Krunýřovec sp. (obyčejný): 11 tipů pro chov – charakteristika

Krunýřovec sp. obyčejný je oku lahodící rybka, kterou seženete snad v každém obchodu akvaristiky. Je nenáročný pro chov, proto je vhodný i pro začínající akvaristy.

11 tipů pro chov krunýřovce sp. obyčejného

  1. Vyberte akvárium o velikosti 25 galonů a více. Pokud plánujete chovat krunýřovce ještě s nějakými dalšími rybami, bude muset být nádrž o to větší. 
  2. Do akvária umístěte živé rostliny, které vytváří přirozené a zdravé prostředí. Také je vhodné přidat nějaké dekorativní ozdoby, jako jsou jeskyně nebo hrady, protože krunýřovec se rád schovává, rozmnožuje se a hledá potravu mezi rostlinami a tmavými prostory.
  3. Z dlouhodobé hlediska je nákladově nejfektivnější do akvária pořídit LED světla, která poskytují přirozené osvětlení, což je přesně něco, co krunýřovec vyžaduje. Lze je naprogramovat podle potřeby a také nastavit na automatické časovače.
  4. Vzhledem k tomu, že krunýřovec pochází z rychle tekoucích vod, budete muset do vaší nádrže zajistit silný filtrační systém s dobrým průtokem. Skvělou možností jsou závěsné nebo kanystrové filtry, které pumpují alespoň 300 galonů za hodinu. 
  5. Je dobré pořídit vzduchové kameny, které zajišťují ve vodě udržování správného množství kyslíku. 
  6. Nezapomeňte zvolit vhodný substrát. Můžete použít nějaký na bázi hlíny nebo jílu, popřípadě ten, který je určen pro živé akvarijní rostliny. To pak můžete ještě následně vysypat štěrkem. 
  7. Dávejte dobrý pozor na to, jaké společníky do akvária pro krunýřovce vyberete. Nekombinujte je s agresivními rybami, ale naopak volte nějaké mírumilovné → například neonka obecná, plata skvrnitá nebo živorodka duhová. 
  8. Mějte na paměti, že primárním zdroje potravy krunýřovce jsou řasy. Nicméně měli byste jejich stravu doplňovat dalšími potravinami jako jsou například pelety s krmivem pro ryby, oplatky ze spiruliny nebo krmivo na bázi bílkovin -> krvaví červi.
  9. Také je možnost krunýřovci obohatit jeho stravu o blanšírovanou zeleninu v podobě hrášku, okurky, mrkve nebo cukety. U toho je ale důležité dbát na to, aby bylo jídlo po několika hodinách odstraněno, aby se z vašeho akvária nestala skládka.
  10. Neignorujte případné signály, které krunýřovec vysílá. Například pokud pravidelně plave k hladině, může to znamenat, že hladina kyslíku v nádrži není dostatečně vysoká. Ale také to může značit to, že je ve vodě příliš mnoho amoniaku a dusičnanů.
  11. Snažte se dbát na to, aby ve stejném akváriu byl pouze jeden samice a zbytek tvořily samice. Samci krunýřovce sp. obyčejného mohou být totiž teritoriální, obzvláště v období rozmnožování.

Základní informace

  • Český název: Krunýřovec sp. (obyčejný)
  • Latinský název: Ancistrus sp.
  • Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
  • Původ: Rio Paraguay, povodí Amazonky, Guayana, Trinidad
  • Maximální velikost: 10-14 cm
  • Vhodná teplota: 18 – 31°C
  • Potrava: všežravec upřednostňující rostlinnou potravu
  • Doporučené PH: 6.5 – 7,5
  • Doporučená tvrdost vody: 3 – 20° dGH
  • Agresivita: Teritoriální ryba vůči vlastnímu druhu

Charakteristika

Tento krunýřovec je označován jako sp z důvodu mnohačetných křížení. Proto také existuje celá řada barevných variací. Proto je třeba dávat pozor při nákupu jiných druhů L sumců, aby nedošlo k omylu. Jeho tělo kryjí četné kostěné destičky, v přední části je zploštělé, směrem dozadu se zužuje. Vysoká hřbetní ploutev a mohutně vyvinuté prsní ploutve mají silný osten.

Klidná ryba žijící u dna. Aktivní je hlavně v noci. Ráda ryje ve dně. Zbarvení je hnědé až tmavohnědé se světlými nepravidelnými skvrnami. Břišní část je světle šedozelená nebo hnědá. Požírají řasy a rostlinné odpady. Nejen při nedostatku rostlinné potravy žerou i rostliny.

Především listy echinodorů jsou pro ně lákavou pochoutkou. Proto lze akvárium, kde jsou ancitrusi dát blíž k oknu. Jejich oblíbenými místy jsou kořeny a také různé kameny. Při krmení sbírají potravu ze dna. Vyhovuje mu starší a dobře propracována akvarijní voda.

Hodí se do akvária jako doplňková ryba dna, která je především v mládí také ochotným likvidátorem řas ze skel nádrže. S postupujícím věkem je nezbytným doplňkem potravy i živočišná, především ve formě patentek.

Pohlavní dimorfismus 

Sameček má vousky na tlamce a na čele, silné a dlouhé. Samec také dorůstá větší velikosti než samice; často se stává, že když koupíte samici až když je samec dospělý, tak samici vyhání. Samička má vousky je na bocích tlamky, krátké a tenké, v jedné řadě.

Rozmnožování 

Pro rozmnožování je ideální, aby spolu pár žil již od mládí společně. Před rozmnožováním sameček třeba i několik měsíců nahání samici. Až po několika týdnech se spáří a v úkryzech se vytřou.

Vytírají se do jeskyněk, kde samička lepí jikry na spodní stranu pevného podkladu. Než se potěr vykulí (což trvá asi 5 dní) samec ho chrání a ovívá ploutvemi. Čtyři dny po rozplavání potěr žloutkový váček stráví.Není dobré, když jsou v akváriu agresivní ryby, protože mohou samce rušit a jikry požírat.

K vytírání dojde za noci a ráno bude samec již hlídat jikry, ale jsou případy, kdy se vytřeli ve dne. Při hlídání je sameček velmi agresivní.

Po nakladení jikry buď v akváriu necháme v péči samečka, nebo je dáme do připravené odchovničky.

Často kladené dotazy

❓Jaké nemoci a další zdravotní komplikace se mohou u krunýřovce sp. obyčejného objevit?

Na rozdíl od jiných ryb není známo, že by byl krunýřovec náchylný k nějakým konkrétním nemocem. Přece jenom by se něco našlo -> občas se u něj může objevit bakteriální infekce. V tom případě je pak nutné infikovanou rybu izolovat v karanténní nádrži, dokud se nezahojí, aby nenakazila zbytek nádrže. Naštěstí se léčí snadno. 

❓Podle čeho můžu zjistit, že krunýřovce sp. obyčejného dostatečně krmím?

Dobrým způsobem, jak zjistit, zda krunýřovce dobře a dostatečně krmíte, je sledovat jeho barvu. Jeho barevný vzor bývá nápadný. Pokud působí vybledle a nudně, může to znamenat,  že váš krunýřovec nedostává vyváženou stravu, kterou potřebuje.

❓Jaký vliv má na krunýřovce sp. obyčejného západ slunce?

Po západu slunce začíná být krunýřovec mnohem aktivnější → plave a hledá potravu v substrátu. Jakmile najde dobré místo se spoustou řas, obvykle tam zůstane a sní všechno, co může a stihne, než zase vyjde slunce.

5/5 - (5 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu