10 tipů, jak se zbavit švábů jednou pro vždy

Určitě znáte ten pocit, kdy se vám sevře žaludek, když uslyšíte slabý šramot na podlaze a zvednete oči a uvidíte velkého tmavého švába, který se potuluje po pokoji nebo kuchyni. Žádné zamoření hmyzem není zvlášť zábavný zážitek, ale švábi to nějakým způsobem posouvají na úplně jinou úroveň. Pomocí těchto 10 tipů však zjistíte, jak se zbavit švábů jednou provždy.

1) Jedlá soda

Jedlá soda je jedním z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů, jak se zbavit švábů – a pravděpodobně ji máte ve spíži. Chcete-li si vyrobit návnadu na šváby, nakrájejte hrst cibule na kostičky a posypte ji jedlou sodou. Tuto pochoutku umístěte do mělké misky všude tam, kde jste zaznamenali aktivitu švábů. Když švábi jedlou sodu zkonzumují, vytvoří se v jejich žaludcích plyny, které způsobí jejich prasknutí. Dejte si však pozor kam směs umístíte, protože cibule je toxická pro psy. Další nevýhodou je nutnost zlikvidovat mrtvé šváby.

2) Kyselina boritá

Kyselina boritá je přirozeně se vyskytující sloučenina. Je směsí vody a bóru a vyskytuje se v ovoci a rostlinách. Zatímco pro lidi a domácí zvířata je neškodná, pro šváby je smrtelně nebezpečná. Když se švábi dostanou do kontaktu s kyselinou boritou, ulpí jim na nohách a křídlech. Když prášek pozřou, působí na nervový a trávicí systém švábů – a rychle je usmrtí. Chcete-li se pomocí kyseliny borité zbavit švábů, lehce posypte papírový talířek. Do středu talíře dejte pomerančovou kůru nebo lžíci arašídového másla a celou ji položte na místo, kde jste zaznamenali aktivitu švábů.

3) Citrusy

Citrusy jsou chutnou pochoutkou pro lidi, ale odpuzují šváby. Konkrétně vůně citronů šváby odpuzuje. Přidejte několik kapek citronového oleje do vody, kterou používáte k vytírání podlah. Lidé vůni nezaznamenají, ale šváby zaručeně odradí!

4) Použijte lepicí pásky 

Oboustranné lepicí pásky jsou účinným způsobem, jak identifikovat problémové oblasti se šváby a vyřešit jejich napadení. Zápach pásek přiláká šváby dovnitř, a jakmile švábi vstoupí na pásek, lepidlo je uvězní. Nejlepších výsledků dosáhnete, když lepicí pásky zakoupené v obchodě umístíte na všechna místa, kde jste zaznamenali aktivitu švábů, včetně míst za lednicí nebo pod dřezem.

5) Nastavte návnadové stanice

Co zabíjí šváby téměř okamžitě? Návnadové stanice. Tyto návnadové stanice se obvykle dodávají v dlouhé trubce a lze je umístit kamkoliv, kde jste zaznamenali aktivitu švábů. Zápach návnady přiláká šváby, kteří pak jed pozřou. Když šváb odcestuje zpět na své domovské místo a zemře, ostatní švábi ho sežerou, čímž se jed předá celé skupině. Nevýhodou je, že nástražné stanice vypadají v okolí domu neatraktivně, mohou být toxické pro děti a domácí zvířata, v okolí domu zůstávají mrtví švábi, mrtvé šváby mohou konzumovat necílové druhy, jako jsou ptáci a jiná zvířata, a otrávit tak i je.

6) Zkuste regulátor růstu hmyzu

Zakupte si přípravek na regulaci růstu hmyzu, například sprej s obsahem pyriproxifenu. Tyto přípravky se zaměřují na šváby ve stádiu vajíček a často jim znemožňují rozmnožování nebo dospívání v dospělé jedince, a tím snižují jejich populaci. Regulátory růstu hmyzu je nejlépe používat společně s přípravky, které hubí dospělé šváby, protože často neúčinkují na plně vyvinuté šváby a může trvat několik měsíců, než se dostaví znatelný účinek.

7) K aplikaci gelových návnad použijte injekční stříkačku

Výrobky, které se na šváby aplikují gelovou návnadu pomocí injekční stříkačky, usnadňují pokrytí většího množství těžko dostupných míst. Pokrytí většího počtu ploch také zvyšuje pravděpodobnost, že švábi na návnadu narazí. Doporučuje se nanášet malé tečky gelu na místa, kde se švábi mohou shánět potravu nebo kam mohou vniknout a odejít, například v rozích, pod skříněmi a v blízkosti prasklin a okrajů. Je lepší používat malé tečky na mnoha místech než velké kuličky jen na několika místech. Nástrahy mohou šváby hubit jeden až tři dny, což jim dává čas potenciálně nakazit i další šváby.

8) Esenciální oleje vás mohou zbavit švábů ve vašem domě

Pasti jsou skvělým způsobem likvidace švábů, ale šváby v domě zkrátka nechcete mít. Zaměříte-li se na prevenci švábů, zabráníte tomu, aby se švábi ve vašem domě vyskytovali, pak je nikdy nemusíte vidět. Jednou z nejjednodušších a finančně nejpříznivějších metod prevence švábů jsou esenciální oleje. Esenciální oleje a kadidlo se jako odpuzovače škůdců používají již dlouhou dobu, takže se dá říci, že jsou lépe vyzkoušené než spreje, které koupíte v obchodě s domácími potřebami. Esenciální oleje jsou účinné jako ekologický a zdravý pesticid.

9) Zbavte se švábů pomocí křemeliny

Pokud máte bazén, pravděpodobně se vám někde povaluje křemelina. Pokud bazén nemáte, je tento materiál docela univerzální a účinně zahání různé škůdce, takže investice do něj není špatný nápad. Není drahá a je poměrně snadno k sehnání, takže je velmi praktická. Chcete-li chytit šváby, smíchejte trochu křemeliny s práškovým cukrem a rozprostřete ji po domě. Šváby bude cukr přitahovat, ale křemelina zničí švábův exoskelet. K likvidaci švába stačí jen trocha prášku.

10) Bobkové listy vás mohou zbavit švábů v domě

Je to trochu stará legenda, ale říká se, že bobkové listy odhánějí šváby. Sloučenina eukalyptol, která se nachází v bobkových listech, má vůni, kterou švábi nemají rádi. Rozlomení několika bobkových listů a jejich rozsypání po skříni by mělo účinně zabránit švábům vniknout do vaší spíže. Bobkové listy však budete muset pravidelně vyměňovat, aby nevyschly. Stejně jako v případě všech těchto tipů je třeba spojit své úsilí s pečlivým úklidem, zejména v kuchyni. Zatímco toto koření šváby odpuzuje, ostatní lahůdky ve vaší spíži je budou přitahovat. Pokud budete potraviny dobře utěsňovat, švábi budou bobkový list pouze cítit, a tudíž je do vašeho prostoru nebude lákat!

Nejčastější dotazy

Jak se zbavit švábů krok za krokem?

Nejlepším způsobem, jak se švábů rychle zbavit, je vydezinfikovat domácnost, odstranit úkryty a stojatou vodu, skladovat potraviny ve vzduchotěsných nádobách a používat lepicí pásky, návnady, kyselinu boritou nebo tekuté koncentráty.

Lze se švábů někdy zcela zbavit?

Švábů v domácnosti je možné se zcela zbavit správným ošetřením, ale nezůstanou navždy pryč. Jakmile zlikvidujete aktuální zamoření, musíte zůstat aktivní, abyste je udrželi pryč. (Zdroj)

Zmizí švábi sami od sebe?

Obecně platí, že se živí vším stravitelným a mohou se zdržovat ve vašem domě, i když nemají k dispozici žádnou potravu. Obvykle si najdou cestu ven i při úplné absenci potravy, ale taková situace by byla velmi nepravděpodobná, protože mohou stále přežívat v okolí vašeho domu. (Zdroj)

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu