Nejlepší odpuzovače koček a psů 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Ne každý se o svá domácí zvířata dostatečně stará a zvládá jejich výchovu. V důsledku toho se pak často stává, že se na vašem pozemku objevují toulaví psi a kočky, kteří mohou nejen ničit úrodu a zahrádku, ale zároveň představují i jisté riziko pro vás a vaši rodinu.

Mohou být přenašeči řady nemocí či na vás přímo zaútočit. Pokud jsou vám tyto situace povědomé, je na čase začít s toulavými zvířaty něco dělat. Jednoduchou a účinnou variantou jsou odpuzovače koček a psů.

Nejlepší odpuzovače koček a psů

Na trhu je nespočet odpuzovačů koček a psů a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší odpuzovače koček a psů dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat odpuzovač koček a psů?, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět před nákupem.

1. Nejlepší ultrazvukové odpuzovače koček a psů

Ultrazvukové odpuzovače jsou oblíbené především proto, že svým fungováním nikoho kromě nechtěných návštěvníků vaší zahrady neruší. Vyluzují totiž signály o frekvenci pro lidské ucho neslyšitelné, ale pro kočky a psy nesnesitelné a vysoce nepříjemné. Kmitočet těchto odpuzovačů je nastaven tak, aby fungoval na kočky i psy zároveň, a stačí vám tak jeden přístroj.

Nejlepší ultrazvukový odpuzovač

Deramax-Kitty

Napájení: Externí síťový zdroj
Orientační cena: 900 Kč
2. nejlepší ultrazvukový odpuzovač

Plašič toulavých zvířat Weitech WK 0052 s LED bleskem

Napájení: Baterie
Orientační cena: 1250 Kč
3. nejlepší ultrazvukový odpuzovač

Plašič koček, psů, kun, a lišek Weitech WK 0055

Napájení: Externí síťový zdroj i baterie
Orientační cena: 1150 Kč
4. nejlepší ultrazvukový odpuzovač

Weitech WK 0053 – zahradní solární plašič psů, koček, kun

Napájení: baterie – solární napájení
Orientační cena: 950 Kč
5. nejlepší ultrazvukový odpuzovač

GoodLife OnGuard

Napájení: Baterie
Orientační cena: 2 500 Kč

6. nejlepší ultrazvukový odpuzovač

Aetertek AT-118

Napájení: Baterie
Orientační cena: 2 500 Kč
7. nejlepší ultrazvukový odpuzovač

TIPA Odpuzovač AN-B010-1

Napájení: Baterie
Orientační cena: 900 Kč

2. Nejlepší spreje proti kočkám a psům

Spreje proti nezvaným zvířatům fungují tak, že využívají pro ně velmi nepříjemné pachy k jejich odehnání. Stačí je nastříkat na zahradu a psi i kočky si pak její návštěvu rozmyslí. Tento typ produktů má však i své nevýhody. Nezabírá plošně na všechny kočky či psy a může se stát, že bude svým pachem více vadit vám než jim. Někdy je tedy zapotřebí vyzkoušet více druhů.

Pokud tato zvířata chcete odehnat ze svých záhonků a sprej aplikujete na rostliny, které chcete následně konzumovat, je také třeba se vyhnout posprejování jejich listů. Dalším negativem je pak závislost na počasí. Účinky sprejů může značně snížit vítr i déšť. Ve srovnání s elektronickými odpuzovači jsou však spreje o poznání levnější záležitostí a najdou své využití například na velmi malých zahradách.

Nejlepší sprej

Kalif odpuzovač psů a koček 750ml

Objem: 750 ml
Orientační cena: 300 Kč
2. nejlepší  sprej

Trixie Anti-Kot

Objem: 500 ml
Orientační cena: 100 Kč
3. nejlepší sprej

Stop dog & cat sprey 200 ml

Objem: 200 ml
Orientační cena: 190 Kč
4. nejlepší sprej

Trixie Fernhaltspray

Objem: 175 ml
Orientační cena: 80 Kč

Jak vybrat odpuzovač koček & psů?

Když už plot není dostatečnou překážkou, je třeba využít v boji s toulavými psy a kočkami i jiný arsenál. Jak vybrat ten správný odpuzovač?

1. Podle typu

Nejdříve ze všeho si zmapujte svou situaci. Potýkáte se s toulavými psy a kočkami na svém pozemku neustále a potřebujete tak něco, co bude fungovat permanentně, nebo jsou jejich návštěvy spíše nahodilé? Na základě svých zkušeností pak vyberte vhodnou variantu.

  • Pevné umístění

Pokud jste se našli spíše v první situaci, pak pro vás bude nejlepší volbou plašič určený pro pevné umístění. Ten funguje na základě ultrazvukových vln, které jsou pro člověka neslyšitelné, a slouží k trvalému umístění například na zahradě či na místo, kudy se zvířata na vás pozemek dostávají.

  • Kapesní

Kapesní plašič má výhodu ve své přenosnosti a použít jej tak můžete kdykoliv a kdekoliv je zapotřebí. Tomu je uzpůsoben svými menšími rozměry. Jeho nevýhodou však je slabší výkon.

K dostání je ve dvou variantách:

  • Ultrazvukový – neslyšitelný pro člověka
  • Zvukový – slyšitelný pro člověka

2. Podle PIR čidla

Ultrazvukové odpuzovače si můžeme rozdělit na základě toho, zda v sobě mají či nemají zabudované PIR (infrapasivní) čidlo, které dokáže detekovat pohyb teplokrevných zvířat. Ačkoliv to zní jako velká výhoda, oba typy mají svá pro a proti.

  • Přístroje s PIR čidlem

Odpuzovače s PIR čidlem se spouští na určitou dobu (která trvá často cca 30 vteřin) pouze v případě, že zachytí pohyb teplokrevného živočicha. Tím značně šetří energii, ale má to i svá negativa.

Spustit se totiž může i při výskytu jiného teplokrevného živočicha a má také menší výkon. Jisté nevýhody skýtá i samotné PIR čidlo, které má omezený dosah jak v metrech, tak i v úhlu, ve kterém je schopný pohyb detekovat.

  • Přístroje bez PIR čidla

Odpuzovače, které nemají vestavěné PIR čidlo, fungují nepřerušeně. Většinou bývají napájeny elektrickým proudem, což umožňuje jejich vyšší výkon. Mají také větší dosah, protože je nelimituje PIR čidlo.

Nevýhoda však může být v jejich nízké mobilitě kvůli závislosti na elektrickém proudu. Tento typ přístrojů také vybírejte tak, aby umožňoval změnu kmitočtu a mohli jste jej tak co nejvíce přizpůsobit druhu zvířete.

3. Podle dosahu

Při výběru neopomeňte další důležitý faktor, kterým je dosah. Pokud neznáte rozměr svého pozemku nebo místa, které by měl přístroj svým dosahem pokrýt, před koupí si jej určitě změřte. Největším dosahem se obecně pyšní ultrazvukové odpuzovače bez PIR čidla.

Jestliže však potřebujete ochránit pozemek o několika metrech čtverečných, pak vám postačí i jednodušší a levnější přístroj.

4. Podle napájení

Dalším kritériem při výběru může být napájení. Setkáte se především se třemi základními typy:

  • Na baterie

Pro všechna místa, která nemají ve své blízkosti elektrické připojení, se hodí napájení na baterie. Je vhodné především k ochraně menších prostor, neboť jeho úsporné řešení snižuje výkon a vysílání signálu je slabší a mnohdy i přerušované. Mezi výhodami pak můžeme zmínit i nižší cenu a snadnou přenosnost.

  • S adaptérem

Účinnější a výkonnější jsou odpuzovače s adaptérem, které se také mohou pyšnit větším výkonem. Nejsou totiž omezeny spotřebou baterií. Logicky je zde však vyšší spotřeba energií, musí být umístěny v blízkosti napájecí sítě a počítat je třeba i s vyšší pořizovací cenou.

  • Solární

Třetí alternativou jsou odpuzovače solární, které fungují na principu akumulace solární energie. Jejich kladem je tedy bezúdržbový a finančně nenáročný provoz, nicméně na úkor menší účinnosti. Přestože přístroj přes den akumuluje energii i na noční provoz, obvykle bývá s dostatečným množstvím energie problém.

Často kladené otázky

1. Kam odpuzovač umístit?

Dobrým trikem při umisťování ultrazvukového odpuzovače do venkovního prostředí je položit jej tak, jako bychom chtěli danou plochu co nejvíce osvětlit.

Ultrazvukové vlny se zde nemají od čeho odrážet a odpuzovače s PIR čidlem navíc fungují jen pod určitým úhlem, proto je zde vhodné umístění v určité výšce. Konkrétní úhel a doporučené místo pro umístění se u každého přístroje trochu liší a tyto informace bývají uvedené na obalu výrobku. (zdroj)

2. Nejsou ultrazvukové odpuzovače pro lidi nebezpečné?

Nemusíte se bát, že by tyto přístroje vám či vašim dětem jakkoliv škodily. Zvuky, které vydávají, jsou pro lidské ucho za hranicí slyšitelnosti a nijak naše sluchové ústrojí neovlivňují.

3. Co dělat v případě, že mám domácí zvířata?

Různé druhy zvířat mají různě postavenou hranici slyšitelnosti. Pokud tedy máte obavu, že by ultrazvukový odpuzovač mohl vaše domácí zvířata rušit, je možné zvolit přístroj s nastavitelným kmitočtem a upravit jej tak, aby jej vaše zvířata už neslyšela.

Možné je samozřejmě také jeho umístění tam, kde se už váš mazlíček nepohybuje, případně můžete zvolit odpuzovací sprej a nastříkat jej například na hranice svého pozemku.

4. Je možné si odpuzovací sprej vyrobit doma?

Ano, za pomoci běžných kuchyňských ingrediencí, jako je citron, pepř nebo třeba ocet si můžete zkusit odpuzovač psů a koček vyrobit i doma. Recept najdete například zde, spoustu jich nabízí i tento web.

5. Neubližují odpuzovací spreje zvířatům?

Nemusíte se bát, že by odpuzovací spreje nějak poškodily zdraví toulavých psů a koček. Tyto spreje se často používají i při výchově domácích mazlíčků, kdy například škrábou nábytek nebo chodí na zakázaná místa.

Shrnutí

Ačkoliv se na trhu setkáme s více druhy odpuzovačů, ultrazvukové patří k těm nejúčinnějším. Spreje, které nezvaným hostům vůbec nevoní, jsou sice levnější variantou, ale zdaleka nedosahují takových výsledků a jejich účinnost závisí ve velké míře i na počasí. Proto jsou často ultrazvukové přístroje lepší volbou. Ten správný typ vyberte podle umístění, kterému přizpůsobte dosah přístroje. Zamyslete se i nad možnostmi, které vám daný prostor nabízí z hlediska napájení – podle toho budete moci zvolit bateriový, či přístroj napájený ze sítě. Podle potřebného dosahu a četnosti použití pak zvažte přítomnost PIR čidla, které sice nabízí úsporu energie, ale nehodí se pro každou situaci.

Přečtěte si také výběr nejlepších sklopců na kunyfotopastí a lapače hmyzu– dali jsme si záležet. ?

3.9/5 - (39 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu