Tetra měděná: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra měděná je malá rybka, která je na chov nenáročná. V případě nedodržování čistoty v akváriu trpí a je náchylná k nemocem.

Tipy pro chov tetry měděné

 1. Jako mělčinové rybě se tomuto druhu nejlépe daří ve velkých sociálních skupinách. 
 2. Délku života těchto sladkovodních ryb ovlivňuje mnoho faktorů. Velkou roli hraje genetika, ale také úroveň péče. Dobrý chov je nutností, aby tyto ryby byly zdravé a bez stresu.
 3. Péče o tetru měděnou je velmi jednoduchá. Tyto ryby patří k nejodolnějším. Dobře se přizpůsobují standardním tropickým podmínkám a jsou poměrně nenáročné.
 4. Díky své malé velikosti nepotřebují tetry stříbřité ke svému zdraví obrovské akvárium. Malé skupině stačí standardní nádrž o objemu 38 litrů. Pro dosažení nejlepších výsledků však začněte s nádrží o velikosti alespoň 75 litrů.
 5. Těmto rybičkám vyhovuje teplá voda, neutrální pH a nízká tvrdost. 
 6. Tetra měděná vyžaduje v akváriu jemný písek. Pískový substrát věrně napodobuje přírodní říční dno. Navíc je bezpečný a vhodný pro všechny ryby, které později přidáte ke dnu.
 7. Na vrchní část substrátu zvažte přidání několika kusů naplaveného dřeva a kamenů. 
 8. Tyto rybky mají rády rostlinný pokryv. Slouží jim jako místo na hraní a úkryt. Používejte rostliny s jemnými listy, které jsou odolné a houževnaté.
 9. Tetry měděné mají pověst ryb, které okusují listy, ale poškození obvykle nepředstavuje velký problém. Pokud zvolíte poměrně odolnou rostlinu, bude vše v pořádku.
 10. Tetry měděné jsou náchylné k nemocem, kterým se daří ve špatných vodních podmínkách. Obvykle nemívají zdravotní potíže, ale mohou se stát obětí obvyklých nemocí tropických ryb.
 11. Těmto rybkám je důležité zajistit kvalitní a pestrou stravu. Základem by měly být prvotřídní vločky nebo suché granule. Hledejte nutričně vyvážené receptury nebo receptury zaměřené na pestrost barev.

Základní informace

 • Český název: Tetra měděná
 • Latinský název: Hasemania nana
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Brazílie (Jižní Amerika)
 • Maximální velikost: 5 cm
 • Vhodná teplota: 22-27°C
 • Potrava: všežravec
 • Doporučené PH: 6,5-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 3-16° dGH
 • Agresivita: čilá dlouhověká mírumilovná hejnová rybička

Charakteristika

Konečky většiny ploutví mají bílé. Někteří samečci mohou honit pomalejší rybky. Základní zlatohnědé zbarvení této rybky je v odstínech od světle stříbřité barvy samiček až po tmavě měděnou barvu samečků. Ploutve má tetra měděná bezbarvé, průhledné a s bílými konečky.

Pohlavní dimorfismus

Samečci jsou štíhlejší, barevnější a mají konec řitní ploutve bílý. Samičky jsou mohutnější, mají konec řitní ploutve žlutý a narozdíl od měděné barvy samců jsou nažloutlé – až do stříbrna.

Rozmnožování

Pokud je pár v dobrém stavu, tak je množení snadné. Samička klade na jemnolisté rostliny (nebo vložený náhradní podklad) až 200 jiker. Rodiče potěr často sežerou. Krmte ho drobnou živou potravou a dále by už mělo být snadné ho odchovat.

Často kladené dotazy

❓Kolik rybek tetry měděné by mělo být chováno pohromadě?

Tetry jsou hejnové ryby, a proto žijí spokojeně ve skupinách. Proto u nich platí pravidlo – čím více, tím lépe. Pokud však patříte k lidem, kteří věří na počet, pak doporučujeme chovat minimálně 6 jedinců (Zdroj).

❓Rozmnožují se tetry měděné snadno?

Vyloženě snadné jejich rozmnožování není. Při správném nastavení a péči je však možné.

❓Jak poznám, že jsou tetry měděné ve stresu?

Vystresované rybky zběsile plavou nebo naráží do skla či úkrytů, pak se jedná o chování, které rybky dělají ve stresu (Zdroj).

4.9/5 - (73 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu