10 užitečných rad pro výcvik psa s klikrem [kompletní návod]

Výcvik psa není nikdy snadný. O to těžší je, když nevíte, kde začít ani jak si udržet psí pozornost. Existuje mnoho výcvikových metod, klikr trénink je jednou z nich. Ačkoliv to mnohým zní jako cizí a moderní název, klikry jsou tu již dlouho, ale poslední dobou se dostaly do velké obliby, protože jejich trénink je účinný a má dlouhodobý účinek. Jak ale postupovat, aby byl výcvik s klikrem efektivní?

Co je to klikr?

Jedná se o přístroj podobný krabičce, který tak akorát pasuje do dlaně. Pomáhá s výcvikem primárně psů, ale používá se i na výcvik morčat, koní nebo dokonce lachtanů, kosatek a delfínů. Vydává typický ‚klik‘ zvuk, od toho název klikr. Často se namísto klikru může používat i jen slovo, které řeknete, kdykoliv pes udělá to, co chcete (místo kliknutí). Klikr pomáhá při výcviku, pes se naučí, že při kliknutí udělal vše správně a může dostat pamlsek – protože pamlsky jsou základním a nepostradatelným prvkem při výcviku s klikrem. Nepleťte si ale klikr s odměnou – odměnou je pamlsek, nikoliv kliknutí. Zvuk ‚klik‘ ukazuje jen to, že pes provedl všechno správně.

Kompletní návod, jak s ním psa vycvičit

1) Výběr klikru

 Na výběr máte z několika variant:

  • klasický/plíškový klikr – klasický klikr najdete v obchodech nejčastěji, protože se jedná o nejlevnější variantu. Zvuk vydává kovový plíšek a je sice hlasitý, ale ke stisknutí se musí vyvinout určitá síla.
  • tlačítkový klikr – tento klikr je snazší na ovládání, ale vydává tišší zvuk. Místo plíšku se klikr ovládá tlačítkem, proto je vhodný i pro děti nebo seniory, kteří mají již slabší stisk.
  • klikr s targetem – tento druh klikru má k sobě připojenou i pomocnou hůlku, tu ale využijete ve druhé části tréninku. Nejprve ji necháte zasunutou a používáte jen klikr. Později, jakmile si pes zvykne a naučí se povel, můžete hůlku se zakulaceným koncem vytáhnout a s trochou cviku mu ukážete, že odměna nastane v případě, že se čumákem dotkne určité věci (na kterou předtím ukážete hůlkou). Můžete tak vašeho mazlíčka naučit, že klik a následná odměna může přijít, když se něčeho dotkne nebo na něco stoupne.
  • kromě základních druhů můžete sehnat další různé obměny těchto variant, jako je například tlačítkový klikr s píšťalkou, klikr s ovládáním hlasitosti nebo klikr s uchycením na prst.

2) Klik = odměna

Než začnete se základním výcvikem, musíte naučit psa, co samotný zvuk ‚klik‘ znamená. Sedněte si k pejskovi, nachystejte si k sobě jeho oblíbené pamlsky a vezměte do ruky klikr. Ujistěte se, že máte jeho pozornost, klikněte a poté ho odměňte pamlskem. Postupujte jen v tomto pořadí, protože pokud kliknete a zároveň sáhnete po pamlsku, pes může klidně zvuk klikru zcela ignorovat. Pejsek se pak totiž velmi rychle naučí, odkud pamlsky chodí, a reagovat bude jen na pohyb ruky V této fázi ho neučte povely, jde jen o to naučit ho, že po kliknutí nastane odměna – proto když kliknete a pes vám nebude věnovat pozornost, žádný pamlsek mu nedávejte. Tento postup opakujte klidně několik dnů po dobu zhruba dvou minut – jen klikejte a za pozornost psa odměňte.

3) Reakce na klik

Po nějaké době se stane, že pes si na zvuk klikru zvykne. Jakmile tedy uslyší pro něj již známé ‚klik‘, věnuje vám plnou pozornost a očekává pamlsek. V tento moment můžete začít se samotným výcvikem.

4) Postupujte postupně, krok za krokem

Ať už budete začínat či pokračovat s jakýmkoliv povelem, myslete na to, že pes se ho celý nemusí naučit zároveň a najednou. Postupujte jednotlivě, krok za krokem tak, aby se váš pes měl čas kroky naučit a odměňujte ho za každý pokrok, který udělá, dokud se mu nepodaří zvládnout povel celý.

5) První povely

Vlastně by se dalo říci, že jakmile si pes zvykne na kliknutí a že se od něj očekává pozornost, máte za sebou první část výcviku. Teď přichází první povely. Začněte s něčím jednoduchým, protože psa musíte na začátku výcviku pořádně namotivovat, aby ho zbytek výcviku bavil. Mnohdy se doporučuje jednoduchý dotek nosu dlaně. Psovi nastavte rozevřenou dlaň a jakmile se na ni podívá, klikněte a odměňte ho. Ukážete mu tak, že právě dlaň je momentálním objektem jeho učení. Postupujte krok za krokem tak dlouho, dokud se pes nedotkne dlaně svým čumákem. Je to jednoduchý povel, který se pes snadno naučí a zároveň ho přiměje, aby ho výcvik bavil.

6) Nahrazování klikru slovním povelem

Jakmile základní povel pes spolehlivě zvládne, začněte nahrazovat kliknutí slovním povelem. Můžete si vymyslet jakýkoliv, ale měl by být krátký a neměl by se mu plést se jménem. Pokud máte fenku jménem Dottie, určitě nepojmenujte povel, při kterém se dotýká čumákem dlaně, povelem ‚dotkni‘. Psovi by se to mohlo zbytečné plést se jménem a mohli byste ho akorát zmást.

7) Plné nahrazení klikru

Postupně nahrazujte kliknutí slovním povelem. Ten neměňte, používejte na jeden cvik jeden slovní povel. Pokud byste v průběhu výcviku pozměnili povel, psa byste zmátli a celé cvičení by tak postrádalo smysl. Nespěchejte, dejte si na čas. Toto totiž bude to stádium, které chceme do budoucna udržet, takže musíte lpět na tom, aby se pes naučil nahradit kliknutí povelem dokonale.

8) Přechod k dalšímu povelu

Jakmile jste si jistí, že pes umí povel dokonale, aniž byste museli použít klikr, přejděte k naučení dalšího povelu. Nikdy neučte dva povely pomocí klikru zároveň, protože pes by pak mohl na zvuk ‚klik‘ provádět ten nesprávný povel nebo by se mu pletly dohromady. Postupujte od těch snazších k těžším. Cvičit můžete, dokud udržíte psí pozornost a dokud uvidíte, že to psa baví. Protože se každé kliknutí a správné udělání pohybu odmění pamlskem, může to psa bavit opravdu dlouho.

9) Odložení klikru

Jakmile pes zvládne všechny povely dokonale, klikr již můžete odložit. Nadále už ho nebudete potřebovat, protože trénink s klikrem slouží k naučení povelů. Známý zvuk ‚klik‘ ukazuje psovi, že povel zvládl dobře, a pes si jej tak snadněji zapamatuje. Pokud ale povel dokonale umí, je zbytečné dál klikr používat, protože tím psovi neříkáte nic nového.

10) Dlouhodobý účinek

Přestože výcvik můžete vést různými způsoby, klikr je pro psy nejsnazší a má dlouhodobý účinek. Jeho trvalost je díky tomu, že pes na princip povelu přišel sám. Vy jste ho sice naváděli, ale on si sám vymyslel, jak přesně to dělat. Kliknutím mu jen ukazujete, že to vymyslel správně a takhle jste si to představovali. Když totiž nepředvedl cvik správně, vy jste neklikli a nedali odměnu (jen jste jeho pokus ignorovali), a tím se naučil, že takhle se k pamlsku nedostane. Tím, že se to neučil mechanicky, ale přišel na to sám, se mu to vypálilo do hlavy pevněji.

Otázky a odpovědi

Čím výcvik začíná?

Výcvik začíná samotným zvyknutím na zvuk klikru. Musíte psa naučit, že kliknutí znamená správný postup a poté ho za to odměňte. Když si pes spojí ‚klik‘ se správným postupem, snadněji se naučí povely.

Kdy a za jak dlouho výcvik končí?

Výcvik končí ve chvíli, kdy pes umí povely na slovo a kliknutí již k vykonání nepotřebuje. Jakmile řeknete ‚sedni‘ a pes poslechne i bez kliknutí, pak můžete klikr odložit. Čas, za jak dlouho se to stane, je těžké odhadnout, protože každý pes je jinak učenlivý. Počítejte ale s několika týdny i měsíci.

Jaké mýty je potřeba vyvrátit?

Stejně jako o všem, i ohledně výcviku s klikrem koluje mnoho mýtů, které jsou nesmyslné a ten, kdo je šíří, jen dokazuje, že daný chovatel nepochopil princip klikru.

  • „nefunguje na všechny psy“ – tento mýtus šíří většinou lidé, kteří nepochopili princip a tudíž se nedokázali dostat přes první krok výcviku, naučit psa zvuku klikru a reagování na něj. Funguje opravdu na všechny psy, jejichž majitelé mají dostatek trpělivosti na klikrový trénink.
  • „jakmile začnu výcvik s klikrem, už se bez něj obejdu“ – toto tvrzení je zcela zbytečné, protože jakmile se pes naučí povel s klikrem, musíte psa na stejný povel naučit i při slovním rozkazu, a poté klikr postupně odkládáte.To, jak dlouho vám klikr zůstane, je tedy jen na šikovnosti a učenlivosti vašeho psa, ale rozhodně to není navždy.
  • „je to jen cpaní psa pamlsky“ – v tomto případě pamlsky fungují jako forma odměny, a bez odměny nefunguje skoro žádný výcvik. Pokud však nesouhlasíte s touto formou odměn, můžete je nahradit čímkoliv jiným, co vašeho psa nadchne a čím udržíte jeho vzrušení k objevování nových dovedností. Odměnou může být i hra s jiným psem nebo nová hračka. 
  • „kliknutí nahrazuje odměnu, nemusím dát psovi pamlsek“ – tento mýtus je asi nejhorší ze všech. Kliknutí jen ukáže psovi, že vše udělal správně. Je to forma, jak ho navést na správnou cestu. Poté však musí následovat odměna, takže se v žádném případě neplatí kliknutí = odměna (kromě první části, kdy psa teprve na zvuk učíte).

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu