Čichavec líbající: 11 tipů pro chov – charakteristika

Čichavec líbající je zajímavá rybička, jejíž chov je poměrně snadný. Čichavec může ničit rostliny, proto je vhodné volit odolné nebo umělé.

Tipy pro chov čichavce líbajícího

  1. Péče o čichavce líbající není příliš náročná. Pokud se budete věnovat jejich potřebám a budete se snažit udržet stabilní prostředí, neměli byste mít žádné problémy.
  2. Tyto sladkovodní ryby mají výraznou osobnost a některé svérázné chování. Jedinečný životní styl tohoto druhu může někdy představovat výzvu, pokud nejste připraveni.
  3. Pro čichavce líbajícího doporučujeme nádrž o velikosti nejméně 200 litrů. Ještě lepší je však chovat je ve větším akváriu o velikosti 300 litrů a více, pokud máte tuto možnost. 
  4. Čichavci líbající jsou poměrně odolní, pokud jde o vodní podmínky. Daří se jim dokonce i v prostředí s nízkým obsahem kyslíku. Patří totiž k jedinečným druhům ryb, které mají labyrintový orgán. Ten používají k tomu, aby z vody vytáhly co nejvíce kyslíku. Tato ryba dokonce dokáže nasávat vzduch z hladiny.
  5. Tyto ryby mají nejraději teplejší vodu. Rozmezí teploty by se mělo pohybovat od 22 do 28 stupňů Celsia.
  6. Tento druh je známý tím, že požírá choulostivé rostliny až na stonek. Pokud se nechcete obávat poškození, jsou pro poskytnutí úkrytu a bezpečí vhodné umělohmotné rostliny.
  7. Jako substrát můžete použít jemný písek nebo velký štěrk. Jemný písek je bezpečnější než štěrk. Ryby však mohou písek při krmení snadno pozřít. Velké kameny a hrubý štěrk mohou zabránit náhodnému pozření písku. 
  8. Po nádrži rozprostřete několik kamenů a naplaveného dřeva. Tato rybka má uvnitř ohrnutých rtů jemné zoubky. Zuby používají k seškrabávání řas z hladkých povrchů.
  9. Nenaplňujte nádrž až po okraj akvária. Ryby potřebují přístup k hladině, aby mohly nasávat vzduch. Ponechte centimetr nebo dva volného prostoru nad hladinou, aby se toto chování přizpůsobilo.
  10. Čichavec by se měl ideálně chovat v páru, může být i hejno, ale o to větší by pak měla být nádrž. 
  11. Čichavec je všežravec, který si rád pochutná na řasách, živém, mraženém i vločkovém krmivu. Dbejte na pestrou stravu.

Základní informace

  • Český název: Čichavec líbající
  • Latinský název: Helostoma temmincki
  • Čeleď: Lezounovití – Helostomatidae
  • Původ: Thajsko (zelená forma), Sumatra, Jáva (růžová forma)
  • Maximální velikost: 15 cm
  • Vhodná teplota: 22 – 28°C
  • Potrava: všežravec, skvělý ožírač řas
  • Doporučené PH: 6,5 – 8,5
  • Doporučená tvrdost vody: 5 – 23° dGH
  • Agresivita: Mírumilovné a klidné rybky

Charakteristika

Pokud jsou čichavci v akváriu s jinými rybkami, přestávají být plaší. Mají v tlamce kartáčovité zoubky, čímž jsou uzpůsobení hlavně k pojídání řas. Mají zvláštní tvar tlamky, který připomíná pysky. Samci mezi sebou neškodně měří síly způsobem, který vypadá jako líbání. Nemá vláknovitě protažené bříšní ploutve jako jiné labyrintky. Tělo bylo původně zelenavé nyní se však nejčastěji vyskytuje ve zlaté formě. Vyžadují velkou společenskou nádrž. Pozor – čichavci často okusují rostliny.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví je velmi těžko rozpoznatelné. Samice jsou zavalitější v bříšku.

Rozmnožování

Čichavec nestaví pěnové hnízdo, ale vytírá se volně do vody. Jikry jsou lehčí než voda, takže plavou na hladině. Plůdek se líhne za 24 – 36 hodin. Doporučuje se vkládat do nádrže listy hlávkového salátu – budou na nich žít nálevníci a bakterie, které poslouží jako první potrava pro plůdek.

Často kladené dotazy

❓Kolika let se dožívá čichavec líbající?

Průměrná délka života čichavec líbající je v zajetí přibližně 7 let. Jsou však plně schopni žít až 25 let.

❓Je čichavec náchylný k nemocem?

Čichavec je ohrožen všemi běžnými sladkovodními chorobami. Mohou se setkat s ichtyologickými a plísňovými problémy stejně jako jiné druhy. (Zdroj

❓Lze poznat, jestli je můj čichavec samec nebo samička?

S největší pravděpodobností rozdíl mezi pohlavím nepoznáte, je totiž velice složitě rozeznatelné. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu