9 nejpřítulnějších psích plemen

Psi jsou přirozeně společenští tvorové a většinou si užívají, když jim věnujeme dostatek pozornosti. Zatímco některá plemena jsou rezervovanější, nezávislá a mazlení tolik nevyžadují, jiná naopak neustálý kontakt vyhledávají a ke spokojenosti lásku vyloženě potřebují. 

Tip: Buďte ohleduplní a dopřejte vašemu psovi prostor – nabízejte mu mazlení jen když je uvolněný a sám si o pozornost řekne. Naučte se číst řeč psího těla, abyste dokázali poznat, jestli se váš pes necítí nepříjemně. Neměl by mazlení jen tolerovat, ale aktivně si ho užívat.

Plemena na tomto seznamu jsou známá pro svou přítulnost. i tak je však každý pes individuální osobností (navzdory příslušnosti k plemeni) a možná nebude tolik chtít být neustále zahrnován pozorností a doteky. Pojďte se podívat na devět z těch nejmazlivějších plemen psího světa. 

1) Zlatý retrívr

Zlatý retrívr patří, ne nadarmo, k jedněm z nejoblíbenějších psích plemen. Bývají to velmi citliví, jemní, zábavní a chytří psi. Jsou většinou nejlepší volbou jakožto rodinní mazlíčci – užívají si společnost dětí (pokud se k nim chovají s respektem). Jejich inteligence a dychtivost potěšit svého pána z nich dělá lehce vycvičitelné plemeno. Tito psi mají hodně energie, takže aby bylii spokojení a šťastní, potřebují dostatek cvičení a zábavy.

2) Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl je dalším oblíbeným plemenem. Jejich milující a klidná povaha je připoutala k milovníkům psů už v 17. století, kdy si je zamilovala především šlechta a královská rodina. Přestože jsou méně aktivní než jejich příbuzní kokrové nebo špringršpanělové, rozhodně to nejsou gaučoví povaleči. Hodí se do rodiny s aktivním životním stylem, obvykle si užívají přítomnost dalších psů a nemají problém s domácností s více domácími zvířaty.

3) Pomeranian

Pomeraniani jsou známí jakožto neuvěřitelně loajální, stateční a laskaví ke svým majitelům, což z nich činí nejlepší volbu, hledáme-li někoho na pomazlení. Umí být také velmi přidrzlý a hlasitý – rádi všemu šéfují. Pomíci mohou být také paličatí, pokud nedosáhnou toho, co by chtěli. Jsou ale také velmi chytří a s dobrým tréninkem zvládnout většinu výzev a situací. Jejich čiperná povaha znamená, že pravděpodobně nebudou nejlepší volbou pro domácnost s malými dětmi. Protože si často vyžadují být středem pozornosti, je také nutné postupovat opatrně při případném soužití s dalším psem. 

4) Stafordšírský bulteriér

Kvůli jejich minulosti jakožto psa pro boj, plemena jako stafordšírský bulteriér (a blízký příbuzný americký pitbulteriér) získali nespravedlivou reputaci. Přitom ve správných domácnostech jsou opravdu úžasnými rodinnými mazlíčky, zvláště co se přítulnosti týče! Stafíci jsou obecně velmi milující plemeno, zcela oddané svým majitelům. Navzdory jejich velikosti není neobvyklé, že se vám schoulí do klína. Jsou neuvěřitelně trpěliví a něžní k dětem. Jejich láska k rodině znamená, že se jim nejlépe daří, jsou-li většinu dne ve vaší společnosti. Mají tendence upínat se hlavně na lidi, a proto je pro ně vhodnější domácnost s jedním domácím mazlíčkem. Někteří stafíci mají rádi jiné psy, ale úvodní seznámení by vždy mělo být opatrné.

5) Novofundlandský pes

Novofundlandský pes je nádherné obří plemeno známé pro svou klidnou, něžnou a milující povahu. Jsou často označováni za “psí chůvy”, protože jsou výjimečně loajální a oddaní svým rodinám – včetně dětí. Toto plemeno je známé jako docela poslušné. Jejich velikost a původní pracovní určení však znamenají, že potřebují hodně cvičení, aby se nenudili a nezačali se chovat problémově. Pokud si plánujete novofundlanďáka pořídit, budete potřebovat dostatek prostoru a velkou zahradu. 

6) Greyhound

Mohou být možná proslaveni jakožto nejrychlejší plemeno na světě, ale ve skutečnosti jsou to často velicí, trochu praštění a poklidní gaučoví povaleči. Toto citlivé plemeno často nic nemiluje více, než přitulit se ke svým majitelům pro pomazlení a kontakt. Jen pozor na všechny ty kostnaté končetiny, které vás budou dloubat, a se vám bude snažit vyšplhat do klína. I když je o nich známo, že jsou velmi jemní, můžou mít silné lovecké tendence. Pokud je seznamujete s jinými malými psy nebo kočkami, musíte být opatrní. 

7) Čivava

Čivavy jsou sice jedním z nejmenších psích plemen, ale abychom byli spravedliví, musíme jim přiznat jednu z největších osobností. Jejich rozverný charakter změní nejednoho člověka na fanouška tohoto plemene. Potřebují dostatečné množství cvičení a pokud je budete příliš často nosit, zabrání jim to v udržení si kondice. Navíc je to může  naučit bojácnosti, protože pak nebudou dostatečně vystavováni různým situacím, lidem a místům. Se správným výcvikem a socializací se tito malí psi mohou stát fantastickými malými společníky. S majitelem si tvoří silné pouto a nejvíc ze všeho milují stulit se vám na klíně po náročném dni.

8) Mops

Mopsíci v poslední dekádě výrazně rostli na oblíbenosti. Je to plemeno s velkým charakterem, je zábavné, povahově vyrovnané  a má překvapivé množství energie. Díky tomu jsou často konečnou volbou jako rodinní mazlíčci. Většinou vychází dobře jak s dětmi, tak s ostatními domácími mazlíčky. Je známo, že si užívají mazlení a často si o pozornost sami říkají.

9) Francouzský bišonek

Spousta lidí je k francouzskému bišonkovi přitahována kvůli jeho rozkošnému vzhledu připomínajícímu kuličku bavlny. Tohle plemeno je ale mnohem víc než jen roztomilé! Jsou plní elánu a vitality a nejlépe se hodí do aktivní domácnosti, kde dostanou dostatek cvičení a zábavy. Rádi si hrají, a proto jsou oblíbenou volbou pro domácnosti s dětmi. Často touží po pozornosti a lásce, přitulit se ke svým majitelům. Protože jsou silně vázáni na lidi, musí žít v domě, kde budou mít po většinu dne společnost.

Plemena, kterým je lepší se vyhnout

Méně mazlivá plemena psů bývají inteligentnější, nezávislejší, ale i tvrdohlavější. K příkladům plemen, kterým je třeba se vyhnout, patří třeba šarpej, čau-čau nebo afghánský chrt. Všechna tato plemena jsou ráda se svými majiteli – rozdíl je však v tom, že nebudou svou náklonnost projevovat kde komu a často budou ve střehu vůči cizincům. Všeobecně o téměř všech psech však platí, že pokud si jednou utvoří s člověkem pouto, budou mu loajální po celý život.

4.9/5 - (9 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu