Tetra císařská: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra císařská je rybka nenáročná na chov, ale poměrně náročná na odchov. Má ráda tmavou, hustě osázenou nádrž.

Tipy pro chov tetry císařské

 1. Tetry císařské jsou ideální pro větší společenské nádrže, a z tohoto důvodu budete muset při výběru akvária zohlednit velikost celého společenstva. Pokud chováte jednodruhové akvárium, malá skupinka si vystačí s malým 38 litrovým akváriem. Pokud chcete chovat velkou skupinu, bude 80 litrů ještě lepší.
 2. Ve volné přírodě žijí tyto ryby v pomalu tekoucích potocích. Voda je teplá a středně tvrdá. Teplota by se měla pohybovat okolo minimálně 22 a maximálně 28 stupňů Celsia.
 3. I když se tetry císařské dokáží přizpůsobit široké škále podmínek, je nejlepší udržovat je co nejstabilnější. Tyto ryby mohou negativně reagovat na extrémní změny parametrů vody.
 4. Je nezbytné provádět pravidelnou výměnu vody a vybavit nádrž výkonným filtračním systémem, který dokáže udržet nízkou hladinu amoniaku.
 5. Tyto ryby dávají přednost tlumenému osvětlení s dostatkem úkrytů. Tak je tomu i v jejich přirozeném prostředí.
 6. Vyberte pro tetru císařskou tmavě zbarvený substrát. Může to být i štěrk, ale písek je nejvhodnější.
 7. Do celé nádrže zařaďte živé rostliny. Tyto rostliny budou sloužit jako úkryty, místa k průzkumu a úkryt před světlem. Můžete přidat plovoucí rostliny s množstvím listů. Dobrou volbou je jávská kapradina a vodní šprutka.
 8. Tetry císařské jsou velmi nenáročné, pokud jde o potravu. Ochotně přijímají komerční rybí vločky nebo pelety.
 9. Odchov rybiček není snadný a je nutné dodržet několik parametrů. Především se jedná o vyšší teplotu vody, dostatek rostlin a vytírací rošt.
 10. Potěr ryb je silně náchylný na stres, může přestat přijímat potravu a poté zemřít hlady. 
 11. Doporučuje se chovat až 5 samic na jednoho samečka. Rybky tak budou zcela bezproblémové.

Základní informace

 • Český název: Tetra císařská
 • Latinský název: Nematobrycon palmeri
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Kolumbie
 • Maximální velikost: 5-6 cm
 • Vhodná teplota: 23-27°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 5-7.5
 • Doporučená tvrdost vody: 5-15°dGH
 • Agresivita: Mírumilovná, společenská rybička

Charakteristika

Pro tyto žravé, čilé a nenáročné rybičky je typická poloha hlavou dolů. Rády žijí v houfu, který vede nejsilnější sameček (císař – odtud název tetra císařská). Někdy se ale v hejnu nedrží. Pak si samci vytváří teritoria, která si, zvláště v období tření, chrání. V tomto případě mezi sebou samci často bojují.

Pohlavní dimorfismus

Samci mají hřbetní a řitní ploutve prodloužené a jejich ocasní ploutev je trojlaločně členěna. Samičky jsou menší, plnější v bříšku a méně výrazně zbarvené. Mladé rybky mají rozdílnou barvu očí, samečci modré, samičky zelené.

Rozmnožování

Při námluvách a při tření se sameček výrazně vybarví, přičemž vynikne jeho modře zářící boční pruh táhnoucí se těsně nad černým pásem po celé délce horní poloviny těla. Samotné tření probíhá většinou v ranních hodinách. V porostu jemnolistých rostlin se samec k samici přitiskne.

Při rychlém vzájemném odtržením těl, jež následuje, pak samice vypuzuje jikry, které samec hned oplodňuje. Jiker bývá 70-100 kusů. Asi po 36 hodinách se líhne plůdek. který po rozplavání přijímá drobnou živou potravu. Při množení jsou dvě rizika: Prvním je fakt, že ne každý sameček je plodný, a druhým rizikem je nebezpečí plesnivění jiker.

Proti tomu jsou už dnes ale přípravky – jen je třeba na to pamatovat. Poměr samců a samiček je 1 ku 4. Velmi oblíbená rostlina pro tření je hnědovka křídlatá a stává se, že se pár vytře ve společenském akváriu a pokud je hustě osázené, pak si sameček dovede ochránit potěr.

Často kladené dotazy

❓Jsou tetry císařské agresivní?

Tetry císařské jsou od přírody mírumilovné a vycházejí s většinou neagresivních ryb. K projevům agrese u tohoto druhu nedochází často, ale když už k nim dojde, obvykle se jedná o samce. Samci mají tendenci bojovat o dominanci v menších nádržích (Zdroj).

❓Jaká je maximální velikost tetry císařské?

Tetra císařská může dosáhnout maximální velikosti kolem šesti centimetrů.

❓Jak poznám, zda krmím své ryby dostatečně?

Dobrým pravidlem při určování množství potravy, které můžete rybám nabídnout, je zjistit, co dokážou zlikvidovat za minutu. Pokud vše, co jim nabídnete, sní za méně než minutu, pak dáváte správné množství potravy. Pokud jim to trvá déle než minutu, pak jim nabízíte zbytečně mnoho potravy (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu