Krunýřovec síťovaný: 11 tipů pro chov – charakteristika

Krunýřovec síťovaný je velká rybka, teritoriální k rybám svého druhu. Není vhodná pro začínající chovatele.

Tipy pro chov krunýřovce síťovaného

 1. Zejména kvůli své velikosti není chov krunýřovce síťovaného vhodný pro začínající chovatele.
 2. Hlavními faktory, které ovlivňují délku jejich života, jsou velikost nádrže, kvalita vody a strava. Mohou se dožít 15-20 let.
 3. Tyto ryby se mohou z poměrně malých rozměrů v mžiku dostat na délku přes jeden metr. Proto doporučujeme plánovat dopředu s velkou nádrží. 
 4. Doporučená velikost nádrže pro krunýřovce je minimálně 400 litrů. V takto velké nádrži by měl být dostatečně spokojený.
 5. Pokud jde o substrát, nejsou tyto ryby příliš vybíravé. Pokud chcete, můžete použít standardní štěrk, ale lepší je písek. Vzhledem k tomu, že budou trávit hodně času na dně akvária, bude pro ně měkčí substrát o něco příjemnější (mohou v něm i trochu hrabat).
 6. Pro zajištění pestré stravy můžete krunýřovce dokrmovat i zeleninou, například salátem, okurkou či cuketou.
 7. Voda v akváriu by se měla pohybovat okolo 22 až 26 stupňů Celsia.
 8. Do nádrže přidejte velký kus naplaveného dřeva. Tyto ryby se rády schovávají pod kmeny a dřevem (zejména přes den). Dřevo je také skvělým povrchem pro růst řas, které jim poskytnou i něco k snědku.
 9. Nádrž krunýřovců by měla mít malý průtok vody. Můžete být flexibilní v tom, jak toho dosáhnete, na základě vašich preferencí nastavení.
 10. Krunýřovec není příliš náchylný k nemocem, je však nutné udržovat nádrž v perfektní kondici, jinak se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že vaše ryba onemocní.
 11. Tito všežravci nejsou vybíraví a jsou velmi nenároční, pokud jde o potravu. Většinu jejich potravy tvoří druhy akvarijních řas. V zajetí budou okusovat i různé další předměty, které náhodou najdou (i rostliny).

Základní informace

 • Český název: Krunýřovec síťovaný, Krunýřovec velkoploutvý, Glyptoper velkoploutvý
 • Latinský název: Glyptoperichthys gibbiceps (Pterygoplichthys gibbiceps)
 • Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
 • Původ: Peru, Brazílie, Venezuela, Ekvádor
 • Vhodná teplota: 22-27°C
 • Potrava: všežravec, řasožrout
 • Doporučené PH: 6,5-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 2-17°dGH
 • Agresivita: poměrně plachá mírumilovná rybka

Charakteristika

V akváriu požírá řasy a zbytky potravy. Kromě toho přijímá například hrášek, špenát a salát. Nevadí mu ani masitá strava, ale ta by rozhodně neměla převažovat nad rostlinnou složkou. V akváriu by také měl být kořen, který budou krunýřovci okusovat – dřevo je také nezbytnou složkou jejich stravy. Akvarijní rostliny považuje za potravu, takže akvárium osázejte jen odolnými druhy (Cryptocoryne, Vallisneria a Sagittaria). Samci jsou v dospělosti dosti teritoriální, proto se doporučuje chovat jednoho samce a několik samic. V přírodě sice žijí v hejnech o asi 25 kusech, ale v akváriu asi nebudete mít dostatek místa pro více než jedno teritorium. Z počátku rostou velmi rychle – až 20 cm za rok, od 25 centimetrů se růst výrazně zpomalí. Mohou měnit zbarvení (světlé/tmavé) podle podkladu. Zpočátku výrazné kresby se s věkem ztrácí.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví je obtížné určit, protože se pozná téměř pouze podle sociálního chování. Samečci bývají agresivnější a větší než samičky. Dominantní samec může napadat samičky a může dojít až k potrhání ploutví.

Rozmnožování

V přírodě se třou do dutin, které si vyhrabávají do dna. V akváriu se odchov zdařil pouze několikrát (s použitím hormonů). Plůdek se líhl po týdnu a jeho odchov byl velmi složitý. Až do doby než mláďata dosáhla délky 5 cm, bylo procentu úhynu velmi vysoké.

Často kladené dotazy

❓Jsou krunýřovci agresivní?

Krunýřovci jsou mírumilovné ryby, které můžete přidat i do společné nádrže. Ačkoli tyto ryby neobtěžují své kolegy v nádrži a nedělají si z menších druhů potravu, mohou být vůči svému druhu teritoriální (Zdroj).

❓Jak vypadá vystresovaný krunýřovec?

Mezi příznaky stresovaného krunýřovce patří nepravidelné plavání, schovávání se nebo shlukování se, změna zbarvení a nadměrná produkce slizu. Pokud si těchto příznaků všimnete, může to znamenat, že v nádrži je zvýšená hladina amoniaku nebo že pH vody neustále kolísá (Zdroj)

❓Potřebuje krunýřovec ohřívač?

Ano, všichni krunýřovci potřebují ve své nádrži ohřívač. Protože pocházejí z amazonských tropů, musí být voda trvale ohřívána, aby se napodobilo jejich přirozené prostředí a udržovala se jejich tělesná teplota (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu