Neonka černá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Neonka černá je nenáročná hejnová rybička, která má ráda schovávání mezi rostlinami, ale i ničím nerušené plavání po akváriu. Nedoporučuje se je chovat s většími rybkami.

Tipy pro chov neonky černé

 1. Jsou to hejnové ryby a měly by být vždy chovány ve skupinách po šesti jedincích nebo více. Jsou také vhodným doplňkem většího společného akvária, protože jsou mírumilovné a snadno se o ně pečuje.
 2. Stejně jako ostatní tetry dávají i neonky černé přednost měkké kyselé vodě; jsou však poměrně přizpůsobivé a snášejí tvrdou neutrální vodu lépe než jiné druhy teter.
 3. Ideální prostředí pro tetry černé zahrnuje tlumené osvětlení, živé rostliny, volný prostor pro plavání, tmavý substrát a zdravý proud vody ve střední a horní části akvária, kde nejraději plavou.
 4. Jako substrát použijte říční písek s trochou naplaveného dřeva a pokroucených kořenů. Do nádrže přidejte několik sušených listů, které obarví vodu na světle hnědou barvu. Listy každých několik týdnů vyměňujte. 
 5. Každý druhý týden by se mělo vyměnit alespoň 25 až 50 % vody v nádrži, zejména pokud je nádrž hustě osídlena. 
 6. Neonka černá přijímá živé, mražené i vločkové krmivo. Dbejte na to, aby přijímala pestrou stravu.
 7. Protože jsou to velmi aktivní plavci, doporučuje se také chovat je v nádrži o délce alespoň 50 cm a ideálním objemu 75 litrů nebo více. Nádrž by měla být bezpečně zakrytá, protože tyto ryby jsou zdatní skokani.
 8. Neonky černé nechovejte s většími rybkami, které mají tendence neonky po čase sežrat.
 9. Pohlavní rozdíly nejsou u černých neonových teter zřejmé. Obecně platí, že samice má větší a zaoblenější břicho než samec. Spodní část břicha samice se v době pohlavní zralosti naplní vajíčky.
 10. Pro dosažení nejlepších výsledků při chovu vybírejte ke tření chovné páry ze zdravých dospělých jedinců starých přibližně jeden rok. 
 11. Chovné jedince chovejte v oddělené nádrži, aby se vylíhl co největší počet plůdku. Dostatečná je 38 litrová nádrž na tření. V chovné nádrži použijte tmavý substrát a osvětlení musí být velmi tlumené.

Základní informace

 • Český název: Neonka černá
 • Latinský název: Hyphessobrycon herbertaxelrodi
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Jižní Amerika: Brazílie, Mato Grosso
 • Vhodná teplota: 22-27 °C
 • Potrava: všežravá
 • Doporučené PH: 5,5-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 5-15 °dGH
 • Agresivita: společenská mírumilovná hejnová rybička

Charakteristika

I když neonky černé hodně času tráví spíše v horní části nádrže, mají rády akvária bohatě osázená rostlinami, které tvoří hustý povrch, v kterém se mohou schovávat. Nejpěkněji jsou vybarvené, pokud mají měkkou a mírně kyselou vodu. Rybka má olivově zelený hřbet a stříbřité bříško. V linii boční čáry se táhne svítivý zeleno modrý pás, pod ním jsou boky tmavé. Postupně směrem k bříšku tmavé zbarvení bledne, až ho úplně vystřídá stříbřitá oblast spodní části těla. Ploutve jsou průhledné a skoro bezbarvé.

Pohlavní dimorfismus

Samičky jsou větší a robustnější. Samečci jsou štíhlejší.

Rozmnožování

Při rozmnožování uvítají přítomnost jemnolistých rostlin, nejsou však nezbytné. Pokud se k sobě partneři hodí, klade samička asi 200 jiker. Doporučuje se poté rodiče odlovit a nádrž zatemnit. Plůdek se líhne asi za den a do dalších pěti dnů se rozplave. V prvních dnech přijímají pouze plankton, později i jinou drobnou živou potravu.

Často kladené dotazy

❓Jsou neonky černé odolné rybky?

Neonka černá je odolná ryba, která je vhodná pro začínající chovatele. Dobře se přizpůsobí mnoha akvarijním podmínkám a jsou také velmi nenáročné na krmení. Tyto ryby dobře vycházejí s většinou ostatních mírumilovných, společenských ryb (Zdroj).

❓Jak neonkám černým udělat radost?

Ocení zeleň a rády plavou v rostlinách i mimo ně. Čím více živých rostlin můžete přidat, aniž by zabíraly příliš mnoho místa, tím lépe (Zdroj).

❓Mění neonky černé barvu?

Sladkovodní ryby neonky černé mají schopnost měnit barvu bočního pruhu v reakci na změnu světelných podmínek, a to z modrozelené ve stavu přizpůsobeném světlu na indigovou ve stavu přizpůsobeném tmě.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu