10 užitečných rad, jak pěstovat bylinky doma v květináči

Bylinky jsou nedílnou součástí většiny kuchyň po celém světě. Používají se v čerstvém, sušeném i mraženém stavu, dochutit s nimi můžete dle druhu jak saláty, tak masa nebo pomazánky. Mnozí však znají, že když si koupí bylinku v obchodě, velmi brzy zvadne nebo se jí nedaří příliš dobře. Proč si tedy nevypěstovat vlastní bylinky dle vlastních potřeb?

Je to poměrně snadné a uspokojivé řešení jak pro lidi, kteří bydlí na vesnici a vlastní zahrádku, tak pro obyvatele měst, kteří bydlí v bytech. Není to ani tak složité, jak byste si mohli myslet. Pojďme si tedy ukázat deset snadných rad, jak se o bylinku starat od jejího klíčení, až po sklízení.

1) Jakou bylinku vybrat?

Doma můžete pěstovat většinu bylinek. Nejčastějšími druhy jsou petrželka, meduňka, řeřicha, máta, tymián, rozmarýn nebo kopr. Pustit se můžete však i do neobvyklejších druhů, jako jsou šalvěj, dobromysl (známěji nazýváno jako oregáno) nebo rukola.

2) Co vedle čeho vysadit?

Sousedy si do truhlíku vybírejte moudře. Myslete na to, že ne všechny bylinky je vhodné sázet k sobě. Pokud máte větší květináč, ve kterém chcete dohromady pěstovat více rostlin, nikdy nemíchejte víceleté s jednoletkami. Zatímco jednoleté rostliny vám na konci svého období zhynou, víceletky se stáhnout a na rok vám zase vykvetou. Pokud tyto dva druhy smícháte, budete muset složitě zbytky rostliny vybírat mezi víceletými rostlinami a poté tam sázet nové rostliny, kterým by se již nemuselo dařit, a to kvůli již rozvětveným kořenům trvalek.

3) Koupit semínka nebo sazeničky?

Je jasné, že koupená předpěstovaná sazenička nabízí jistotu, že rostlinka vůbec poroste, a to zvláště u druhů, které mají horší klíčivost. Vždy je tu však riziko, že pokud koupíte takovou sazeničku z velkého supermarketu, hodně rychle dojde k jejímu úhynu. Sázení ze semínka má své kouzlo. Měli byste si pořídit kvalitní semínka (tedy ty z prověřených obchodů), nachystat půdu a počkat, než přijde správná doba dle návodu k pěstování (každá bylinka je vhodná k vysázení v jiný čas). Zasázená semínka také nesmějí vyschnout, proto dbejte na zalévání. A i když jsou to bylinky, které mají rády stinné stanoviště, během klíčení byste jim měli dopřát dostatek světla.

4) Jakou hlínu zvolit?

Než bylinky vysadíte, měli byste si zjistit, jaké mají nároky na hlínu. Většina bylinek však potřebuje neutrální, případně mírně zásaditou půdu. Pokud máte vlastní zahrádku, stačí odebrat hlínu z nehnojené části. Případně stačí smíchat zeminu s pískem a trochou kompostu.

5) Přitopíme?

To, že bylinkám přitopíte, ještě neznamená, že se jim bude dařit lépe. Ideální teplota, při které byste měli klíčit bylinky, je zhruba deset až dvacet stupňů. Poté můžete bylinky umístit klidně na balkon nebo k oknu, kde je teplota přes léto mnohdy vyšší.

6) Dát na slunce nebo do stínu?

Další důležitou otázkou, kterou musíte vyřešit, je zda květináč umístit na slunce nebo do stínu. Platí, že byste do jednoho truhlíku měli zasadit milovníky světla (jako například petrželku spolu s bazalkou, koriandrem, koprem nebo pažitkou), do druhého milovníky polostínu nebo stínu (jako třeba mátu spolu s meduňkou). Spolu s tím však musíte myslet na vhodné zalévání – na plném slunci totiž hlína vysychá rychleji.

7) Jak moc zalévat?

Pravidlo je jednoduché – v truhlíku to nesmí vypadat jako v zatopené bažině! Bylinky obecně nesnášení přemokřenou půdu. Z květináče to také nemá kam odtékat, jako je tomu v normálním záhonu, proto zalévejte jen mírně, a to raději méně a častěji. Na dně byste také měli mít vrstvu, která pohlcuje přebytečnou vlhkost (skvěle poslouží štěrk nebo kamínky). 

8) Kdy a čím zalévat?

Během léta byste také neměli zalévat během parného slunného dne, protože to by mohlo bylinky (zvláště ty na slunci) spálit a voda se také velmi rychle odpaří, takže ji kořeny rostlin ani nezaznamenají. Zálivku byste měli bylinkám dopřát buď brzy ráno (tato doba je nejlepší!) nebo večer. Zalévat byste měli také nachytanou dešťovou vodou, protože ta je stejné teploty jako okolí a navíc není tvrdá. Bylince tak nezpůsobíte teplotní šok a nebude trpět.

9) Přihnojíme?

Každý zahrádkář dostane jednou za čas nápad, že bylinkám pomůže hnojením. Vždyť to je dobře, pomůžeme jim a budou silnější. Nebo ne? Opak je pravdou – přemíra hnojení, i když se jedná o organická hnojiva, bylinkám spíše škodí a jejím aromatičnost klesá. Naopak, zříkat půdních probiotik byste se rozhodně neměli, ty pomáhají vybudovat kořenový systém, podporují růst a zvyšují jejich odolnost vůči nemocem.

10) Neroste něco navíc?

Stejně jako je potřeba pečovat o bylinkový záhon, musíte věnovat pozornost i tomu v květináči. Pravidelně sledujte, zda se v truhlíku neobjevuje něco navíc, jako jsou různé druhy plevele. Ten bere bylinkám živiny a postupně je může umořit. Pokud budete hlínu navíc často prokyřovat, bude lépe držet vodu.

Nejčastější dotazy

Na co myslet před vysazením?

Před vysazením byste si měli připravit vhodnou půdu a namyslet, jaké bylinky můžete dát k sobě. Myslet byste měli na jejich nároky na vodu a světlo (světlomilné k sobě, bylinky vyžadující stín do jiného truhlíku) nebo na jejich délku života (trvalky nikdy nesázejte do jednoho květináče s jednoletkami!).

Jaké bylinky mohu pěstovat v květináči?

V truhlíku jde sázet většina bylinek. Zkusit můžete pažitku, mátu, řeřichu, koriandr, šalvěj, dobromysl, rukolu, petrželku, meduňku, tymián, rozmarýn nebo kopr.

Na co myslet během následné péče o bylinky?

Kromě nároků na světlo a vodu myslete také na další věci, kterým musíte věnovat pozornost. Hnojit byste měli jen trochu, jinak bylinkám rozhodně nepřilepšíte. Pravidelným kypřením půdy také zamezíte růstu plevele.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu