TOP 10 zvířat do paludária – vše o chovu v paludáriu

Paludárium je jedno z nejkrásnějších možností, jak si oživit domov. Vzniklo spojením latinských slov ‚paludal‘ znamenající bažiny a ‚arium‘, což značí uzavřený v nádobě. Přestože tento pojem vznikl již koncem devatenáctého století, v oblibě se paludárium dostává především v poslední době. A není divu, protože je to nádherné napodobení tropického bažinného světa. Na údržbu je náročnější, ale o to víc vás okouzlí a pohltí.

Co je to paludárium?

Paludárium, často také nazýváno akvaterárium, je směsí terária a akvária. V dolní části je dle libosti velká vodní část, ve které můžete chovat ryby nebo jiné drobné vodní živočichy. Pokud je většina paludária věnovaná právě vodnímu životu, souš je naznačená jen u vrchu a snaží se věrně napodobit pobřežní část řek, může se nazývat také ripárium. Horní část se věnuje suché části plné rostlin, kamenů a kmenů obývající obojživelnými živočichy.

Jaké podmínky jsou potřeba k vytvoření a udržení paludária?

Tento druh ekosystému má věrně napodobovat deštný prales, takže musíte počítat s tím, že zde budete muset udržovat vysokou vlhkost. Ta způsobuje častý vznik plísní, takže pořiďte kvalitní větrání nebo stejnonožce, kteří pomáhají zabránit jejich vzniku.A protože se zde setkává teraristika a akvaristiky, je paludárium poměrně těžké na údržbu. Myslet musíte také na filtraci, a pokud zde chcete mít malý vodopád, myslete i na čerpadlo. Ten oživí celé paludárium a zvyšuje vlhkost. Nesmíte zapomenout také na světlo, které přizpůsobte živočichům, které zde budete chovat.

Co můžu v paludáriu pěstovat?

Rostliny, které zde budete chtít pěstovat, by měly mít rády vlhkost, aby se jim v bažinatém ekosystému dobře dařilo. Na suchou část paludária se skvěle hodí různé druhy kapradin. Zkusit můžete i jávský mech, mechovec kostrbatý, drakovec obecný, rákosník japonský nebo například různé druhy anubiasů. Odvážnější a zkušenější mohou zkusit vytvořit v paludáriu vhodné podmínky i pro orchideje.

Co v paludáriu chovat?

Jak již zaznělo, v paludáriu můžete chovat jak vodní živočichy, tak ty suchozemské či obojživelné. Vždy ale platí, že byste měli vybírat živočichy s podobnými nároky na život. A co tedy patří do zvířat, která se mohou chovat na suché části paludária?

1) Listovnice červenooká

Prvním živočichem vhodným do paludária je listovnice. Hodí se nejčastěji do nádrží umístěných na výšku. Má nápadné zbarvení, nejčastěji svrchu světle zelené, boky modré nebo nachové se žlutým pruhováním, oranžové prsty a jasně modré zadní končetiny. Také má jasně červené oči, podle nichž je i pojmenovaná. Jako jedna z mála dokáže své zbarvení měnit podle nálady a umístění. Je oblíbená, protože navzdory své barevnosti není jedovatá. Dorůstá se zhruba jen sedmi centimetrů.

2) Želva žlutolící

Tento druh želv se hodí spíše do větších paludárií, protože samičky se mohou dorůstat i třiceti centimetrů, samečci jsou běžně i o deset centimetrů menší. Je to však nádherný druh želvy, protože zde byly vyšlechtěny barevné mutace. Nejčastěji má hnědočerný vršek krunýře se žlutými pruhy, spodek žlutý se zelenými fleky na krajích. Kůži má želenou a opět se opakují žlutá místa na nohou a krku. Jsou to zvířata běžně žijící v bažinách a mokřadech, takže prostředí paludária jim budou skvěle vyhovovat.

3) Axolotl tygrovaný

Axolotl je poměrně velkým zástupcem obojživelníků. Dorůstat se může i pětatřiceti centimetrů (včetně ocasu). Žije především na souši, ve vodě se zdržuje především během rozmnožování, přesto by poměr vody a souše měl být půl na půl. Protože axolotl rád hrabe, je vhodná spíše vyšší vrstva substrátu. Má černou barvu s jasnými žlutými fleky a pruhy.

4) Krab poustevníček

V přírodě se tento krab vyskytuje ve skupinách žijící na pláži, proto se doporučuje chovat je v nejméně tříčlenné skupině. Dorůstat se může až sedm centimetrů, přičemž výška substrátu v paludáriu by měla být třikrát více, protože se rád a často zahrabává. Zbarvení může mít různé, od hnědé přes zelenou až k červené, modré či fialové. Díky své nenáročnosti je vhodný i pro začátečníky.

5) Užovka proužkovaná

Tento druh užovky je nenáročný, přizpůsobivý a hlavně nekousavý, proto je oblíbeným obyvatelem paludárií i terárií. S ohledem na poddruh může měřit od padesáti do sto čtyřiceti centimetrů, velikost byste měli vybírat podle velikosti paludária. Od poddruhu se odvíjí i barva – vždy se jedná o jeden světlý pruh doplněný o dva postranní pruhy (které se mohou rozpadat na části, tzv. skvrny). Její potravou jsou především drobné ryby, žáby nebo plži, na což byste měli myslet při výběru dalších obyvatel paludária.

Ve vodní části paludária samozřejmě můžete chovat také ryby. Jaké druhy jsou ty nejoblíbenější?

6) Bojovnice pestrá

Bojovnice je původem z Asie, ale hojně se chovají v akváriích po celém světě. Na chov není těžká, ale pozor si musíte dát na soužití více jedinců. Tento druh ryby může být velmi agresivní, proto v jednom akváriu chovejte jen jednoho samce, nikdy ne dva z důvodu mezidruhové agresivity. Pokud máte paludárium dostatečně velké (jedná se o objemu vody od 150 litrů s velmi hustě zarostlými rostlinami), můžete zvolit i jednoho samce a dvě samice, i tak ale není vyloučená agresivita. Dvě samice jsou už více snášenliví. Krásní jsou především samci, které mají dlouhé závojové ploutve různých tvarů i barevností.

7) Karas zlatý

Karas zlatý je jednou z velmi často chovaných ryb zvláště kvůli své oranžovo-zlaté měnivé barvě. Vzhledem i chováním připomíná kapra a velmi rád je ve společnosti dalších ryb svého druhu. Je velmi nenáročný na vodu, snáší i nízký obsah kyslíku a je poměrně odolný vůči nemocem. Během slunných dnů vyplouvá k hladině a vyhřívá se, jinak se drží spíše u dna.

8) Mřenka nádherná

Tento druh se často vyskytuje i pod jménem sekavka nádherná. Je lepší chovat je v hejnu alespoň o čtyřech jedincích, protože osamotě jsou lekavé a schovávají se. Na rozdíl od jiných ryb je potřeba krmit je především živou nebo mraženou stravou, protože jinak mohou strádat a jsou náchylnější k nemocem. Tělo má žlutou barvu s výraznými černými pruhy, všechny ploutve jsou oranžovo-červené. Při souboji s jinými jedinci nebo ve stresu může změnit barvu.

9) Krunýřovec velkoploutvý síťovaný

Krunýřovec je poměrně plachá ryba, která je čilá především za soumraku. Dorůstat se může i pětatřiceti centimetrů, ve volné přírodě však může mít i půl metra. Hodí se tedy především do velkých akvárií a paludárií. Vzhledem k tomu, že je to býložravec, jeho existence může znamenat těžší přežití živých rostlin.

10) Závojnatka lví hlava

Závojnatka se dorůstá okolo pěti centimetrů, maximálně však může mít i třináct, a její chov je nejlepší ve skupině. Tělo má krátké a sražené, na hlavě se jí tvoří hobouvitá ‚čepička‘ červené barvy. Měla by se chovat v akváriích, které mají rostliny v květináčích a dno bez písku, protože ráda a neustále ryje ve dně.

Nejčastější dotazy

Co je to paludárium?

Paludárium je směs akvária a terária – libovolně velká spodní část je zalitá vodou, žijí v ní vodní živočichové a rostou vodní rostliny; v horní části se mohou pohybovat obojživelníci a růst vlhkomilné rostliny. Je to dokonalý kompromis pro ty, kteří se nemohou rozhodnout jen pro jednu možnost.

Co můžu chovat v paludáriu?

Můžete se rozhodnout jen pro obojživelníky a vodní část zmenšíte na minimum, nebo se můžete rozhodnout pro oba světy. Z terarijních zvířat můžete zvolit například listovnici, želvu žlutolící, axolotla, kraba poustevníčka nebo užovku. Do vodní části můžete chovat různé druhy ryb, například bojovnice, karase, mřenky, krunýřovce nebo závojnatky.

Co v paludáriu pěstovat?

Rostliny do paludária by měly mít rády vlhko a bažinaté prostředí. Zvolit můžete například jávský mech, mechovec kostrbatý, drakovec obecný, rákosník japonský nebo například různé druhy anubiasů. Zkušenější pěstitelé mohou zkusit i orchideje.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu