8 nejchovanějších dlouhosrstých morčat – huňaté štěstí

Morče je velmi oblíbeným společníkem napříč mnoha generacemi a kulturami. Už při výběru však nastává problém, a to jaký druh vybrat. Pokud máte alergie, je výběr celkem jasný, nejspíš vyberete bezsrstý druh. Jenomže pokud ne, zvolíte krátkosrsté či dlouhosrsté? Milovníci morčat a lidé, kteří se chtějí účastnit soutěží, většinou zvolí dlouhosrstý druh. Ačkoliv je s nimi více práce, rozhodně stojí za to alespoň tuto volbu zvážit. Jaké jsou ale ty nejoblíbenější dlouhosrstá morčata a o kterých byste měli rozhodně popřemýšlet?

1) Šeltie

Morče šeltie má hustou a lesklou srst. Je rovná, souměrně dlouhá a může dorůstat až šedesát centimetrů, což je klidně i třikrát delší než je délka morčete. Takto ta srst roste od temene a za ušima mu stejně jako u lidí padá podél těla, na tváři je dlouhá srst žádoucí jen na tvářích.

Barevné kombinace: Existuje celá řada barev, ve kterých se tato morčata vyskytují, ale nejoblíbenější jsou tříbarevné složená z kombinace černé, červené a čistě bílé. Dále jsou to strakatá se základem černé a červené. Oblíbené je i v želvovinové barvě, což je směs černé a červené. V jednobarevných mutacích jsou nejčastější černá, bílá, oranžová a krémová

2) Texel

Tomuto morčeti se také přezdívá spirálové morče. Svoji přezdívku získal díky své krepovité a vlnité srsti, jejíž prameny vytváří viditelné spirály. Ty se mohou dorůstat i dvaceti centimetrů, a jelikož rostou kolmo od těla, morče tak vypadá jako koule hustých a lesklých chlupů.

Barevné kombinace: Existuje v mnoha různých barvách, oblíbené je ale především v kombinaci tří barev nebo čistě tmavě hnědé. Častá směs je hnědé a bílé, přičemž čumáček má bílý, kolem očí hnědé fleky, od krku až do půlky těla se táhne zase pás bílé a celé tělo uzavírá hnědá.

3) Peruánské

Morče peruánské má stejné předky jako morče šeltie, ale na první pohled se v dnešní době dají odlišit. U tohoto druhu morčete roste srst nikoliv rovně a splývavě dozadu, ale dopředu, takže mu může částečně zakrývat obličej a oči. Jeho hlava je pak unikátně zaoblená a dodává tak tomuto morčeti nezaměnitelný vzhled.

Barevné kombinace: Toto morče je bezpochyby nejoblíbenější, proto se taky vyskytují v mnoha barvách. Nejčastější variantou jednobarevných jsou černá, červená a bílá. Dále se můžete poměrně často setkat s tříbarevnými, želvovinovými nebo pestrými.

4) Merino

Morče merino se nehodí pro lidi, kteří nechtějí věnovat tolik času péče o srst. Tento druh má totiž kudrnatou srst, která je rozdělená dvěma rozetami. Pokud to není výstavní morče, můžete místo hřebenu použít jen své prsty a kudrliny rozčesávat jen tak.

Barevné kombinace: Toto morče se chová v různých barvách, přičemž nejoblíbenější jsou především jednobarevná, zejména černá, červená, bílá a krémová.

5) Alpaka

Další z náročnějších druhů morčat je morče alpaka kvůli dlouhé kadeřavé srsti. Od dalších druhů se liší rozetou na čele, která rozděluje dlouhé chlupy pěšinkou.

Barevné kombinace: Typické pro tento druh je jednobarevné osrstění, především (stejně jako u merino) červené, bílé, krémové a černé.

6) Kadeřavé

Jak již název napovídá, toto morče má vlnitou srst, která roste od hlavy dozadu, na nose je kratší než jinde. Když ho budete česat, je lepší mu ji poté postříkat vodou a znovu vytvarovat kudrlinky.

Barevné kombinace: Je oblíbené v čistě červené nebo ve strakaté se základem v červené a bílé. Dnes se často objevují i morčata s ruskou kresbou – tedy ta, která mají uši, nohy a čumáček tmavý (přičemž v zimním období tmavnou), zbytek těla bílý.

7) Lunkárie

Tento druh morčete je zcela unikátní, protože oproti jiným se nesmí česat. Jejich srst je totiž kudrnatá (v ideálním případě tvoří prstýnky) a nepoddajná, česáním byste ji jen zničili. Mohli byste ji totiž polámat, což nevypadá hezky. Jediná péče o srst spočívá v koupání, proto je vhodné i pro ty, kteří nemají tolik času a o srst jiného dlouhosrstého morčete by se nezvládli postarat. Typem je podobné plemeni alpaka, ale na rozdíl od něj má odlišnou strukturu srsti. Na kyčlích má dvě rozety, které způsobují, že srst od toho místa roste opačným směrem. Dalším typickým znakem jsou velmi dlouhé a odstáté licousy.

Barevné kombinace: Lunkárie bývala původně čistě bílá nebo stříbrná aguti (to je charakteristické tím, že je složené ze dvou barev, přičemž jedna je spodní a druhá je krycí). Dnes však můžete sehnat všechny další barvy, které se vyskytují i u jiných druhů.

8) Coronet

Na hlavě tohoto morčete se otevírá kulatá korunka, která uvnitř neměří více než je velikost špendlíkové hlavičky. Zbytek srsti je dlouhý, lesklý a hustý. Hlava by měla mít krátkou přiléhavou srst, žádané jsou pouze dlouhé licousy.

Barevné kombinace: Stejně jak druh merino, i morče coronet se chová v různých barvách, oblíbená jsou jednobarevná. Ale nejsou výjimkou ani strakatá nebo tříbarevná.

Péče o dlouhosrsté morče

Morče s dlouhou srstí by si neměl pořizovat nikdo, kdo mu nechce věnovat hodně ze svého času. Tyto druhy morčat totiž musíte každý den kartáčovat a česat, protože jinak by jim v srsti vznikly nevzhledné chuchvalce, které by při pozdějším rozčesávání zvířátko bolely. Denně je také potřeba kontrolovat, zda se jim do srsti nezamotaly úlomky sena nebo jiných nečistot. Kvůli svému vzhledu se často přihlašují na výstavy, pokud ho ale chováte jen jako svého mazlíčka, je nejlepší ho čas od času ostříhat. To se doporučuje i v případě, že je máte na chov. Kvůli dlouhým chlupům je nejlepší chovat tato morčata na seně místo na hoblinách.

Jak na česání?

Ačkoliv byla o kartáčování již zmínka, je potřeba dodat, že tomuto dennímu úkolu se musíte věnovat opravdu s pečlivostí. Morče česejte na stole (nebo jiném vyvýšeném místě) na měkké podložce (třeba ručníku). Mluvte na něj konejšivě a dejte mu třeba nějaký pamlsek – zkrátka, pokud se s vámi bude cítit příjemně, nebude utíkat. Odstraňte hadříkem nečistoty, poté rozčešte uzlíky hřebenem s dlouhými zuby. Pokud rozčesat nejdou, jemně je ustřihněte. Teprve poté vezměte kartáč, kterým zajistíte, že se kožíšek bude lesknout.

Otázky a odpovědi

Co si uvědomit před koupí dlouhosrstého morčete?

O takové morče se budete muset starat více, než o morče krátkosrsté. Budete jej muset denně vyčesávat, starat se o jeho srst a případně ji zastřihávat. Pokud už teď víte, že na to nebudete mít čas, raději se zamyslete, zda pro vás není morče s krátkou srstí lepší variantou.

Jaké dlouhosrsté morče je nejvhodnější pro někoho, kdo nemá tolik času?

Obecně platí, že o dlouhosrstá morčata se musíte starat víc než o krátkosrstá. Avšak druh lunkárie se hodí i pro ty, kteří toho času nemají tolik. Jeho srst se totiž nečeše, upravuje se jen koupelí.

Proč zvolit dlouhosrsté morče?

Navzdory tomu, že je péče o ně náročnější, jsou velmi oblíbení společníci. Je to takové huňaté štěstí. Při správné péči se jejich srst krásně leskne, takže je to i pastva pro oči.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu