15 důvodů, proč si (ne)pořizovat rhodéského ridgebacka

Toto plemeno, které má původ v Africe, si s sebou nese jiskru a divokost této země. A není divu. Ridgeback ve své domovině měl za úkol lovit lvy. Dnes jej ale spíše než se lvem uvidíte zápasit o místo na gauči. Vznešenost a statečnost není to jediné co na ridgebackovi lze obdivovat. Jaký je to pes a kdo je pro něj ideálním pánem, zjistíte v našem dnešním článku

OSM důvodů, proč si pořizovat rhodéského ridgebacka

  • Typický pruh na zádech, atletická postava a jiskra v očích dělají z ridgebacka psa, který vzbudí pozornost. 
  • Hodně lidí se ptá, jestli toto plemeno opravdu lovilo lvy? Ano, lovilo. A kromě lvů také medvědy a divočáky. Tento psí drsňák však má překvapivě jemnou duši. 
  • Ridgeback je plemeno, které si zachovává důstojnost. K cizím lidem bude rezervovaný, ale pro svoji rodinu je tichý a oddaný společník. 
  • Pokud bude potřeba, bude svůj domov a rodinu bránit. Málokdo by se taky dobrovolně dal do křížku s lovcem lvů.  
  • S dětmi vychází dobře, nicméně byste měli být pozornější v případě batolat. Pokud ale bude mít ridgeback svoje místo, kde jej děti nebudou rušit, zvládne soužití i s mrňaty. 
  • Rhodéský ridgeback sice líná, ale oproti jiným plemenům je množství chlupů zanedbatelné. Jeho krátká srst nevyžaduje velkou péči. 
  • Pokud máte rádi sport, je ridgeback skvělá volba. Dlouhé výlety přírodou, běh u kola nebo canicross. To jsou aktivity, které bude ridgeback milovat. Není to totiž žádný pecivál. 
  • Ridgeback patří k plemenům, která příliš neštěkají a pokud mají dost vyžití, jsou to klidní společníci. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat rhodéského ridgebacka

  • Ridgeback nepatří ke psům, kteří by byli vhodní pro začátečníky. Je to velký, chytrý a silný pes. Pokud nemáte příliš zkušeností, bylo by lepší se poohlédnout po jiném plemeni. 
  • Jeho původní využití byl lov šelem. Není proto divu, že lovecký pud má silně zakořeněný v povaze. Pokud dostane možnost, s chutí prožene sousedovic kočku, zajíce nebo třeba veverku. 
  • Má bystrou hlavu. Což může být při správném vedení plus, na druhou stranu dokáže být taky velice tvrdohlavý. Aby výcvik fungoval, musí mít ridgeback dostatečnoou motivaci. 
  • Znuděný ridgeback je skvělá volba, pokud plánujete rekonstrukci bytu. Pokud nemá dostatek vybití, stává se z něj demoliční četa. 
  • Ridgeback dokáže vymyslet 1000+1 způsobů, jak se dostat přes plot a pokud se nedostane vrchem, zkusí to spodem. Pevný a vysoký plot je nezbytností, pokud se rozhodnete pořídit si ridgebacka. 
  • Samci můžou být v dospělosti nepřátelští vůči jiným psům. Je proto důležité nepodcenit socializaci a s tímto faktem počítat zejména v období dospívání. 
  • Pokud neholdujete aktivnímu sportu a dáváte přednost teplu a pohodlí domova, není ridgeback správná volba. Denně potřebují jak fyzicky, tak psychicky zaměstnat. 

Shrnutí 

Rhodéský ridgeback je lovecké plemeno s typickým pruhem na zádech. Pyšní se nejen okouzlujícím vzhledem, ale také vysokou inteligencí. Vůči své rodině je oddaný a dokáže ji ohlídat. Jejich povaha je jemná a tvrdá zároveň. Dokáží si postavit hlavu a také vzhledem ke své velikosti, nemusí být nejšťastnější volbou pro člověka bez zkušeností se psy. Také mají kopec energie, ale pokud jim dáte možnost “vybít baterky”, jsou z nich milý, klidní společníci, kteří se při troše snahy a výcviku hodí i do rodiny s dětmi. 

Obecná charakteristika rhodéského ridgebacka 

Toto velké lovecké plemeno se pyšní lesklou pšeničně zbarvenou srstí. Kromě pruhu na zádech, je pro ně typický soustředěný pohled, který ještě více podrtrhují černé linky okolo očí. Mají lehkou atletickou postavu, která ale zároveň působí silně. Jejich povaha je komplikovanější, jsou chytří a oddaní, na druhou stranu dokáží být velice umínění a odměření. 

Povaha 

Rhodéský ridgeback je plemeno nezávislé a velice bystré zároveň. Tato kombinace může být pro majitele jak zábavná, tak frustrující, ale i hodnotná. Záleží na každém, jak bude k ridgebackovi přistupovat. Snažit se z něj udělat ovčáka nebo kolii by mohla být cesta do pekel. Pokud jej ale pochopíte a budete tolerovat jeho povahu, stane se z ridgebacka věrný a vychovaný psí parťák. 

Vzhled 

Ridgeback má krátkou lesklou srst, která má vždy pšeničnou barvu. Srst ridgebacka zapáchá o dost méně, než srst jiných plemen. Má klopené uši a celkově by měl působit atleticky, ale zároveň odolně. Charakteristický vzpřímený pruh na zádech roste opačným směrem než zbytek chlupů, začíná u kohoutku a končí u boků. Péče o srst není příliš náročná, stačí jednou týdně vykartáčovat a otřít vlhkým hadříkem. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Ridgeback je vůči dětem tolerantní, je to ovšem poměrně velké plemeno a tak je důležité naučit děti jak ke psovi přistupovat a jak se k němu chovat. A zejména malé děti nikdy se psem nenechávat o samotě. Pokud máte malé děti, vyhraďte nějaký prostor, kam dáte psovi pelíšek a pro děti bude toto místo zakázané. Tak bude mít ridgeback možnost, klidit se z cesty, když budou děti příliš rozjívené a hlučné. 

Pokud plánujete pořízení ridgebacka a máte doma jiné domácí mazlíčky, je důležité je se štěnětem důkladně seznámit. Zpravidla ridgeback toleruje zvířata v domě, ale cizí nebo divoká zvířata nemilosrdně vyhodnotí jako kořist, kterou je potřeba ulovit. 

Zdraví a péče 

Ridgeback nepatří mezi plemena, která by byla prolezlá nemocemi. Nicméně, ostatně jako u všech plemen, i u něj jsou některá onemocnění běžnější než jiná. Jako většina velkých plemen, ani ridgeback se nevyhnul onemocnění kloubů a to převážně dysplazii kyčlí a loktů. Toto onemocnění je ovlivněno mimo jiné i stravou a zejména v období růstu je důležité dopřát psovi kvalitní krmivo. Druhé, pro ridgebacka typické onemocnění je tzv. dermoid sinus, což je zjednodušeně řečeno zhutnělá tkáň v okolí páteře. Pokud zasahuje až do míchy, dochází k poruchám pohybového aparátu. Toto onemocnění je dědičné. Pokud tedy budete vybírat štěně z ověřené CHS, neměli byste se tohoto onemocnění obávat. 

Výchova a výcvik

Ridgeback je chápavý, ale při výcviku je důležité být již od štěněte důsledný, nikoliv však výbušný. Při výcviku je důležité psovi porozumět a nesnažit se jej srovnávat s jinými plemeny. Ridgeback byl šlechtěn tak, aby se dokázal sám rozhodovat a je tedy jasné, že nikdy nebude šlapat stejně jako ovčák, který byl pro spolupráci s člověkem stvořen. 

Nicméně, pokud se s ridgebackem navzájem pochopíte, rozhodně mu nic nebude bránit být skvělým psím sportovcem. Ridgeback má skvělou paměť a pevnou vůli. Například ve své domovině jej využívají i jako policejního a armádního psa. 

Náročnost

Cena štěněte rhodéského ridgebacka s PP se pohybuje od 15 000,- do 25 000,-. Fenky jsou zpravidla dražší než psi. Pokud se ovšem rozhodnete investovat do kvalitního štěněte od chovatele, můžete tím předejít pozdějším vysokým nákladům u veterináře. Je také dobré počítat s tím, že to není malá čivava a tak i krmení bude stát víc peněz. Navíc není radno na krmení šetřit. Stejně jako u dětí i u štěňat hraje při růstu kvalitní strava důležitou roli. 

Ridgeback je taky náročný z hlediska času a to zejména v mladším věku, kdy bude procházet štěněcím období a poté pubertou. Zvažte, jestli bude mít denně čas na výcvik a další aktivity se svým novým psím parťákem. Nevychovaný a neutahaný puberťák v ridgebacím podání je totiž pěkná polízanice. Obecně platí, jako u většiny plemen, unavený pes = hodný pes. 

Historie 

Historie ridgebacka sahá až do dávné minulosti (cca 4000 let před naším letopočtem). Tyto první zmínky o psovi s obráceně rostoucí srstí na hřbětě pocházejí z Egypta. V krvi dněšních ridgebacků koluje také krev evropských loveckých plemen (bloodhound, německý ohař nebo například pointr či doga), která se do Afriky dostala s přistěhovalci a kolonisty. 

První standard plemene byl vytvořen v roce 1922 a do ČR se první jedinci dostali v roce 1987. Za vznik tohoto plemene vděčíme zejména těmto třem pánům: Charlesu Helmsovi, který psy s typickým pruhem na zádech dovezl do Rhodésie, Corneliusovi van Royeen, který tyto psy křížil s evropskými plemeny a v neposlední řadě Francisu R. Barnesovi, který založil Parent Club v Rhodesii a vytvořil první standard plemene, díky kterému dostal chov tohot plemene řád a směr. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:Psi: 34-38 kg Feny: 30-34 kg 
Výška v kohoutku:Psi: 63-69 cm kg Feny: 60-66cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trenink: více jak 40 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká s typickým ridgem
Typ srsti: hladká
Barva srsti:odstíny pšeničné barvy
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit rhodéského ridgebacka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro ridgebacka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata ridgebacka na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.1/5 - (37 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu