Čtverzubec zelený: 11 tipů pro chov – charakteristika

Čtverzubec zelený je krásná, ale poměrně agresivní rybička, kterou se vyplatí v akváriu chovat samostatně. Miluje akvárium plné rostlin a úkrytů, v případě ohrožení se nafoukne.

11 tipů pro chov čtverzubce zeleného

  1. Snažte se čtverzubce příliš nepřekrmovat, mohlo by to mít negativní vliv na jeho zdraví.
  2. Čtverzubec je pěkná rybička, která má žlutozelený skvrnitý hřbet a její výjimečný vzhled v akváriu vynikne.
  3. Nedoporučuje se je chovat s dalšími druhy rybek, jelikož může být velmi agresivní a jiného živočicha může napadnout a zabít.
  4. Když bude čtverzubec vykazovat známky nemoci (nebo bude stárnout), pak můžete do vody přidat sůl.
  5. Pokud se bude čtverzubec cítit ohroženě, pak se nafoukne. Nejlepší možnost v tuto chvíli je nechat jej v klidu a počkat, až se vyfoukne.
  6. Jestliže budete mít velké a prostorné akvárium s mnoha rostlinami a úkryty, pak je můžete chovat i s jinými druhy ryb. Nedoporučuje se je však chovat s dlouhoploutvými rybkami.
  7. Zjistěte si, v jaké vodě byla vaše rybka chována. Čtverzubci vyhovuje sladká i brakická voda, ale musíte se řídit podle toho, na jakou je již zvyklý.
  8. Dejte si pozor na parazity, které se mohou čtverzubce držet a zjistěte si informace o tom, jaké mu případně podat léky.
  9. Pokud rybce dopřejete vše co potřebuje, pak nemusí mít agresivní povahu.
  10. Čtverzubec je citlivý na amoniak a dusitany, proto je nutná častá výměna 50 % vody v akváriu.
  11. Pokud na rybce zaznamenáte tmavé a nepřirozeně vyhlížející skvrny, pak se může jednat o nemoc.

Základní informace

  • Český název: Čtverzubec zelený
  • Latinský název: Tetraodon nigroviridis
  • Čeleď: Tetraodontidae (Čtverzubcovití)
  • Původ: Asie
  • Maximální velikost: 14 cm
  • Vhodná teplota: 22 – 27 °C
  • Potrava: živá, mražená, miluje mlže, plže a malé krevetky
  • Doporučené pH: 7,5-8,5
  • Doporučená tvrdost vody: 9-20 °dGH
  • Agresivita: pokud má hlad, může některým rybkám kousat ploutve. Ve stáří se může stát nesnášenlivější.

Charakteristika

Čtverzubec zelený vyžaduje písčité dno a dostatečné množství úkrytů. Je ze čtverzubců rybička nejlépe přizpůsobitelná sladké vodě a dobře v ní prospívá. Jen v případě příznaku nějaké choroby se doporučuje přidat do vody sůl. Rádi se zahrabávají do písku, proto by dno mělo být jemně zrnité. V případě pocitu ohrožení se dokáží nafouknout a potom plavou břichem vzhůru na hladině. Vypouštění vzduchu je slyšitelné jako syčení. Také dokážou pohybovat očima nezávisle na sobě. Při přijímání potravy využívá čtyři silné zuby, které jsou umístěné v tlamce a jsou podobné zobáku papouška, aby dokázal rozlousknout tvrdé ulity měkkýšů.

Pohlavní dimorfismus

Rozdíl mezi pohlavím je velmi obtížné zjistit. Z toho důvodu je nejlepším řešením pořídit si víc jedinců, aby byla vyšší šance, že budete mít samičky i samečky.

Rozmnožování

Samička klade až 500 jiker na rostliny a kameny. O jikry i potěr se dále stará sameček, který si ostře chrání své teritorium. Plůdek se líhne mezi čtvrtým až sedmým dnem a po vylíhnutí se krmí drobnou živou potravou.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho trvá, než čtverzubec zelený dosáhne plné velikosti?

Pokud jste si koupili čtverzubce zeleného, měl by mít do roka 5-7 cm. Poté se růst hodně zpomalí, ale do tří let by měl dosáhnout velikosti dospělého jedince, což je asi 10 cm (Zdroj).

❓Čím mám krmit čtverzubce?

Strava by měla být co nejpodobnější stravě v jeho přirozeném prostředí, tedy malé krevety, malí šneci, ústřice, malé krevety a ústřice – vše živé. Do jeho jídelníčku byste měli přidávat také drobný hmyz, jako jsou larvy, mouční červi atd. (Zdroj)

❓Lze čtverzubce překrmit?

Ano. Čtverzubci jsou velmi nepořádní jedlíci a jsou také nenasytní. Budete potřebovat výkonný filtrační systém a dobrou odolnost vůči těmto velkým, žebravým očím (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu