10 zelených pokojových rostlin, jež se těší popularitě [nekvetoucí]

Ten pocit, když se vrátíte domů po dlouhém pracovním dni, sundáte boty, obléknete se do pyžama a při čtení oblíbené knihy usrkáváte horký čaj nebo kávu, je k nezaplacení. Představte si, že ten váš útulný koutek zútulní krásné rostliny s krásnými listy. Rostliny jsou dnes nezbytnou součástí našich domovů, protože fungují jako náhrada léků, kosmetických přípravků, čističek vzduchu a oživují každou místnost, ve které jsou umístěny. Pomineme-li funkční aspekty těchto zázraků, jejich krásné listy vás dostatečně zbaví stresu, který si nosíte domů. Sestavili jsme pro vás seznam 10 rostlin, které jsou tak krásné, že absenci květin ve svém příbytku nepocítíte. Podívejte se na ně.

1) Bonsaj

Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je druh rostliny, ale nemohou se mýlit více! Bonsaj je japonská technika pěstování velké rostliny v menší velikosti. Stačí trocha vody, slunečního světla a prořezávání a můžete si ve svém obývacím pokoji vypěstovat miniaturní verze stromů. Vyberte si červenolistý javor nebo sytě zelenou odrůdu a ohromte své hosty! Bonsaj by měla být umístěna mimo dosah přímého tepla nebo průvanu. Uchovávejte ji na místě s dostatkem slunečního světla. Bonsaje potřebují vlhkost.

2) Filodendron

Jedna z nejpozoruhodnějších listnatých rostlin, filodendron, bývá často zaměňována za zlatý pothos, a to kvůli svým srdčitým listům. Této skromné rostlině stačí jasné světlo a vlhká půda. Filodendrón zalévejte jednou za týden až čtrnáct dní. Můžete ji pěstovat vertikálně v barevném květináči nebo ji nechat rozprostřít tak, jak to má ráda. Rostlinu umístěte na místo s jasným, nepřímým slunečním světlem. Najděte místo blízko okna, kde se sluneční paprsky nikdy nedotknou listů. Je sice normální, že starší listy žloutnou, ale pokud se tak děje u několika listů najednou, je možné, že rostlina dostává příliš mnoho světla. 

3) Pochvatec

Pochvatec je snadno pěstovatelná odrůda, která je k dispozici v zářivých barvách, jako je světle zelená, kaštanově zelená a tmavě kaštanová, a dokáže naplnit vaši místnost půvabem. Stačí ji postavit na konferenční stolek a nechat její listy, aby začaly vyprávět příběh svými barvami. Pochvatce rostou nejlépe v trvale vlhké, ale ne přemokřené půdě. Dlouhá období sucha zpomalují růst rostlin a listy začnou na okrajích hnědnout. Mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu trochu vyschnout a zalévejte, až když je horní centimetr půdy na dotek suchý. 

4) Eranthemum

Eranthemum je vzpřímená, otevřená rostlina, jejíž stonky jsou řídce větvené (pokud nejsou v mládí v určitých intervalech zaštipovány). Sytá barva purpurových listů dodává interiéru elegantní skutečně rozměr. Skvěle kontrastuje se zelenými nebo zlatolistými rostlinami. V horkém podnebí dává přednost stínu. Čtyřčetný bílý květ má purpurové hrdlo, které se směrem ven rozšiřuje do skvrn a teček. Rostlina vyžaduje ranní slunce a odpolední stín. Při pěstování na filtrovaném světle jsou listy větší a tmavší.

5) Zelenec chocholatý

Zelenec se v posledních letech těší obrovské popularitě, protože na péči není vůbec náročný. Potřebuje jen (nepřímé) sluníčko, za které se vám odmění krásnými zelenobílými listy. Pokud se mu u vás bude dařit, bude na listech rodit další, malinké zelence, které můžete přesadit a rozšířit si svou zahrádku. Zalévejte každý týden a udržujte půdu lehce vlhkou.

6) Tlustice vejčitá

Tlustice je sukulentní trvalka s malými dužnatými listy ve tvaru slzy a červenohnědými stonky. Ve své domovině v Jižní Africe je trpasličí jadeit masitým keřem nebo malým stromem, ale ve zbytku světa se obvykle pěstuje jako nenáročná pokojová rostlina. Pokud vám nevadí strávit trochu času jeho prořezáváním, můžete z trpasličího jadeitu vytvořit bonsaj. Nebo ho můžete pěstovat v závěsném koši a nechat ho rozrůstat. Když se objeví vzácné květy, najdete je na koncích větví. Tlustice je sukulent nenáročný na údržbu, který si ukládá vodu do kmene a listů, takže vydrží bez pravidelné zálivky, což z něj dělá ideální pokojovou rostlinu, pokud nejste v péči o rostliny příliš vybíraví. K udržení rostliny v kondici stačí občasná zálivka a lehké měsíční přihnojování od jara do podzimu. Tlustici se daří, když jej na letní měsíce přemístíte ven na místo s jasným nepřímým světlem. Jedinou skutečnou hrozbou pro tyto rostliny je mráz a přemokření.

7) Pachira vodní

Tento atraktivní strom s pleteným kmenem může v interiéru dorůst až dvou a půl metru. Je to oblíbený tip na dárek do kanceláře nebo pracovny, protože se věří, že je symbolem štěstí a prosperity – přezdívá se mu stromek peněz. Snažte se pachiru vystavit jasnému, nepřímému slunečnímu světlu šest hodin denně a zalévejte ho pouze tehdy, když je půda suchá. 

8) Kapradina chřestová

Chřestové kapradiny mají vzdušné a jemné listy, které vypadají jako listy chřestu, ale půvabně se klenou jako kapradiny – odtud jejich název. Ve skutečnosti to nejsou kapradiny, ale příslušníci čeledi liliovitých, a pocházejí z vlhkých lesů jižní Afriky. Jsou to vynikající pokojové rostliny. Chřestové kapradiny vypadají krásně přepadávající z police nebo stojanu na rostliny nebo v závěsném květináči. Dobře vypadají také ve skupinách s jinými rostlinami, zejména s těmi, které mají kontrastní tvary listů. Při manipulaci s chřestovými kapradinami buďte opatrní, protože drobné trny podél stonků dospělých rostlin mohou způsobit poškrábání. Ve skutečnosti je lepší se rostliny příliš nedotýkat, protože listy hnědnou. Všechny části rostliny jsou pro člověka a domácí zvířata mírně toxické.

9) Calathea Sanderiana

Calathea Sanderiana je jako sofistikovaná příbuzná z čeledi Calathea s krásnými tmavě zelenými listy s namalovanými růžovými pruhy. Když poprvé uvidíte tuto rostlinu zblízka, budete mít potřebu prohlédnout si listy, jen abyste zkontrolovali, zda jsou vzory skutečné a někdo na nich nepsal propiskou. Vaše Calathea Sanderiana bude potřebovat střední nepřímé světlo. Není stvořena pro slabé světelné podmínky, nicméně jasné přímé světlo opravdu nesnáší. Pokud tuto rostlinu umístíte příliš blízko zdroje světla, pak si všimnete, že její barva začne blednout. Pokud jsou listy pod přímým světlem, můžete si dokonce všimnout, že se na listech objeví spáleniny a popáleniny, což není to, co byste chtěli, protože jakmile k tomu dojde, je poškození nevratné. Calathea Sanderiana vyžaduje pravidelnou zálivku. Mezi jednotlivými zálivkami nesmíte nechat půdu zcela vyschnout, protože by mohlo dojít k poškození listů a nakonec k úhynu rostliny. 

10) Tillandsie

Tyto botanické kuriozity, známé jako vzdušné rostliny, lze najít v džunglích, deštných pralesech nebo pouštích – od mořské hladiny až po vysokohorské oblasti, a stále častěji v domácnostech a kancelářích, kde jsou jejich nenáročné na údržbu a zajímavé tvary nesmírně přitažlivé. Přestože se jedná o rostliny nenáročné na péči, neznamená to, že se o ně vůbec nestarají. Zajistěte tillandsiím světlo, vodu a cirkulaci vzduchu, které potřebují, a bude se jim dařit! Chcete-li vzdušné rostliny zalít, vyjměte je z místa, kde je máte vystavené, a ponořte je do misky nebo umyvadla naplněného takovým množstvím vody, aby byly zcela zakryty. Části rostlin budou plavat nad vodou – to je v pořádku, jen se ujistěte, že většina každé vzdušné rostliny je ponořena ve vodě. Nechte je v lázni po dobu jedné hodiny. Tento proces opakujte 2x-3x týdně.

Často kladené dotazy

Co bych neměl dělat s pokojovými rostlinami?

Rostliny byste neměli přelévat, dlouhodobě je vystavovat na přímé sluneční světlo, přehnaně se o ně starat (příliš časté hnojení) a také byste je neměli často stěhovat.

Kam umístit pokojové rostliny?

Většina pokojových rostlin potřebuje jasné, ale nepřímé světlo, například takové, jaké je v okně orientovaném na východ. Dobře fungují i jižní a západní okna, pokud na listy rostliny přímo nedopadají intenzivní sluneční paprsky, zejména v létě.

Jak urychlit růst pokojových rostlin? 

Zvyšte množství jasného světla, zajistěte dostatek vlhkosti, pravidelně rostliny hnojte, umožněte rostlinám růst (dostatečně velký květináč a prostor) a stříhejte je, abyste podpořili jejich růst.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu