10 psích plemen s nejlepších čichem, kteří vyčmuchají vše

Každého pejskaře někdy v životě překvapila situace, kdy se pes najednou zastavil a vyčkával, nebo vystřelil vstříc zdánlivě prázdnému poli. Najednou to vidíte také. V dáli se schovává srna za keřem, nebo se v trávě mihnou zaječí uši. Jak na to ten pes mohl dojít, když je daleko menší než vy a tudíž má i menší rozhled a kontrolu nad okolím. Je to díky jeho čichu.

Pes má obecně lepší čich než většina zvířat. Tento smysl je u něj lépe vyvinutý lépe, než u jiných. Není úplně nejlepší ze všech živočichů na planetě, ale i tak se mezi ně může řadit a nemá se vůbec za co stydět. Psi jsou totiž jedni z nejlepších stopařů, kteří dokáží cokoliv vystopovat a v případě potřeby zasáhnout. Výborný čich, sluch a síla se u některých plemen stala více žádoucí.

Plemena psů se řadí do různých odvětví podle toho, na co bylo plemeno původně vyšlechtěno. Známe lovecká plemena, pastevecké psy i honiče. Právě ti se z většiny plemen umístili v našem výběru.

Česko, stejně jako jiné státy, má také svá národní plemena a s hrdostí můžeme v tomto žebříčku představit hned dvě naše národní plemena.

1) Chodský pes

zdroj: depositphotos.com

Je naším národním plemenem ačkoli zatím není mezinárodně uznáno. Bylo vyšlechtěno za podobným účelem, jako napřiklad Německý ovčák. Tedy pro kontrolu dobytka, hlídání majetku, ale třeba i shánění stád. Dalo by se s nadsázkou říci, že se jedná o českou variantu ovčáka.
Podobně jako on má velmi učenlivou povahu. Výborně se cvičí a hodí se i pro začínající pejskaře. Jeho střední velikost 46 – 56 centimetrů v kohoutku může být pro začátečníky velkou výhodou. Menší a střední plemena nevyžadují tolik vaší síly v případě nutnosti. Choďák je výborným společníkem do rodin s dětmi. Vyhledává společnost a rád tráví čas se svou smečkou. Své rodiny si váží a na svého pána je velmi citově vázaný. Důležitý je u něj výcvik a socializace, protože v přítomnosti cizích lidí, se může chovat výhružně až agresivně za vidinou ochrany své rodiny. Jinak je Chodský pes velmi tolerantní a trpělivý. Zvládne i náročnější výcvik. Psí sporty jako agility, nebo stopy jsou pro něj zábavou. Také může být výborným služebním psem, ať už záchranářským či policejním. Choďák je od přírody zdravě sebevědomý, jen tak se něčeho nezalekne a do všeho jde s nadšením a sebedůvěrou.

2) Český strakatý pes

zdroj: depositphotos.com

Je dalším našim národním plemenem v tomto výčtu. Podobně jako Choďák není uznán mezinárodní kynologickou organizací. Obecně se těší menší oblibě. Není divu vzhledem k jeho historii. Proto jestli hledáte neobvyklého společníka s výborným čichem a menším vzrůstem, jistě vám padne do oka 43 – 53 centimetrů velký strakáček.
Strakáč je znám také pod jménem Horákův laboratorní pes. Jeho dřívější jméno také odpovídá na jeho původ. Za tím stojí jistý kynolog František Horák. Strakáči byly dlouho veřejnosti neznámé, protože se využívali hlavně v ústavu. Díky nim se mohlo rozšířit studium epilepsie. V současné době slouží jako společník a dobrý hlídač.
Nevyznačuje se agresivním, ani dominantním chováním, spíše štěká na poplach, aby upozornil svého pána. S tím má velmi silné pouto. Bude šťastný s aktivním člověkem, protože miluje pohyb a je neúnavný. Díky jeho klidné a přátelské povaze a skvělým soužitím s člověkem se skvěle hodí pro canisterapii. K dětem se chová velmi přátelsky a je pro každou zábavu.

3) Briard

Toto plemeno ukončuje naši přehlídku českých plemen s výborným čichem, protože se jedná o starobylé pastevecké plemeno z Francie. Původně byl využíván francouzskou armádou. Díky jeho výbornému sluchu i čichu dokázal najít zraněné vojáky, doručit zprávu, nebo třeba ohlídat zásoby. Díky jeho úspěchům v historii se v těchto úlohách může využívat do dnes.
Briard je plemeno většího vzrůstu (55 – 70 cm) s mohutnou srstí. Ta vyžaduje každodenní péči. Povahově je velmi laskavý a mírný. Miluje společnost svého pána, kterého je připraven chránit na každém kroku. Velmi se upíná na věci, se kterými vyrůstá. Může se jednat nejen o majitele a jeho rodinu, ale také o zvířata, či předměty. Některá plemena potřebují například nové hračky, pro vzbuzení jejich pozornosti. Briad takový není. Má velmi dobrou paměť. Pokud ve štěněcím věku například zničí hračku a tu stejnou mu později koupíte, bude si ji pamatovat. Socializace je pro Briada důležitá, protože v nové věci nemá důvěru a znervózňují ho. Proto v cizím prostředí, nebo při přítomnosti cizích lidí může být bázlivý a štěkat na poplach. Je tedy důležité mu ukázat, že nové věci mu neublíží a nemusí se jich bát. 

4) Erdelteriér

Také známý jako Airedale teriér je anglické psí plemeno. Původně se využíval pro lov ryb a vyder. Nyní slouží jako služební či společenský pes.
Z fyzického hlediska je to odolný pes, který snese i horší rozmary počasí. Je označen jako největší z teriérů a při jeho velikosti 55 – 60 cm není divu. Povahově je velmi společenský a aktivní. Nesnese delší samotu, při ní může začít z nudy ničit věci kolem sebe. Je velmi inteligentní a má svou hlavu. Výcvik tedy může být trochu náročnější. Erdelteriérovi musíte ukázat, že poslechnout vás se vyplatí. Rozhoduje se sám na základě toho, jestli se mu činnost líbí a je pro něj výhodná. Je temperamentní a neodpouští. Výcvik by měl tedy probíhat přes pozitivní motivaci. Občas je také potřeba mu zaměstnat jeho mysl. Velkou zábavou pro něj mohou být nejrůznější hlavolamy a hry. Díky tomu může být skvělým společníkem aktivnějším dětem, které pro něj mohou vymýšlet nejrůznější hry. Nemá agresivní povahu a k cizím lidem přistupuje přátelsky. Pokud se však z cizince vyklube nepříjemný vetřelec, nemá problém bránit vše, co je mu drahé.

5) Holandský ovčák

Je větším plemenem (55 – 60 cm) s původem v Nizozemí. Původně byl vyšlechtěn pro stíhání medvědů, vlků a zlodějů. Své uplatnění měl i ve vojenském prostředí a to zejména jako stopař, díky jeho výbornému čichu. Později se začal využívat jako ovčácký pes.

Tento odolný pes zvládne jak déšť, tak slunce. Nechybí mu, jako ostatním ovčáckým plemenům, značná zásoba energie. Je velmi aktivním, pracovitým a mazaně chytrým. S tímto ostražitým psem s velkou vytrvalostí mohou mít problém začínající chovatelé. Je velmi citlivý a má sklony k bázlivosti. Je tedy důležitá socializace a jemný přístup k výcviku. Díky jeho výbornému čichu se může stát, že vyběhne za zvěří. Musíte být tedy pozorní, protože má výborný lovecký pud. Málokdy odmítne šanci, kdy může kořist pořádně prohnat. Je tedy vhodný pro zkušeného pejskaře, který ví, jak se má chovat k náročným psům na výcvik.
Krom hladkosrsté varianty s krátkými chlupy existuje i jeho hrubosrsá forma.

6) Australský honácký pes

Jak vypovídá jeho jméno, je honácké plemeno původem z Austrálie. Původně sloužil k vedení a ochraně stáda. V současné době je spíše hlídacím psem, který ale může stejně dobře sloužit svému původnímu účelu.
Honák je výborný všestranný pes. Je energický, inteligentní a hravý. Je poměrně náročný na pohyb. 43 – 50 cm velký pes tedy překvapí svou značnou dávkou energie a nebojácností. Ve štěněcích letech je velmi důležitá socializace. Na neznámé podněty může reagovat agresivně, kvůli jeho silnému ochranářskému pudu. Nevadí mu celoroční pobyt venku. Zvládne i horké letní měsíce a nepřízeň počasí. 

Honáka je dobré zabavit některým z psích sportů. Dobré pro něj mohou být stopy, nebo obrany, kde zabaví mysl i tělo a uspokojí své lovecké pudy.

7) Appenzellský salašnický pes

Středně velké psí plemeno (50 – 55 cm) s původem ve Švýcarsku. Je poměrně mladé plemeno vyšlechtěno pro hlídání a ochranu majetku. Tomuto účelu slouží dodnes.

Appenzela je velmi oddaná a milá. Ke své rodině se chová přátelsky a má spoustu energie. Denně potřebuje spoustu aktivity, jinak se začne nudit, což může mít za následek destruktivní chování. Je ideálním společníkem pro aktivního člověka, který bude appenzelu neustále socializovat, protože k cizím věcem je velmi nedůvěřivá. Možná i díky tomu je výborným hlídačem. Rychle se učí novým věcem. Výcvik přes hru a pozitivní motivaci ji bude velmi bavit a neúnavně bude poslouchat vaše povely. Skvěle se hodí téměř pro všechny psí sporty. Výborně se může hodit pro canicross, scooter i do tahu na kole. 

8) Bígl

Je loveckým psem s dlouhou historií, která sahá až do 14. století. Tento nejstarší honič byl vyšlechtěn pro doprovod lovce. Zapojoval se do lovu zajíců, kachen a další zvěře. Obzvláště oblíbený byl u dvora. Umí skvěle pracovat ve smečce. Díky tomu je to nezávislý pes, se silným loveckým pudem. V současné době se jedná spíše o společníka. Pro jeho staletími ověřenými schopnostmi ho můžeme dnes vidět i v přítomnosti myslivců.

Povahově je Bígl veselým, hravým, učenlivým společníkem. Je inteligentní s mírnou a dobráckou povahou. Nemá problém se zvířaty, dětmi, ani psy. Za předpokladu, že je dobře socializovaný. K cizím lidem se chová přátelsky. Pokud se cizinec jeví nebezpečně, spíš než útok bude následovat hlasitý štěkot, aby přivolal zbytek své smečky. Jak už jsme si naznačili, Bígl je velmi spokojený v přítomnosti jiných psů. Je to smečkový tip, proto pokud mu nemůžete nabídnout vaši společnost je zde možnost zvážit dalšího psa. Pokud se nudí může mít destruktivní chování, nebo začít utíkat. Fyzicky je to odolný pes, který snese celoroční pobyt venku.

9) Baset

Též nazýván jako Basset Hound je krátkosrstý pes menšího vzrůstu (32 – 40 cm). Původně byl využit pro lov v hustém porostu. Nyní je spíše společníkem.
Baset má živou a přátelskou povahu. Je dobrák a nedělá mu problém soužití s nejmenšími dětmi. Hodí se skvěle jako rodinný pes. Skvěle se snáší s jinými zvířaty i psy. Kvůli jeho milé a tolerantní povaze se příliš nehodí jako hlídač. S cizím člověkem se chce přátelit a hrát.
Díky jeho výrazně dobrému čichu může pronásledovat zajíce, bažanty, kachny i srny. Nevadí mu jakýkoli terén ani velmi hustý porost. Pro jeho lovecké vlastnosti je dobré na procházkách zůstat ve střehu. Baset může cítit i to, co je na několik metrů vzdálené a okem člověka nepostřehnutelné. I přes jeho kratší nohy vás může překvapit s jakou vervou a energií se pustil do běhu za vzdalující se zvěří. Svou úlohu bere vážně, může se tedy stát, že se bude bezhlavě hnát rovnou za nosem.

10) Bloodhound

Pokud by byla psí olympiáda a čich byl jednou s disciplín, tak by v ní naprosto dominoval Bloodhound. Ten má totiž dle výzkumů nejcitlivější čich ze všech psích plemen.

Také známý jako Bladhaund či svatohubertský pes je 60 – 70 cm velké plemeno. Tento belgický pes sloužil původně jako lovecký pes. V současnosti se využívá jako společník do rodin, nebo pes stopující kořist.
Bloodhound má lepší nos, než ostatní. Dokáže zavětřit i dva týdny starou stopu. Je tvrdohlavý a temperamentní. Na procházkách v přírodě tedy musíte být velmi ostražití, aby nechytil stopu a tvrdohlavě si nešel za svým. Je to inteligentní, hravý a aktivní pes. Aby jste předešli útěkům za zvěří, je dobré ho důkladně unavit. K majiteli se chová velmi loajálně a na své smečce je velmi závislý. Bez vaší přítomnosti bude trpět. Pokud zrovna nic nezavětřil, tak může působit neohrabaně a lenivě. S dětmi vychází skvěle, rád se přizpůsobí jejich tempu. Má také vysoký práh bolesti, proto mu nebude vadit, když ho děti budou tahat za uši, nebo mu nechtěně šlápnete na ocas. S největší pravděpodobností o tom ani nebude vědět. Díky jeho tolerantní povaze mu nedělá problém soužití s ostatními psy. Neprojevuje se dominantně, ani agresivně. Miluje stopování, proto ho nejvíce potěšíte, když se i vy oddáte tomuto psímu sportu.

To bylo 10 plemen, které mezi ostatními vynikají svým zlepšeným čichem. S jistotou můžeme říct, že absolutním vítězem je Bloodhound, který má před ostatními opravdu velký náskok, protože má až 40x více čichových receptorů než člověk. 

Ať se vám zalíbil Bloodhound, nebo veselý strakáček, jistě od něj získáte velkou přesnost ve stopách a výborného společníka.

Často kladené otázky

Jakou má výhodu pes s dobrým čichem?

Je to nepopiratelně výborné využití ve stopách. Pes s dobrým čichem může stopovat nejen zvířata, lidi, ale i předměty. Pokud budete na tomto smyslu s vaším svěřencem pracovat, může to být právě on, kdo najde vaše ztracené klíče.

Cvičí se takový pes hůře než ostatní?

Bohužel z pravidla ano. Pes který neustále cítí nejrůznější podněty může mít problém udržet pozornost a soustředit se na zadaný úkol.

Chci se se psem věnovat stopováním. Jak začít?

Dobré je začít s něčím jednoduchým. Pomoct vám mohou čichací koberečky, nebo rozhození pamlsků v trávě. 

Více informací můžete najít v našem článku – Jak naučit psa stopovat.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

3.9/5 - (91 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu