10 nejznámějších pokojových popínavých rostlin: druhy liján

Popínavé pokojové rostliny jsou skvělým způsobem, jak kreativně vyzdobit svůj domov. Vždy se najde způsob, jak vdechnout vašemu domovu více života, ať už přidáte rostliny, které budou šplhat po schodišťovém zábradlí, nebo se táhnout z polic na stěnách. Popínavé rostliny dokážou dodat každé místnosti nádech exotiky a kromě toho spousta z nich jsou také výborní pomocníci, kteří dokážou čistit vzduch. Podívejte se na 10 nejznámějších lián.

1) Šplhavnice zlatá

Šplhavnice zlatá je pravděpodobně nejrozšířenější pokojovou liánou na světě, nejspíš to bude tím, že k životu nepotřebuje příliš světla. Její zlaté a zelené listy ve tvaru srdíček zdobí police a skříně po celém světě již desítky let.  Šplhavnice se velmi snadno pěstuje a množí. Stačí vložit řízek do džbánu s vodou a máte novou rostlinu. Stačí ji zalévat zhruba jednou za týden. Je navíc skvělou přírodní čističkou vzduchu!

2) Syngonium Podophyllum

Syngonium Podophyllum je exoticky vyhlížející liána s nápadnými listy. Listy mají tvar šípovité hlavičky a jsou velké a široké. Mají sytě tmavě zelenou barvu, ale také světlejší pruhy na nich. Je to vynikající rostlina, která vnese do každého koutu vašeho pokoje svěží, bohatý a květnatý vzhled tropických lesů. Skvěle bude vypadat na stolech, kde ji možná budete muset seříznout, ale také na policích, kde ji můžete nechat dorůst větších rozměrů. Tato rostlina nepotřebuje mnoho světla a před zaléváním je vhodné nechat půdu zcela vyschnout.

3) Starček převislý

Starček převislý je úžasná sukulentní liána. Její listy jsou dokonale kulovité, takže vypadají jako mnoho zelených perel rostoucích na dlouhých a tenkých liánách, které vypadají jako šňůry. Je to velmi hravá a velmi architektonická rostlina, kterou můžete mít v dobře osvětlené místnosti. Někomu mohou její listy připomínat hrášek a ve skutečnosti je jejich barva velmi podobná. Buďte však velmi opatrní: tato rostlina je prudce jedovatá. Pěstujte ji pouze mimo dosah dětí a nenechávejte žádné opadané „perly“ ležet kolem. Starček vyžaduje velmi jasné, ale nepřímé světlo. Zalévejte jen mírně, a to poté co půda zcela vyschle. Nemusíte se bát, že by vám starček uschl, je totiž odolný proti suchu.

4) Hoya Kerrii

autor: Nordhage

 Hoya je krásná popínavá liána z jihovýchodní Asie. Její listy mají tvar srdce, sytě smaragdově zelenou barvu a jsou poměrně hladké a lesklé. Většina lián, které jsme viděli, nemá žádné nebo nenápadné květy. Naproti tomu Hoya vytváří kulatá květenství krásných hvězdicovitých květů. Jsou bílé s fialovou tečkou uprostřed a vypadají jako z cukru! Hoya snese několik hodin přímého světla denně a stejně tak nepřímé světlo. Stín však ráda nemá.

5) Tradescantia Zebrina

Zebrina je snadno pěstovatelná tažná trvalka s úžasnými barvami. Má krásné protilehlé eliptické listy s fialovými a zelenými bílými pruhy. Dejte si záležet na světelné expozici, zdraví a kvalita vybarvení této liány na ní opravdu závisí. Nejraději má jasné nepřímé světlo. Zalévejte pouze tehdy, když je půda zcela suchá. Zebrina upřednostňuje lehkou a dobře odvodněnou půdu, například kaktusovou zeminu. Přizpůsobí se však mnoha typům půdy, pokud je dobře odvodněná.

6) Ceropegia Woodii

Ceropegia je liána, která vypadá trochu jako volný náhrdelník z listů ve tvaru srdce. Listy nejsou na liáně husté, ale rozptýlené podél ní. Působí docela jemně a umělecky. Když se k tomu přidá šťavnatá textura listů, je efekt téměř dokonalý. Ceropegia se hodí dokonce i do ložnice, protože jako sukulent nebude v noci vylučovat oxid uhličitý, jen kyslík! Tato rostlina je přizpůsobivá a vyhovuje jí přímé i nepřímé světlo. Zalévá se každý týden, v zimě by se však zálivka měla mírně omezit.

7) Dischidie

autor: Internet Archive Book Images

Dischidie je hravá a umělecká rostlina zároveň. Její dokonale kulaté listy jsou lesklé a mají nefritově zelenou barvu. Je to živá liána, je plná světla a svěží energie. Zamilují si ji děti i dospělí. Opravdu každému vykouzlí hřejivý úsměv na tváři. Z tohoto důvodu je to skvělá rostlina do jasně osvětlené místnosti.  Chraňte ji však před dětmi a zvířaty. Tato rostlina má velmi toxickou a dráždivou šťávu. Dischidie potřebuje pěstební substrát, podobně jako epifytní orchideje, ne směs do květináčů na bázi zeminy.

8) Pepřovník betelový

Pepřovník je krásná liána, která má smaragdově zelené listy ve tvaru srdce, které vytvářejí poměrně hustý keřovitý efekt. Má umírněnější vzhled než mnohé liány, které se používají jako pokojové rostliny – není tak nápadná. Bude vypadat dobře třeba i v kuchyni. Pepřovník je tropická rostlina z jižní a východní Asie, kde se používá k léčebným účelům. Můžete ji pěstovat v interiéru i venku, kde vyžaduje stálou vlhkost a částečný stín.

9) Fíkus plazivý

Fíkovník plazivý je krásná stálezelená liána, kterou můžete pěstovat v interiéru, ale i venku. Pravidelně tvarované eliptické listy jsou uspořádány podél liány. Obvykle jsou zelené, ale existují i pestré odrůdy se zelenými a krémovými nebo dokonce zelenými a bílými listy. Ty působí nápadněji. Skvěle vypadá v závěsných koších a na světlých místech. Svými svěže vypadajícími, ale zároveň jemnými listy přináší pocit lehkosti. Kromě toho, že je to pokojová rostlina, se skvěle hodí i k pokrytí stěn na balkonech a terasách. Fíkovník plazivý nemá rád přímé sluneční světlo, mnohem lépe snáší slabé nepřímé světlo, ideální je však jasné světlo.

10) Žumen routolistý

Žumen routolistý je malá popínavá liána s krásnou strukturou listů. Mnoho drobných lístků tvoří jemnou kompozici a při dopadu slunečního světla vytvářejí také velmi krásný třpytivý efekt. Má střední rychlost růstu, takže jej není nutné tak často zastřihávat. Tato rostlina není na péči vůbec náročná, takže na ni občas můžete i zapomenout. Je třeba mít na paměti, že žumen potřebuje jasné nepřímé světlo a nesnáší slabé světlo.

Nejčastější dotazy

Jaké důležité věci je třeba vzít v úvahu při pěstování pokojových rostlin?

Všechny rostliny potřebují ke svému růstu těchto sedm věcí: prostor pro růst, správnou teplotu, světlo, vodu, vzduch, živiny a čas.

Jaká je nejrychleji rostoucí pokojová rostlina?

Šplhavnice je extrémně rychle rostoucí liána, která má navíc bonus v podobě snadného pěstování. Pokud jí poskytnete dobré podmínky pro růst, může výrazně vyrůst během několika týdnů. Šplhavnice dává přednost stinnějším podmínkám a měli byste jej zalévat, když povrch půdy vyschne.

Potřebují popínavé rostliny slunce?

Potřebují částečné až plné sluneční světlo a hodně vody, takže udržujte jejich kořeny vlhké, zejména v období kvetení. 

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu