10 tipů, jak se zbavit smutnic: dotěrné mušky v květináči

Určitě znáte ty malé dotěrné mušky, které se neúnavně točí (nejen) kolem vašeho květináče. K vám domů se mohou dostat několika způsoby: třeba skrz nově zakoupenou rostlinu a nebo ze zahradnického substrátu. My se v tomto článku zaměříme na 10 tipů, jak se nadobro zbavit smutnic.

1) Pečujte o půdu svých rostlin s mírou

Jeden z hlavních nešvarů, který může přilákat smutnice, začíná těmi nejlepšími úmysly. Chcee zajistit, aby vaše rostlina nebo zahrada dostávala dostatek vody, a tak to trochu přeháníte. Tato tendence k přesycení vytváří podmínky, které vítají mušky ve velkém množství. Nejlépe uděláte, když rostliny nebudete přemokřovat a necháte taková místa vyschnout, než budete pokračovat ve zdravějším způsobu zalévání. Omezte zalévání na jeden nebo dva dny za týden.

2) Představte smutnicím biologického predátora

Smutnice bezohledně útočí na kořeny rostlin. Přitahují však stejně agresivního biologického nepřítele, kterým je háďátko. Háďátko je hlístice mikroskopické velikosti, která se živí různými živočichy včetně smutnic. Zavedení háďátek do pokojových rostlin nebo na venkovní zasažené plochy smutnice v krátké době zlikviduje a zároveň zlikviduje jejich kolonie dříve, než se stihnou uchytit. Lze je obvykle zakoupit v obchodech s hnojivy, na internetu a ve specializovaných prodejnách. Jsou neškodné pro lidi, rostliny i domácí zvířata.

3) Lepové pasti

Jedním z nejoblíbenějších doplňků v boji proti otravným smutnicím jsou lepové pasti. Mají podobu žlutého listu papíru, který se odlepí a následně jej můžete umístit do míst, kde se mušky pravděpodobně shromažďují. Nejčastěji to bývají květináče. Lepové pasti jsou určeny k odchytu kolujících dospělců. Tím se eliminuje rychlost, s jakou se smutnice mohou rozmnožovat. Bez dospělců, kteří by udržovali společenství, populace prořídne a během několika dní zmizí. Každá aplikace vydrží až dva měsíce. Úspěšnost těchto aplikací zpravidla poznáte na první pohled.

4) Zkontrolujte rostlinu ještě před tím, než ji umístíte domů

V neposlední řadě si předtím, než si rostlinu pořídíte domů, zkontrolujte jednu věc. Zahradnická centra a specializovaní prodejci se snaží prodávat kvalitní produkty, ale ani tak nejsou dokonalí. Je možné, že k napadení dojde právě v jejich prodejně. Než se nadějete, koupili jste si problémovou rostlinu a přinesli si ji domů nebo na zahradu. Právě proto před nákupem zkontrolujte vlhká místa v půdě. Pokud si všimnete nažloutlých nebo bílých vajíček nebo viditelně spatříte přítomnost smutnic, přenechte problém obchodu, který se snaží rostlinu prodat, a najděte si jinou prodejnu.

5) K nalezení smutnic použijte brambory

Brambory samy o sobě smutnice nezabijí, ale rozhodně vás mohou nasměrovat správným směrem, kde se může vyskytovat napadení. Pokud máte problém odhalit, kde přesně se smutnice ve vašem domově usadily, stačí rozkrojit bramboru na několik kousků. Poté tyto kousky vhoďte do samotné půdy a počkejte, až se k nim smutnice dostanou. Tato technika vám pomůže nejen najít dospělé smutnice pouhým okem, ale slouží také jako maják pro nalezení vajíček larev. Poté už můžete smutnice nadobro zničit.

6) Používejte správná hnojiva na pokojové rostliny

Pokud smutnice trápí kromě vás i vaše pokojové rostliny, používejte správná hnojiva, které dokážou zničit jak smutnice, tak i jejich vajíčka a larvy. Na hnojení pokojových rostlin obecně často zapomínáme a tato část může velmi pomoct. 

7) Peroxid vodíku ničí larvy smutnic

Peroxid vodíku (standardní 3% lokální varianta) lze použít jako půdní zálivku. Smíchejte jeden díl peroxidu se čtyřmi díly vody a prolijte jím půdu v kořenové zóně, dokud nezačne vystupovat ze dna květináče. Peroxid zabíjí larvy smutnic při kontaktu.

8) Neemový olej působí i na povrchu

Neemový olej je také účinným prostředkem k namáčení půdy v boji proti larvám smutnic. Olej nařeďte vodou podle pokynů výrobce a přímo jím zalijte půdu u kořenů rostliny. Můžete také postříkat horní část rostliny, abyste udrželi dospělé smutnice na uzdě.

9) Postřik s pyrethrinem

Postřiky s pyrethrinem jsou také účinné proti smutnicím a jejich larvám. Chcete-li použít pyrethriny, lehce postříkejte všechny povrchy rostlin a vrchní část půdy. Nesnažte se, aby rostliny byly mokré, postačí řídká mlha. Pokud se v půdě nacházejí larvy smutnic, postříkejte půdu přímo v místech, kde dospělci obvykle odpočívají, abyste roztokem důkladně navlhčili vrchní část půdy, ale vyvarujte se přemokření. Nechte půdu vyschnout alespoň do hloubky 3 cm. Postřik opakujte za tři až čtyři týdny, dokud problém neustoupí a hmyz nezmizí. 

10) Účinný azadirachtin je obsažen v neemovém oleji

Koncentrovaný azadirachtin, který se přirozeně vyskytuje v neemovém oleji, můžete také použít v boji proti smutnicím. Je bezpečný při hydroponickém použití i ve sklenících, zahradách a v interiérech. Používejte jej podle pokynů výrobce stejným způsobem jako neemový olej.

Nejčastější dotazy

Jsou smutnice nebezpečné?

Larvy jsou škodlivé zejména proto, že se živí kořeny rostlin. Pro člověka nebezpečné nejsou.

Co způsobuje, že se smutnice vyskytují v domácnosti?

Obvykle je přitahuje světlo v domě a poté co se vplíží dovnitř, si najdou cestu k vašim pokojovým rostlinám.

Proč smutnice nechtějí zmizet?

Nejspíš neudržujete půdu rostlin dostatečně suchou. Pokud necháte pokojové rostliny mezi zaléváním trochu vyschnout, můžete zamoření zpomalit nebo zcela zastavit. Před dalším zaléváním nechte vrchní centimetr nebo dva půdy vyschnout a snažte se, aby interval mezi zaléváním byl co nejdelší.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu