Nejlepší signalizátory záběru 2024 - recenze, diskuze (hlásiče)


Výber redakce

Pestré spektrum funkcí & příjemná cena


Poměr cena/výkon

Oblíbený přístroj se základními funkcemi


Pro náročné

Model s celou řadou možností individuálního nastavení


Oblíbená volba

Kvalita za rozumnou cenu


Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Situace, kdy celý den čekáte u vody na záběr, a ten přijde zrovna ve chvíli, kdy si odběhnete pro pití, nepotěší žádného rybáře. Abyste ani jediný nezmeškali, a to ani v případě, že si na rybách rádi zdřímnete, vyplatí se pořídit si signalizátor záběru.

Jedná se o rybářské vybavení, které zaznamenává pohyb vlasce a různými způsoby vás tak na záběr upozorní. Tyto hlásiče mají řadu různých podob, které vám v tomto článku představíme.

Někteří rybáři na ně nedají dopustit, neboť jim díky nim neuteče žádný záběr, jiní jimi skoro až opovrhují a považují je za rušivý element. Signalizátory jsou zkrátka velké téma. Vyplatí se tedy?

Pokud na rybách trávíte spoustu hodin, často dlouho čekáte na záběr, rybaříte rádi i v noci a nezřídka se vám stane, že zamhouříte oko, nejspíš by vám mohl být signalizátor užitečným pomocníkem. Stejně tak, pokud patříte k těm rybářům, kteří si rádi odskočí popovídat k sousedovi nebo pro něco k snědku či pití do auta. Správnou volbou bude třeba i pro ty, kdo se vydávají na několikadenní rybářské výpravy.

Jestliže vás ale na rybaření baví napětí při sledování vlasce a jedná se spíše o příležitostné hobby, nejspíš se bez tohoto přístroje obejdete.

Pestré spektrum funkcí & příjemná cena

Spousta zajímavých funkcí, spolehlivost a přitom stále přijatelná cena – tyto parametry patří tomuto mezi rybáři velmi populárnímu signalizátoru. Ať už preferuje upozornění na záběr formou světla, zvuku nebo vibrací, tento model vás nezklame a potěšit vás může i svou voděodolností, dlouhou výdrží, dosahem až 200 m, možností nastavení citlivosti záběru na 6 stupňů i denním a nočním režimem. Možná oceníte i tichý režim a několik dalších praktických vychytávek.

Jednoduchost a přitom skvělou funkčnost a spolehlivost vzhledem k příjemné ceně u tohoto modelu vyzdvihují i rybáři ve svých hodnoceních.VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený přístroj se základními funkcemi

Jestliže hledáte ověřený signalizátor, kterému nebudou chybět základní funkce, ale zároveň vás potěší jeho cena, mohl by být NGT Bite Alarm VX2 správnou volbou. Moderní a kvalitní provedení nejspíš očekáváte, stejně tak i voděodolnost, aby přístroj fungoval i v nepříznivém počasí. Příjemným bonusem ale může být možnost upravit si hlasitost a výšku tónu při signalizaci, paměťová LED dioda i možnost připojení svítícího swingeru.

Vzhledem k ceně však nelze očekávat úplné zázraky, a tak se mezi recenzemi rybářů, které jsou však, nutno říct, povětšinou příznivé, objevují i zmínky o nedostatcích. Někteří by ocenili možnost nastavení citlivosti, jiné nepotěšila velikost vidličky a jeden z rybářů hlásí i větší poruchovost.VÝHODY

NEVÝHODY

Model s celou řadou možností individuálního nastavení

Někomu stačí jednoduchý hlásič, který jen vydá zvukové znamení při záběru, někdo má požadavky daleko vyšší. Pokud patříte do druhé skupiny a zároveň vás baví zkoumat nejrůznější funkce a nastavení, s tímto přístrojem si užijete spoustu zábavy. U optické signalizace si můžete měnit barvy, u akustické tóny a hlasitost, vybírat můžete z širokého spektra nastavení citlivosti, nechybí funkce “mute”… Propracovanost se tomuto modelu zkrátka upřít nedá.

Když se podíváme na recenze rybářů, najdeme téměř samé pochvalné zprávy. Většina z nich oceňuje spolehlivost, praktičnost a často i snadné ovládání přístroje. A pokud přidáme i atraktivní a praktický design, vychází z toho sice dražší, avšak výkonný přístroj i pro náročné rybáře.VÝHODY

NEVÝHODY

Kvalita za rozumnou cenu

Signalizátor Helios od české značky Zfish patří do její nejvyšší řady, zároveň se však stále řadí mezi modely s dobrým poměrem výkonu a ceny. Umí toho hodně – vybírat můžete mezi vibračním a zvukovým módem, nastavíte si u něj podle svých potřeb hlasitost, citlivost i tón, dosah je až 150 m a nechybí ani přepínatelná noční dioda. U diod si navíc můžete vybírat z několika barev podle svého gusta. A nezklame ani po praktické stránce, kdy vás mohou potěšit praktické chrániče prutů a voděodolnost.

Právě praktickou stránku přístroje včetně jeho velikosti nejčastěji oceňují i jeho uživatelé. Vedle toho s povděkem kvitují cenu i dosah. Někteří však upozorňují na ne úplně kvalitní provedení a místo plastu by ocenili například pogumování některých částí.VÝHODY

NEVÝHODY

Jednodušší přístroj za příznivou cenu

Tento model patří mezi zvukové signalizátory se základním nastavením důležitých parametrů. Hlasitost, typ tónu, citlivost, to vše lze individuálně upravit podle svých preferencí, stejně tak můžete přístroj i kompletně ztlumit. Každý z hlásičů má svou barvu diody, výrobce slibuje také vysokou spolehlivost nebo automatické testování dosahu. Ani co se týče ceny nejspíš nebudete nepříjemně zaskočeni, model patří k těm cenově příznivým.

Tomu však odpovídají nejen nabízené funkce, kterých není až tak mnoho, ale podle některých recenzujících rybářů také materiál a celkové zpracování, což řadíme k menším nedostatkům přístroje.VÝHODY

NEVÝHODY

Luxusní a odolný model

Tento signalizátor je dalším z řady těch, které můžeme s klidem doporučit všem náročným rybářům, jež neodradí vyšší cena, ale výměnou za ni čekají vynikající funkce. Regulaci citlivosti, hlasitosti, funkci ztišení a velký dosah nejspíš pokládáte za samozřejmost, v tomto případě vás však navíc potěší například nastavení barvy a jasu, noční osvětlení, možnost připojit swinger a velkou doménou tohoto modelu je také jeho odolnost. Vysoce kvalitní materiály jsou připraveny odolat i extrémnímu dešti.

Celková propracovanost, odolnost a hlavně vysoká funkčnost dělá radost i rybářům, kteří si jej zakoupili. Vesměs jsou s ním velmi spokojeni, potěšila by je snad jen příjemnější cena.VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově výhodný přístroj s velkými možnostmi nastavení

Hodně muziky za málo peněz, tak nazval tento přístroj jeden z recenzujících rybářů a vzhledem k vlastnostem přístroje nelze nesouhlasit. Přestože cena patří k těm nejnižším, zvládá toho hodně. Zvuková, světelná i vibrační signalizace záběru, 5 úrovní hlasitosti i citlivosti, možnost nastavení barvy LED diody, tichý mód – nic z toho mezi funkcemi nechybí.

Design, funkčnost, signalizace i jednoduchost nastavení jsou pak parametry, které oceňují ti, co model vyzkoušeli. Co však hodnotí jako minus, je poměrně vysoká spotřeba energie.VÝHODY

NEVÝHODY

Model, který rozpozná falešné záběry

Tento model můžeme zařadit mezi ty skutečně top přístroje. Vedle toho, že je plně vodotěsný a zahrnuje dnes již základní funkce nastavení hlasitosti, citlivosti či úplného ztlumení dokáže nadchnout především patentovanou funkcí, kdy pomocí mikročipu pozná, kdy se jedná o falešný záběr, za kterým stojí například vítr. Jak? Tento inteligentní pomocník totiž dokáže sledovat rychlost a směr vlasce. Vedle toho pak vyniká i vysokou výdrží baterie, což potvrzují i recenze. Příposlech pak může zaujmout alarmem proti krádeži.

Recenzí k modelu mnoho nenajdeme, ale na druhou stranu jsou všechny velmi pozitivní a rybáři přístroj vřele doporučují dále. Ovšem, je třeba si připravit pár tisíc navíc.VÝHODY

NEVÝHODY

Jeden z nejpropracovanějších modelů 

Zakládáte si na skutečně špičkovém rybářském vybavení? Asi jen těžko byste hledali kvalitnější a propracovanější signalizátor, než je tento. Výčet toho, co všechno přístroj dokáže, by zabral spoustu řádků, tak alespoň ve zkratce: těšit se můžete na vysoce odolný model se spoustou možností individuálního nastavení, 8 úrovní hlasitosti, citlivosti i tónů, 3 stupně nastavení jasu, denní a noční režim, eliminace falešných záběrů, alarm proti krádeži… A při bližším zkoumání toho objevíte ještě více.

Recenzí k němu mnoho nenajdeme, což může zapříčinit i fakt, že přístroj patří cenově k těm, které jsou pro řadu rybářů už nedostupné.VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat signalizátor záběru?

Před výběrem toho správného signalizátoru se zamyslete nad svým oblíbeným způsobem rybaření. Rádi rybaříte o samotě, od prutu se vzdálíte málokdy a trpělivě a napjatě čekáte, až rybka připluje? Pak vám bude stačit spíše jednodušší varianta.

Pokud však berete rybaření jako společenskou záležitost a co chvíli si povídáte s ostatními rybáři, zvažte propracovanější verzi, která vás například upozorní i zvukově.

1. Podle typu

Pokud se pro praktického pomocníka v podobě hlásiče záběru rozhodnete, setkáte se třemi hlavními typy. Abyste si pro své potřeby vybrali ten nejvhodnější, zvažte jejich klady i zápory.

  • Mechanický

Mechanický signalizátor pohybu si můžeme představit jako „přívěšek“ takřka libovolného vzhledu, který se umisťuje buď před špičku prutu, nebo mezi očka. Má opravdu různorodé podoby (např. kroužek, rolnička, bambule) a setkat se s ním můžete i pod názvy „policajt“ nebo „čihátko“.

Na záběr rybáře upozorní svým pohybem nahoru nebo dolů. Aby byl dobře viditelný i v mlze či šeru, bývá k dostání ve výrazných, mnohdy i fosforeskujících barvách.

Jeho hlavní předností je nízká cena, kdy nejlevnější typy seženete doslova za pár korun, a také uživatelská přívětivost. Snadno jej nasadíte i sundáte z vlasce a jeho princip je tak jednoduchý, že si v případě jeho poškození zvládnete u vody vyrobit třeba z větvičky náhradní.

Hlavní nevýhodou mechanických signalizátorů je možné omotání okolo prutu při záběru, což může několikahodinové sezení u vody a čekání na rybu zcela zhatit. Dalším minusem tohoto typu je, že k nim není možné připojit příposlech, takže je nutné celou dobu hlásič sledovat.

  • Elektronický

Elektronický signalizátor je moderní variantou hlásičů záběru. Nejčastěji má podobu „krabičky“, která se upevní na rybářskou vidličku či stojan. Na trhu se objevuje celá řada variant, a budete si tak moci vybrat, zda preferujete signalizaci zvukovou, světelnou, případně kombinaci obou možností.

Jejich výhodou je spolehlivost a také možnost připojení bezdrátového příposlechu, což vám umožní se od prutu vzdálit a stále mít možnost kontroly nad záběrem. Zároveň se dají elektronické signalizátory použít i pro více prutů najednou.

Negativem je pak ve srovnání s mechanickým typem výrazně větší cena a nutnost myslet na to, že u sebe musíte mít vždy náhradní baterky.

  • Swinger

Swingery pak představují jakousi kombinaci dvou předchozích typů, z nichž z každého převzaly ty největší přednosti. Mají podobu „ramínka“, které napíná vlasec a pohybem hlásí každý záběr. Na rozdíl od mechanických signalizátorů však nabízí i možnost upozornění formou zvuku či světla, a to buď přímo volbou elektronického swingeru, nebo jeho připojením k jinému přístroji.

Jejich negativem je tedy především fakt, že abyste mohli využívat jejich největších předností, potřebujete je připojit k jinému přístroji či si pořídit elektronickou verzi, což zvyšuje jejich cenu.


2. Podle příposlechu

Při výběru signalizátorů narazíte i na celé sady, v nichž bývají často zakomponovány příposlechy. Jedná se o bezdrátové přístroje, které můžete umístit i několik desítek metrů od prutu, a mít díky němu přehled, zda nedojde k záběru.

Hodí se tak především pro případy, že chodíte rybařit na delší dobu a občas si potřebujete odskočit – do auta, pro jídlo a podobně. Příposlechy však pochopitelně cenu signalizátoru zvýší, proto zvažte, zda tuto funkci využijete.


3. Podle počtu prutů

Pokud často rybaříte s větším počtem prutů, poohlédnout se můžete po signalizátorech v sadách. Jejich výhodou je, že vám nabízejí dva až čtyři signalizátory, ale k nim vám postačí pouze jeden příposlech.

Díky nejrůznějším přidaným funkcím pak i snadno poznáte, na jakém prutu je záběr. U propracovaných variant si totiž můžete nastavit různobarevnou světelnou či odlišnou zvukovou signalizaci pro každý prut.


4. Podle ceny

Cena se u jednotlivých signalizátorů výrazně liší, a to v závislosti na tom, jaké funkce a jaký mechanismus používá.

  • Signalizátory do 100 Kč – v této cenové hladině sežene ty nejjednodušší mechanické hlásiče, které plní svou základní úlohu, ale žádné modernější funkce u nich nečekejte. Hodí se pro začínající rybáře nebo ty, kteří rybaří spíše kratší dobu.
  • Signalizátory od 100 do 1000 Kč – tato kategorie obsahuje většinu základních swingerů i elektronických hlásičů. Mnoho z nich disponuje i světlem pro rybaření ve tmě, a pokud netoužíte po nejpropracovanějších variantách, budou vyhovující pro většinu rybářů.
  • Signalizátory nad 1000 Kč – v cenové relaci tisíc korun a více už najdete celé sady signalizátorů, které obsahují hlásiče pro více prutů a příposlechy. S rostoucí cenou se pak můžete těšit na nejrůznější vychytávky moderní techniky, jako je chránič proti vypadnutí prutu, alarm proti krádeži či nastavení citlivosti. Hodí se pro opravdu vášnivé rybáře, kteří u vody tráví spoustu času.

Shrnutí

Pokud se rozhodnete pro koupi signalizátoru, vděčného pomocníka pro ukořistění ještě většího množství úlovků, pak budete stát především před rozhodnutím, jaký zvolit typ a kolik do něj chcete investovat. Vybírejte především podle toho, jak často rybaříte a kolik u vody strávíte času – s rostoucí četností se vám pak vyplatí kvalitnější přístroj. Stejně tak volte propracovanější verzi i v případě, že rybaříte s vícero pruty.

Často kladené otázky

Signalizátory bývají někdy spojovány s rybařením „na položenou“, kdy je návnada přidržována u dna a je tak složitější vyčíhat chvíli, kdy zaseknout. Právě takto se často loví právě kapři. Signalizátory se však dají použít při lovu jakýchkoliv ryb a záleží jen na vás, zda vám tato forma vyhovuje.

Výběr typu hlásiče je zcela na vašich osobních preferencích. Elektronické signalizátory mají propracovanější princip, nabízejí řadu zajímavých funkcí a jsou zajisté modernější variantou, ale na druhou stranu mohou být pro někoho zbytečné.

Většina signalizátorů je univerzální a dá se připnout k jakémukoliv prutu, ale i zde se setkáme s výjimkami. Zvláště v případech, že máte v některých ohledech specifický prut, je dobré se o této otázce přesvědčit.

Jednotlivé typy signalizátorů si jsou do jisté míry značně podobné a tak možná začnete vybírat i podle ceny. Dejte si však pozor na to, aby byl hlásič kvalitně zpracovaný a to z voděodolného materiálu, což je u vody naprosto nezbytná věc. Jinak hrozí, že si po prvním dešti budete muset kupovat hlásič nový.

Výdrž baterie samozřejmě závisí na četnosti a délce používání, ale většinou by vám bez problémů měla vydržet minimálně jednu sezónu. Při méně častém užívání pak ještě déle.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)