Nejlepší postroje pro psy 2024 - recenze, zkušenosti (kšíry)


Výber redakce

Komfortní postroj pro náročné sportovní aktivity bez omezení 

Orientační cena: 1 700 Kč


Pro aktivní psy

Rovnoměrné rozdělení tahu při aktivních vycházkách

Orientační cena: 1 100-1 300 Kč


Oblíbená volba

Rozumný kompromis pro méně náročné sporty a aktivní vycházky 

Orientační cena: 1 000 Kč


Skvělá cena

Postroj doporučený trenéry a veterináři odnaučí psa tahání

Orientační cena: 350-500 Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Postroj sice nepatří k „povinné výbavě“ při pořízení psího mazlíčka, ale stává se u čím dál většího počtu chovatelů velmi populárním. Využít jej totiž můžete nejen při sportování se svým čtyřnohým kamarádem, ale hodí se i při výchově tvrdohlavých psů, kteří se z obojku snaží vymanit.

Klasický obojek s vodítkem psa při tahání dusí a škrtí, což může vést k odporu k vodítku i procházkám a dalším aktivitám. Použijete-li postroj, rozloží se síla vynaložená při tahu na větší plochu a krční páteř, svaly a obratle tolik netrpí. Postroj je tak výrazně šetrnější ke zdraví psa a dokáže zpříjemnit nejen procházku, ale také cestování autem nebo sportovní aktivity, při kterých se pes obzvlášť namáhá.

Postrojů je na trhu spousta a vybrat ten správný nemusí být vždy jednoduché. Roli by neměla hrát cena – vysoká cena nemusí vždy značit kvalitní výrobek a naopak nízká cena nekvalitní. Stejně tak je druhořadý také design. Co tedy hraje při výběru hlavní roli?

 • Pohodlí a komfort psa: Postroj nesmí dřít, zařezávat se a omezovat v pohybu. Proto je třeba vzít v úvahu i takové věci, jako je výměna srsti nebo úbytek svalové hmoty v měsících s nižší aktivitou a s nimi související změny velikost psa. Pro tyto případy je lepší mít 2 až 3 postroje, které střídáte dle potřeby.
 • Velikost: S pohodlím a komfortem přímo souvisí výběr správné velikosti. Ideální jsou nastavitelné postroje, které lze přizpůsobit psovi na míru.
 • Účel použití: Je dobré vědět, zda chcete postroj na klidné či aktivní vycházky, sport (a jaký sport), trénink nebo závody a dle toho vybrat vhodný typ.
 • Materiál: Pes by se v postroji neměl potit ani cítit svědění, materiál musí být prodyšný a zdravotně nezávadný.
 • Bezpečnost: Týká se kvality zapínání, které by nemělo povolovat ani praskat, a reflexních prvků, jež zajistí viditelnost za tmy.

Komfortní postroj pro náročné sportovní aktivity bez omezení 

Postroj Free Motion nadche všechny majitele větších ras, kteří žijí aktivní život, jehož je pes součástí. Postroj navržený dle zkušeností závodníků rozkládá váhu především do oblasti před lopatkami (cca 70 %), zbytek tahu se rozloží v hrudní části postroje. Při běhu nejsou omezené nohy a pes má snazší a volnější pohyb. Postroj je ideální nejen při trénincích, ale i na společné aktivity typu cyklistika, běh nebo běžky.
Postroj se vyrábí v 9 různých velikostech a navíc umožňuje nastavení hloubky hrudníku a šířky a délky zad, skvěle tak padne každému psovi. Správné nastavení usnadňuje instruktážní video výrobce. Postroj lze prát v pračce na šetrný program do 30 °C.

Uživatelé nejvíce oceňují kvalitu postroje při tažných aktivitách a uvádějí, že jejich pes je při pohybu viditelně spokojenější.

MateriálNylon
BarvaČerná s barevnými pruhy
Velikost psaStřední a velká
PoužitíSport, závody
NastavitelnýANO
Další vlastnostiReflexní prvky

Orientační cena: 1 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Rovnoměrné rozdělení tahu při aktivních vycházkách

Pro malá plemena určený postroj Hurtta Weekend Warrior je vyrobený z odolného a prodyšného polyesteru, který splňuje podmínky bezpečnosti a nezávadnosti dle certifikátu Öko-Tex Standard 100. Měkký a zároveň pevný materiál společně s konstrukcí rovnoměrně rozděluje tah mezi krk a hrudník, což minimalizuje zátěž a maximalizuje komfort psa. Postroj je nastavitelný a snadno ho psovi nasadíte i přizpůsobíte. Nechybí ani bezpečnostní prvky v podobě reflexních potisků, poutko na rychlé zachycení psa a prostor na vložení kontaktních údajů na majitele.

Uživatelé nejvíce oceňují jednoduché oblékání a údržbu, poutko a reflexní prvky při použití v noci. Někteří ale zmiňují, že je postroj poměrně těžký, především pokud nasákne vodu při koupání.

MateriálPolyester
BarvaČerná, červená, fialová, oranžová, zelená, žlutá
Velikost psaMalá
PoužitíAktivní vycházky
NastavitelnýANO
Další vlastnostiReflexní potisky

Orientační cena: 1 100 – 1 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Rozumný kompromis pro méně náročné sporty a aktivní vycházky 

Postroj Non-stop Line je rozumnou volbou pro ty, kteří hledají postroj pro méně náročné sportovní aktivity za příznivou cenu. Postroj je velice dobře ovladatelný a hodí se na všechny běžné sportovní aktivity s lehčím tahem. Není vhodný pro náročnější aktivity jako je běh, cyklistika nebo lyžování – pro ty doporučujeme spíše postroj Non Stop Free Motion.
Pevný materiál je nastavitelný, má reflexní lemování a minimální nasákavost. Výhodou pro psa je šití umístěné zvenku, takže vnitřní strana je hladká a nedře.

Majitelé psů jsou s kvalitou postroje spokojeni a oceňují především kovové prvky a možnost nastavení, díky kterému postroj dobře padne. Někteří ale dodávají, že plastové části spon mohou být náchylnější k praskání a postroj nedoporučují pro velké a hyperaktivní psy, kteří se cukají.

MateriálPolyester
BarvaModrá
Velikost psaMalá a střední
PoužitíAktivní vycházky
NastavitelnýANO
Další vlastnostiReflexní lemování

Orientační cena: 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Postroj doporučený trenéry a veterináři odnaučí psa tahání

Všichni ti, kteří mají problém s taháním a jeho odnaučováním, by měli zaměřit pozornost na postroj EasyWalk, jež byl vyroben před 15 lety veterinářem a odborníkem na chování psů – a názory velké řady spokojených chovatelů jeho účinnost jen potvrzují.

Postroj je konstruován tak, aby netlačil na tracheální oblast (průdušnici), takže se pes při používání nedusí, nekrká ani nekašle. Systém pro upínání vodítka zároveň umožňuje efektivně měnit směr a zaměřit pozornost k majiteli – opět bez tahání.

Hlavním cílem postroje je odnaučení tahání, proto se nedoporučuje používat společně s natahovacím vodítkem.

MateriálNylon
BarvaČervená, černá, malinová
Velikost psaMalá, střední, velká
PoužitíBěžná vycházka, proti tahání
NastavitelnýANO

Orientační cena: 350 – 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Neopren a pětibodové nastavení zaručí pohodlné nošení

Postroj Hunter Divo je vhodný jak na denní nošení, tak i na aktivnější vycházky a méně náročné sporty. Jeho hlavní výhodou je pětibodové nastavení, díky kterému postroj psovi velice dobře přizpůsobíte. Komfort při nošení zvyšuje měkký prodyšný neopren, který psa nikde netlačí. Další výhodou jsou dva kroužky (na hrudníku a na zádech), ke kterým lze připnout přepínací vodítko a mít nad psem dokonalou kontrolu. Myšleno je také na bezpečnost, kterou zajišťují reflexní prvky po celém obvodu postroje.

Chovatelé jsou spokojeni hlavně s kvalitou materiálu a zpracováním a uvádějí, že postroj skvěle sedne a nikde netlačí. Někteří uživatelé však upozorňují, že pro velká plemena je postroj krátký a úchyt za lopatkami není praktický na ovládání, zmiňované bývá také povolování spon.

MateriálNeopren
BarvaČervená, fialová, šedá, zelená, modrá
Velikost psaVelká
PoužitíSportovní, aktivní vycházky
NastavitelnýANO
Další vlastnostiReflexní prvky

Orientační cena: 1 000 – 1 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Základní postroj na klidné vycházky za příjemnou cenu 

Patří-li váš pejsek ke klidnějším rasám, se kterými jsou procházky spíše relaxem než sportovní aktivitou, bude pro vás postroj Tre Ponti dostačující.

Příjemný hypoalergenní materiál neškrtí, netahá srst ani nedráždí kůži. Velikost lze upravit pomocí přezek pod kroužky na vodítko. Reflexní okraj zajišťuje bezpečnost a zároveň zamezuje párání a odírání postroje.

Majitelé u postroje oceňují především jednoduché nasazování a manipulaci a kvalitu za příznivou cenu. Někteří uživatelé upozorňují, že pro drobné a malé psy může být i nejmenší rozměr velký.

MateriálDvojitě potažená tkanina
BarvaČerná, šedá
Velikost psaMalá
PoužitíKlidná vycházka
NastavitelnýANO
Další vlastnostiReflexní

Orientační cena: 400 – 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pevný postroj zajistí pohodlí i větším rasám 

Postroj Security je svým konstrukčním řešením ideální pro sport včetně běhu, výcvik nebo aktivnější vycházky, a to i pro velké rasy psů. Široké pásy zajišťují ideální rozložení síly při tahu, měkká podšívka pak komfort psa. Postroj jednoduše a rychle nasadíte, zapnete a přizpůsobíte jeho velikost. Praktický je úchyt na zádech, díky kterému psa v případě nutnosti rychle chytíte. Bezpečnost ve tmě a při zhoršené viditelnosti zajišťují reflexní prvky.

Většina zákazníků postroj chválí pro kvalitní zpracování, které psovi dobře sedí.

MateriálPolyester
BarvaČerná, červená, šedá
Velikost psaStřední a velká
PoužitíSport, aktivní vycházka
NastavitelnýANO
Další vlastnostiReflexní

Orientační cena: 900 – 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Robustní a pevný postroj s luxusním vzhledem pro náročné

Postroj vyrobený německými sedláři nadchne všechny, kteří vyžadují nejen kvalitu a pohodlí pro psa, ale také reprezentativní vzhled postroje. Ten je vyrobený z prémiové hovězí kůže, která při správném ošetřování zaručuje dlouhou trvanlivost a zároveň bezpečnost a pevnost při tahu. I když je postroj pevný, nemusíte se bát nepohodlí – hovězí kůže je měkká a psa nedře.

Pohodlí při nošení zajišťuje také střih ve tvaru Y a možnost nastavení velikosti na třech různých místech – na hrudníku, pod břichem a kolem krku.

MateriálHovězí kůže
BarvaHnědá
Velikost psaStřední a velká
PoužitíAktivní vycházka
NastavitelnýANO

Orientační cena: 1 500 – 2 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pevný,  příjemný a ekologicky šetrný materiál

Postroj vyrobený z ekologicky šetrné bavlněné páskoviny se vyznačuje pevností, odolností a dlouhou trvanlivostí, což mu neubírá na komfortu při nošení – materiál je elastický a příjemný na dotek. Postroj zajišťuje rovnoměrné rozložení síly při tahu, takže šetří krční páteř a zádové svaly. Je vhodný na každodenní nošení a nezklame ani v případě, že je váš pes aktivnější.

Možnosti nastavení jsou omezenější a konstrukce jednodušší, proto není nejideálnější volbou pro extrémní zátěž a sporty. Na běžné užívání a aktivity je ale dostačující, což potvrzují i názory uživatelů, kteří si postroj chválí.

MateriálBavlněná páskovina
BarvaModrá
Velikost psaStřední
PoužitíAktivní vycházka, sport
NastavitelnýANO

Orientační cena: 800 – 1 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Sportovní postroj za cenu, která nadchne

Od postroje Sporty nelze čekat takové výkony a vlastnosti, jako od několikanásobně dražších modelů určených pro silný tah a velkou zátěž. Pokud je však prioritou nízká cena při zachování pohodlí během aktivnějších vycházek, budete vy i váš pes spokojeni. Zapíná se jednoduše na přezky a je možné ho velikostně nastavit pod břichem a na hrudníku. Při zhoršené viditelnosti a ve tmě je viditelnost psa zajištěna díky reflexním prvkům.

MateriálPolyester a nylon
BarvaMaskáč
Velikost psaStřední a velká
PoužitíAktivní vycházka
NastavitelnýANO
Další vlastnostiReflexní prvky

Orientační cena: 250 – 400 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Nastavitelný postroj pro bezpečné cestování

I když můžete postroj Trixie použít i jako jakýkoliv jiný postroj, není na běžné vycházky ani sportovní aktivity příliš stavěný. Jeho primární a nejlepší funkcí je použití do auta, kde ho lze připnout k bezpečnostním pásům a zajistit bezpečné cestování pro vás a vašeho psa – i bez použití klece.

Postroj Trixie do auta se jednoduše nasazuje, nastavuje i upevňuje a skvěle drží aniž by psa škrtil, což potvrzují také spokojení uživatelé, kteří si postroj chválí.

MateriálNylon
BarvaČerná
Velikost psaStřední a velká
PoužitíDo auta
NastavitelnýANO

Orientační cena: 200 – 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat postroj pro psa?

Nejrůznější tvary, velikosti, materiály, barvy – jak se ve změti postrojů zorientovat a vybrat ten správný? V první řadě je třeba si na základě důvodu, proč vlastně postroj kupujete, vybrat správný typ. Vyplatí se však přihlédnout i k řadě dalších parametrů. Podle čeho tedy vybírat?

1. Podle typu

Na trhu se setkáme s celou řadou nejrůznějších typů postrojů. Některé se liší tvarem a způsobem připnutí, ale nejčastěji se dělí podle způsobu využití. Neexistuje jeden univerzální typ vhodný na běžné procházky a zároveň na sportování. Vybírejte proto postroj přesně pro ten účel, pro který jej chcete následně využívat.

 • Klasický

Nejběžnějším typem jsou postroje obepínající psy kolem krku a hrudníku. Ty spojují popruhy a vytváří tak tvar písmene H. Obvykle se k vodítku připínají pomocí kroužku umístěnému na horní části postroje.
Tento typ je vhodný pro všechna plemena psů a hodí se na běžné procházky i delší výlety. Nevýhodou může být to, že je ze začátku složitější postroj psovi navléknout.

 • X-back

Tvar písmene X mají obvykle postroje sportovní nebo tažné. Sportovní postroje se využívají pro psy, s nimiž páníčci chodí běhat, běžkovat nebo se věnují sportovnímu výcviku. Tažné postroje se pak hodí pro řadu dalších aktivit, jako je jízda se psím spřežením nebo canicross, kdy jsou běžec a pes spojeni lanem.

U těchto popruhů je kladen důraz především na to, aby byla energie rozložena po celém těle psa a nesoustředila se pouze do oblasti krku. Jako minus můžeme uvést, že se tyto postroje nedají používat na běžné procházky, protože pro psy nejsou tak pohodlné, jako klasické postroje.

 • Norské postroje

Norské postroje poznáte podle toho, že mají okolo hrudníku pouze jeden pás. Druhý, o něco tenčí, je pak umístěn na zádech, kde se zároveň nachází oko na držení.

Tento typ postroje najde uplatnění při tréninku u aktivit jako flyball či agility a jeho výhodou je, že popruhy nejsou umístěny mezi předními končetinami psa a netlačí tak na štítnou žlázu ani průdušnici. Mezi jeho minusy můžeme uvést, že se dá nastavit pouze na hrudníku a není vhodný pro štěňata. 

 • Cestovní postroje

Speciální typ postroje je pak využíván pro cestování, především při jízdě autem. Oproti klasickým postrojům jsou pruhy širší, aby psa chránily například při prudkém zastavení.

Na zadní části postroje má tento typ oko pro protažení bezpečnostního pásu. Cestovní postroj je vhodný pro všechna plemena, ale nehodí se pro běžné používání na procházkách z důvodu, že pro psa není tolik pohodlný.


2. Podle velikosti

Aby byl postroj pro vašeho psa skutečně příjemný, je nezbytné, aby mu perfektně seděl. Postroj nesmí zvíře nikde škrtit ani příliš táhnout v oblasti předních končetin.

Při výběru je tedy třeba znát obvod krku a hrudníku, délku zad a ideálně i váhu psa. Pokud už jste jeden postroj měli, neřiďte se velikostí, kterou u produktu uvádí výrobce, i ta se může totiž u různých firem lišit.

Pokud vybíráte postroj pro štěně, můžete sáhnout po těch s nastavitelnou velikostí, aby nebylo třeba kupovat v průběhu dalších týdnů opět nový a nový postroj.


3. Podle materiálu

Výběr materiálu se vyplatí nepodceňovat především proto, že určuje, jak bude postroj pro psa pohodlný a také to, aby nějaký ten rok vydržel. Musí být tedy odolný, prodyšný, příjemný a zároveň většina majitelů ocení, pokud se dá snadno vyčistit. Na trhu se setkáme se dvěma základními materiály:

 • Nylon

Nejpopulárnějším materiálem na výrobu postrojů je nylon a je z něj vyrobená naprostá většina postrojů, s nimiž se setkáte. Tento materiál je oblíbený především pro svou variabilitu, neboť nabízí spoustu možností co se týče designu, a zároveň je cenově dostupný. U tohoto typu je také snadné upravovat velikost postroje.

 • Kůže

K dostání jsou i kožené postroje, které vynikají velkou odolností a kvalitou. Mezi negativa však patří vyšší cena, horší odolnost vůči nejrůznějším rozmarům počasí a také to, že se jejich velikost může upravit často pouze v oblasti hrudníku.


4. Podle pohodlí

Komfort by měl být při nošení postroje pro psa samozřejmostí, nemusíte však při tom rezignovat na funkčnost či pevnost postroje. Jedním z parametrů pohodlí je u postrojů podšívka. Nepolstrovaný postroj ale vůbec nemusí být nepohodlný, jen se hodí pro jiné příležitosti.

 • Podšité

Polstrované postroje se hodí pro sportovní využití a také na cestování. Právě při těchto aktivitách je tělo psa více namáháno a vhodné polstrování tak pomůže od tlaku ulevit. Oblíbeným materiálem na podšívku je například flauš. U kvalitně polstrovaných postrojů je třeba počítat s vyšší cenou.

 • Nepodšité

Na běžné nošení na vycházky však postačí i postroj bez podšívky. Pokud vyberete kvalitní materiál a padnoucí typ, určitě se nemusíte obávat, že by takový postroj byl pro vašeho mazlíčka nepohodlný.

Shrnutí

Pokud usoudíte, že je postroj pro vašeho psího mazlíčka dobrou volbou, nebo se s ním chystáte začít sportovat a oživit tak společné chvíle, zaměřte se především na typ postroje. Ten musí odpovídat činnosti, na kterou se s pejskem chystáte – ať už vybranému druhu sportu či běžnému chození na vycházky. Poté vyberte správnou velikost, s níž vám pomůže pouze důkladné změření rozměrů psa. Následně se můžete poohlížet po nejvhodnějším materiálu či designu postroje.

Často kladené otázky

Nejzásadnější jsou při výběru postroje dvě míry – obvod krku a hrudníku.

 • Obvod krku měřte v místech, kde pes nosí obojek. Myslete však na to, že na rozdíl od obojku je postroj v oblasti krku utažen těsněji a není tak při měření třeba nechávat volný prostor na jeden či dva prsty.
 • Obvod hrudníku měříme v nejširším místě za předními končetinami. Délka zad se měří od kohoutku až po kořen ocasu.

Mnoho chovatelů se pro postroj rozhodne v případech, že pes za vodítko příliš tahá. S výchovou však v těchto případech postroj nepomůže a tím, že díky němu bude pes cítit daleko menší tlak, se tahání nezlepší.

Pokud tedy váš mazlíček není zvyklý na klasický obojek a chcete, aby chodil na vodítku ukázněně, je lepší jej vychovávat s vodítkem a obojkem.

Jak jsme již zmínili v úvodu, postroje se dají použít v podstatě u všech psích plemen. Obzvlášť vhodné jsou však pro menší rasy, u nichž je větší riziko poškození krční páteře (např. čivavy) a také u plemen, u nichž zase často hrozí dýchací potíže (např. mopsi).

K čištění postroje vám postačí teplá voda a mýdlo (ať už mýdlo na ruce nebo třeba psí šampon). Postroj na chvíli namočte do vody a třením o sebe za pomoci mýdla odstraňte všechny nečistoty. Před použitím jej nechte dobře proschnout.

Pro starší pejsky nebo ty méně pohyblivé jsou postroje také vhodné. Podívejte se však po takzvaných „mobility“ postrojích, které mají v zadní části úchyt, díky kterému můžete pejska snadno zvednout a pomoci mu tak překonat nejrůznější překážky.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)