10 nejznámějších plemen teriérů – druhy teriérů [popis plemen]

Co mají společného Dášenka, Seznam a Jock? Kromě toho, že se objevili na televizních obrazovkách? Všichni tři jsou teriéři.

Neexistuje žádný společný znak, podle kterého by šlo stoprocentně říct, že proti vám stojí teriér. Jsou buď malí, střední nebo velcí. Srst mohou mít naprosto jakoukoli včetně zabarvení a délky.

Byli vyšlechtěni v různých koutech světa. Velká část z nich byla předurčena k lovu. Někteří z nich (plemena bull) dokonce k zápasení. Proto se o nich říká, že jsou houževnatí, divocí a paličatí. Potřebují pevnou ruku a trpělivého páníčka, ke kterému dokážou být velmi loajální.

1) Jorkširský teriér

Jorkšírek dokáže být navzdory své drobné postavě nečekaně hlasitý. Když potká většího psa často vůči němu vystupuje sebevědomě. Proto se musí řádně vychovat, aby nepřišel k úrazu. Stává se, že větší pes může drobnému jorkšírkovi ošklivě ublížit.

Má dlouhou hebkou srst – vlasy, které vyžadují pravidelnou péči v podobě česání a stříhání. Protože nemá podsadu, je citlivý na chlad. Při studenějším počasí je třeba zajistit pejskovi patřičný tepelný komfort v podobě oblečku.

2) Foxteriér

Kdo četl Čapka, ví, že Dášenka dokázala své páníčky v prvních měsících života pěkně potrápit. Tento středně velký pes má velmi temperamentní povahu a překypuje vitalitou.

Od štěněcího věku vyžaduje náležité vedení, aby si neosvojil nežádoucí zlozvyky, v pozdějším věku se odbourávají jen těžko.

Vyskytuje se s hladkou i drsnou srstí. U drsnosrstého foxteriéra je nezbytné provádět pravidelně trimování srsti. Jedná se o vytrhávání staré odumřelé srsti i s kořínky, aby lépe regenerovala a dorůstala zdravá.

3) Bostonský terirér

Bostoňáka si lidé často kvůli zploštělému čumáku a vypouleným očím pletou s buldočkem. Bostonští teriéři bývají spíše menšího vzrůstu, ale ti větší mohou v dospělosti vážit až 11 kg. Jeho krátká lesklá srst připomíná smoking.

Je to čiperný a učenlivý pejsek. Pokud se k němu přistupuje s dobrou náladou a motivací, zvládne se naučit hodně povelů.

4)  Airedale teriér

Airdale teriér je jako největší z teriérů ideální pracovní pes. Má podobnou srst jako foxteriér, která se neobejde bez trimování.

Je to lovec ale i parťák do nepohody. Rád plave, aportuje a je schopný se naučit i náročnější povely. Zaměstnávat potřebuje nejen fyzicky ale i mentálně. Hodí se zkušenějšímu pánovi, který mu věnuje dostatek času.

5) Americký stafordšírský teriér

 Amstaff je středně velký svalnatý pes, který může na první pohled působit trochu zastrašujícím dojmem. Dalo by se říct, že amstaff je téměř bezúdržbový pes. Má krátkou lesklou srst, kterou stačí jednou za čas vyčesat.

6) Stafordšírský bulteriér

Stafbula lze kvůli vzhledu snadno zaměnit s americkým stafordšírským teriérem. Oba patří k plemenu, jehož původním posláním bylo zápasit. Potřebují fyzicky zdatného psovoda, který jim zajistí dostatek pohybu.

Stafordík sice nebývá agresivní k lidem, ale s ostatními psi může mít problém. Jak on, tak i amstaff vyžadují řádnou socializaci již od raného věku.

7)  Jack Russel teriér

U tohohle plemene platí nepřímá úměra. Ačkoli vypadá jako malý a neškodný, pokud se začne nudit, může nadělat pěknou paseku. Je nesmírně aktivní a velmi rád se učí.

Kromě geneticky podmíněných chorob, není náchylný k žádným neduhům. Potřebuje řádnou stimulaci ať už pohybem nebo hrou.

8)  Český teriér

Tento krátkonohý dlouhosrstý chlupáč je spolu s českým fouskem jediným oficiálně uznávaným českým plemenem. Má vyrovnanou povahu a dokáže být šťastný při jakékoliv aktivitě, kterou mu páníček přichystá.

Fixuje se na svou rodinu, a proto je vůči cizím lidem rezervovaný. Stejně jako jack russel i on rád hrabe, a tak se nedoporučuje zanechávat jej dlouho bez dozoru na zahradě.

9)  West Highland teriér

Westie patří mezi středně velké teriéry. Pro svou krásnou dlouhou srst bývá dnes často chován jako výstavní pes. Od svých páníčků vyžaduje respekt. Pokud by ho například malé děti trochu zlobily, neostýchal by se jim dát za vyučenou.

Jinak je kamarádský a rád pronásleduje předměty. Aportování je pro něj fajn činnost.

10)  Knírač

Podobně jako bostoňák, tak i knírač může být malý, středně velký i velký. Knírače lze identifikovat na první pohled, podle dlouhých chlupů u čumáku, které připomínají lidský knír.

Ten však u něj nepředstavuje jediný člověčí rys. I knírač umí být dost tvrdohlavý. Také je velmi vytrvalý a hravý. Pokud se začne nudit, projeví se u něj destruktivní chování.

Zajímavá fakta o teriérech

  • Slovo „teriér“ má prapůvod v latinském terra – země. Předchůdci dnešních teriérů byli určení k lovu myší, krys a jiných drobných hlodavců v půdě. Chuť hrabat a lovit v sobě mají zakořeněnou dodnes.
  • Zástupci teriéru drží vůbec nejvíce titulů „Best in Show“ na Westminsterské psí přehlídce ze všech plemen
  • Biewer teriér je podle American Kennel Club nejmladším uznaným plemenem teriéra (od roku 2021), v České republice je však podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) dosud neuznaným plemenem
  • Americký bezsrstý teriér usiluje o uznání FCI také zatím neúspěšně
  • Tibetský teriér patří k nejstarším psím plemenům na světě. Jeho historie sahá až 2000 let zpátky. Dodnes je společníkem, hlídačem a talismanem tibetských mnichů. Oficiálně však nepatří mezi teriéry.
  • Ruský černý teriér byl vyšlechtěn pro potřeby sovětské armády. Pes měl být ještě odolnější než německý ovčák, aby mohl pracovat v extrémních klimatických podmínkách.

Často kladené dotazy 

Nejsem zrovna sportovec, znamená to, že bych si neměl pořizovat teriéra?

Určitě ne. To, že pes potřebuje častější fyzickou aktivitu neznamená, že s ním denně musíte uběhat desítky kilometrů. Čtyřnohý tvor se dá poměrně snadno unavit i aportováním v parku. Skvělým řešením jsou psí parky. Pes se tu vyřádí s ostatními psi a páníček si tu může vyměnit zkušenosti s jinými chovateli. Skvělá zábava je i čmuchání. Čenicháním se pejsek dostává do takové extáze. Co třeba mu připravit bojovku se schovanými pamlsky?

Jsou teriéři snadno vychovatelní?

Obecně platí, že teriéři jsou velmi bystří psi, ale potřebují jasně nastavit hranice. Musí vědět, co si nesmí dovolit. Ochota psa něco se naučit, je obvykle závislá na motivaci. Někteří preferují hračky a jiní jsou zase na pamlsky.

Při cvičení každého psa musíte mít na paměti, že odměnu si vybírá on. Pokud zjistíte, co má rád, jste na cestě k úspěchu. A to platí pro všechny plemena.

Bývají teriéři náchylní k chorobám?

Každé plemeno si bohužel nese určitě předpoklady být náchylný k nějakému genetickému onemocnění. Tato onemocnění jsou pro dané plemeno specifická. Někomu hrozí problémy se zadními končetinami, jinému zase s páteří.

Na světě není pes, který by si žádné potenciální riziko nenesl. Například bostonský teriér má vypouklé oči, které si může snadno venku poranit, případně si do nich zanést infekci. Stafbula mohou potrápit kožní onemocnění i alergie.

Před pořízením jakéhokoli pejska se informujte o možných dědičných chorobách. Spolehlivě zajisté poradí veterinář.

Hodí se teriér k dětem?

Teriéři naprosto oddaně milují své rodiny. Stafbulíkovi se pro jeho slabost k nejmenším dokonce přezdívá „chůvička“. Děti by měly být obeznámeny s tím, že pejsek je živý tvor a zaslouží si respekt. Žádné tahání za ocas rozhodně nebude tolerováno.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (24 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu