16 důvodů, proč si (ne)pořizovat welsh corgi cardigana

Koho by neokouzlil bezelstný a veselý výraz tohoto roztomilého psíka připomínajícího klobásku na nožičkách? Korgíci jsou jak vzhledem, tak povahou naprosto úžasní psi, kteří se skvěle hodí téměř pro každého. Nezáleží na tom, jestli jste nadšený sportovec, občasný pochůzkář či výletník nebo prostě jen hledáte někoho, kdo by vám dělal doma milou společnost, velškorgi je přizpůsobivý a nenáročný mazlíček.

OSM důvodů, proč si pořizovat welsh corgi cardigana

 • Tento psík je sice poněkud robustnější, jinak ale poměrně malý a prostorově velmi nenáročný, zvládne bez problému život i v městském bytě.
 • Velškorgi je ostražitý a dobrý hlídač, nicméně je velmi tichý a klidný, zbytečně neštěká, ani nevyje.
 • Jedná se o nesmírně oddané a milující plemeno, které má v lásce lidi včetně dětí, ostatní zvířata také snáší velmi dobře.
 • Korgíci jsou bystří a inteligentní, mají výbornou paměť a vynikají schopností intuitivně a v klidu sami řešit nejrůznější problémové situace.
 • Korgiové umějí být poměrně flegmatičtí, hned tak něco je opravdu nerozhází, konfliktům se vyhýbají bez jakéhokoliv náznaku agrese. 
 • Navzdory své velikosti má toto plemeno obdivuhodnou výdrž a je tak velice všestranné, hodí se tak i na celou řadu psích sportů.
 • Velškorgi je překvapivě odolný a otužilý pes, který zvládá i celoroční pobyt venku za předpokladu, že nebude celé dny sám zavřený v kotci.
 • S výchovou tohoto plemene si při troše snahy poradí i začátečník, korgiové jsou učenliví a především ke svému pánu velmi loajální a ochotní k jakékoliv společné aktivitě. 

OSM důvodů, proč si nepořizovat welsh corgi cardigana

 • Korgiové mají, ač na to možná nevypadají, rádi pohyb, který potřebují především proto, aby se udržovali v dobré kondici, v opačném případě mají sklony k tloustnutí a s tím i spojeným zdravotním problémům.
 • K cizím lidem jsou tito psi nedůvěřiví a ačkoliv zpravidla nejsou nikterak agresivní, chovají se ostražitě a jsou velmi opatrní na to, koho si pustí k tělu.
 • Velškorgi nemá v povaze nahánět menší zvířata, nicmémě v případě střetu s dobytkem  byste měli být raději v pozoru. 
 • Bydlíte-li ve vyšších patrech bez výtahu, není pro vás nejspíš velškorgi zrovna ideální pes, jelikož mu častá chůze po schodech může způsobit zdravotní komplikace s páteří. 
 • Korgiové sice neslinatjí, ani nechrápou, nicméně celkem obstojně línají, odchlupovací váleček tak bude pravděpodobně ve vaší domácnosti, zvláště v bytě nutností. 
 • Toto plemeno umí být občas lehce tvrdohlavé, když má zrovna svou náladu, má velškorgi tendence si z vás dělat tak trochu “dobrý den”.
 • Velškorgi je typ psa, který je sice většinou milý a kontaktní, někdy je ale potřeba umět respektovat, že chce mít zkrátka svůj klid a nebýt nikým rušen.
 • Korgiové nemívají obvykle problém s jinými psy, konkrétně u cardigana mohou ale jisté potíže nastat při nedostatečné socializaci, proto je žádoucí, aby měl odmalička možnost bezprostředního kontaktu s dalšími zvířaty.

Shrnutí

Velškorgi je zkrátka pohodář, který se rád mazlí, ale to neznamená, že by se s chutí neproběhl, také miluje plavání a je poměrně všestranný. Jeho velkou výhodou je, že jakmile vás jednou přijme jako součást smečky, je celé rodině nesmírně oddaný, umí být velmi krotký a veselý a dokáže se snadno a rád přizpůsobit chodu vaší domácnosti.

Obecná charakteristika welsh corgi cardigana

Welsh corgi cardigan je bezesporu pes, který by jen těžko zapadl do škatulky gaučových povalečů. Aktivním pohybem toto plemeno udržujete v pohodě jak po psychické, tak po fyzické stránce a také utužujete vzájemný vztah, který je pro velškorgiho na prvním místě. Určitě není na škodu, pokud bude mít pes k dispozici zahradu, kde se může proběhnout a zabavit i v době vaší nepřítomnosti. Ačkoliv je toto plemeno původem pastevecký pes, bezpodmínečně tuto aktivitu ke spokojenosti nepotřebuje, dnes už vyhledává především společnost lidí a je tak známé zkrátka jako milý malý rodinný pes. 

I. Povaha

Zamilovat si velškorgiho pro jeho mírumilovnou a vyrovnanou povahu opravdu není těžké. Tito psi jsou sice původem pastevečtí a honáčtí, nicméně dnešní kynologové se shodují na tom, že jde již spíše o rodinného společníka. Korgiové by měli být vždy oddaní a loajální ke svým lidem, vůči členům rodiny si velmi rychle vytváří silné citové pouto a také obranářský instinkt. Velškorgi může být také dobrý hlídač, spíše však tichý a nenápadný, většinou pozorně sleduje okolí, než aby běhal podél plotu a štěkal na kolemjdoucí.

Toto plemeno není zrovna vítací typ, vůči cizím lidem sice není agresivní, ale z počátku si spíše drží odstup, v neznámém prostředí může být víc odměřený a ostražitý. Jinak jsou ale tito psi zkrátka pohodáři, vynikají překvapivě silnou intuicí, umí pohotově reagovat a samostatně řešit problémy v krizových situacích, jsou velmi inteligentní, díky čemuž se skvěle hodí i pro pokročilejší výcvik prakticky jakéhokoliv zaměření. Velkou výhodou těchto psů je, že navzdory své velikosti a zavalitější stavbě těla jsou velmi čiperní, rádi běhají a plavou, jsou hraví a aktivní, a co víc, všechny tyto povahové rysy jim zůstávají i v dospělosti a pokročilejším věku. (zdroj

II. Vzhled

Welsh corgi cardigan je sice pes poměrně malého vzrůstu na krátkých nožkách, nicméně jej řadíme mezi středně velká plemena. Výška by se měla v dospělosti podle standardu pohybovat od 25,5 do cca 31 cm, váha od 15 do cca 18 kg, feny bývají o něco menší i lehčí, přesto u tohoto plemene mezi psy a fenami nebývají tyto rozdíly tolik patrné. Velškorgi má hlavu poněkud nepoměrně velkou k tělu, jeho dlouhý špičatý nos a vztyčené uši připomínají lišku. Tento pes má vysoké čelo s patrným stopem při přechodu na čenich, který je protáhlý a poměrně úzký s dobře přiléhajícími pysky. Oči mají korgiové blízko u sebe, posazené přímo nad čumákem, zpravidla tmavě hnědé, nicméně u zbarvení srsti typu merle se můžeme setkat též s modrýma očima, vzácně i s jejich heterochromií. Toto plemeno má dále krátký silný krk a široký hluboký hrudník.

Hřbetní linie je rovná, ocas dlouhý, psi ho nosí povětšinou svěšený, sahat by měl ideálně až na zem. Celé tělo welsh corgi cardigana je posazené na hodně krátkých, ale silných a dobře osvalených končetinách. Pes je na pohled robustní, tělo má mohutnou stavbu s těžkou kostrou, rozhodně je však nežádoucí, aby měli korgiové nadváhu. Povolená zbarvení tohoto plemene jsou prakticky všechna v kombinaci s bílou, která však v srsti nesmí převažovat. Nejčastěji mají psi bílou lysinku na hlavě, která se může táhnout až přes čenich, krk, břicho, dále můžeme najít bílé znaky na nohou a někdy také na špičce ocasu. (zdroj)

https://www.youtube.com/watch?v=pSCS-qilsA4

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Velškorgi je obecně vzato velice mírumilovný a klidný pes, který sám od sebe nikdy na jiné psy či domácí zvířata neútočí. Soužití s dalšími mazlíčky v jedné domácnosti bývá u těchto psů bezproblémové, korgiové si snadno zvyknou na menší hlodavce, králíky či ptáky. Vzhledem k tomu, že nejsou přehnaně teritoriální, jim nevadí ani kočky nebo jiná zvířata, která se též volně pohybují po domě. Zbystřit byste měli raději v případě, že velškorgi přijde do styku s hospodářskými zvířaty, jako jsou například krávy, ovce, kozy nebo koně a poníci.

Jak již bylo řečeno, je welsh corgi cardigan původně pastevecké plemeno a jeho instinkty mu tak velí začít dobytek nahánět, přičemž by mohlo dojít k úrazu. Vztah k dětem má toto plemeno velmi dobrý, korgiové jsou hraví a jsou rádi, když se jim někdo věnuje, pozorností dětí tak jistě nepohrdnou, nenechají se vyprovokovat k agresi ani přesto, že kolem běhají rozdováděné děti. Velškorgi je vcelku flegmatik, snese tak i nějaký ten štulec a pokud ho již hra přestane bavit nebo si potřebuje odpočinout, prostě v tichosti odejde a najde si klidné místo sám pro sebe. 

IV. Výchova a výcvik

Výchova velškorgiho není nijak složitá, pokud jste ochotni obětovat trochu času, zvládnete ji i coby začátečník s kynologií. Korgiové jsou při správném vedení úslužní, mají velkou snahu se svému pánu zavděčit, největší motivací je pro ně často při výcviku pamlsek, se kterými byste to ale neměli přehánět. Výchova a také socializace je u tohoto plemene důležitá, měla by být zahájena včas a být důsledná, ovšem určitě ne tvrdá. Velškorgi velmi citlivě reaguje na tón vašeho hlasu. Budete-li příliš hrubí či zbrklí, můžete u psa vypěstovat bázlivost nebo přehnanou tvrdohlavost.

Ačkoliv je velškorgi typ psa, který se občas, když má zrovna náladu, může snažit prosadit si svou, je potřeba mu ukázat, že jsou ve vašem vztahu určité hranice, které pes musí respektovat. Aby se z korgiho stal poslušný a klidný pes, je zapotřebí především trpělivost a laskavý a citlivý přístup a samozřejmě spousta pozitivní motivace, aby psa cvičení bavilo a nebral ho jako nepříjemnou povinnost. Toto plemeno je velmi inteligentní a zpravidla povely rychle pochopí a také si je dlouho pamatuje. Rozhodně se však nedoporučuje vyvíjet na velškorgiho příliš velký nátlak a zbytečně ho drilovat, pak se pro něj výcvik stává nezáživným, v horším případě má pes tendence ho sabotovat. (zdroj)

V.  Zdraví a péče

Welsh corgi cardigan je obecně vzato velmi houževnatý pes, který na žádné konkrétní nemoci či dědičné vady výrazně netrpí. Přesto je třeba zmínit, že v menší míře se u tohoto plemene vyskytují oční vady, které jsou bohužel dědičné a v chovu je nutné toto hlídat. V pokročilejším věku se u některých jedinců mohou vzácně objevit dysplazie loketního a kyčelního kloubu, epilepsie či spondyloza (degenerativní onemocnění krční páteře). Ke všem těmto nemocem jsou korgiové výrazně náchylnější v případě, že trpí nadváhou. Ta bohužel u těchto psů není nijak výjimečná, korgiové milují jídlo, nejsou příliš vybíraví a sežerou v podstatě, na co přijdou. Proto je nezbytně nutné je krotit v příjmu potravy a opravdu přesně vědět, čím svého psa krmíte. Strava by neměla být příliš bohatá na bílkoviny a měla by mít vyvážený obsah minerálních látek. Správná výživa je nesmírně důležitá hlavně ve štěněčím věku, jelikož obezita by mohla negativně ovlivnit vývoj kostí a svalů a vést v dospělosti k různým deformacím. (zdroj)

VI. Náročnost

Sečteno a podtrženo je welsh corgi cardigan poměrně nenáročné plemeno. Soužití s ním může být harmonické jak v bytě v centru města, tedy v případě, že psovi dopřejete denně delší procházky, tak i na venkově nebo v domě se zahradou na předměstí. Plemeno je náročnější časově, jelikož korgiové jsou k vám velmi silně citově vázáni a po delší době vaší nepřítomnosti psychicky strádají. Připravte se tedy na to, že pokud zrovna nejste společně na procházce, ale doma, velškorgi vás bude následovat, kamkoliv se hnete. Toto plemeno rozhodně není pes do kotce, kde by trávil sám celý den a noc. Co se týká péče o srst, stačí jednou za týden až dva vyčesávat hrubým kartáčem, důležitější je však péče o drápy a zuby, které je potřeba pravidelně kontrolovat. Také budete muset nejspíše sestavit zdravý a vyvážený jídelníček a během růstu a změn fyzického zatížení vašeho psa ho také vhodně upravovat, ideální je se o tomto poradit s veterinářem. U korgiů se nevyplatí na krmení šetřit, nezapomínejte na to, že tito psi mají při nevhodném stravování sklony k tloustnutí, také ale k tvorbě zubního kamene, který je poté nutné čas od času odstraňovat chirurgicky. (zdroj)

VII. Historie

Welsh corgi cardigan je plemeno pocházející z Anglie z jižního Walesu s historií starou více než 3000 let. Dohledat tak přesný vývoj korgiů od samého počátku až dodnes je tak velmi obtížné, nicméně nejpravděpodobnější teorie vzniku tohoto plemene je taková, že předci těchto psů přišli na území britských ostrovů již kolem roku 1200 před naším letopočtem, čemuž nasvědčují i kosterní nálezy z této oblasti a také název plemene. Slovo “cor” znamená v původní keltštině trpaslík a “ci” vyslovované jako “gi” zase pes. Název “corgi” tedy nemůže být nic jiného než malý nebo trpasličí pes. Není jisté, zda k tak výraznému zkrácení končetin do té míry, v jaké je vidíme u velškorgiho dnes, došlo ještě na pevnině nebo až s příchodem keltských kmenů na území britských ostrovů. 

Právě díky tomu bylo však z kosterních nálezů patrné, že jde právě o tohoto psa, jelikož neznáme žádné jiné pastevecké či honácké plemeno, které by bylo záměrně šlechtěno tímto směrem. První psané zmínky o existenci velškorgiů pocházejí poté až z 10. století našeho letopočtu. V té době byli chování jako hlídací psi na rozlehlých usedlostech právě v jižním Walesu. Korgiové byli původně psi hlavně velšských zemědělců a během nadcházejících několika století si získali ohromnou popularitu a rozšířili se po celém státě. Oficiálně se však toto plemeno jako výlučně pastevecké a honácké začalo používat až na počátku 17. století, korgiové pásli nejčastěji ovce, krávy a také poníky často ve společnosti jiných větších ovčáckých psů. 

Do té doby se ještě korgiové nerozlišovali na cardigany a pembroky, tento krok přišel až ve 30. letech 20. století, kdy se také velškorgi poprvé objevil na zemědělské výstavě v jižním Walesu. Oba typy psů i jejich názvy pocházely ze dvou hrabství v Anglii (hrabství Pembroke na jihu a Cardigan na západě Walesu). Na obou měli poněkud odlišný pohled na celkový vzhled korgiů, a tak trvali na uznání obou typů, jelikož ani jedna strana nebyla ochotná ustoupit. Roku 1934 anglický Kennel club oficiálně uznal dvě samostatná plemena, a to welsh corgi cardigan a welsh corgi pembroke, také zakázal jejich vzájemné křížení pro zachování čistého standardu. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:15-18 kg
Výška v kohoutku:25,5 – 31 cm
Požadavky na výcvik: střední
Typický znak:liščí zjev, až přehnaně krátké nohy
Energie:vysoká
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba socializace/pozornosti:vysoká
Původní využití:hlídač, pastevecký a honácký pes
Délka srsti:polodlouhá
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:všechna zbarvení v kombinaci s bílou, která nesmí převažovat
Potřebná péče o srst:střední, spíše nižší

Kde koupit welsh corgi cardigana?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro velškorgiho dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata welsh corgi cardigana na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku 

4.9/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu