15 nejšťavnatějších medonosných rostlin do zahrady

 Největší okrasou zahrad jsou bez debat různé rostliny, jejichž květy přitahují pohled všech okolo. Mnoho zahrádkářů však chová i včely a vysazují rostliny, které jsou šťavnaté a pro včely hotovou hostinou. Medonosné rostliny mohou mít spoustu druhů – od nenápadných drobných skalniček, přes byliny až po keře a stromy.

Medonosné rostliny nepřitahují jen včely a čmeláky, ale také motýly a další hmyz. Nejčastěji jsou to rostliny, které vykvétají časně z jara, protože všichni opylovači potřebují potravu kvůli vydávání spoustě energie.

Článek je pro lepší přehled rozdělen do tří skupin:

Medonosné květiny

Dlužicha krvavá

Koupit v online zahradnictví

Celý výčet začneme nenáročnou trvalkou. Rostlina tvoří přízemní trsy vysoké až čtyřicet centimetrů, takže úžasně poslouží i jako pokrytí půdy. Vykvétá od května do července rudými květy, které je nejlepší po odkvetení odtrhnout, protože pak zajistíte bohaté kvetení. Dařit se jí bude na kterémkoliv vlhkém stanovišti, na stinném místě však nemusí mít tak bohaté a nádherně zbarvené květy.

Chudina vždyzelená

Koupit v online zahradnictví

Chudina je nízká vytrvalá skalnička, nedorůstá více než deseti centimetrů. Kvete od půlky jara, zhruba od dubna do června. V tomto období se objevují žluté kalichovité květy mezi kožovitými listy. Nejvíce se jí daří v polostínu na suchém místě v nejlépe propustné štěrkové půdě. Potřebuje sucho především v zimě, proto je vhodné jej chránit před vlhkem polystyrénovou krabicí nebo vrstvou jehličnatých větévek.

Tařička zahradní

Koupit v online zahradnictví

Další skalnička v pořadí tvoří čtyři až deset centimetrů vysoké rozhlehlé koberce šedozelených listů. Ve skalkách vyplní všechna místa a mezery mezi kameny Tařička vykvétá od března do června, její květy mohou být v odstínech růžové, červené, modré a fialové. K dobrému růstu potřebuje nejlépe slunné, ale snese si polostinné místo. Půda by měla být suchá, propustná a směsí hlíny a písku.  

Plicník lékařský

Koupit v online zahradnictví

Plicník je původním evropským druhem, který miluje stinná místa s vápenitou půdou. Dařit se mu bude ale v kterékoliv půdě, která není příliš suchá nebo naopak moc promáčená. Hodí se nejen do záhonu s dalšími trvalkami, ale také do skalek mezi skalničky. V březnu až květnu vyrůstají z nízkého porostu kropenatých bílo-zelených listů až třiceti centimetrové ochlupené lodyhy s fialovými nebo modrými drobnými květy.

Houseník kavkazský

Koupit v online zahradnictví

Další a poslední skalnička, huseník, vytváří nízké (zhruba dvacet centimetrů vysoké) koberce zelených listů a růžových květů, které vykvétají v dubnu a květnu. Známý je zvláště tím, že v jeden okamžik vykvete stovky květů a zelený koberec se změní na temně růžový. Na pěstování není náročný, potřebuje jen suchou až mírně vlhkou půdu na přímém slunci.

 Třapatka západní

Koupit v online zahradnictví

Tato trvalka s nevšedními květy dorůstá až výšky až sto třiceti centimetrů. Kvete od července do října, často však může kvést až do prvních mrazíků. Její květy mají tmavý střed a nevyvinuté korunní lístky. Na rozdíl od předchozích trvalek, tato nepotřebuje speciální míchanou zeminu, vystačí si s obyčejnou zahradní půdou. K prodloužení kvetení je třeba třapatku zastřihávat.

Medonosné léčivé byliny

 Zlatobýl obecný

Koupit v online zahradnictví

Zlatobýl je původní rostlinou České republiky. Dorůstá až do výšky jednoho metru a potřebuje k hojnému růstu suchá propustná místa. Kvete žlutými drobnými květy sdruženými v květenstvích. Známý je hlavně díky svým blahodárným účinkům na ledviny. Přimíchává se do čajů na podporu léčby onemocněná ledvin nebo například proti zadržování vody v těle. Zevně se používá i na ekzémy a poranění. Často bývá tato bylina i v kosmetických přípravcích, protože zvyšuje pevnost a pružnost pokožky.

 Šalvěj hajní

Koupit v online zahradnictví

Tato trvalka je velice oblíbenou pro svou aromatickou vůni a bujaré květenství. Květy šalvěje mohou dorůstat až padesáti centimetrů a kvetou od května až do srpna. Mají rády písčitohlinitou, ne příliš mokrou půdu, a jestliže ji umístíte na slunné místo, bude se jí u Vás dařit. Pokud po prvním odkvětu rostlinku zastřihnete, vykvete podruhé, a pokud ji ostříháte zjara před kvetením, zajistíte jí vydatný růst. Pomáhá při léčení střevních a žaludečních problémů, proti nespavosti nebo nervovému vypětí. Kromě zklidňujících účinků odvar blahodárně působí i na infekce hltanu a krčních mandlí.

 Levandule lékařská

Koupit v online zahradnictví

Tato vysoce aromatická trvalka je známá pro svou jednak nenáročnost, jednak pro léčivé účinky. Pokud se pravidelně zastřihuje, může se stát, že vám vykvete během jednoho roku i dvakrát. Miluje slunná místa a nejlépe roste v propustné vápenité půdě. Díky své vysoké mrazuvzdornosti dokáže přežít zimu bez potíží. Levandule se používá na mnoho různých obtíží – sušené květy pomáhají proti bolestem hlavy, odvar zase na afty a záněty dutiny ústní, olej se používá proti kožním plísním.

Meduňka lékařská

Koupit v online zahradnictví

Meduňka sice vypadá jako nenápadná rostlina, ale patří mezi oblíbené léčivé bylinky. Díky své citronové vůni se často vysazuje pod okna na předzahrádky nebo zahrady. Její název je odvozený z řeckého slova znamenající označení včely medonosné, takže není divu, že se díky svému velkému množství nektaru ocitla v našem výčtu. Dorůstá se od třiceti do osmdesáti centimetrů. Pěstuje se především pro listy, které jsou ze spodní strany chlupaté. Meduňka kvete od června do srpna drobnými světle růžovými nebo bílými květy zvonkovitého tvaru. Hlavní výhodou této byliny jsou její zklidňující účinky, meduňkový čaj pomáhá proti stresu a při boji proti úzkostem. S tím se pojí i další účinek, tato bylina se používá i proti nespavosti. Má i protizánětlivé účinky, pomáhá proti nevolnosti, nadýmání nebo bolesti břicha. Při přemíře užívání však může mít i nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy nebo alergické reakce.

Tymián obecný

Koupit v online zahradnictví

Tymián je velmi známý hlavně jako kuchyňské koření, nejčastěji se používá k dochucení masa, ale často se přidává i do marinád, omáček nebo polévek. Mimo to je i antiseptický a hojivý, takže se používá na rány. Stejně jako levandule nebo šalvěj, i tymián pomáhá při zánětech ústní dutiny nebo při onemocnění horních cest dýchacích. Tymián je zhruba třiceti centimetrová bylina, která vykvétá od května do června růžovými nebo bílými květy. Potřebuje slunné stanoviště se suchou či polosuchou zeminou. Hodí se jednak do záhonů, jako lemování chodníků, do květináčů nebo skalek.

Mateřídouška úzkolistá

Koupit v online zahradnictví

Tato bylina je podobná tymiánu – mají skoro stejnou kořeněnou vůni a jsou si vizuálně podobné. Vykvétá od června do září fialovými až bílými květy seskupenými v květenstvích. Pěstuje se na slunném suchém místě, které je chráněné proti větru. Používá se při onemocněních kůže, jako jsou plísně, záněty nebo tržné rány nebo proti křečím při menstruaci. Mateřídouškový sirup pomáhá proti kašli, výluh posiluje imunitu. Čaj má zase tu výhodu, že pomáhá proti nespavosti. Používá se i v kuchyni jako náhrada tymiánu, především při přípravě masa.

Medonosné okrasné stromy

Jabloň

Koupit v online zahradnictví

Jabloně nejsou náročné na pěstování, daří se jim i v podhorských oblastech, a jsou velkým lákadlem včel. Na místech, kde jsou však vyšší teploty, jsou plody sladší a dozrávají dříve, ale nevydrží tak dlouho uschované. Jabloním se dobře daří ve vlhkých půdách s příměsí písku nebo jílu. Stejně jako u hrušně, existuje mnoho odrůd; letní (dozrávají maximálně do srpna), podzimní (dozrávají v průběhu září a října) i zimní (dozrávají koncem října a dají se skladovat až do konce jara následujícího roku). V závislosti na druhů může dorůstat i patnácti metrů a dožít se i osmdesáti let.

Třešeň ptačí

Koupit v online zahradnictví

Třešeň ptačí je nejvyhledávanějším druhem třešní. Potřebuje úrodnou půdu bohatou na minerály, bude se jí dařit i v mírně kyselé půdě, vyhovují i mírné svahy. Bílé květy se objevují mezi dubnem a květnem, plody poté od července. Ty mají temně rudou barvu a používají se především na kompoty nebo jiné zavařeniny.

Lípa obecná

Koupit v online zahradnictví

Lípu každý zná nejen jako listnatý strom, ale jedná se i o národní strom České republiky. Nejenže její bílé květy jsou pro včely téměř neodolatelné a plné nektaru, ale sbírají se a suší na čaj. Ten pomáhá při nachlazení, bolestech močových cest nebo při problémech se žlučníkem. Prokazatelně také zlepšuje spánek. Dorůstá dvaceti až čtyřiceti metrů a její koruna se dá snadno tvarovat. Pro pěstování není těžká, snadno se přizpůsobuje okolnímu prostředí. Vyhovuje jí však místo na slunci nebo v polostínu mimo ostrý vítr.


Doporučujeme:


Otázky a odpovědi

Jak poznám medonosnou rostlinu?

Medonosné rostliny lákají opylovače na velké množství nektaru, a díky svému dlouhému kvetení se k nim včely mohou pořád dokola vracet. Jedná se tedy především o rostliny, které jsou pro včely velmi atraktivní – mají hodně květů, dlouhou dobu kvetení a velké množství pylu.  

Nemám velkou zahradu, ale přesto chci vysadit jehličnan. Musím vždy sázet přímo do zahrady?

Spousta druhů vykvétá do nádherných květů, takže ozdobí vaši zahradu. Jejich vůně přiláká nejen spoustu včel, ale i motýlů a dalšího hmyzu, kteří pomáhají s opylením dalších květin, keřů a stromů ve vaší zahradě.

Na co musím brát ohled, když vybírám jehličnan?

Existuje spousta medonosných rostlin, které se dají pěstovat v květináčích. Příkladem jsou například plicník, třapatka a většina léčivých bylin, jako šalvěj, mateřídouška, meduňka nebo tymián.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu