Bichir senegalský: 11 tipů pro chov – charakteristika

Bichir senegalský je větší rybka, která zaujme zejména svým netradičním vzhledem. Aby se tyto ryby cítily dobře, tak potřebují opravdu velké akvárium.

Tipy pro chov bichirů senegalských

 1. Kvůli kalným vodám, odkud pocházejí, mají tyto ryby velmi špatný zrak. Místo toho bichiry používají k orientaci a hledání potravy jiné smysly. Mají dobrý čich a také jsou schopni vnímat elektřinu ve vodě. 
 2. Tyto ryby se velmi špatně rozmnožují. To vede k velké nejistotě při nákupu, ale pokud se je neplánujete snažit rozmnožovat, nemělo by to příliš vadit.
 3. Teplota vody v akváriu bichir senegalských by se měla pohybovat od 23 do 28 stupňů Celsia. Mají raději teplou vodu.
 4. Průměrná délka života bichirů v zajetí je obvykle 10-15 let. Není však vyloučeno, že se dožijí i 20 let, pokud se jim dostane dokonalé péče (a mají dobrou genetiku).
 5. Jsou zde aspekty chování a stravování, které jejich chov činí časově náročnějšími. Dalo by se říct, že je jejich chov středně náročný, ale pokud si na bichiry troufáte i jako začátečník, při troše snahy to zvládnete.
 6. Doporučená velikost nádrže pro tyto ryby je asi 300 litrů pro jednu. Vzhledem k velikosti těchto ryb a jejich aktivitě potřebují dostatek prostoru, aby mohly plavat a cítily se pohodlně. Existuje mnoho majitelů, kteří chovají bichiry v nádržích o velikosti pouhých 150 litrů, ale my s tímto přístupem nesouhlasíme. I když mohou přežít, vždy doporučujeme poskytnout rybám optimální prostředí, aby byly šťastné a zdravé.
 7. Přestože bichiry mohou získávat kyslík z hladiny, měli byste vždy provádět pravidelnou výměnu vody a sledovat její hladinu v akváriu pomocí testovací sady. Důsledné dodržování tohoto postupu jim zajistí dlouhý zdravý život.
 8. Jednou z příjemných vlastností bichirů je, že se dobře snášejí s různými dekoracemi prostředí. Můžete jim přidat rostliny, naplavené dřevo nebo jeskyně a nebude jim to vadit tak ani onak.
 9. Jediné, na co byste měli při zařizování jejich nádrže pamatovat, je správný substrát. Pro bichiry vřele doporučujeme písečný substrát. Jsou na něj zvyklé a je pro ně bezpečný a pohodlný (jsou to přece jenom dnožravci).
 10. Pokud budete o bichiry pečovat a udržovat vodu a nádrž ve skvělém stavu, výrazně tím snížíte pravděpodobnost, že vaše ryby onemocní. Prevence je vždy mnohem jednodušší a spolehlivější než pozdější léčba nemoci nebo infekce.
 11. Jelikož jsou bichiry masožravci, budete muset zajistit, aby ve stravě dostávaly dostatek potravy bohaté na bílkoviny, aby zůstaly zdravé. Žerou také v noci, což je další aspekt, který je trochu odlišuje od mnoha oblíbených sladkovodních ryb. Podávejte jim směs živé, suché a mražené potravy bohaté na bílkoviny. 

Základní informace

 • Český název: Bichir senegalský
 • Latinský název: Polypterus senegalus
 • Čeleď: Polypteridae (Bichirovití)
 • Původ: Senegal
 • Maximální velikost: 30 cm
 • Vhodná teplota: 23 – 28 °C
 • Potrava: masožravec (živé i mražené nitěnky, patentky…)
 • Doporučené PH: 6 – 7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 1 – 30°dGH
 • Agresivita: Vnitrodruhově agresivní, dravá ryba

Charakteristika

Tuto odolnou rybu lze chovat v akváriu se stejně velkými rybami nebo většími; menší sežere. Nádrž musí být zakrytá – hrozí, že bichir vyleze. Vhodná je nádrž o objemu min. 300 litrů, čím větší, tím lépe. Důležitá je velká plocha dna, protože bichir se zdržuje především na dně. Prostor v nádrži může být osázený mohutnějšími rostlinami, nemusí být intenzivně osvětlená. Dožívá se průměrně až patnácti let.

Pohlavní dimorfismus

Určitelné podle tvaru řitní ploutve, u samců je větší a svalnatější než u samic. Pohlavní zralosti dosahuje ve věku asi 2 let.

Rozmnožování

Tito bichiři dobře reagují na chladnější vodu jako spouštěč chovu a zdá se, že mají vyšší úspěšnost než jiné typy. Samec bude samici pronásledovat a jemně ji udeří do hlavy. Tento proces námluv může trvat den až dva. Pokud je samice úspěšná, hledá místo, kam by nakladla vajíčka (dávají přednost keřovitým rostlinám). Po dokončení procesu oplození byste měli rodiče z nádrže odstranit a začít krmit mláďata, jakmile budou připravena. 

Často kladené dotazy

❓Jsou bichiry agresivní?

I když bychom je nepovažovali za příliš agresivní, rozhodně mají agresivní sklony, které musíte zvládnout. Když to zkombinujete se skutečností, že jsou masožravci, může to vést k určitým problémům s ostatními rybami v nádrži. Cokoli jejich velikosti nebo menšího může být považováno za cíl pro vašeho bichira.

❓Jak velký bude bichir senegalský?

Tyto ryby jsou poměrně velké. Většina druhů bichirů senegalských dorůstá délky 30 až 60 cm.

❓Umí bichir chodit?

Ano, tato ryba v případě potřeby může chodit po souši, jelikož dokážou své ploutve zcela otočit. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu