Tetra citrónová: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra citrónová je aktivní a společenská rybička, které se nejvíce daří v hustě osázených nádržích, a po boku několika dalších rybiček. Potřebují dostatek místa na plavání.

Tipy pro chov tetry citrónové

 1. Nejprve je třeba zvážit velikost nádrže. Jelikož se jedná o malý druh, nepotřebujete při chovu tetry citrónové obrovskou nádrž. Doporučujeme začít s nádrží o objemu 75 litrů.
 2. Celkově jsou tetry citrónové dostatečně odolné, aby snášely velkorysý rozsah podmínek. Mají rády teplejší vodu, zhruba 23-28 stupňů Celsia.
 3. Tyto živé sladkovodní ryby pocházejí z hustě osázených vod Amazonie. To znamená, že pustá a nudná nádrž pro ně není vhodná. Pořiďte jim tedy dostatek rostlin i dekorací.
 4. Pokud tetrám zařídíte akvárium špatně, poznáte to na úbytku její krásy – rybky ztrácejí barvu. V některých případech mohou být dokonce úzkostné a začít trpět nemocemi.
 5. Snažte se vytvořit amazonský biotop. Začněte vrstvou jemného pískového substrátu. Pak přidejte naplavené dřevo a kořeny, abyste napodobili koryta jihoamerických řek.
 6. Míchejte v akváriu různé druhy rostlin, abyste dosáhli přirozeného lesního dojmu. Používejte půdopokryvné rostliny, vyšší stonkové rostliny a plovoucí rostliny.
 7. Tetra citrónová je hejnová a společenská rybička, vždy je chovejte po alespoň šesti kusech.
 8. Těmto rybkám stačí standardní filtrační systémy a osvětlení. Pomocí výstupu z filtru vytvořte v nádrži mírné proudění vody. Pro lepší provzdušnění můžete také zavést bublinkové kameny. I když nejsou nutné, pokud máte klasický filtr.
 9. Citronové tetry mohou trpět všemi obvyklými sladkovodními chorobami. Mezi nejčastější onemocnění, na která je třeba dávat pozor, patří ichtyofauny, bakteriální infekce a parazitární infekce. Všechna tato onemocnění jsou nakažlivá a pokud si nedáte pozor, mohou se rychle rozšířit po celé nádrži.
 10. Abyste udrželi nízkou hladinu amoniaku a dusičnanů, provádějte každý druhý týden 25 až 50% výměnu vody.
 11. Tyto ryby jsou všežravci a co se týče potravy, jsou velmi oportunistické. Sežerou v podstatě cokoliv, co jim nabídnete.

Základní informace

 • Český název: Tetra citrónová
 • Latinský název: Hyphessobrycon pulchripinnis
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Brazílie
 • Maximální velikost: 4-5 cm
 • Vhodná teplota: 22-28°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 5,7-7,7
 • Doporučená tvrdost vody: 3-22° dGH
 • Agresivita: Společenská mírumilovná nenáročná rybka

Charakteristika

Jak již její jméno napovídá, její téměř průhledné tělo je lehce citrónově nažloutlé. Potřebuje dobrou kvalitu vody a živou potravu. Je choulostivá na transport. Tato rybka má světle zelenožluté zbarvení. Na prvních paprscích hřbetní ploutve se objevuje žlutá a černá barva. Žlutá s černým okrajem je i tuková plutvička a řitní ploutev. Polovina duhovky oka je červená.

Pohlavní dimorfismus

Samečci jsou štíhlejší a mají okraj řitní ploutve černě lemovaný. Samičky jsou plnější v bříšku a vyšší ve hřbetě.

Rozmnožování

Tření není snadné, protože samička se těžko zaplňuje jikrami a ne každý pár rybek se k sobě hodí. Vytírají se na jemnolisté rostliny, jikry jsou bledě žluté. Zhruba do jednoho dne se líhne potěr, který se do týdne rozplave. Krmte jej drobnou živou potravou.

Často kladené dotazy

❓Jsou tetry citrónové agresivní?

Občas si můžete všimnout lehké agrese mezi samci. Mohou být okázalí, když se snaží ucházet o samice, což tu a tam vyústí v malé, ale neškodné, bitky.

❓Kolik teter citrónových je nejlepší chovat pohromadě?

Chovejte alespoň šest ryb pohromadě. Pokud však máte dostatečně velkou nádrž, snažte se jich mít alespoň 12.

❓Žerou tetry citrónové rostliny?

Tetry citrónové žerou téměř všechnu potravu, kterou jim dáte. Pokud budou mít potravy dostatek, pak s největší pravděpodobností nebudou žrát rostliny.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu