10 léčivých rostlin s fialovými květy: fialová bylinka!

Mít na zahradě květiny je radost. Během několika měsíců se můžete těšit všemožnými barvami, vzduch provoní rozmanité vůně a okolí bude žít včelami a motýli. Ale co je ještě lepší, než krásná pastva pro oči? Mít z rostliny i užitek! Existuje mnoho bylin, které vykvétají nádhernými květy a navíc je poté můžete sklidit a připravit si z nich olejíčky, čaje nebo odvary.

A jaké bylinky patří mezi ty nejkrásnější s fialovými květy? Pojďme se na TOP 10 podívat:

1) Levandule lékařská

Levandule lékařská, jindy také nazývaná úzkolistá, roste velmi hustě a kompaktně. Dorůstat se může i více než půl metra. Její drobné listy mají modrozelenou barvu a květy se objevují od června do srpna. Na pěstování není náročná, nejraději má slunné stanoviště v dobře propustné půdě. Z levandule se dělají různé balzámy, mýdla nebo olejíčky, protože dokáže zklidnit úzkost a stres, pomáhá při poruchách spánku a použít lze i jako dezinfekci díky svým antibakteriálním účinkům.

2) Violka vonná

Další fialovou bylinkou je violka vonná, která je známá pro své velmi aromatické květy. Ty se objevují v záplavě srdčitých listů během března a dubna. Dorůstá se pouhých deseti centimetrů a vhodná je i jako půdopokryvná trvalka na polostinná místa do suché půdy. Violka podporuje odkašlávání a rozpouští hleny, tiší kašel, tlumí bolest na prsou, zmírňuje bolesti hlavy a má i močopudné účinky.

3) Šalvěj lékařská

Tento polokeř se může dorůstat až půl metra. Vysadit se může i do skalky nebo na terasy či balkony. Její plstnaté listy jsou velmi aromatické a květy se objevují od června do srpna. Dařit se jí bude na slunném a chráněném místě a nemá zvláštní nároky na půdu, nevyhovuje jí však příliš vlhká půda nebo zimní přemokření. Šalvěj ulevuje při kašli, pomáhá při zánětech dutiny ústní, dezinfikuje místo zasažené hmyzem, oblíbená je i v kuchyni jako dochucovadlo mas.

4) Tymián obecný

Tato typicky středomořská bylinka je stálezelený polokeř dorůstající se dvaceti až třiceti centimetrů. Kvete od května do září, po odkvětu je potřeba suché květy odstranit. Pěstuje se na plném slunci v hlinitopísčité půdě, která je spíše suchá a chudá na živiny. Je vhodný jako lék proti křečím a infekcím v dutině ústní, bojuje také proti bakteriím, plísním nebo střevním parazitům. Pomáhá také zlepšovat trávení a bojuje proti nadýmání.

5) Sporýš argentinský

Sporýš je až jeden a půl metru vysoká bylinka vykvétající od července do října. Květy se objevují nahloučené na vysokých stoncích a ve velkém lákají včely a motýly. Pro pěstování vyžaduje slunné stanoviště a suchou, štěrkovitou půdu. Používá se jako zklidňující prostředek, pro uvolnění křečí nebo pro podporu trávení.

6) Kakost luční

Jak již název napovídá, i u nás jej najdete na loukách nebo kolem cest. Dorůstá se třiceti až šedesáti centimetrů a jeho květy objevující se mezi červnem a srpnem mohou měřit až pět centimetrů. Na pěstování je velmi nenáročný, stačí mu slunné či polostinné místo se suchou, dobře propustnou půdou. Kakost je účinný lék na nadýmání a bojuje proti poruchám trávení. Zvyšuje také odolnost vůči bakteriálním chorobám a v podobě oleje se používá ke zklidnění zánětů a bolestí.

7) Šanta kočičí

Šanta je trvalka vytvářející kompaktní trs měřící až jeden metrů. Svou vůní, která připomíná mátu, odpuzuje hmyz, ale zároveň láká kočky z celého okolí. Ty rostlinu okusují, olizují a spí pod ní – šanta na tě totiž působí sedativně jako droga, ale zároveň jí nijak neublíží. Vykvétá od července do září. Nejlepší je pěstovat ji na slunném místě v dobře propustné hlíně. Kromě toho, že je bylinka vhodná pro kočky, blahodárné účinky má i pro lidi. Čaj pomáhá na vykašlávání a při zažívacích problémech. U dětí má sedativní účinky.

8) Plicník lékařský

Původně evropská bylinka, plicník, najdeme i ve volné přírodě v lesích a houštinách na vlhkých místech. Dorůstá se zhruba třiceti centimetrů a květy na vysokých stoncích se objevují od března do května. Pozornost upoutají také bíle tečkované listy. V záhonu je potřeba vyhledat stinné místo, na půdu vybíravý není. Odvar z plicníku léči zánět průdušek, hojí dýchají cesty, zvyšuje krevní srážlivost a působí i močopudně.

9) Zavinutka zahradní

Zavinutka je oblíbená trvalka se zvláštní stavbou květů a velmi aromatickými listy dorůstající se až čtyřiceti centimetrů. Okvětní listy jsou složené z drobných trubkovitých květů. Ty se objevují během června a července. Na podzim je potřeba rostlinu seříznout. Pěstuje se na slunném i polostinném místě ve vlhčí půdě bohaté na živiny. Má antiseptické účinky, blahodárně působí na revma, horní cesty dýchají, snižuje horečku, zimnici a třesavku, působí i na menstruační bolesti, zklidňuje trávicí a zažívací potíže.

10) Jaterník podléška

Jaterník je trvalka dorůstající se pěti až dvaceti centimetrů. Trojlaločné tuhé listy vyrůstají v přízemní růžici. Květy se v průběhu kvetení (během dubna a května) mohou až dvojnásobně zvětšit. Pěstuje se v slabě vlhkých půdách a nejraději má polostín. Jaterník zastavuje tvorbu žlučových kamenů a léčí podrážděný žlučník, působí močopudně, čistí krev z moči a působí hojivě při některých onemocněních močového měchýře.

Nejčastější dotazy

Jaké bylinky mohu zasadit do polostínu nebo stínu?

Ne všechny bylinky stinné místo snesou. Mezi jeho milovníky však z našeho výčtu patří kakost, plicník nebo zavinutka.

Které z bylinek s fialovými květy mi na zahradě vydrží dlouhodobě?

Mezi trvaly patří například levandule, violka, šanta kočičí, zavinutka nebo jaterník.

Které bylinky mi vykvetou hned zjara?

Mezi bylinky, které vykvetou hned zjara, patří violka a plicník (kvetou od března), jaterník (kvete od dubna) nebo tymián (kvete od května).

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu