Anténovec barevný: 11 tipů pro chov – charakteristika

Anténovec barevný je aktivní a zábavná rybička, kterou chovatelé v akváriu rádi sledují. Vyžaduje čistou vodu, jinak je její chov nenáročný. Rozmnožování v zajetí není možné.

Tipy pro chov anténovce barevného

 1. Ideální velikost nádrže pro anténovce je 150-200 litrů. Tyto ryby určitě ocení prostor navíc. Anténovci jsou velmi rychlé a aktivní ryby.
 2. Pokud je budete chovat v příliš malé nádrži, způsobí to stres, což může mít značný negativní dopad na jejich celkový zdravotní stav.
 3. Ve svém přirozeném prostředí se anténovci pravidelně pohybují a proplouvají přiměřeným množstvím vegetace. Přidáním dostatku rostlin dosáhnete toho, že se v jejich nádrži budou cítit jako doma.
 4. Přidejte těmto rybičkám do akvária i další doplňky, jako jsou kameny a naplavené dřevo. Tyto ryby potřebují úkryty, kam se mohou schovat, aby se cítily v bezpečí, a tyto úkryty napodobují koryta řek, kde tráví čas ve volné přírodě. S úkryty to však nepřehánějte.
 5. Pokud budete udržovat akvárium v čistotě, pak se rybičkám budou vyhýbat běžné nemoci, mezi které patří například skvrnitost.
 6. Ve volné přírodě jsou anténovci všežravci, kteří tráví čas hledáním nejrůznějších pochutin ve vodě. Mohou to být rostliny a řasy nebo různé zdroje masa a bílkovin. Pro zpestření je můžete krmit směsí mražené a živé potravy. Mražená potrava je pohodlnější, ale živá potrava je spíše obohacením a podporuje další aktivitu.
 7. Udržujte těmto rybkám teplotu vody v akváriu v rozmezí od 22 do 26 stupňů Celsia.
 8. Protože tyto ryby tráví většinu času na dně nádrže, tak je důležité, abyste jim poskytovali potravu, která bude snášet na jejich úroveň. To znamená, že všechny granule by měly klesnout ke dnu, aby měly skutečně šanci se najíst.
 9. Tyto rybky mohou být velice aktivní a mohou se také celé dny schovávat v úkrytech. Takové chování je u anténovce barevného normální.
 10. Tyto rybky jsou vhodné do společenských akvárií a vychází se spoustou druhů rybek, vyhněte se však rybám, které jsou příliš agresivní.
 11. Anténovec barevný vyžaduje čistou vodu, proto je vhodné si pořídit kvalitní filtraci.

Základní informace

 • Český název: Anténovec barevný
 • Latinský název: Pimelodus pictus
 • Čeleď: Sumci – Pimelodidae (Anténovcovití)
 • Původ: Jižní Amerika, Kolumbie
 • Maximální velikost: 25 cm
 • Vhodná teplota: 22-26°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6-7
 • Doporučená tvrdost vody: 5-19°dGH
 • Agresivita: Klidná ryba

Charakteristika

Jako všichni anténovci je i tento citlivý na chemikálie ve vodě. Žije v malých hejnech. Je poměrně plachý, proto vyžaduje nádrž s dostatkem úkrytů. Ve hřbetní a v prsních ploutvích má ostré trny. Jedná se o nejmírumilovnějšího anténovce, který dává přednost chovu v malé skupince a je možné jej bez problému chovat ve společenském akváriu.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví anténovců barevných je nesmírně složité. Pokud si nejste jisti, jakého pohlaví vaše ryby jsou, bude to mít samozřejmě vliv na zbytek chovatelského procesu.

Rozmnožování

V porovnání s ostatními prvky péče o anténovce je jejich chov notoricky známou výzvou. Ve skutečnosti zastáváme názor, že byste vůbec neměli ztrácet čas jeho zkoušením.

Často kladené dotazy

❓Jak velký bude v dospělosti anténovec barevný?

Anténovec barevný je v dospělosti poměrně velká rybka, dorůstá až do velikosti 14 cm.

❓Jakou povahu má anténovec barevný?

Tato rybička je mírumilovná. V akváriu může být velice aktivní, ale i plachá. Často se schovává v úkrytech.

❓Můžu chovat jen jednoho anténovce?

Anténovec barevný je hejnová rybička, která by se měla chovat po 4 jedincích. Můžete chovat i dva anténovce, ale jednoho nikoliv.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu