16 důvodů proč, (ne)pořizovat amerického pitbulteriéra

Pitbull, opakovaně mediálně špiněné plemeno. Žádný další pes není tak obávanou ,,bestií”. Je vážně takový, jakého ho vykreslují média? Opravdu se musíme bát? Z vlastní zkušenosti se vám pokusím co nejblíže přiblížit toto úchvatné plemeno.

DĚVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT pitbula

  • Vztah k dětem, navzdory médiím je toto plemeno opravdu vhodné k dětem. Samozřejmě je třeba zachovat zásady jako u každého plemene a nenechávat psa a dítě bez dozoru.
  • Univerzálnost na prostředí – hodí se jak do bytu, tak pro celoroční pobyt venku.
  • To co americký pitbulteriér dělá, dělá vždy na 120%!! Ať už se jedná o sport či vítání páníčka po příchodu domů. 
  • Pokud všechen svůj volný čas chcete věnovat psu, je pitbull ideální společník. Jeho ohromné množství energie je ideální na jakékoli společné aktivity. 
  • Naprostá oddanost majiteli a jeho rodině, nepatří mezi hlídače, ale pokud by na to přišlo, dokáže vás ochránit. 
  • Je velmi nenáročný na prostor, hlavní je, když je s majitelem.
  • Pitbull patří mezi velmi zdravá plemena, která nebývají postižena dědičnými chorobami. 
  • Péče o jeho srst je nenáročná, zvýšenou pozornost si žádá pouze v době línání.
  • Patří mezi dlouhověká plemena, věk víc než 14 let není u pitbullů problém. 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT pitbula

  • Nesnášenlivost vůči psům je objevuje u VALNÉ VĚTŠINY psů i fen. Je třeba s tímto počítat již při pořízení.
  • Velmi často hůře snášejí další domácí mazlíčky či hospodářská zvířata, ale to se dá odstranit včasnou socializací.
  • Bývají velmi tvrdohlavými psi, při špatné výchově je takový pes nepříjemným kamarádem.
  • Vysoká inteligence u pitbulla hraničí s vyčůraností.
  • Výcvik bývá náročnějšího charakteru a vyžaduje zvláště zkušeného majitele. Cvičák je skoro nutností.
  • Jeho energetické povaze musíme věnovat spoustu času, aby byl unavený a spokojený.
  • Majitel musí mít u psa dostatečný respekt, násilí postrádá u tohoto plemene význam.

Shrnutí

Americký pitbulteriér mnoho lidí učaroval svým silným tělem, obrovským srdcem a duší anděla. Jeho nesnášenlivost vůči psům, je hlavním povahovým rysem. Ačkoli všichni známe nějakého psa, který tento ,,problém” nemá, je to sázkou do loterie, že takové bude i vaše štěně. Pokud člověk akceptuje tuto vlastnost, je skvělým společníkem. Samozřejmě nejlépe mu bude vedle vás na gauči, ale bez problému se dá chovat i venku. 

Fotografie amerického pitbulteriéra

Obecná charakteristika amerického pitbulteriéra

Energie! To je to, co vás upoutá na první pohled. Ať dělá, co dělá vždy je to na 120%. Ne vždy je to vhodné, občas působí velmi neúnavně. Jeho silné tělo si vyžaduje mnoho aktivity, aby se nestal jen tlustým gaučovým polštářem. Ne nadarmo, k tomuto plemeni patří motto “Tělo z ocele, srdce ze zlata,,. Je to notoricky diskriminované plemeno a není vhodné pro každého. 

Povaha

Výše zmiňuji jako silný povahový rys nesnášenlivost a nadměrnou energii. Ale na tomto plemeni je toho mnohem více, proč ho miluji. Vyzdvihla bych citlivost a empatii k majiteli a jeho rodině. Vždy přesně ví, jak se lidé cítí. Dále je velmi učenlivý, chytrý a většinou dobře soustředěný, což jsou dobré vlastnosti pro výcvik. S mňamkou v ruce se rád naučí i salto vzad. Mezi časté mýty lidé zařazují fakt, že necítí bolest. To není tak úplně pravda. Bolest cítí jako každý jiný pes, je má schopnost tuto informaci potlačit a nedat to na sobě znát. Z mého pohledu je to často problém, především když se jedná o případný úraz. 

Vzhled

Vzhled je kapitola sama pro sebe, především proto, že pitbull nespadá pod FCI (Fédération Cynologique Internationale – Mezinárodní kynologická organizace). Z čehož vyplývá, že nemá standard. Jeho chov se řídí povahou a povahovými testy. Ale obecně by se dalo říci, že se jedná o psa středního rámce, na první pohled atletické postavy a kvadratickým rámcem. Na výstavách se většinou hodnotí pouze kondice. Obecně by se dalo říci, že tělo by mělo vypadat jako psí desetibojař. Měl by být menší a štíhlejší než jeho kolega Americký stafordšírský terier. Pitbull může mít jakékoli barevné varianty, vyjima modré barvy, která by se NEMĚLA vyskytovat. Toto neplatí u psů chovaných za mořem, v USA se vyskytují všechny možné barevné varianty a tělesné rámce. Bohužel k takovým změnám došlo především díky křížením s dalšími plemeny. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Miluje děti, je přímo předurčen ke hrám s dětmi. Je k nim velmi citlivý a jemný, bude je horem dolem olizovat a mazlit. Do nekonečna bude tolerovat jejich hry a pošťuchování. 

My však musíme dbát na kontrolu, je to ,,jen” pes a i tomu, se jednou nemusí líbit chování dětí. Důležitý je dozor dospělých a umožnit psovi odchod a klid. Pitbull je energický, při kontaktu s malými dětmi hrozí že je při hře nechtěně povalí. 

Při rané socializaci nebývá s ostatními domácími mazlíčky, jako jsou kočky, hlodavci, … nebývá problém. Pitbull není pes do smečky!! Pokud si k jednomu chceme pořídit dalšího pejska, musíme je v nepřítomnosti oddělit, striktně. 1000 krát se nemusí nic stát, ale když se to stane, je to jen jednou. 

Zdraví a péče

Americký pitbulteriér je velmi zdravé plemeno, které netrpí na dědičné choroby. Chronické potíže se objevují jen zřídka. Zato o to častěji trpí na úrazy různého charakteru, především kvůli jejich bláznivé povaze. Pokud tedy plánujeme sport, je třeba podstupovat různá vyšetření kloubů a srdce.

Péče se příliš neliší od stejně velkých plemen. Dbát musíme na kvalitní stravu. Větší část našich financí pravděpodobně utratíme za potřeby na sport a výcvikové centrum.

Výchova a výcvik

Výchově i výcviku musíme věnovat mnoho času a po celý život psa. Je velmi šikovný, učenlivý a chytrý, dobře se bude učit vaše požadavky. Ale jeho inteligence je občas na škodu. Pokud jednou zapomeneme vyžadovat nějaký úkon, bude si to pamatovat. Chce to tedy naší důslednost. Avšak drill není pro pitbulla vhodný. 

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje v rozmezí 8 000 až 15 000 korun. Záleží na chovateli, krevních linii apod. Je důležité připomenout, že chovatelé velmi neradi prodávají své odchovy lidem, kteří neznají a netolerují povahové vlastnosti psa. Pokud si chcete pitbulla pořídit, musíte naprosto přesně vědět co od psa chcete a podle toho vybírat. 

Nesmíme šetřit na kvalitní stravě a výcviku. Finančně tedy není nijak náročný. Časově se jedná o velmi náročného psa, hodina denně mu nestačí. Při pořízení musíme tedy myslet i na naše časové možnosti.

Historie

Americký pitbull terier vznikl na počátku 18. století v USA. Oficiální chov však začal až ve století 19. Hlavním aspektem pro chov pitbulla byly v té době dovolené a hojně rozšířené psí zápasy. Na rozdíl od ostatních bulterieru, kteří se chovali pro vzhled a výstavy, pitbull šel pouze po krvavé cestě psích zápasů. Z tohoto důvodu je velmi často označován jako bojový pes, což samozřejmě není relevantní označení. Nikde neexistuje klasifikace plemen na bojová a nebojová. 

Díky psím zápasům, toto plemeno získalo nulovou agresi vůči lidem. Pes co útočil na lidi, byl z chovu nemilosrdně vyřazen. Především proto, že si chovatelé navzájem myli svoje psi před zápasem (aby neměli srst napuštěnou jedem). Tuto informaci má však mizivé množství lidí a dají na média. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:12-32 kg
Výška v kohoutku:Psi i feny 46-56cm
Typický znak:Atletická postava
Požadavky na trénink: více jak 60 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:13-15 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánívysoké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: pracovní pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká
Barva srsti:kromě modré, jakákoli
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit amerického pitbulteriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pitbulla dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata pitbulla na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu