Pancéřníček malý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Pancéřníček malý je aktivní hejnová rybka, která se s oblibou zdržuje u dna nádrže. Rád bezcílně plave po akváriu kolem rostlin.

Tipy pro chov pancéřníčka malého

  1. Pro pancéřníčka malého nepotřebujete příliš velkou velikost nádrže. Daří se jim dobře v akváriích o velikosti pouhých 38 litrů. Pro menší skupinu by to mělo stačit.
  2. Při výběru nádrže vybírejte takovou, která je delší než vyšší. Tyto sladkovodní ryby jsou poměrně aktivní a dávají přednost většímu bočnímu plaveckému prostoru k prozkoumávání.
  3. Pancéřníčci malí stráví spoustu času hledáním potravy ve spodní části vodního sloupce. Abyste zachovali jejich jemné ostny v bezpečí, vyhněte se štěrku nebo kamenům. Místo toho se držte jemného písku.
  4. Do akvária přidejte dostatek rostlin a naplavené dřevo. Ve volné přírodě se rybky obvykle schovávají mezi rostlinami a padlými stromy, proto se snažte napodobit jejich přirozené prostředí.
  5. Voda v akváriu by neměla přesahovat 28 stupňů Celsia a pH by se mělo pohybovat okolo hodnoty 7.
  6. Tyto rybičky jsou vhodné i do společenského akvária. Vybírejte k nim takové společníky, kterým nebude vadit jejich aktivní povaha.
  7. Každý týden vyměňujte část vody v akváriu, aby se nezvyšovalo riziko nemocí u rybek.
  8. Pancéřníček malý je náchylnější k onemocnění zvanému nemoc červené skvrny. Tento zdravotní problém způsobuje, že se po celém těle objevují červené krvavé rány. Toto onemocnění je důsledkem stresu, proto se snažte udržovat kvalitu vody.
  9. Pokud chcete odchov pancéřníčka, pak se ujistěte, že máte početné hejno. Obecně platí, že tyto ryby se častěji rozmnožují, pokud jsou součástí velké skupiny. 
  10. Tyto rybky jsou známými požírači řas. Mají zdravý apetit po této zelené hmotě a aktivně konzumují každou, na kterou narazí. Potřebují však i další zdroj potravy.
  11. Tento druh je schopen používat svá střeva k přijímání kyslíku. Vypadá to, jako by rybky dýchaly. Toto chování je zcela normální. Pokud se však stane pravidelnou záležitostí, může to být známkou špatných vodních podmínek. 

Základní informace

  • Český název: Pancéřníček malý
  • Latinský název: Corydoras pygmaeus
  • Čeleď: Sumci – Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
  • Původ: Brazílie
  • Maximální velikost: 3 cm
  • Vhodná teplota: 24-27 °C
  • Potrava: Všežravec
  • Doporučené PH: 2-7
  • Doporučená tvrdost vody: 3-11°dGH
  • Agresivita: Mírumilovný

Charakteristika

Pancéřníčkům malým nejlépe daří, pokud jsou chováni v přirozeně vypadajícím prostředí, které stimuluje jejich přirozený biotop. Tyto sladkovodní ryby milují bohatě zdobené nádrže plné úkrytů a podnětných míst. Tyto ryby jsou skrz naskrz všežravci, a proto se jim velmi dobře daří na tradičních granulích nebo vločkách. Můžete jim také poskytnout trvanlivé řasové oplatky, solné krevety, krevní červy, komáří larvy a další. Jediné, co je třeba mít na paměti, je, že tyto ryby mají malou tlamu. Ne vždy jsou schopné rozkousat větší kusy potravy, proto se snažte, aby byly malé. 

Pohlavní dimorfismus

Samička bývá o něco větší než sameček, jinak je pohlaví téměř nerozeznatelné.

Rozmnožování

Tření podpoříte tak, že akváriu poskytnete stravu bohatou na bílkoviny a pomalu snížíte teplotu vody. Tím simulujete změny počasí, které nastávají s obdobím rozmnožování. Samice si ponechají několik jiker najednou a čekají, až je samec oplodní. Jakmile tak učiní, naklade je na hladký povrch. Obvykle je nalepí na skleněné stěny akvária. Samice bude tento proces opakovat a nakonec naklade asi sto vajíček. Jakmile skončí, odstraňte všechny dospělé ryby. Pancéřníčci neprojevují žádné rodičovské chování, jikry a mláďata považuje za potravu.

Často kladené dotazy

❓Kolik pancéřníčků malých by se mělo chovat pohromadě?

V zajetí doporučujeme skupinu nejméně osmi jedinců. Pancéřníček malý potřebuje být ve skupině, aby zůstal zdravý. Pokud jsou rybky chovány osamoceně, podléhají nezdravým příznakům stresu. Většinu času stráví v úkrytu a projevují sporadické chování (Zdroj).

❓Můžu se dotknout pancéřníčka?

Pancéřníčka se nedotýkejte. Nejenže má ostré ploutve, ale většina z nich má i slabý jed, který může způsobit bolest na několik hodin (Zdroj). 

❓Čistí pancéřníček nádrž?

Ano, jako malý dnový krmič je pancéřníček mimořádně účinným čističem. Vyhrabává zbytky, které klesly na dno, a uklízí po nepořádných rybách, které se živí na hladině a ve střední části nádrže (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu