Parmička červenoploutvá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Parmička červenoploutvá je aktivní rybička, která se stává agresivní v případě, že nemá dostatek místa na plavání. Je vhodná do společenských nádrží a v akváriu požírá řasy. 

Tipy pro chov parmičky červenoploutvé 

  1. Tyto rybky nemají šupiny, takže mohou být náchylné ke zranění a poranění, pokud si nedáte pozor.
  2. Parmičky mají rády rychle se pohybující vody, spoustu úkrytů a dostatek vegetace. Tato ryba má dokonce ráda vlnobití, ale ujistěte se, že i ostatní obyvatelé vaší nádrže jsou na stejné vlně.
  3. Teplota vody v nádrži by neměla přesahovat 27 stupňů Celsia.
  4. Tyto ryby jsou nevybíravé a rády sežerou téměř cokoli, co před ně položíte na dno nádrže. Nebojte se zařadit vločky, pelety, mražené, stolní nebo živé ryby. 
  5. Bohatý rostlinný porost pomůže rozptýlit pozornost ryb od případných konfliktů, poskytne místa k úkrytu a lepší filtraci, která udrží nádrž čistou a zdravou.
  6. Co se týče substrátu, ideální je písek, který napodobuje jejich přirozené prostředí. 
  7. Minimální potřebná velikost nádrže pro jednu parmičku červenoploutvou je 200 litrů, ale pokud chcete chovat 2 nebo 3 parmičky, počítejte s nádrží o velikosti 450 litrů.
  8. Tyto ryby rády poměrně zuřivě hlídají své teritorium, a protože mají rády aktivní plavání, měli byste se zaměřit na dlouhou obdélníkovou nádrž. 
  9. Pro parmičku červenoploutvou byste měli mít v akváriu dostatek úkrytů.
  10. Pro zpestření stravy můžete parmičkám nasekat zeleninu, jako je okurka, špenát nebo syrový hrášek. Dbejte však jen na to, abyste udržovali dno nádrže čisté, aby nedocházelo ke znečištění vody.
  11. Jako většina sladkovodních ryb jsou náchylní k nemocem. Udržování neporušené kvality vody pomůže rybám zachovat si optimální zdravotní stav.

Základní informace

  • Český název: Parmička červenoploutvá, Labeo červenoploutvé
  • Latinský název: Labeo frenatus (Epalzeorhynchos frenatus)
  • Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
  • Původ: Thajsko
  • Maximální velikost: do 13 cm
  • Vhodná teplota: 22-27 °C
  • Potrava: Všežravec
  • Doporučené PH: slabě kyselé až neutrální
  • Doporučená tvrdost vody: středně tvrdá
  • Agresivita: Teritoriální, starší ryby jsou velmi nesnášenlivé až agresivní

Charakteristika

Ve větším akváriu s množstvím úkrytů a dostatečným osázením se těmto rybám daří nejlépe. Tvoří teritoria, do kterých nepustí ani jednu rybku. Aby byla spokojená a bez stresu, tak musí mít velkou nádrž. Rády jí potravu všeho druhu – mraženou, živou, vločkovou i čerstvou.

Pohlavní dimorfismus

Dospělé samičky jsou zavalitější než samečci. Samečci jsou menší, štíhlejší a mají černě lemovanou řitní ploutev.

Rozmnožování

Rozmnožování je složité, ale je možné. Je nutné střídat teplotu vody a zajistit v akváriu proudění. Tření je rozhodně nutné vyvolávat v oddělené nádrži.

Často kladené dotazy

❓Kolikrát denně mám krmit parmičku červenoploutvou?

Parmičky červenoploutvé jsou všežravé a mohou jíst jakékoli typické krmivo pro ryby, včetně pelet, vloček a řasových plátků, které klesají na dno nádrže. Chcete-li jim dodat jasnější barvy, krmte je drobnými korýši alespoň dvakrát týdně. Pro dosažení nejlepších výsledků krmte parmičky dvakrát až třikrát denně (Zdroj).

❓Můžu chovat pouze jednu parmičku červenoploutvou?

Ano, můžete. Rybička se nebude cítit osaměle, právě naopak – vyhnete se tak případným sporům a agresivnímu chování mezi rybkami.

❓Můžu chovat parmičku v akváriu o objemu 100 litrů?

Parmičku červenoploutvou není vhodné chovat v nádržích, jejichž objem je menší než 100 litrů, ideální velikost akvária je 200 litrů. Proto raději zvolte o něco větší nádrž.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu