15 důvodů, proč si (ne)pořizovat potkana

Potkal potkan potkana… Když se řekne potkan, většina lidí se zhrozí a představí si příšeru z kanálu, holí dlouhý ocas, špinavou krysu, přenašeče nemocí, nebo v lepším případě bílou myš se strašidelně rudýma očima z laboratoře. Jsou ovšem i lidé, kteří poznali potkany víc zblízka a vidí v nich mazlíčky, roztomilé čumáky a velmi chytrou mysl. Pojďme si tedy dnes potkany představit jako ty milé a chytré mazlíky. Třeba jim po přečtení článku dáte šanci!

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro potkana

OSM důvodů, proč si pořizovat potkana 

 • Jsou velice chytří. Věděli jste, že se bez problémů naučí přijít na svoje jméno nebo mlaskání?
 • Jsou větší než jiní hlodavci. Potkan není tak křehký jako například křeček a taky se s nimi lépe mazlí.
 • Jsou kontaktní. Většina potkanů vyhledává člověka a zejména starší jedinci se velice rádi zachumlají do mikiny a nechají se drbat.
 • Že se vám nelíbí červené oči? Žádný problém! Potkani mají nejrůznější typy a barvi srsti i očí. A dokonce i mezi typem uší si dnes můžete vybrat. 
 • Jsou nenároční. Stačí vám vhodná klec a vybavení si dokážete vyrobit svépomocí doma.
 • Dožívají se dvou až tří let. Jsou tedy vhodným mazlíčkem pro větší děti, pokud je mazlíček omrzí, nemusíte se o ně starat dalších 12 let jako o pejska nebo kočku.
 • Kousnutí berou jako poslední možnost. Ochočení potkani zvyklí na ruku jsou spolehliví a kousnutí považují za krajní řešení. Většina potkanů na vás zuby na rozdíl od křečků nikdy nepoužije.
 • Je libo klidné a mazlivé samečky nebo akční a zvídavé samičky? Obecně jsou potkaní kluci peciválové a holky torpéda. Jak se ale říká, výjimka potvrzuje pravidlo.

SEDM důvodů, proč si nepořizovat potkany 

 • Potkan je sociální druh a pokud tedy uvažujete o jeho pořízení, vždy musí být alespoň 2 stejného pohlaví. Samotný potkan psychicky velice strádá.
 • Tak jako každé zvíře, má i potkan svou typickou „vůni“. Někomu to vadí víc a někdo si ani nevšimne. I s tím je ale potřeba počítat.
 • Se zdravím to potkani taky nemají moc ideální. Často trpí na nádory a jsou náchylní na průvan.
 • Nejvíce aktivní jsou po setmění, někteří potkani se naučí v noci spát, ale někteří prostě v noci řádí. Je tedy lepší klec umístit mimo ložnici a dětský pokoj.
 • Většinu času jsou tiší jako myšky, ale nedej bože jak jeden druhému něco sebere. Za hlasitého pištění lítá podestýlka všude.
 • Jsou krátkověcí. Pro někoho to může být výhodou, ale lehce vám přirostou k srdci a pak vám jejich život přijde opravdu krátký.
 • Potkani jsou jako chipsy, jeden nikdy nestačí! Jakmile jednou propadnete kouzlu těchto démonizovaných mazlíčků, není cesty zpět a často se tak z plánovaných dvou kousků stane kousků 5 i více.

Shrnutí 

Potkani jsou společenská zvířata a tak je nejvhodnější je chovat ve skupinách stejného pohlaví (minimum jsou dva). Jsou to krátkověká zvířátka, která hodně trpí na nádorová onemocnění. Zároveň jsou ale velice kontaktní a svého majitele vítají u dvířek klece, kdykoli přijde domů. Díky jejich inteligenci nemají problém s učením se triků a zvládnou i přivolání. Pořídit si je můžete v nejrůznějších varietách a jsou vhodnými mazlíčky i pro větší děti.

Chov potkanů – vše, co potřebujete vědět

Již tedy víme, že potkany alespoň dva. Jak a kde je ale ubytovat a co do klece pořídit? Než si pořídíte potkany, je důležité mít doma základní vybavení. Potkani se chovají zásadně v kleci, terária a jiné ubikace pro ně nejsou vhodné, v akváriích a boxech neproudí vzduch a navíc nemají možnost šplhat. Minimální rozměry klece pro dva potkany jsou 60x40x50 cm, ovšem i u těchto zvířátek platí, že čím větší tím lepší. Klec je dobré umístit mimo přímé sluneční světlo a na místo, kde není průvan.

V kleci by pak neměla chybět:

 • napáječka
 • misky na krmení
 • podestýlka
 • závěsné pelíšky (hamaky)
 • patra
 • další prolézačky (plastové roury, košíky, sávěsný plastový domeček- sputnik)
 • wc pro hlodavce

Potkan je inteligentní a někteří jedinci se naučí využívat wc, ovšem úspěšnost v naučení an toaletu je tak 50 na 50. Někteří jedinci jsou zkrátka buď příliš líní aby slezli z pelíšku nebo jsou to čuňátka a je jim to jedno. Ovšem zkusit to můžete. Většina chovatelů však stále používá podestýlku na celé dno klece. Nejvíce užívané podestýlky jsou hobliny, dřevěné peletky, asan, dřevěné štěpky a konopné pazdeří. Každému vyhovuje něco jiného a tak je nejlepší podestýlky postupně ozkoušet a vybrat tu, která bude nejlepší pro vás.

Když máme vybavenou klec, zbývá už jen krmení (a potkani samozřejmě). Potkani jsou všežravci, ale hlavní složka potravy je stále rostlinná. Kvalitní směs pro potkany dokáže pokrýt všechny nároky na výživu, vyvážené a kvalitní krmení seženete například zde. Potkanům můžete ale přilepšovat řadou potravin. Například: masem,kočičími konzervami, zeleninou, ovocem, těstovinami a rýží, vajíčky,… Nevhodné jsou naopak sladkosti, smažené a kořeněné věci, čokoláda, ale i avokádo.

Důležité informace o potkanech

Váha:400-800g
Původ:Asie
Vhodná ubikace:klec
Cena:dle původu a variety od 100 Kč do 600 Kč
Délka života:2-3 roky
Aktivita: Po setmění 

Nejzajímavější variety potkanů

U potkanů si můžete vybírat z nejrůznějších barev, znaků, typů srsti ale můžete si vybrat i tvar uší a velikost potkana. Seznam variet by byl opravdu dlouhý a proto jsme vybrali ty nejzajímavější variety potkanů a podívali se jim na zoubek:

Dumbo

Klasický potkan má menší uši směřující nahoru. Zatímco dumbo potkani (stejně jako slůně Dumbo z pohádky, podle kterého byla tato varieta pojmenována) mají uši o poznání větší, kulatější a postavené o dost níž. Díky tomu působí roztomileji a zavalitěji než klasická standart varieta.

Fuzz 

Fuzzíci jsou potkani stejně jako kterýkoli jiný, chybí jim však jedna „drobnost“, nemají chlupy. Respektive jen minimum chlupů. Na pohled jsou pro někoho oškliví, pro někoho roztomilí, každopádně jsou ale na omak hebouncí a krásně hřejou. Mohou mít různé barvy i typy uší.

Dwarf

Pokud víte co znamená v angličtině slovíčko dwarf, je vám nejspíš jasné že dwarf potkani jsou zmenšeninou potkanů normálních, nedorůstají ani do půlky velikosti klasického potkana a jsou o dost akčnější než standarti. Taky se často dožívají o něco déle než ti normální. Pozor si však musíte dát na rozteč mříží, protože tam kde normální potkan neproleze se dwarf vleze bez problémů.

Rex

Rex potkan se liší typem srsti. Jejich srst je kudrnatá a na pohled drsnější než srst standartní. Potkan působí rozčepýřeně. Srst může být v jakékoli barvě. U potkanů kromě rexe existuje ještě velveteen, která je také vlnitá, ale na omak je hebká a plyšová. Mláďata se rodí s více vlnitou srstí, u dospělých se pak zvlnění zmírňuje.

Jak a kde si koupit potkany?

Potkani jsou nejvíce chování jako krmivo pro hady a tak není problém je sehnat v jakémkoli zverimexu. U těchto potkanů však může dojít k řadě problémů a tak se pořizování mazlíčků z obchodu nedoporučuje. Zvířata jsou totiž často předčasně odstavená, mladé samičky mohou být již březí a po zdravotní stránce to také není žádná sláva. Jako alternativa, pokud netoužíte po nějaké speciální barvě nebo varietě mohou být zvířata v nouzi. Internet je plný inzerátů s nechtěnými potkany a můžete tak ještě pomoci.

Pokud se vám ale zalíbily různé barvy a typy srsti, je nejlepší se poohlídnout po chovatelských stanicích, kterých je u nás poměrně dost. Seznamy chovatelských stanic najdete zde. Pak už stačí jen vybrat a napsat chovateli o svého vysněného mazlíčka. U běžných variet není problém sehnat potkáně téměř hned, pokud budete mít ale speciální požadavky, může chvíli trvat, než se narodí to vaše vysněné mládě. 

4.9/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu