10 nejkrásnějších kvetoucích keřů do zahrady

Zahrady jsou okrasou, na kterou se každý den díváme. Mnoho zahrádkářů proto volí květiny, keře a stromy tak, aby jim přinášely nejen užitek, ale také vypadaly nádherně. Proč si tedy neudělat radost s kvetoucím keřem, který se obalí barevnými květy či na podzim magicky změní své listy?

V následujícím článku vám tedy představíme nejkrásnější kvetoucí keře, případně jejich nejoblíbenější druhy. Umíte si představit krásnější dřevnaté ozdoby zahrad?

1) Perovskie lebedolistá

Koupit v online zahradnictví →

Náš výčet začneme nižším polokeřem. Svou vůní se podobá šalvěji, květy zase připomínají levanduli. Vykvétá od července do září a v dospělosti se dorůstá zhruba devadesáti centimetrů. Květy mají výraznou modrou barvu, listy se naopak barví do stříbrna.

Pěstování: Perovskie je oblíbená zvláště proto, že snese dlouhodobé suché a nepříznivé počasí. Nejlepší pro pěstování je slunné stanoviště a vápenitá, propustná půda. Před zimou je potřeba zajistit perovskii přikrývkou, na jaře se seřezává na zhruba dvaceticentimetrovou výšku a tím se podpoří bohatost kvetení.

2) Dřín

Koupit v online zahradnictví →

  • dřín květnatý – tento opadavý keř pochází ze Severní Ameriky, ale velmi rychle se rozšířil do celého světa. Dorůstat se může až osmi metrů a vykvétá během dubna a května. Jeho mnohočetné květy jsou bílé barvy a listy se na podzim barví do zajímavých barev.
  • dřín obecný – dřín obecný vykvétá ze všech dřínů nejdříve a kvete nejdéle, od února do dubna. Má drobné žluté květy, které se mění na červené plody.
  • dřín krvavý – tento druh se výškou nemůže rovnat předchozím. Hodí se do menších zahrad, protože se dorůstá pouze zhruba dvou metrů. Kvete bílými květy během května a června, jeho plody mají oproti tomu černou barvu.

Pěstování: Dříny nejsou na pěstování příliš těžké. Ideální je kyselá, středně vlhká půda a slunné místo či polostín. Je mrazuvzdorný, takže v našich podmínkách není třeba jej zazimovat.

3) Kalina 

Koupit v online zahradnictví →

  • kalina bodnanská – tento druh kaliny vykvétá velmi brzy, během teplé zimy není výjimkou, aby kvetla od prosince až do března. Zhruba třímetrový keř se obsype bílými či světle růžovými květy s omamnou vůní.
  • kalina obecná – až čtyřmetrová kalina obecná vykvétá během května a června bílými hvězdicovitými květy. Ty se po odkvetení mění na červené plody.

Pěstování: Kalině se bude dařit na slunném či polostinném stanovišti. Potřebuje vlhkou, dobře propustnou půdu. Keř je vhodný i do živých plotů, protože se dobře tvaruje. Nejlepší čas je pro sestřih hned po odkvětu.

4) Bobkovišeň lékařská

Koupit v online zahradnictví →

Bobkovišně se dorůstají zhruba čtyř metrů a v dubnu a květnu vykvétá bílými květy uspořádanými do vzpřímených hroznů, které svou vůní láká motýly. Při teplém podzimu může vykvést znovu. Na keři se poté objevují černé plody, které se však díky své jedovatosti nedají konzumovat.

Pěstování: Tento keř polostín či úplný stín a vlhkou, propustnou půdu. Na zimu je vhodné ji zahrnout mulčem, ale i po omrznutí dokáže rostlina dobře znovu obrazit.

5) Lískovníček chudokvětý

Koupit v online zahradnictví →

Tento keř se řadí mezi nižší druhy, dorůstá se okolo jednoho metru. Během března a dubna se jeho větve osypají drobnými žlutými květy, které jsou velmi aromatické a lákají motýly. Ani listy v barevnosti nezahálí, protože vykvétají v bronzové barvě, v létě se mění na zářivě zelenou a na podzim se zbarví do zlaté, s prvními mrazíky opadají.

Pěstování: Dobře se mu bude dařit na polostinném místě, kam nepraží letní ostré slunce, a vlhkou kyselou půdu. Je mrazuvzdorný, avšak na chladnějších místech je potřeba jej chránit před chladným větrem.

6) Muchovník

Koupit v online zahradnictví →

  • muchovník Lamarckův – kvete během dubna a května čistě bílými květy. Jeho listy jsou zpočátku zářivě zelené, poté se změní na krvavě rudou. Z jednoho stromu lze sklidit během července až deset kilo purpurových plodů.
  • muchovník velkokvětý – tento druh se dorůstá maximálně tří metrů. Jeho květy mají bílou barvu, listy se na podzim zbarvují do žluto-oranžové barvy. Plody jsou modro-červené a drobné, zhruba o velikosti rybízu.
  • muchovník olšolistý – vykvétá začátkem dubna bílými květy, které se během června mění na první fialové plody, které postupně dozrávají až do srpna. Listy se s podzimem barví do oranžovo-červené barvy.
  • muchovník Cusického – ze všech druhů má nejsladší plody, které jsou tvarem, velikostí i barvou podobné borůvkám. Kromě drobných, v hroznech kvetoucích bílých květů přitahuje pohled každého k zářivě žlutým listům, které se objevují na podzim.

Pěstování: Muchovníky patří mezi mezi nenáročné druhy keřů. Dají se pěstovat v každé, běžně se vyskytující půdě. Snesou slunce i polostín, nejsou náročné ani na vlhkost půdy. Jsou plně mrazuvzdorné, takže není třeba se o ně starat ani přes zimu.

7) Ibišek syrský

Koupit v online zahradnictví →

Ibišek patří mezi nejkrásnější kvetoucí stromy vůbec. Kvete od července do září nejčastěji modrými květy s temnějším středem. Existují však i kultivary, které kvetou bílými, fialovými, temně fialovými nebo bílo-červenými květy. Tento keř se dorůstá dvou až tří metrů. Na podzim se jeho listy, stejně jako listy například muchovníku, barví do zlatavé barvy.

Pěstování: Ibišek je vhodné pěstovat v teplejších oblastech na slunných místech, která jsou chráněná před větrem a chladem. Mají rády dobře propustnou, vlhčí půdu s dostatkem živin. Minimálně v prvních letech po výsadbě je nutné ibišek chránit před zimním mrazem. Abyste zajistili velké květy v hojném počtu, měli byste během března až dubna zkracovat loňské větve zhruba na třetinovou délku.

8) Abélie velkokvětá

Koupit v online zahradnictví →

Abélie se dorůstá zhruba jednoho a půl metru jak do výšky, tak do šířky. Zahrádkáře zásobuje bílými květy trubcovitého vzhledu od června až do konce října. Každý květ má červený kalich, takže se květy z dálky mohou zdát růžové. Přes léto se obaluje nezajímavě zelenými listy, avšak na podzim se barví do vínově červené.

Pěstování: Tento keř je nenáročný – pokud ji vysadíte na slunce, bude se jí dařit. Vydrží suchá léta, běžnou zahradní půdu i zimy mírného podnebí. Při pěstování v chladnějších podmínkách je vhodné chránit abélii před mrazivým větrem.

9) Vilín

Koupit v online zahradnictví →

  • vilín virginský – svou velikostí by mohl připomínat menší strom, ale jedná se spíše o rozložitý keř. Vykvétá během září a při mírné zimě mohou zářivě žluté, oranžové nebo vínové květy vydržet až do Vánoc. Používá se při boji proti akné a ekzémům, v kosmetice je součástí vod po holení či pleťových masek.
  • vilín japonský – tento druh se dorůstá asi čtyř metrů. Kvete od ledna do března květy s červeným středem a žlutými, velmi dlouhými lístky.
  • vilín prostřední – listy tohoto druhu jsou přes léto zářivě zelené, na zimu opadávají a od ledna do března se na holých větvích objevují oranžovo-červené květy. Ze všech druhů jsou největší a vykvétá jich nejvíce.

Pěstování: Vilín je rozložitý keř, který nesnáší přesazování, takže je na to třeba při sázení myslet. Dařit se jim bude v mírně vlhké, dobře propustné půdě, která neobsahuje vápník. Musí se vysazovat na slunce, v polostínu či úplném zastínění špatně kvete a jeho listy se nevybarvují.

10) Pieris japonský

Koupit v online zahradnictví →

Tento keř se dorůstá zhruba jednoho a půl až dvou metrů. Listy se ze začátku barví do červené, postupně se starší listy zbarví do sytě zelené. Poupata se objevují již rok před opravdovým vykvetením, tedy hned po odkvětu. Jeho květy připomínají květy konvalinek – vykvétají v hroznovitém květenství a mají zvonkovitý tvar.

Pěstování: Nejlepší je pieris zasadit na polostinné místo do vlhčí, propustné, kyselé půdy. Ačkoliv se udává, že je mrazuvzdorná, doporučuje se ji alespoň v prvním letech překrýt.


Doporučujeme:



Nejčastější dotazy:

Proč pěstovat kvetoucí keře místo květin?

Mnoho květin nedrží tvar i po odkvětu a stáhnou se pod zem, i když jsou to trvalky. Všechny keře, které vysadíte, zkrášlují vaši zahradu celoročně, a pokud zvolíte několik různých druhů, může se stát, že vám zahrada bude hrát barvami celý rok. Některé keře vykvétají již v prosinci, jiné během jara a léta, další druhy mají květy na podzim či barví své listy.

Co vysadit do malých zahrad nebo nádob?

Mnoho keřů se nedorůstá takové výšky. Příkladem je například abélie či lískovníček, protože oba se dorůstají méně než jednoho metru, a přesto dokáží udělat na vaší zahradě parádu.

Které keře mi budou dělat barevnou okrasu i po odkvetení květů?

Mezi takové krasavce patří nepochybně všechny druhy muchovníků. Nejenže se řadí mezi ovocné keře, takže vám přinese užitek, ale během jara se budete těšit z jeho květů, na podzim zase z barevných listů. Mezi další takové druhy patří lískovníček, abélie nebo ibišek.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu