Asi nám dáte za pravdu, že hadi jsou zvířata, která v nás sice vzbuzují strach, ale zároveň nás něčím přitahují. Tak se pojďme společně vydat do hadí říše a dozvědět se více o těch dvaceti nejjedovatějších hadů v ČR a ve světě!
1) Taipan menší
Taipan menší je z hlediska množství jedu (toxicity) tím nejjedovatějším hadem na světě. Je zbarven nenápadně hnědě. Živí se teplokrevnými savci jako například krysami nebo myšmi. Vyskytuje se především v Austrálii.
2) Vlnožil užovkový
Vlnožil užovkový se řadí mezi velmi unikátní hady. Žije pouze v moři, takže není nutné se v České republice obávat, že se s ním setkáte.
Na svoji jedovatost neupozorňuje nápadným zbarvením, je obyčejně hnědo-černě pruhovaný. Může dorůstat až 150 cm. Vyskytuje se především na západním pobřeží Austrálie, v Timorském moři nebo také v Indickém oceánu.
3) Kobra královská
Pokud byste hledali v hadí říši toho nejdelšího jedovatého hada, byla by to kobra královská. Kromě velikosti je také dobře známá díky svému výhružnému postoji s roztaženým krčním límcem.
Co se týká její potravní preference, vyhledává především hady, ale neodmítne ani ptáky či ještěrky. I když má poměrně velkou produkci jedu, nepatří mezi útočné hady. Loví se na maso a mláďata pak také k výrobě ,,léčivých” likérů.
Vyskytuje se v Malajsii, Indii, Indonésii a také na Filipínách.
4) Chřestýš diamantový
Chřestýš diamantový se od ostatních hadů liší především svým velmi výrazným varovným zvukem. Dále se pak od ostatních druhů odchyluje tím, že je zdatným plavcem.
Díky svému šedavému až žlutému zbarvení skvěle zapadá do písčité krajiny, čímž se krásně maskuje. Na hřbetě je ozdoben světlou kresbou v podobě mřížky či několika řad kosočtverců. Živí se obojživelníky nebo ptáky. Dorůstá až do velikosti dvou metrů a váží mezi dvěma a třemi kilogramy. Vyskytuje se především na jihovýchodě Spojených států amerických a v Mexiku.
5) Pakobra páskovaná
Její jméno odkazuje na množství svislých pruhů na těle. Vyskytuje se v Austrálii. Jedná se o druh hada, který je aktivní ve dne, tudíž zde hrozí větší riziko střetu s člověkem, avšak díky obrovským australským rozlohám k tomu naštěstí nedochází tak často.
Jedová žláza obsahuje asi 35 mg suchého jedu, což je množství, které dokáže usmrtit například tři osoby vážící sedmdesát kilogramů. Živí se vším možným – od obojživelníků, přes ptáky až k malým savcům. Dorůstá délky dva a půl metru.
Pokud pakobra uštkne člověka, otrava nastupuje do pěti minut. Mezi nejčastější symptomy patří snížení tlaku, zvracení a bolesti hlavy. Mimo to se mohou přidat svaly vypovídající službu, oteklý jazyk nebo zhoršené vidění. Dokonce hrozí zástava dechu a v nejhorším případě velmi nebezpečné krvácení do mozku!
Záchranu života zajistí specifické sérum, které bylo vyvinuté přímo v Austrálii.
6) Zmije obecná
Zmije obecná je jediným jedovatým hadem vyskytujícím se v České republice.
Mimo naší republiku žije také ve většině Evropy a v některých částech Asie.
Jedná se o poměrně malého hada, měří obvykle okolo padesáti centimetrů. Samičky jsou větší, samci zato výrazněji zbarvení.
Jejím charakteristickým znakem je tmavá klikatá čára na hřbetě, která chybí černým jedincům, kteří žijí pouze v horských oblastech. Dalším typickým rysem je její zamračený výraz, který vytváří šterbinovitá zornička a nad okem lišta z vystouplých štítků.
Jed zmije obecné je sice účinný, avšak šetří s ním a při uštknutí ho do těla oběti vpraví buď málo nebo dokonce žádný. Všeobecně se jedná o hada, který se kontaktu s lidmi vyhýbá, protože se nechce cítit ohrožen.
Obývá především vyšší horské polohy. V České republice je zmije obecná chráněna jako kriticky ohrožený druh. Co se týká zajetí, tak od jara 2014 může být viděna v Zoo Praha.
7) Mamba černá
O mambě černé se mluví v souvislosti s nejnebezpečnějšími africkými hady. Vyskytuje se především ve střední a východní Africe.
Je specifická tím, že se dokáže neuvěřitelně rychle plazit po zemi, a dokonce kvůli útoku ze shora vylézt do korun stromů! Stejně jako je rychlý její pohyb, tak je rychlý její útok.
Díky svému zbarvení perfektně splyne se stromovou kůrou. Dospělí jedinci dosahují velikosti mezi dvěma až třemi metry, takže se nejedná o žádné drobečky.
Její gesto vztyčení je jasným projevem výhružky a zastrašovacího chování, kdy se člověk ocitá v přímém ohrožení života. Obvykle útočí několikrát po sobě a její jed působí okamžitě. Část jejího jedu obsahuje toxiny, které způsobují celkovou paralýzu a napadají srdce. Bez podání protilátky je smrt člověka jistá do dvaceti minut.
8) Vodnář Peronův
Vodnář Peronův je dalším ze zástupců vodních hadů. Vodní způsob života je mu umožněn díky zploštělému ,,pádlovitému” ocasu a uzavíratelným nozdrám.
Může dorůst až do 130 centimetrů, průměrně je však dlouhý okolo jednoho metru. Vyskytuje se na západě tropické části Tichého oceánu.
Jedná se o prudce jedovatého hada, jehož neurotoxický jed zabíjí nejen ryby, ale i různé teplokrevné obratlovce. I přes velkou sílu jeho jedu nebyla prozatím zaznamenána smrt člověka způsobená jeho kousnutím.
9) Bojga africká
Bojga africká se vyskytuje v Africe jižně od Sahary. Může být zbarvená od žlutohnědé až po černou. Zajímavé na ní je to, že když je podrážděná, nafukuje krk a dokáže se nadmout až na dvojnásobnou velikost. Její jed je velmi silný, rozkládá cévní stěny, a způsobuje tak vnitřní krvácení.
Má poměrně malé zadní jedové zuby, kvůli kterým vpravuje svůj jed do kořisti žvýkáním. Jedná se o typického denního hada s velkýma očima.
Živí se především chameleony nebo ptáky, méně často pak savci. Dožívá se až pětadvaceti let. Může měřit až jeden a půl metru a váží klidně 700 gramů.
Nejčastěji ji najdeme na stromech – někdy se jí proto také říká stromový had.
Její povaha je však mírná, na člověka zpravidla neútočí, a právě z toho důvodu je dokonce často chována v lidské péči.
10) Bungar modravý
Bungar modravý je had žijící v jižní Asii. Řadí se do tzv. velké čtyřky indických hadů, kteří jsou zodpovědní za nejvíce smrtelných útoků na člověka. Hrozbou pro lidi je především kvůli jeho nevyzpytatelné noční aktivitě.
V dospělosti dorůstá průměrně jednoho metru, samci bývají delší. Živí se především jinými hady, dále pak obojživelníky, malými savci nebo ještěrkami. Zbarvení je hnědo černé nebo modravě černé s tenkými bílými příčnými proužky.
Během dne působí krotce a nemotorně, schovává se v dírách, a zahlédnout ho tak lze pouze zřídka. V noci je naopak, jak už bylo zmíněno výše, velmi aktivní. Při vyrušení často syčí a může se pokusit nevítaného rušitele uštknout. Nebezpečí hrozí především v období dešťů, kdy vylézá ze svého úkrytu, a nachází útočiště uvnitř suchých domů.
Jeho jed způsobuje především svalovou paralýzu.
11) Slepák Brahmánský
Jedná se o druh primitivního hada žijícího v Austrálii. Je to jediný partenogeneticky se rozmnožující had na světě.
Co si pod názvem partenogeneticky se rozmnožující had představit?
U tohoto druhu se vyskytují pouze samice, které v době dospívání začnou automaticky klást již oplozená vejce, aniž by se předtím pářily. Z těchto vajec se pak vylíhnou zase samice, které jsou dokonalými genetickými kopiemi svých matek.
A takhle do pokračuje dál a dál. Jedná se zkrátka o druh, který se obejde bez mužského elementu, což se o jiných (nejenom) hadech říci nedá.
12) Anakonda velká
Anakonda velká spadá do čeledi hroznýšovitých a je považována za nejtěžšího hada na světě. Díky její robustné stavbě těla může vážit více jak sto kilogramů!
Vyskytuje se v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky. Dosahuje délky dva a půl až pět metrů. Živí se nejrůznějšími živočichy – například kajmany, želvami, rybami, ptáky nebo kabybarami. Většinou útočí z vody, ale jsou také známy případy, kdy svou kořist napadla ze stromu.
Anakonda je oblíbeným vraždícím predátorem v mnoha filmech jako například Anakonda: Honba za krvavou orchidejí nebo ve snímku Anakonda s Jennifer Lopez v hlavní roli.
13) Zmije paví
Zmije paví se řadí mezi ty nejnebezpečnější hady světa. Způsobila už mnoho smrtelných uštknutí! Dokonce se o ní tvrdí, že má na svědomí nejvíce lidských obětí ze všech hadů.
Nedisponuje sice tolik toxickým jedem, ale úskalím je to, že se vyskytuje v blízkosti lidských obydlí s malou možností dostat včas protilátky.
Obývá část Egypta a střední Asie. Má ráda teplo, vyhovuje jí teplota kolem 35°C.
Její základní barva je hnědá, ale objevují se i různé odstíny žluté a zelené.
Loví především v noci a mezi její oběti patří drobní živočichové jako jsou gekoni nebo žáby, nepohrdne však také většími živočichy – například štíry nebo stonožkami.
V zajetí ji můžete nalézt například v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem.
14) Korálovec žlutavý
Korálovec žlutý vým výrazným pruhováním upozorňuje na to, že je prudce jedovatý.
Obývá jižní část USA a severní Mexiko.
Účinky jeho jedu se u člověka projevují svalovou bolestí, obtížemi při polykání, zhoršenou schopností dýchat, rozmazaným viděním a tak dále. V nejhorším případě může dojít k zástavě dechu.
Velmi snadno se dá zaměnit s korálovkou, která je neškodná – jsou si velmi podobní z hlediska vzhledu i místa výskytu.
15) Zmije gabunská
Zmije gabunská se řadí mezi ty vůbec největší a nejmohutnější jedovaté hady.
Také má nejdelší jedové zuby na světě a to až pět centimetrů.
Smrtelných je až 90 % uštknutí! Její jed způsobuje ztrátu srážlivosti krve, pokles krevního tlaku nebo vnitřní krvácení.
Zajímavé je, že má velmi pomalý metabolismus, takže klidně vydrží bez potravy déle než rok. Aktivní je převážně v noci, přes den zamaskovaně číhá na kolemjdoucí kořist. Co se týká potravy, není moc vybíravá. Bez problémů sní myši, potkany, křečky nebo menší morčata.
16) Mamba zelená
Mamba zelená se řadí mezi prudce jedovaté hady, sama od sebe však nezaútočí – musí k tomu mít důvod, kousne pouze v sebeobraně. Aktivní je především v noci.
Jedná se o stromového tropického hada žijícího v Africe. Její jed je slabší než u známější mamby černé. Na druhou stranu, vzhledem k neurotoxicitě jedu, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a přerušení nervových impulzů, může zabít kohokoli.
V domácích podmínkách se dá legálně chovat pouze za předpokladu, že je zajištěno povolení, které obnáší poměrně náročné řízení a ne každému je chov ze strany Státní veterinární správy povolen.
17) Kobra indická
Kobra indická je smrtelně jedovatý had obývající indický subkontinent. Patří do tzv. velké čtyřky nejnebezpečnějších hadů Indie.
Co se týká délky jejího těla, běžně dosahuje dvou metrů, výjimečně i více. Její tělo je pokryto rohovitými šupinami, přičemž během života dochází k pravidelnému svlékání kůže. Kobra má velmi dobře vyvinutý zrak a čich, na druhou stranu velmi špatně slyší.
Na lov se kobra vydává hlavně v noci. Mezi její typické kořisti patří krysy a další hlodavci, proto se často vyskytuje v oblastech osídlených lidmi jako jsou různá pole, farmy nebo plantáže.
I přes svoji jedovat je často chována jako domácí zvíře. V Indii patří mezi ohrožené, a proto chráněné živočichy.
Je velmi oblíbená mezi zaříkávači hadů, kteří předvádí jejich tanec při hraní na flétnu.
18) Vodnář dvoubarevný
Vodnář dvoubarevný spadá do skupiny jedovatých mořských hadů.
Vyskytuje se v mořích Tichého a Indického oceánu.
Na první pohled připomíná úhoře. V dospělosti dorůstá délky jednoho až jednoho a půl metru. Jeho tělo má černo-žlutou barvu a černý žlutě skvrnitý ocas. Je typický tím, že se pohybuje vlněním do stran. Dalším zajímavým poznatkem je to, že jeho podjazykové žlázy produkují sůl. Svléká se častěji než suchozemští hadi a různě se vlní, aby se zbavil vnějších parazitů.
Aktivní je ve dne i v noci. Živí se různými rybkami. Pro člověka je potenciálně neškodný, ale pokud je vyrušen, ve většině případů zaútoč. Jeho uštknutí může být smrtelné!
19) Kobra černokrká
Kobra černokrká je středně velký plivající had. Žije v subsaharské tropické Africe. Zpravidla se zdržuje v oblastech vodních zdrojů, což není pro člověka moc dobré znamení, protože může dojít ke kontaktu. Svým jedem dokáže nepřítele zasáhnout na vzdálenost až čtyři metry.
Její velikost se pohybuje mezi 1 – 1,2 metry. Zbarvená je většinou černě, někdy tmavě šedě až šedě. Dobře se pohybuje ve stromovém porostu a také je dobrým plavcem.
Co se týká stravy, potravní spektrum je poměrně široké. Živí se především malými hlodavci, nepohrdne ani plazy, žábami nebo rybami.
V zajetí se může dožít až patnácti let. Jejími predátory jsou například orli nebo medojedi.
20) Taipan velký
Taipan velký může být dlouhý až dva metry. Jeho potrava se skládá z hlodavců.
Loví především ve dne. Útok na lidi je pouze ojedinělý – útočí v případě ohrožení nebo napadení. Množství a toxicita jeho jedu by údajně dokázala zabít až sto lidí!
Obývá odlehlé pouštní oblasti ve vnitrozemí Austrálie.
Zajímavosti
Pokud se mambě černé daří, může měřit až čtyři metry.
U chřestýše diamantového není pravda, že před útokem chřestí, naopak se snaží kořist nevyplašit.
Kobra královská se stala známou díky legende o Kleopatře, která ji údajně použila jako nástroj ke své sebevraždě.
Jed vodnáře Peronova napadá mimo jiné buňky srdečního svalu.
Název anakondy je odvozen od řeckého slova a v překladu znamená ,,dobrý plavec”.
K odlišení korálovky od korálovce může pomoci tato dětská říkanka:
Žlutá vedle černé – rychle prchni, ne že ne!
Dělí-li je černý pruh – jde o neškodný druh.
Často kladené otázky
❓Jak by měla vypadat první pomoc při uštknutí hadem?
Ať už se v této situaci ocitnete vy nebo někdo blízký, je dobré tyto informace mít a následně s nimi umět pracovat.
1) Při uštknutí hadem je v první řadě velmi důležité zachovat klid a nepanikařit.
2) Dále pak ihned zavolat lékaře a sdělit mu, o jaký druh hada se jedná.
3) Po uštknutí je doporučováno si lehnout a nehýbat se.
4) Na uštknuté místo dát dlahu a bandáž. Bandáž stáhnout tak, aby se končetina
prokrvovala.
5) Podávat velké množství tekutin.
6) V případě potřeby provést dýchání z úst do úst.
❓Proč se mamba černá jmenuje černá, když je ve skutečnosti zbarvená jinak?
Její pojmenování odkazuje na černé zbarvení vnitřku úst.
❓O jakých ,,léčivých likérech” je ve spojitosti s kobrou královskou řeč?
Z jedu kobry královské se vyrábějí léčivá séra, která pomáhají lidem.
❓Co je to svalová paralýza?
Svalová paralýza je jiným slovem ochrnutí nebo obrna. Jedná se o neschopnost nebo sníženou schopnost používat jeden či více svalů, svalových skupin nebo končetin.
❓Jací hadi spadají do tzv. velké čtyřky indických hadů?
Kromě bungara modravého tam patří zmije řetízková, zmije paví a kobra indická.
❓Jak od sebe odlišit neškodnou korálovku a smrtelně jedovatého korálovce?
Základem je pořadí zbarvení jednotlivých pruhů. V případě jedovatého korálovce se červená dotýká žluté. Je to jako se semaforem – žlutá před tím, než naskočí červená, zbrzdí provoz, a pak už následuje nebezpečí.
Když se tyto dvě barvy nedotýkají – nejčastěji je mezi nimi černá, jedná se o neškodnou korálovku. Je to v pořádku a nebezpečí nehrozí.
Video
Zdroj