20 faktů o kočičích zubech

Možná dobře víte, že dech vaší kočky je někdy cítit jako kočičí žrádlo, ale víte, co se děje s jejími zuby? Vnitřek kočičí tlamy je pro mnoho majitelů domácích mazlíčků záhadou, ale pro udržení celkového zdraví a pohody vaší kočky je důležité mít přehled o stavu jejich zubů. Kočičí zuby však skrývají plno zajímavostí, které se zanedlouho dozvíte. Znáte všech 20 faktů o kočičích zubech?

1) Lidské a kočičí zuby mají něco málo společného

I když kočičí zuby vypadají úplně jinak než lidské perličky, lidé i kočky jsou difyodontní – to znamená, že máme dvě po sobě jdoucí sady zubů. První sada – mléčné zuby – vypadne, když jsme mladí. Poté se objeví stálé zuby. Kočičí zuby však mají o něco rychlejší časový průběh než lidské. Kočky se totiž sice rodí bez zubů, ale mléčné zuby jim začínají růst, když jsou jim asi dva týdny. Přibližně ve třech měsících pak začnou mléčné zuby vypadávat, aby uvolnily místo stálým zubům. Při správné péči by stálé zuby měly kočce vydržet celý život.

2) Kočičí chrup je optimalizován pro lov

Tvar korunky kočičích zubů odráží funkci pravého masožravce. Zuby vaší kočky jsou stvořeny k tomu, aby trhaly kořist jako kočka v džungli. Tyto velké špičáky (tesáky) jsou optimalizovány pro prorážení kůže kořisti. To samozřejmě znamená, že kočičí kousnutí opravdu bolí.

3) Různé zuby plní různé funkce

Kočičí zuby jsou rozděleny podle funkcí, které plní. Například kočičí řezáky – drobné zuby mezi špičáky v přední části kočičí tlamy – nejsou při lovu příliš užitečné. Hodí se však k péči o srst a ke zvedání předmětů. Jsou velmi užitečné, pokud kočka musí něco okusovat. Některé kočky používají řezáky ke žvýkání drápků a odstraňování uvolněných kousků drápků.

4) Kočky nemají zubní kazy

Tento fakt můžeme, my lidé, kočkám pořádně závidět. Kočky totiž nemají zubní kazy. Je to dáno tím, že na rozdíl od lidí a psů nemají kočky na stoličkách okluzní tabulky (vodorovné plochy), a proto u nich nevznikají skutečné kazivé léze. Bakteriím živícím se cukrem, které způsobují zubní kaz, se daří na jamkách a prohlubních, které se obvykle nacházejí na okluzních tabulkách, které jsou určeny k obrušování potravy. U domácích koček nebyly nikdy zaznamenány zubní kazy, což je dáno kombinací tvaru jejich zubů a jejich stravy. Jediný kaz, který byl u koček zaznamenán, pochází z fosilie ze 13. století.

5) Kočky mohou mít zubní problémy

Ačkoliv nemívají zubní kazy, mohou kočky trápit jiné zubní problémy. Stejně jako u nás se i u koček může vyvinout parodontální onemocnění (onemocnění dásní, které oslabuje struktury podpírající zuby), stejně jako těžký zánět dutiny ústní zvaný gingivostomatitida a rakovina dutiny ústní. Jsou také náchylné k onemocnění zvanému resorpce zubů. K tomu dochází, když jsou struktury uvnitř jednoho nebo více zubů resorbovány a nakonec nahrazeny materiálem podobným kosti. To může být pro kočky velmi bolestivé. Resorpci zubu může být obtížné diagnostikovat, protože příznaky se pohybují od skutečné díry v zubu až po malou červenou tečku na hranici dásní. Pokud veterinář resorpci zubu diagnostikuje, pravděpodobně doporučí extrakci zubu.

6) Pokud kočku bolí zub, nepoznáte to

Kočky svou bolest skrývají. Pokud ji nějaký zub bolí, s největší pravděpodobností to nepoznáte, protože nevykazují žádné příznaky bolesti. Je na majitelích zvířat a veterinárních lékařích, aby si všímali zubních problémů koček a byli při jejich vyhledávání aktivní. Pečlivost zahrnuje sledování slinění, zarudlých dásní a změn v jídelních návycích kočky, stejně jako zaznamenávání jakýchkoliv změn v kočičím dechu. Problémy s ústní dutinou mají často výrazný, hnilobný zápach. 

7) Kočky mohou bezproblémově jíst i bez zubů

Pokud by byly u vaší kočky náhodou diagnostikovány problémy se zuby, které vyžadují extrakci, nemusíte být příliš rozrušeni. Kočky mohou jíst mokré krmivo (a obvykle i suché) bez některých nebo dokonce všech zubů a žít dlouhý a zdravý život. Důležitější je mít zdravou a bezbolestnou tlamu než tlamu plnou zubů. Navíc pokud váš veterinář doporučí extrakci zubů, jsou tyto zuby pro vaši kočku pravděpodobně bolestivé, takže se bude cítit mnohem lépe, až budou pryč.

8) Pravidelné návštěvy veterináře a čištění zubů chrání zdraví chrupu

Stejně jako je tomu u lidí, tak i kočky by měly docházet na preventivní prohlídky, na kterých jim budou zkontrolovány zuby. Stejně tak by se kočkám měly (ideálně každý den) čistit zuby, protože se tak účinně zabraňuje hromadění bakterií, které způsobují mnoho zubních problémů. Čištění zubů vaší kočky se může zdát jako nemožný úkol, ale mnoho koček lze s trochou trpělivosti naučit. Čištění zubů nejlépe funguje na čistých zubech, takže začněte, když je vaše kočka ještě kotě.

9) Věk kotěte lze určit podle zubů

Jak už jste se dozvěděli, kočkám rostou zuby mnohem rychleji, než lidem. A právě díky zubům lze u mladších koček poznat, jak jsou zhruba staré. Koťata mají 26 mléčných zubů, dospělé kočky mají 30 stálých zubů.

10) Koťata mají více zubů než děti

Koťata mají 26 mléčných zubů, zatímco děti mají pouze 20 mléčných zubů, ačkoli dospělé kočky mají 30 stálých zubů a lidé 32. Pro srovnání, psi mají plnou tlamu, 28 zubů jako štěňata a 42 zubů v dospělosti.

11) Kočkám lze čistit zuby i pomocí pamlsků

Pokud se vám při představě, jak své kočce čistíte zuby, ježí všechny chlupy na těle, nezoufejte. Čistit kočce zuby můžete i pomocí speciálních dentálních pamlsků. Tyto pamlsky mají speciální tvar, který kočce při jezení čistí zuby. Navíc skvěle chutnají, takže kočku nemusíte do ničeho nutit.

12) Pokud vaší kočce zapáchá dech, může to značit problém

Pokud má kočka zdravé dásně a zuby, pak vám z jejího dechu s největší pravděpodobností nebude na omdlení. Pokud však máte pocit, že zapáchá příliš, zajděte s ní na preventivní prohlídku k veterinárnímu lékaři, aby vaše kočka netrpěla bolestmi.

13) Kočičí zuby se skládají z několika vrstev

Kočičí zuby jsou těm lidským podobné také v tom, že se skládají z několika vrstev. Tyto vrstvy se skládají z dřeně, dentinu, cementu a skloviny. Každá z těchto vrstev přispívá k celkové pevnosti a vitalitě zubu jedinečným způsobem.

14) Kočky mají velmi silné zuby

Pokud jste někdy viděli kočičí zuby zblízka, pak jste si možná říkali, že jsou skutečně maličké a tenké. Jejich zuby jsou ve skutečnosti silné a vydrží toho dost. Nezapomínejme, že jsou pravé šelmy!

15) Kočkám se může zub zlomit

Kočičí zuby jsou sice silné, ale na druhou stranu samotné kočky jsou občas neohrabané a skáčou z velkých výšek, které milují. I to může vést k tomu, že kočka špatně dopadne na zem a zlomí si zub. Zlomeniny zubů jsou u koček častým jevem, který vzniká při rvačkách, dopravních nehodách a žvýkání tvrdých předmětů. Nejčastěji se u koček lámou špičáky.

16) Kočičí kousnutí může způsobit infekci

Nejčastějším pachatelem v kočičí tlamě je Pasteurella multocida. Tato bakterie se vyskytuje i v tlamě jiných zvířat, která kousnou, ale u koček je potenciál tohoto patogenu způsobit vážnou infekci umocněn stavbou kočičího chrupu při kousnutí kočkou. Kočičí zuby jsou ostré jako jehla.

17) Kočkám se čistí zuby speciálním kartáčkem

Kočkám se samozřejmě nečistí zuby lidským kartáčkem, který je na jejich malé zoubky skutečně obrovský. Místo toho existují speciální kartáčky pro kočky, které mají mnoho podob. Mohou být podobné těm našim a nebo existují ve formě návleků na prst.

18) Kočky mohou podstoupit podobné ošetření zubů jako lidé

To platí třeba v případě, že si kočka zub zlomí. Většinu zlomených zubů je třeba ošetřit, aby se obnovila jejich bezbolestná funkce. Ošetření může zahrnovat léčbu kořenových kanálků, léčbu vitální dřeně nebo extrakci. Ignorování problému není dobrou volbou, protože zub bude citlivý a bolestivý.

19) Kočičí zuby se trhají pouze v celkové anestezii

Vytržení (nebo extrakce) kočičího zubu se často provádí za účelem zvládnutí bolesti v ústní dutině v důsledku poškozených zubů. Tento zákrok vyžaduje kompletní celkovou anestezii a také pečlivou léčbu bolesti po zákroku. Není tedy možné, jako u lidí, že by se kočce (i když třeba jen vyviklaný zub) vytrhl při vědomí.

20) I kočičí zuby mají nervy

Uvnitř každého kočičího zubu je komůrka (kořenový kanálek), která obsahuje tkáň tvořenou krevními a lymfatickými cévami a nervy. Tato tkáň, která komunikuje se zbytkem těla zvířete, je obklopena kostní hmotou zvanou dentin, která tvoří většinu struktury zubu.

Často kladené dotazy

Mohou kočky přijít v boji o zuby?

Vykloubení zubu nebo náhlá ztráta zubu není u kočkovitých šelem běžná. Hrubá hra, kousání do tvrdého předmětu, kočičí rvačky, pády a srážky s autem však skutečně mohou vést k poškození zubů, ačkoli je k tomu zapotřebí poměrně velké síly.

Jak rychle rostou kočičí zuby?

Mléčné zuby začínají vypadávat a jsou nahrazovány stálými dospělými zuby od 11 do 24 týdnů věku. Jako první vypadávají řezáky, a to ve věku 11 až 16 týdnů, následují špičáky ve věku 12 až 20 týdnů a poté premoláry ve věku 16 až 20 týdnů.

Proč jsou kočičí zuby tak malé?

Kočky jsou praví masožravci, takže jejich zuby jsou vysoce vyvinuté, aby jim pomáhaly lovit, zabíjet a jíst kořist. Jsou také pomůckou k sebeobraně a nástrojem k péči o tělo. Drobné řezáky v přední části jejich tlamy jsou určeny k uchopení kořisti, zatímco ostré špičáky ji usmrcují a drtí.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu