16 důvodů, proč si (ne)pořizovat čivavu

Když se řekne, čivava vybaví se nám malý roztomilý pejsek se sladkým pohledem. Čivava se dokonce vyskytuje často i v televizi a je také často chápána jako ikona psa pro dámy. Věděli jste, že podle amerického magazínu Dogtime.com patří čivava mezi deset nejlepších hlídacích psů? (zdroj)

Čivavy definuje jejich malý vzrůst, mimořádná osobnost, a rozmanitost v typech a barvách srsti. Je i velmi dobrý závodník v agility a v poslušnosti..

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších granulí pro čivavy

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT čivavu

 • Má ostražitou povaha, umí dobře podezírat a zachová se jako hlídací pes.
 • Hodí na pobyt v domě, nebo bytě. Pokud plánujete kupovat pejska, který bude bydlet uvnitř, je to dobrá volba.
 • Jsou úspěšné v několika sportovních aktivitách, jako agility a poslušnost. Nebo dokonce výstavy.
 • Čivava vám v bytě nezpůsobí tolik škody jako jiný pejsek.
 • Pokud se jí budete věnovat a učit jí, naučíte jí cokoliv budete chtít.
 • Není náročná na krmení. Stačí jí ¼ až ½ šálku velmi kvalitních granulí.
 • S čivavou nebudete mít hodně starostí, její peče o srst trvá několik minut týdně.
 • Malý vzrůst. Moc nevyroste, pořád bude malý pejsek. Od štěňátka vyroste jen pár cm.
 • Mimořádná osobnost, ráda tráví čas se svými lidmi.

Příklad: Díky ostražité povaze, umí velmi dobře podezírat a vycítí nebezpečnou situaci. Například začne štěkat, když vám stojí někdo za dveřmi.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT čivavu

 • Může být nepřátelská vůči ostatním psům.
 • Nenechte ji bez dozoru na dvoře. Může být napadena jestřábem, jinými dravými ptáky nebo většími psy.
 • Není nejlepším psem, když máte malé děti. Jsou křehké a batole může během hry psa i omylem přišlápnout. Většina chovatelů neprodává štěňata domácnostem s dětmi mladších 8 let.
 • Mají velmi důležitou osobnost, musíte nastavit určitá pravidla, nebo vám váš miláček, začne rozkazovat. Pokud mu například budete sedět na jeho místě, dá vám to velmi rychle najevo.
 • Jsou náchylné k otřesu a k zimě. Musíte jim na zimu pořídit svetr nebo obleček.
 • Často se svazují pouze s jednou osobou.
 • Čivava nemůže žít venku, pokud plánujete koupě pejska na zahradu, čivava není dobrá volba.

Příklad: Pokud nenastolíte řádná pravidla, stane se, že si začne dovolovat. Například když jí povolíte ležet vám v posteli nebo například v určitém místě gauče, a najednou jí to budete chtít zakázat, čivava vám dá jasně najevo, že je to její místo.

Shrnutí

Ať tak či onak je skvělý parťák do bytu nebo rodinného domu. Je to skvělý hlídač, který má talent podezírat špatné situace. Není časově náročná, ale nemůžete jí dlouho nechat samotnou. Je skvělý závodník, který ovládá různé soutěže. Nehodí se k malým dětem, ale dokáže velmi svědomitě bránit své pány. Je to akční pes, nedá se lehce unavit.

Obecná charakteristika čivavy

Jsou známé tím, že jsou to nejmenší psi na světě, ale může mít i tu nejsilnější osobnost světa. Tvoří úzkou vazbu s jediným člověkem a mohou být velmi náročné. Čivava je také velmi inteligentní a rychle se učí. Mohou soutěžit v agility i poslušnosti.

I. Povaha

Je to velmi odvážný pes vhodný do rodiny. Jak už bylo zmíněné, velmi dobře si chrání svého páníčka. Ať už jsou v rodině děti nebo pouze dospělí, přilne k nim velmi silným poutem. Jsou to inteligentní, velmi přítulní pejsci s roztomilým chováním. Je těžké odolat té roztomilé kuličce, která okolo vás poskakuje.

Ovšem tak jako každý pejsek i oni potřebují jasně daná pravidla, jinak hrozí, že převezmou velení. I když se to příliš nezdá, jsou to velcí odvážlivci, nezaleknou se ani před většími plemeny.

Pokud máte strach, jak budou reagovat na ostatní domácí zvířátka, tak se bát nemusíte, vychází s nimi velmi dobře. Jsou to hraví pejsci, které si oblíbí starší děti. (zdroj)

II. Vzhled

Čivavy najdeme ve dvou různých typech srsti: krátkosrsté a dlouhosrsté.

Krátkosrstá: Má hladký, lesklý kabát, který se blíží k tělu, s hustými chloupky na krku. Chlupy na hlavě a uších jsou tenčí a ocas je chlupatý.

Dlouhosrstá: Má sice dlouhou srst ale také velmi hladkou. Delší chlupy má hlavně na zádech, u uší a pod krkem.

Čivavy existují v mnoha barevných kombinacích. Černá, bílá, světlá, čokoládová, šedá a stříbrná, stejně jako tricolor (čokoláda, černá nebo modrá s bílým), žíhaná, skvrnitá a řada dalších barev. Stíny mohou být velmi bledé až velmi tmavé pro všechny barvy.

III. Vztah čivavy k dětem

Čivava se nedoporučuje pro rodiny s dětmi mladšími osmi let, jednoduše, je to malý pes, dítě ji může lehce přišlápnout nebo zalehnout. Bez ohledu na rodinnou situaci je důležité si uvědomit, že vaše čivava se čas od času určitě setká s dětmi, proto buďte opatrní.

Není moc důvěřivá vůči cizím lidem, díky tomu jsou skvělí hlídači. Je třeba jí ale naučit přátelskému chování, například k rodinným příslušníkům, kteří vás často navštěvují. Navíc si musíte uvědomit, že je někdy agresivní. Ačkoli je to malý tvor, čivava je ochotná se bránit i před větším psem.

IV. Náročnost na chování

Navzdory tomu, že se jedná o malého pejska, jako všichni i ona potřebuje cvičení a trénink. Množství energie dospělé čivavy může být překvapivé. Miluje procházky. Ovšem na procházky v přírodě pozor. Je to malý pes a proto si dávejte pozor na nebezpečí v podobě jestřábů, kojotů nebo větších psů, kteří by mohli čivavě ublížit.

Jsou to skvělí parťáci, nadšenci do sportu a úspěšní v agility a poslušnosti. Velmi důležité je čivavu socializovat a seznámit jí s chováním, které by měli všichni psi vědět. Budete překvapeni, ale když se budete čivavě dostatečně věnovat, naučí se cokoliv.

Co se týče krmení není příliš náročná. Stačí jí čtvrt až půl šálku velmi kvalitních granulí. Ovšem pokud se rozhodnete právě pro toto plemeno, pak počítejte s velkou počáteční investicí. Pořizovací cena za tyto pejsky se pohybuje od 4 000 Kč až do 15 000 Kč. Někdy se ovšem uvádí, že hranicí pořizovací ceny je až 40 000 Kč. (zdroj)

V. Historie

Stejně jako u mnoha plemen jsou počátky výskytu nejasné. Když se podíváme na doklady o čivavě pocházející ze střední a jižní Ameriky, ocitneme se zpátky u civilizace toltéků. Mnoho psů žilo v chrámech a používalo se v aztéckých rituálech.

Aztékové věřili, že čivavy měli mystické schopnosti, včetně schopnosti vidět budoucnost, léčit nemocné a bezpečně vést duše mrtvých k podsvětí.

Je tu však i další teorie, která spočívá v tom, že malé bezsrsté psy z Číny byli do Mexika přivezeny španělskými obchodníky a poté chováni s malými domorodými psy.

Bez ohledu na to, jaká teorie je přesná, krátkosrstá čivava, kterou dnes poznáváme, byla objevena v 50. letech 20. století v Mexiku.

Popularita plemene začala v třicátých a čtyřicátých letech minulého století, kdy byla spojena s tanečním králem a latinským hudebním kapelníkem Xavierem Cugatem. Dnes se jedná o jedenáctou ze 155 plemen a odrůd, které AKC uznává.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Kde koupit čivavu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro čivavu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata čivavy na prodej.

3.4/5 - (99 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu