9 nejchovanějších druhů hadů v ČR i ve světě

Stejně jako psi, kočky nebo třeba křečci jsou i hadí velmi oblíbeným cílem chovatelů. Jsou ti tiší společníci, kteří lákají pozornost svou atraktivitou a zdánlivou exotičností, protože jejich chov u nás není ještě příliš rozšířen. Jenomže hadů existuje celá řada a kdejaký začátečník by se nemusel vyznat v tom, který druh je pro něj vhodný. V následujícím článku se dozvíte ty nejoblíbenější druhy, které se napříč světem chovají.

Rady pro začátečníky

Pokud s hady teprve začínáte, vyhněte se těch agresivnějším, zvláště pak jedovatým hadům a škrtičům.

Výběr terária 

podle velikosti v dospělosti vyberte terárium, které se na udržování opravdu snadné. Mělo by být spíše větší a dno se musí vystlat podestýlkou (ideálně vhodnou pro hady). Nesmíte zapomenout na skrýše z větví a kamenů, misku s vodou a zdroj tepla, pod kterým se může vyhřívat. Podle konkrétního druhu můžete vybrat pouštní terárium (vyznačuje se pískem, suchými větvemi a sukulenty), tropické (se stálou vlhkostí vzduchu a vybavením z živých rostlin, jako jsou mechy a kapradiny) nebo paludárium (kombinace tropického terária s jezírkem).

Teplo

jak již bylo zmíněné v potřebách k vybavení terária, zdroj tepla je nepostradatelný. Teplota by měla dosahovat přibližně třiceti stupňů, ale mělo by se zde nacházet i chladnější místo, případně větší miska s vodou, kde se může had ochladit. Nezapomeňte také umístit zdroj tepla tak, aby se o něj had nemohl nijak popálit.

Krmení

pokud si pořídíte hada mírnější povahy a nepatří ke škrtičům, nemusíte se bát, že byste se potravou mohli stát vy. Některé druhy si mohou vaši ruku splést se svou potravou a mírně kousnout, ale to jen v případech, kdy z ní cítí myš nebo jinou potravu. Samotné krmení probíhá u mláďat jednou týdně, u dospělých jednou až dvakrát za měsíc.

Vytahování z terária

platí, že byste hady měli vytahovat, jen pokud jsou na to zvyklí. I tak byste neměli častěji než dvakrát do týdne, jinak by měl mít had svůj klid. Na hada vůbec nesahejte ani ho z terária nevytahujte během dvou dnů po krmení nebo před a během svlékání kůže. Nikdy ho také netlačte k tomu, aby se s vámi chtěl mazlit, jinak ho spíše odradíte.

Užovky

Všechny druhy užovek nebývají agresivní a rozhodně nejsou jedovaté. Mají křehkou kostru, proto dávejte pozor, abyste ji nezvedali za hlavu, ale oběma rukama a uprostřed těla. Krmí se nejčastěji myší, u plně dorostlých jedinců můžete také krmit potkany.

1) Užovka červená

Náš výčet užovek jedním z nejoblíbenějších hadů k chovu vůbec. Hodí se totiž i pro úplné začátečníky. Původem jsou z Jižní Ameriky z oblasti suchých lesů. Vyznačuje se atraktivním vzhledem – žluté tělo má pokryté černě orámovanými červenými fleky. Dorůstá se maximální délky dva metry a pokud se o ni dobře staráte, může s vámi sdílet domov až osmnáct let. Tento druh je spíše noční zvíře.

2) Užovka pardálí

Druhá užovka se přirozeně vyskytuje okolo Balkánu, může dorůstat až dvou a půl metru a oproti předešlému druhu má silnější stavbu těla. Uhlově černé oko rámují černé fleky, podél celého, jinak hnědého těla vede několik černých pruhů. Na rozdíl od užovky červené, užovka pardálí je zvíře s denní aktivitou.

3) Užovka domácí

Tento druh je doma na jihu Afriky. Ačkoliv jsou samečci menší (dorůstají se maximálně osmdesáti centimetrů) a méně zavalití, chovají se častěji, protože samičky bývají agresivnější. Rád šplhá do výšky, takže se do terária hodí i nějaké větve nebo robustnější rostliny.

Korálovky

Korálovky jsou nejvíce aktivní k večeru a v noci, během jara mohou být aktivní i přes den. Jinak jsou ukryty, takže je během odpočinku běžně nespatříte, schovávají se pod kameny a ve větvích. Mají štíhlé, avšak robustní tělo. Krmit je lze nejen různými druhy hlodavců, ale i menšími plazi včetně dalších hadů.

4) Korálovka sedlatá

Tento druh korálovky se běžně vyskytuje po téměř celé Americe. Dožívá se až patnácti let, dorůst může i více než jeden metr. Korálovka sedlatá má černou hlavu se světlými nozdrami. Zbytek těla je červeno-černo-bíle pruhovaný, přičemž červených pruhů je deset až šestnáct a pruhování je s pravidelným střídáním.

5) Korálovka kalifornská

Na rozdíl od korálovky sedlaté, tento druh se přirozeně vyskytuje jen v západní části severní Ameriky. Dorůstá se přibližně jednoho a půl metru, žije až patnáct let. Na zimu není potřeba zvláštní péče, pokud nechováte pár a nehodláte korálovky rozmnožovat. Má tmavou hlavu s bílými fleky kolem tlamy, očí a nozder a pruhované tělo. Nejčastěji se vyskytují bílé pruhy střídané s tmavě hnědou.

6) Korálovka pruhovaná

macro beautiful california kingsnake snake close up

Občas se tento druh plete s korálovkou kalifornskou, protože obě jsou si podobné. Tento druh má však výrazně tenčí světlé pruhy a zbytek těla má černý. Některé druhy mohou být i celé tmavé. Přirozeně žije na různých místech, od stepí až po okraje bažin a řek. Vzhled terária tak můžete přizpůsobit svým tužbám, protože mu budou vyhovovat všechna. Dorůstat může i jednoho a půl metru.

Krajty

Krajty jsou známé také jako ‚míčoví hadi‘ (podle anglického názvu krajty ‚Ball Python‘), a to především kvůli svému bránění před nebezpečím – většina druhů krajty příliš často nekouše, ale stočí se do klubíčka a počká, až nebezpečí pomine.  

7) Krajta královská

Tento druh klidnou povahu a je oblíbený zvláště kvůli nenáročné péči a atraktivnímu vzhledu. Dorůstá se zhruba jednoho metru, samičky mohou mít v dospělosti i jeden a půl metru. Její nejčastější zbarvení je černo-hnědé.

8) Krajta zelená

Zatímco předchozí druhy byly vhodné i pro začátečníky, krajtu zelenou si jako nezkušený chovatel rozhodně nepořizujte. Vyžaduje opravdu správné podmínky v teráriu a i malá chyba může mít velké důsledky. Tento druh má tendence být více kousavý a popudlivý, takže není vhodný ani ke každodenní manipulaci. Dožívá se i dvaceti let, jeho délka může být až dva metry a patří mezi stromové hady, takže v teráriu potřebuje hlavně větve a kmeny postavené do výšky. Už dle názvu můžete poznat, že její tělo je celé jedovatě zelené s bílými, náhodně rozesetými fleky.

Další oblíbené druhy hadů

9) Hroznýš královský

Hroznýš je původem z jižní Ameriky a v zajetí se mohou dožívat patnácti až pětadvaceti let. Jejich délka je zhruba sto padesát centimetrů, samice mohou být až jednou tak velké. Tento druh snese lokální zahřátí terária až na třicet pět stupňů Celsia. Protože jsou mláďata často nedůvěřivá, mohou být zpočátku útočná. Pokud se vám nepodaří si hada plně ochočit, může zůstat kousavý i v dospělosti. Barevných mutací existuje celá řada, nejčastější se směs různých odstínů hnědé.

Nejčastější dotazy

Co si musím před koupí hada uvědomit?

Had není mazlíček jako pes, kočka nebo morče. Rozhodně nemůžete čekat, že se s ním pomazlíte pokaždé, když přijdete z práce. Had je spíše tichý společník, kterého můžete pozorovat skrze sklo a nebude od vás vyžadovat spoustu času.

Jaký had je pro úplného začátečníka nejlepší?

Nejčastěji začátečníky chovaní hadi jsou korálovky nebo užovky, protože jsou poměrně nenáročné a klidné. Naopak taková krajta zelená je kvůli své povaze a náročnosti na chov vhodná spíše pro zkušené.

Čím hady krmit?

Hadi se i ve volné přírodě živí hlodavci, hady a obojživelníky. Platí, že byste měli vždy hledět na velikost a věk hada. Pro mláďata jsou nejvhodnější holátka, pro malé dospělé hady drobné myši, větší dospělí hadi stráví i drobné obojživelníky.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu