když je jim svěřena důležitá práce. Například něco tak rádoby jednoduchého jako “dohled a ochrana” nad dětmi jim dává smysl. Toto plemeno potřebuje hodně mentální stimulace a cvičení, aby bylo spokojené. 

Němečtí ovčáci také často pracují u policie nebo v armádě. Většinu povelů a příkazů se dokáží naučit velice rychle. Jakmile je jednou vycvičíte, tak udělají cokoliv, o co je požádáte a budou čekat na další příkaz. 

Belgičtí Malinois jsou německým ovčákům velmi podobní a stojí za zmínku, protože jsou neméně inteligentní a stejně tak plní energie.

4) Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je jedním z nejpopulárnějších psích plemen na celém světě. Ostatně, je to také jeden z nejpřátelštějších psů, jaké můžete potkat. Zprvu může působit až praštěně či potrhle, ale retrívra lze vycvičit opravdu téměř k čemukoliv.

Inteligence zlatého retrívra a jeho láska k lidem z něj dělají jednoho z nejlepších pracovních a služebních psů. Skvělý je také na psí sporty. Především je to ale vynikající společník do v podstatě jakékoliv domácnosti. A za zmínku stojí i jeho blízký příbuzný labradorský retrívr, který s ním sdílí řadu vlastností a zaslouží si stejné uznání.

5) Dobrman

Dobrmani jsou urputní obránci, kteří jsou dobře trénovatelní ode dne, kdy se narodí. Pokud však nebudou správně vychování, mohou se stát až příliš ctižádostiví a přeberou velení ve vaší domácnosti. Tohle chytré plemeno dokáže rychle reagovat na jakoukoliv akci či příkaz, rozhodně však potřebují milující domov a pevné zázemí.

6) Shetlandský ovčák

Šeltie je chytřejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Popravdě, je to plemeno, které je často podceňováno a mylně označováno za odtažité. Šeltie dokáže být tichá a půvabná, stejně jako energická a hravá. Nezávislá a moudrá, sledující své okolí, toužící učit se něco nového a čekající na váš signál velící k akci.

Šeltie dokážou skvěle přečíst člověka a pochopit, jaké chování se od nich očekává. Se svými majiteli si tvoří těsné pouto a extrémně citlivě reagují na trénink a jednotlivé povely. 

Stejně jako šeltie, i blízká příbuzná kolie je na tom s inteligencí velmi podobně.

7) Labradorský retrívr

Nenechte se zmást jejich bezstarostností, pohodovou osobností a pověstí rodinného psa. Labradoři jsou super chytří. V kombinaci s jejich výjimečným čichem jsou skvělí ve vyhledávání drog, bomb a dokonce i zločinců. 

8) Papillon

Papillon klame svým křehkým vzhledem. Nabízí ale mnohem víc, než jen mazlení na klíně. Ve skutečnosti je papillon nejchytřejším ze všech toy plemen. Tito malí psi jsou přátelští, pozorní a velmi aktivní. 

Papillon se samozřejmě může schoulit do vašeho klína, nebude to však trvat dlouho a začne hledat něco zajímavého, co by mohl dělat. Stejně jako mnoho malých psů, i on má trochu tvrdohlavou náturu. Pokud však dáte tréninku šanci (s pomocí vysoce hodnotných odměn), bude se velice rychle učit. Naučte tohoto malého roztomilého pejska řadu zábavných triků a uvidíte, že se společně stanete středem pozornosti vašich přátel a návštěv.

9) Rotvajler

Rotvajler patří k těm psům. kteří dokážou opravdu dobře přečíst člověka díky studování řeči těla a obličejové mimiky. Toto plemeno může ukázat různou stránku své osobnosti v závislosti na tom, jak moc danému člověku důvěřuje. Typický rotvajler má laskavou a hravou tvář, kterou ukazuje své rodině a členům své smečky a pak tu druhou, stoickou a kontrolovanou vůči cizincům. 

Rotvajlery lze trénovat docela snadno, jakmile si získáte jejich důvěru a dostanete se skrze jejich ostražitost. Dokáží se naučit řadu povelů a vždy budou zároveň kontrolovat své okolí, aby se ujistili, že jsou všichni v bezpečí.

10) Australský honácký pes

Australský honácký pes se dokáže extrémně soustředit a má v sobě nekončící zásobu energie. Se svým majitelem si vytváří těsné pouto. Toto plemeno bylo vyšlechtěno k pasení stád skotu a nejšťastnější je, pokud má dostatek práce a neustále co dělat. Bez stimulace si hledá jiné způsoby, jak se zaměstnat a ne vždy se vám musí líbit (destruktivní chování nebo utíkání za účelem prozkoumávání nového). Starejte se o svého australského honáckého psa dobře a budete přáteli na život a na smrt. Tito psi se drží svých majitelů a ujišťují se, že vše probíhá hladce a v pořádku. Stejně jako většina chytrých psů i oni dokážou člověka dobře přečíst a často dokážou předvídat váš další krok.

Jsou chytří psi lepšími mazlíčky?

Můžete si myslet, že chytrý pes udělá přesně to, co po něm budete chtít. Není to však pravidlem. 

Chytré neznamená jednoduché. Dobrman se začne nudit a zničí vaši pohovku, či sbírku váz, pokud jste pryč z domu na 8 až 10 hodin denně. Zatímco anglickému buldokovi bude 8 hodin trvat, než si vůbec uvědomí, že jste pryč. Vrátíte se domů, on vás pozdraví a vaše keramika ude stále na polici.

Border kolie je vyšlechtěna k celodenní práci a pokud nemá příležitost pracovat nebo cvičit, bude se cítit mizerně. Obvykle se to projeví v jiných oblastech, jako ničení, útěky či štípání dětí.

Mít chytrého psa je jako mít velmi chytré dítě. Neustále něco dělají a pokud se začnou nudit, dostanou se do problémů.

Kynologové radí lidem, aby vážně zhodnotili množství energie, kterou mají a porovnali ji s plemenem, které si chtějí pořídit. Jste typ člověka, který dokáže cvičit několik hodin denně? Kolik času jste ochotni investovat do tréninku svého psa? Protože čím energičtější pes, tím více výcviku může potřebovat. Někteří lidé si mohou myslet, že chtějí chytrého psa, je to jen mylná představa. Nepotřebují chytrého, ale pozorného. 

Nejméně inteligentní psí plemena

Pokud váš pes působí jako bezradný nebo s nezájmem o trénink, může to znamenat, že byl vyšlechtěn k samostatnosti, anebo aby nebyl tolik dychtivý potěšit svého majitele. 

Trénink bude vyžadovat více trpělivosti a ten správný druh motivace – ať už má jít o pochvalu, mazlení nebo pamlsky.

Pro plemena jsou instinkty důležité, ale základy jako “sedni”, “ke mně”, “lehni” se naučí všichni stejně. S dobrou technikou může být rozdíl kolem měsíce. 

Bígl, plemeno vytrénované pro samostatnou práci potřebuje více času na výcvik. A buldok, který při testech skóroval podprůměrně, se může také učit rychle, pokud se však necítí do cvičení tlačen a trestán. 

Právě Bígl nebo buldok patří mezi psí plemena na spodku Corenova seznamu. Tito psi museli slyšet příkazy 80 až 100krát, aby je poslechli v 25 a méně procentech případů. Mezi taková také patří:

  1. Shih Tzu
  2. Baset
  3. Mastiff / Bígl (remíza)
  4. Pekingský palácový psík
  5. Bloodhound
  6. Barzoj
  7. Čau-čau
  8. Buldok
  9. Basenji
  10. Afghánský chrt (nejméně poslušný)

Mnoho expertů nemá rádo kategorizaci psů na chytré a hloupé. Je to příliš zjednodušující. Shodují se, že důsledný výcvik udělá z každého plemena dobrého a poslušného psa.

4.8/5 - (45 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu