10 nejoblíbenějších druhů kaktusů

Jaké jsou nejběžnější druhy kaktusů? To je jedna z nejčastějších otázek, se kterou se začátečníci potýkají, když se rozhodují, jaký typ kaktusu si pořídit. Bohužel pro ty, kteří sukulentům příliš nerozumějí, mají tendenci si myslet, že všechny kaktusy jsou stejné.  Ve skutečnosti má čeleď kaktusů širokou škálu různých druhů, ze kterých si můžete vybírat. Podívejte se na 10 nejoblíbenějších druhů kaktusů.

1) Echinokaktus grusonův

Echinokaktus má kulovitý tvar a je ideální pro pěstování na terasách, v zimních zahradách nebo v jiných typech prosklených vnitřních prostor. Tento druh kaktusu dorůstá až do výšky metru a čtvrt a šířky 90 cm podobně jako sudový kaktus, odtud pochází jeho název. Jeho koruna má na vrcholu bělavé vlnité chloupky. Nemusíte se však bát, že vám doma vyroste monstrum, kaktus totiž roste velmi pomalu. Než se rozhodnete tento druh kaktusu pěstovat, dobře si to rozmyslete, zejména pokud máte děti a domácí zvířata, protože jeho ostny mohou být poměrně nebezpečné. V některých případech vyžadují rány od jeho trnů k zahojení antibiotika. Tento typ kaktusu kvete většinou uprostřed léta, i když kvetení je vzácné.

2) Opuncie

Kaktus opuncie patří do jedné z největších čeledí kaktusů.  Kaktus se obvykle pozná podle širokých, plochých a rozvětvených polštářků. Mnoho druhů tohoto kaktusu má oddělitelné trny a glochidy, které mohou způsobit těžké alergické kožní reakce. Rostlina pochází ze západní polokoule v některých částech Severní Ameriky a Mexika.  Plody, polštářky a květy kaktusu opuncie jsou jedlé. I když trvá poměrně dlouho, než dozraje a začne kvést, vyplatí se počkat. Květy oslňují odstíny oranžové, žluté a červené barvy. Pro dosažení optimálních výsledků dbejte na to, abyste opuncii pěstovali na místě, které je dostatečně prosluněné a má dobře propustnou půdu. (zdroj)

3) Saguaro

Kaktus saguaro pochází ze Sonorské pouště a může se dožít až neuvěřitelných 200 let. Jeho pomalý růst (asi centimetr za rok během prvních osmi let života) umožňuje pěstování v interiéru – pokud má dostatek přímého jasného světla. Kaktus saguaro potřebuje růst v dobře odvodněné půdě a přijímat málo vody, přičemž půda musí mezi zavlažováním zcela vyschnout. Každoroční hnojení kaktusovou výživou na jaře pomůže rostlině dokončit její růstový cyklus.

4) Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je oblíbená pokojová rostlina kvetoucí v zimě, která je skvělým doplňkem téměř každého interiéru. Nejenže se o něj snadno pečuje, ale také se snadno množí, takže je výjimečným kandidátem na sváteční dárek. Dobře se mu daří v průměrných domácích podmínkách s mírnou péčí. Vánoční kaktus se přizpůsobí podmínkám s nízkým osvětlením, ale rostlina bude lépe kvést, pokud bude vystavena jasnějšímu světlu. Přitom příliš mnoho přímého slunečního světla může spálit jeho listy, proto vánoční kaktus udržujte na vhodném místě, abyste tomu předešli – nejspíš to však nehrozí, protože v zimě je u nás velký nedostatek slunečního záření. Důležitá je také vlhkost vánočního kaktusu. Rostlina vyžaduje častou a důkladnou zálivku, během aktivního růstu na jaře a v létě udržujte půdu mírně vlhkou. (zdroj)

5) Astrophytum asterias

Astrophytum neboli hvězdicový kaktus je malá rostlina, která je ideální pro pokojovou sukulentní zahradu. Tento drobný kaktus vyniká žlutým nebo bílým květem. Umístěte ho na místo, kde bude mít dostatek slunce. Kaktusy dobře snášejí zanedbávání, ačkoli hvězdicový kaktus občas potřebuje vodu. Tělo se zploští a zhnědne, pokud má vody nedostatek. Zasazujte je do květináčů v zakoupené směsi pro kaktusy nebo do stejných dílů zeminy pro květináče a písku. Nádoba by měla mít volný odtok vody a neměla by být zasklená, aby se přebytečná vlhkost snadno odpařovala.

6) Mammillaria hahniana

Mammillaria je rod trnitých kaktusů, které pocházejí z pouštních oblastí Střední Ameriky, zejména z Mexika. Kaktus mammillaria je pokrytý trny a bílým peřím. Rostliny obvykle tvoří trsy kulovitých nebo sloupovitých stonků a nesou nálevkovité květy. Tato snadno pěstovatelná rostlina, která miluje slunce, je skvělou volbou pro začátečníky. Nejlepších výsledků dosáhnete pěstováním Mammillaria hahniana v kaktusovém kompostu v nádobách na plném slunci. Zalévejte pouze od poloviny jara do léta a jednou měsíčně přihnojujte speciálním hnojivem pro kaktusy. (zdroj)

7) Pilosocereus tlustovětvý

Pilosocereus tlustovětvý je druh kvetoucího kaktusu z jediné čeledi Cactaceae. Tento svůdný kaktus pochází z různých oblastí Jižní Ameriky, přičemž nejrozšířenější je v Brazílii. Potřebám této čeledi kaktusů by měla stačit týdenní zálivka. V létě potřebují dostatečnou zásobu vody, ale dbejte na to, abyste je nepřelévali, což by mohlo způsobit hnilobu. Dobrým testem je zapíchnout prst do půdy asi několik centimetrů hluboko. Pokud je tam půda suchá, je pravděpodobně čas zalít.

8) Měsíční kaktus (Gymnocalycium mihanovichii)

Pokud zbožňujete kaktusy, musíte do své sbírky přidat měsíční kaktus. Měsíční kaktusy jsou velmi nenáročné na pěstování a péči, svou malou velikost si zachovávají po velmi dlouhou dobu. Také mohou vyplnit každé prázdné místo na vašem stole nebo okenním parapetu a rozzářit váš den. Dobře se jim daří při průměrných pokojových teplotách a nízké vlhkosti vzduchu. V zimě tyto rostliny uchovávejte v místnosti, abyste je ochránili před mrazem. Obecně platí, že tyto kaktusy nejsou toxické pro kočky, psy ani lidi. Jejich trny jsou však poněkud ostré, proto je lepší s nimi zacházet opatrně. Bez obav je můžete umístit do blízkosti domácích zvířat a dětí, protože jim nijak neublíží, pokud se tedy nezraní o trny.

9) Velikonoční kaktus

Velikonoční kaktus má krásné květy, které obvykle kvetou v březnu a dubnu. Když nekvete, vypadá rostlina velmi podobně jako vánoční kaktus. Ačkoli se oba druhy poměrně snadno ošetřují a následující rok opět vykvetou, velikonoční kaktus je jako pokojová rostlina poněkud méně oblíbený. Vyhněte se jak hlubokému stínu, tak přímému slunečnímu záření po delší dobu. Stín způsobí omezení nebo zastavení růstu rostliny. Stejně jako všechny kaktusy dokáží i tyto kaktusy uchovávat vodu ve svých hustých dužnatých listech a žít z ní během sucha. Pokud však necháte půdu příliš dlouho úplně vyschnout, očekávejte, že rostlina začne shazovat jednotlivé části listů. Snažte se o trvale vlhkou, nikoliv mokrou půdu a zalévejte spíše vlažnou než studenou vodou. 

10) Parodia

Jedná se o středně rychle rostoucí kaktusy, které po správném vysazení mohou snadno dosáhnout výšky 10 cm za rok, pokud jsou zachovány ideální podmínky pro jejich růst.

Poznávacím znakem kaktusů parodia jsou jejich ostny! Jsou známé tím, že se jedná o velmi ostnaté exempláře, které mají buď velmi dlouhé a ostré ostny, nebo kratší ostny, které jsou protkané dlouhými chloupky. Kaktusy se obvykle nepěstují pro své květy, ale kaktus parodia je známý tím, že má explozivně obrovský kaktusový květ. Květ kaktusu parodia nemá příliš specifické období květu. Některé kvetou v létě, jiné v zimě.

Často kladené dotazy

Jak dlouho vydrží rostlina kaktusu?

Ve volné přírodě mohou kaktusy žít stovky let. V interiéru mohou přežít 10 i více let. Problémem starých kaktusů je, že každý ťukanec, škrábanec nebo vada, kterou dostanou, jim zůstane, takže s přibývajícím věkem mají tendenci vypadat méně atraktivně.

Jak udržet kaktusy zdravé?

Hlavním a jediným pravidlem pro udržení krásných a zdravých kaktusů je: Mezi zaléváním se ujistěte, že je půda suchá. Tím zabráníte přemokření a zahnívání kořenů a spodních okrajů rostliny. V zimních měsících můžete zálivku omezit, protože v tomto období kaktusy spí, je méně slunce a nižší noční teploty.

Mohou být kaktusy jedovaté?

Ne, kaktusové trny nejsou jedovaté. Některé kaktusové ostny však mohou být nebezpečné, pokud se dostanou hluboko do tkání, a mohou způsobit pohmoždění, krvácení a dokonce odumírání tkání. Proto s kaktusy zacházejte opatrně a dejte si pozor, aby se o ně nezranili vaši domácí mazlíčci.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu