15 suchomilných a mrazuvzdorných trvalek, které vydrží vše

I když na dlouhou dobu přestane pršet, tyto rostliny odolné vůči suchu si zachovávají svou sílu, ačkoliv toho k životu moc nepotřebují. Většina suchomilných a mrazuvzdorných trvalek si nepotrpí ani na příliš výživnou půdu a přesto jsou téměř nezničitelné. Přežijí suché podmínky a zároveň dodají vaší zahradě barvu a texturu. Které trvalky to jsou?

1) Kokarda osinatá

Velmi odolná prérijní rostlina kokarda osinatá kvete po celé léto až do podzimu. Její křiklavé květy se obvykle vyznačují jasnými odstíny červené a žluté. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky, odkud se dostala k nám do Evropy. Většina odrůd blankytných květin nabízí vynikající odolnost a nepřetržité kvetení, které láká opylovače. Skvěle se jim daří jak v půdě, tak i v květináčích a dalších nádobách. Nejvíce se jí však bude dařit ve skalce.

2) Rozchodník

K dispozici jsou stovky odrůd rozchodníků a téměř každý z nich je houževnatou, suchu odolnou kvetoucí rostlinou. Většina odrůd se pěstuje pro své květy, ale můžete najít i takové, které mají krásně pestré listy. Bez ohledu na to, kterou odrůdu zasadíte, masité, šťavnaté listy pomohou rozchodníkům udržet si vodu v období sucha.

3) Sporýš klasnatý

Sporýš klasnatý je velmi oblíbená pro své vysoké, vzdušné proutky zakončené fialovými květy. Milují ji také opylovači. Nedělají jí problém vedra, ani ve 40 stupních Celsia to s jejími krásnými květy ani nehne. Semeníky zůstávají až do zimy, krmí ptáky a v mrazech vypadají dobře.

4) Třapatka nachová

Není těžké pochopit, proč je třapatka nachová tak oblíbenou rostlinou. Tato odolná trvalka, která snáší sucho, kvete po většinu léta a vytváří spoustu růžovo fialových květů, které se dobře vyjímají v kyticích. Pokud je necháte na zahradě, přilákají spoustu motýlů. Vyhovují jí slunné místa a dorůstá do výšky až jednoho metru.

5) Řebříček obecný

Pokud jde o odolnost vůči velkému suchu, řebříček je jasným vítězem. Řebříček s měkkými, zpeřenými listy a deštníkovitými trsy bílých, žlutých a růžových květů roste na místech ohrožených suchem, kam by se jiné rostliny neodvážily – a vypadá přitom nádherně. Kvete po celé léto a květy lze řezat na krásné kytice a sušená aranžmá. Řebříček se rychle šíří a vytváří hustou zelenou rohož, takže je ideální jako okrajová rostlina v blízkosti základů domu nebo jako doplněk divoké louky, dešťové zahrady nebo zahrady pro opylovače. Je obzvláště důležitým zdrojem potravy pro místní včely. 

6) Levandule lékařská

Levandule není jen skvělým doplňkem na spaní. Tento zakrslý stálezelený keř, původem ze Středomoří, je expertem na sucho a dává přednost suché půdě před rozmočenými kořeny. Je to nádherný, aromatický doplněk do zahrad pro opylovače, skalek, řezaných zahrad a smyslových zahrad.  Levandule s jemnými trubkovitými fialovými květy, které kvetou v létě, bude vaši zahradu zdobit nejlépe ze všech trvalek. Můžete si díky ní dopřát sladké, květinové levandulové sušenky, použít ji k ochucení kuřecího masa a ryb (například lososa nebo tuňáka) nebo si vyrobit uklidňující levandulové latté. Pro podporu nového růstu odstraňujte květy, jakmile odkvetou, a levanduli stříhejte brzy na jaře a koncem léta po posledním květu.

7) Dračík náprstníkový

Krásné bílé trubkovité květy jménem dračík náprstníkový rostou rychle a kvetou měsíc na konci jara až začátkem léta, než stonky zhnědnou a vytvoří se z nich semenné lusky.  Dračík přitahuje krásné místní motýly a jsou ideální pro aranžování řezaných květin. Jsou velmi přizpůsobivé různým typům půdy, ale nevysazujte je do vlhké, špatně propustné hlíny – mohly by jim začít hnít kořeny.

8) Pelyněk brotan

Pelyněk má peříčkové světle zelené listy, které snesou suché horko. Jeho vzpřímený trsovitý habitus z něj dělá dokonalou ozdobu cestiček a skalek. Pelyněk je vynikajícím společníkem levandule a rozmarýnu a stejně jako tyto bylinky se jeho voňavé listy často suší a používají do květináčů a sáčků osvěžujících vzduch. Na jaře se vysévají semena pelyňku a na podzim je nutné rostliny seříznout. 

9) Klejicha hlíznatá

 Klejiše sice trvá dva až tři roky, než se uchytí a začne tvořit květy, ale vyplatí se počkat: tato rostlina je nenáročná a odolná. Jemné tmavě zelené listy doplňují ploché trsy zářivých květů, které kvetou po celé léto. S příchodem podzimu můžete na rostlině ponechat semenné lusky, které prasknou a umožní silný jarní růst, nebo je můžete odstranit, aby se klejicha nerozšířila do dalších částí zahrady. 

10) Amsonie

Odolná, ale málo využívaná trvalka amsonie vytváří koncem jara trsy blankytně modrých květů. Není to však jen jednoroční zázrak. Na podzim se její listy zbarvují do zářivých zlatých odstínů – tolik, že mohou konkurovat mnoha stromům, když se obléknou do podzimního hávu.

11) Bělotrn modrý

Bělotrn s ledově modrými kulovitými květy a vysokými vzpřímenými stonky vaši zahradu ozvláštní a můžete se spolehnout, že vydrží všechno – od extrémního sucha až po přemokření. Bělotrn modrý má atraktivní, ostnaté stříbrné listy, které doplňují živé květy kvetoucí od poloviny léta do začátku podzimu. Bělotrn je velmi přizpůsobivý různým typům půdy a dává přednost nízkému obsahu živin, takže se nemusíte starat o hnojení nebo rozmetání mulče kolem rostlin. Dbejte pouze na to, aby vaše půda byla dobře propustná. 

12) Aloe

Existují stovky druhů aloe, kvetoucích sukulentů, které rostou ve velkých růžicích a daří se jim v horkém a suchém podnebí. Mnoho lidí zná pouze druh aloe vera, ale existuje jich mnohem více. V závislosti na druhu mají rostliny aloe obvykle šedé až jasně zelené listy, někdy s pruhovaným nebo skvrnitým vzhledem.  V letních měsících vyžaduje většina rostlin aloe zalévání zhruba každý druhý týden, pokud nebyly dešťové srážky. A během zimy jim kombinace nižších teplot a srážek obvykle poskytuje dostatek vody, aby přežily i bez dodatečné zálivky. Pokud máte rostlinu aloe v květináči, nechte půdu mezi zaléváním zcela vyschnout. Aloe začne usychat a hnít, pokud stojí v rozmočené půdě, proto dbejte na to, abyste použili dobře propustnou směs a květináč s dostatečnými drenážními otvory.

13) Dochan setý Rubrum

Tato oblíbená okrasná tráva roste rychle a vytváří trsy úzkých, obloukovitých, purpurově červených listů vysokých necelý metr. V létě nad listy vyrůstají květní trny, které mají ještě větší okrasnou hodnotu. Dochan bude tmavší a lesklejší na plném slunci a při střední vlhkosti půdy, ale je tolerantní i k určitému suchu. Přesto, pokud je vaše oblast několik týdnů bez srážek, je ideální rostlinu zalít. 

14) Balmín metlatý

Balmín metlatý je stálezelený keř s malými pichlavými aromatickými listy. Esenciální olej z jeho listů a různé přípravky z kůry se používají v alternativní medicíně. Rostlina vytváří na začátku léta nápadné bílé, růžové nebo červené květy, které na zahradu skvěle přilákají včely a další opylovače.  V prvním roce pěstování rostlinu pravidelně zalévejte, aby byla půda trvale vlhká. Starší rostliny potřebují jen mírné množství vláhy a jsou do jisté míry odolné vůči suchu, i když byste je měli zalévat, pokud zhruba dva týdny nepršelo. Dbejte také na to, aby byla půda kyprá a měla dobrou drenáž, protože tato rostlina nesnáší těžkou půdu. 

15) Křivouš kořenující

Trvalka jménem křivouš kořenující má sice skutečně zvláštní název, ale ve skutečnosti jsou to kvetoucí liány odolné vůči suchu, které mohou růst v různých podmínkách, preferují však spíše suchou až průměrně vlhkou půdu. Tyto bujně rostoucí trvalky mají na nových rostlinách jasně zelené listy, které dozrávají do sytě zelené barvy. V létě kvetou nápadnými oranžovými nebo červenými květy. Tyto rostliny mohou žít desítky let, každou zimu odumírají a na jaře vytvářejí nový růst. Nejlépe kvetou na plném slunci, ale v horkém podnebí ocení i trochu stínu. Obvykle je nemusíte zalévat, pokud nemáte dlouhé období bez srážek nebo období obzvláště horkého počasí. Největší údržbu, kterou zahradníci musí u křivoušů často provádět, je řez, který omezuje jejich šíření. Tyto trvalky vytvářejí nové rostliny z podzemních stonků a samovýsevem, což může způsobit, že udusí ostatní rostliny v okolí.

Často kladené dotazy

Která květina přežije ty nejdrsnější podmínky?

Krásenky jsou známé svou schopností růst v absolutně nejhorších podmínkách pro mnoho květin. Pokud si je pořídíte, pak máte vyhráno.

Existuje trvalka, která kvete po celý rok?

Třapatkovka. Málokterá trvalka si získala zahrádkáře a milovníky přírody tak jako tato. Snadno se pěstují a jsou k dostání v mnoha barvách a velikostech, potěší vás celoročně, s letními a podzimními květy – fialovými, oranžovými, červenými, bílými a zelenými.

Jak pečovat o rostliny odolné vůči suchu?

Prospěje jim hluboká, pomalá a méně častá zálivka – zalévejte pouze podle potřeby, aby rostliny zůstaly zdravé. Některé můžete hnojit, což jen podpoří jejich všeobecnou výdrž. Odrazují také od růstu plevelů, přerostlých rostlin a plžů.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu